Koje djubrivo i u kojoj kolicini koristite u kukuruzu?

Dragan18 je napisao(la):
Pouka cele priče od gore je da se uradi analiza, i da se vidi šta nedostaje u zemlji i da joj se to da u onoj meri koja je ekonomski isplativa. Prvo, najvise ćeš uštedeti ako znaš šta treba da baciš, a ne da bacaš nasumice pa baciš i ono što ne treba. Obezbediti biljke tako da je sve u umerenim granicama .

Ako baciš 500 kila ureje sprži ti usev i nemaš ni kilo kuruza , sad razumeš ?


Nije bitno koliko rodi , nego koliki si profit napravio..koliko si zaradio ....
Post je spojen: [time]1286118255[/time]
_________________________________________________
Tipican primer je moj komsija , bacio je 400 kila vestaka na psenicu a imao je rod od 33 metra , jedva je pokrio troskove za vestak.
E zbog ovakvih stvari treba fakultet, sad razumem....
 
pa nemoraju bas svi poljoprivrednici da idu na fakultet ali treba da slusaju savete dobrih strucnjaka i analize zemljista !
 
Radio sam analizu i po tome sam trebao da bacim 530 kg/ha 8:24:16 za prinos od 10000 kg/ha!
I rađena je analiza za dosta parcela na raznim lokacijama a i svugde su istu formulaciju predložili. :sta:
Naravno ovu formulaciju nismo našli u okruženju
 
Prosipanje muda za bubrege.Postignes fentastican prinos i covek ti najozbiljnije kaze da nevalja,on zna sta bi bilo isplatljivije,meni objasnjava da netreba 500kg ureje pod kukukuruz izgorece,imam ja mnogo takvih.
Szeki svaka cast za prinos a na fakultetu nek uce sta je bi bilo kad bi bilo.a sto se tice analize isti slucaj.Valjda pogledaju katastarsku opstinu i primene resavsku skolu.
 
Sasa 22
Necu da se raspravljam sa tobom, ja sam samo rekao onako kako jeste, ti radi kako hoces i bacaj koliko hoces, maksimum ureje koji cu ja bacati pod setvospremac za kukuruz bice 200 kg. Po HEKTARU.

Post je spojen: [time]1286231211[/time]
_________________________________________________
Prosle godine sam imao na pioniru F02 prinos od 6 tona suvog zrna po jutru, baceno 100 kg ureje po jutru pod spremac. Bio je sejan u optimalnom roku i na razmak od 24cm. Ove godine je posejan na 21,5
Sa slicnom agrotehnikom kao lani. Kukuruz ove godine obecava vise nego prosle.
 
Nije rasprava i ovo je moj zadnji post sto se ovog tice, ali zar stvarno mislis da postoji neko ko baca 500kg ureje pod kukuruz a da se nezakopcava na ledjima.Da zavrsim post kako je to praktikovao moj drugar Radivoj.
Svako dobro
 
Majstore, to je bilo uzeto kao onaj slucaj kad "kriva opada" , nisam stvarno mislio da neko toliko baca.
tarana
Uzmimo da je taj podatak tačan, ali prilkom racunanja koliko treba baciti cega uzmimo u obzir i azotofiksatore u zemlji, i oni prave azot , raspad organske mase takodje daje neke elemente...
 
mrzelo me da ulazim u detalje.
što se mene tiče, za vagon zrna po ha, neophodno je 80-90kg čistog azota po jutru, za zemlju srednje obskrbljenu sa n:p:k.
 
mislim da bi neko kompromisno resenje bilo:

svi otprilike znamo koji je tip zemljista u odredjenoj parceli - ilovak , gajnjaca, smonica..
za svaki tip zemljista ima neka okvirna procena kvaliteta i sadrzaj odredjenih komponenti u njegovom sastavu
ako znamo koju ce mo kulturu sejati i koliko ona iz zemlje izvlaci odgovarajucim prinosom mozemo i izracunati pribliznu kolicinu djubriva koja se treba baciti :ppozdrav:
 
tarana je napisao(la):
mrzelo me da ulazim u detalje.
što se mene tiče, za vagon zrna po ha, neophodno je 80-90kg čistog azota po jutru, za zemlju srednje obskrbljenu sa n:p:k.
sto dodje oko 200 kg uree po hektaru kao sto sam i rekao . a to dodje 120 kg uree po jutru.
 
Dragan18 je napisao(la):
tarana je napisao(la):
mrzelo me da ulazim u detalje.
što se mene tiče, za vagon zrna po ha, neophodno je 80-90kg čistog azota po jutru, za zemlju srednje obskrbljenu sa n:p:k.
sto dodje oko 200 kg uree po hektaru kao sto sam i rekao . a to dodje 120 kg uree po jutru.
kolko se secam 100kg ureje 46kg azota
 
Do ove godine sam oko 150 kg/jutru bacao, prinosi različiti, od parcele do parcele, jedino ove godine sam eksperimentisao sa većom količinom i čini mi se da neću propasti zbog toga ::namigivanje::
Ako sam dobro shvatio raspravu i nisam ekonomista ali se ovde radi o razlici između apsolutne i relativne zarade :ppozdrav:
 
sasa22 je napisao(la):
Dragan18 je napisao(la):
tarana je napisao(la):
mrzelo me da ulazim u detalje.
što se mene tiče, za vagon zrna po ha, neophodno je 80-90kg čistog azota po jutru, za zemlju srednje obskrbljenu sa n:p:k.
sto dodje oko 200 kg uree po hektaru kao sto sam i rekao . a to dodje 120 kg uree po jutru.
kolko se secam 100kg ureje 46kg azota
da , upravu si nisam video da je navedena jedinica povrsine jutro . Racunaj da od azotofiksatora imas 50 kg cistog azota po hektaru. Sto sa onih 120 kg uree po jutru izadje 84 kg cistog azota po jutru + ako je zemlja djubrena stajnjakom.
 
Posto mi je dosta povoljno uletelo da nabavim MAP ove godine,a nikad ga nisam bacao,do sada samo 3x15,3x16, dali neko moze da da neki savet koliko da bacim po jutru?Da li da ga mozda kombinujem sa 3x15,tipa 100kg petnestice 50 kg MAP-a,ili neto poput toga ili da idem cisto MAP,i u kojoj kolicini?
Ne bacam preterano vestaka,prethodnih godina od 50 do 150kg petnestice,zavisi od finansijske situacije,pa da bude i upotreba MAP-a u tom rangu,znaci umereno,u kombincaiji sa stajnjakom na svakih 4-5god.Planiram sad da zaorem,pa na prolece 100kg/j uree.
I koje bi preporuke bile za prihranu psenice,istom MAP-om?(mali offtopic)Hvala unapred1 :cao:
 
sinovac, ovde se tupi o analizi godinama.
niko ne moze da ti da preporuku bez analize.
evo ti primer:
imam parcelu od 4kj na koju ne treba da bacim ni gram kompleksnog djubriva bar jos 5 godina.
imam drugu, na koju idem 200 kg map-a, jer je u strahovitom deficitu s fosforom.
na trecoj idem 100 kg map-a jer sam je prethodnih godina "popravio" s fosforom u znacajnoj meri.
to odokativno - batali. da na prvu parcelu bacim 100kg map-a po jutru, bio bih u cistom gubitku 25.000 dinara.
@dragan
govorim o 200kg urea-e po jutru.
do 200kg sam dosao sto empirijom sto citanjem stranih i domacih preporuka.
naravno da si u pravu u jednom, a to je maksimizacija profita.
necu baciti 200kg ureje ako je odnos cena urea-kukuruz nepovoljan.
s druge strane ni u knjigama ne pise sve.
ovo je prva godina da na suncokret nisam bacio nista azota u prolece.
i pokazalo se dobro.
takodje sam kod suncokreta izostavio ranu setvu po prvi put ove godine.
 
Slazem se sto se tice analize,ali recimo gde mi je mala parcela1-2 jutra,pitanje je koliko mi se isplati da radim analizu,plus tu treba da mi dodje psenica,a kako stvari stoje,bice jedan dan se obere,sutra se baca vestak i odmah potom tanjira, a prekosutra seje,i gde cu tu da uglavim analizu zemljista?
Gde cu sejati kukuruz,e tu cu bih mogla da se odradi i analiza,pa cu razmisliti o tome.
 
pozdrav!
prebacih i na ovaj post ovo pitanje tj molbu.
molim za savet. uzorana je njiva gde je bila stara livada. njiva je uzorana a nije bačeno nikakvo đubrivo. planirana setva i predviđen način đubrenja je izostao,odbačen. preorjentisali smo njivu na kukuruz u proleće.
kako je najbolje, u kom periodu i kojim vrstama đubriva đubriti zemljište za sejanje hibrida kukuruza?
kakva su vam iskustva? analizu nisam radio, zemljište nije kiselo. barem po probama sonom kiselinom.

Post je spojen: danas u 18:02

--------------------------------------------------------------------------------
uobičajeno je bilo: zaorati 3X15 300/ha, u špartanju dodati kan ili an 200kg/ha. poneko u predsetvene ili špartanje doda ureu 100-150kg/ha, produži vegetaciju ali...
 
Nazad
Vrh