Parenje kunića

e,hvala na informacijama!morace jos malo da rastu.... :ppozdrav:
 
Mene zanima kako mozes da prepoznas dali je zenka skotna ili ne,ako neko moze da mi odgovori :sta:
 
evo kako ja to radim......svakih 18 dana zenke bi trebalo da dobiju zelju za parenjem.......racunas i dan dva gore ili dole,nebitno,bar kod mene......pustas zenku kod muzjaka i ja obicno drzim zenku da muzjak bar 2 puta "odradi" posao kako treba(kod vecine je zajednicko da po obavljanju,muzjak padne sa strane) i posle 2 dana pustam je ponovo,da bar jednom muzjak odradi svoje.tad sam 90 posto siguran da je skotna,a kao dodatnu proveru,posle 15ak dana od datuma prvog parenja,pustam je ponovo kod muzjaka i ako ona ne zeli da primi muzjaka,bezi od njega,sikce i nervozna je,tad znam da je skotna....
 
po literaturi,zenka koja je polno zrela,naravno,dobija estrus svakih 18 dana...naravno.ne paris ih svaki 18. dan,nego ti je to cisto da znas kad mozes pustati zenku kod muzjaka,ne mozes je pustati kad ti se cefne,vec mora zenka biti u estrusu.... ::namigivanje::
 
tomos rider je napisao(la):
......svakih 18 dana zenke bi trebalo da dobiju zelju za parenjem.......racunas i dan dva gore ili dole
tako literatura kaze, a takodje, literatura kaze da zenka par dana po kocenju trazi zekana, tj. hoce da se pari, a posle toga ide ciklus od 18 dana, tako da, ako znamo kad se zenka kotila, mozemo lako izracunati otprilike kad bi joj mogao biti termin.
mozda necemo pogoditi bas u dan, kao sto kolega tomos rider kaze, dan-dva tamo amo, ali sigurno necemo promasiti za 10 dana
::prica::
 
Ja proveravam peti dan posle parenja! Pustim je kod zeca i ako "plače" onda je skotna.... mada ima zečica koje ni onda neće da plaču! A jedna ako je ostala skotna pa je pustim peti dan kod zeca ona ga tuče!
 
:haha: place....dobar opis...hahahhahah!!! ni ja nisam dobro objasnio,bas to plakanje,nesto izmedju...cici,vristi....uglavnom,videces,samo...nemoj da se uplasis! :haha:
 
Sve zavisi kako ko ima sistem...
ja ih pustam izmedju 32-35 od dana poslednjeg kocenja..i pustam vise zenki kod muzjaka,sve po jedan skok sa razmakom od par sati izmedju svake uproseku 3 zenke na dan...da bi mi bila ujednacena legla...zimi pustam jednu uvece,drugu tokom sredine dana a trecu uvece kasno i sve ostaju skotne...
15 dan proveravam opupavajuci stomak ili eventualno pustim kod muzjaka mada to nije sigurno... desi se da prime a da su skotne...
Leti iskljucivo pustam zenke nocu i rano ujutro....
Mada sam nekad pustao i treci dan po kocenju pustim je jedan skok i posle par sati jos jedan i 100% ostaju ali nije dobar sistem.. dobijas na kolicini ali gubis na kvalitetu i tezini legla...narocito kad imaju 7-9 kom pa jos hrane one u stomaku...pa one koje odvojis nemaju 3.5 kg zajedno...a sa ovim sistemom 32-35 dana od kocenja dobijam na kvalitetu legla ono bude tezine preko 5 kg kad ih odvojim i zenke duze mogu da se kote...
 
LJudi jel neko probo da pripusti zenku oko dve nedelje posle okota i kakvi su mu rezultati?Kad god sam probao da pripustim posle treceg dana zenka mi ugine.-Tolko od tog ekperimenta kod mene-
 
Pa kad se okoti posle tri dana trazi opet.Ja sam eksperimentisao sa tri zenke i sve tri su nakon dve nedelje uginule.Jednostavno:mrsave,izgledaju kao pijane i posrcu.Kasnije sam nasao u knjigama da to mogu da podnesu sa ekstra hibridi koji nemogu da se nadju kod nas.Bar koliko ja znam.A ovu drugu soluciju nisam jos probao pa me zanima da neko nema iskustva stim.
 
zabac je napisao(la):
Pa kad se okoti posle tri dana trazi opet.Ja sam eksperimentisao sa tri zenke i sve tri su nakon dve nedelje uginule.Jednostavno:mrsave,izgledaju kao pijane i posrcu.Kasnije sam nasao u knjigama da to mogu da podnesu sa ekstra hibridi koji nemogu da se nadju kod nas.Bar koliko ja znam.A ovu drugu soluciju nisam jos probao pa me zanima da neko nema iskustva stim.
to ti se desava zbog gubitka minerala i vitamina zato posrcu i mrsave....mora im biti kvalitetna ishrana sa plus dodatkom minerala i vitamina...ona fakticki hrani odjednom dve generacije...ja sam to radio pre...odradis par generacija i mozes posle da bacis zenku...moze da se radi pustanje nakon dve nedelje ali posle par tura treba da se odradi pauza zbog odmora to ti je najbolje jul,avgust da odmore tada inace gube nagon za parenjem i teze ostaju skotne pa onda opet od jeseni...
 
Ok shvatio sam.Sta podrazumevas pod vitaminima i mineralima[koja hrana]?Ja moje hranim isklucivo granule-16%- i detelina.Za ovaj pripust na dve nedelje cu probati vec sa prvom koja bude na redu.
 
Ja ih puštam na 6 nedelja od koćenja i onda nemoraš da praviš pauzu i tako to nego samo paziš na datume, i pare se lepo!
 
zabac je napisao(la):
Ok shvatio sam.Sta podrazumevas pod vitaminima i mineralima[koja hrana]?Ja moje hranim isklucivo granule-16%- i detelina.Za ovaj pripust na dve nedelje cu probati vec sa prvom koja bude na redu.
Tacnije gubitak Ca kao i ostalih minerala i elektrolita(kao sto se ostalim zivotinjama daje kao dopunska ishrana)...ono sto znam jeste da ljudi pustaju treci dan da bi sustigli dve generacije zbog kapaciteta tovilista,ali takav pripust rade kampanjski ne stalno kad su naizmaku da oslobadjanja tovilista ponovo pristupaju pustanju na treci dan od kocenja da bi popunili ponovo toviliste...ima milion varijanti ko ce sve sustici da sazna....ako zelis da dobijas kvalitene jedinke onda se pripust radi 33-36 dana od dana kocenja i to cele godine...(to znaci prosek 6-7 kocenja godisnje)...
 
Ja sam malo pogrešno napisao... posle koćenja 5 nedelja! A ne 6... A dokle držite male pod zečicom? Neko kaže 5 nedelja, neko 6, a ima ko drži i 2 meseca....
 
Nazad
Vrh