Sa ili bez prednje vuce

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

nikola_VUK

Član
Učlanjen(a)
31 Avg 2010
Poruka
1.595
Lokacija
Podgorica
Kad malo bolje razmislim vise nisam pametan, obzirom da su parcele male i usitnjene dosao sam do zakljucka da je mozda bolje uzeti neki traktor od 70-80ks samo sa zadnjom vucom. Mnogo je okretniji e sad obzirom da bi samo u ravnicarskom delu bio pretpostavlja da bi bilo malo muke sa oranjem. Ali bi dosta dobili na upotrebljivosti.
 
Ja imam traktor sa prednjom vucom i 70ks (Zetor 7045) i Imt 539 i fergo ipet radi veliku vecinu posla,sem teskih naravno.Sa zetorom ne mogu da radim masu poslova kod kojih bi mi trebao jaci traktor od ferge zbog malog ajnslaga,npr sjetva zna da ide vrlo tesko na nekim parcelama gdje ipak moram da radim sa zetorom ali je to dangubno zbog okretanja a fergo ne moze da sije uzbrdo ili cak ne moze ni da nosi sijacicu.Transport isto pravi probleme jer inam malo dvoriste pa je gotovo nemoguce okrenuti se.Zbog toga se vec kajem sto nisam uzeo 7711 ili 7211,mada je duplak nenadmadan u oranju i radu sa sjetvospremacem.Sve ima svoje mane i prednosti.
 
Све што уради један трактор од 70 кс са предњом вучом урадиће и без предње вуче. Е сад, постоје ситуације у раду у којима ће један од њих да покаже предности а други мане, као што је већ написано. Од пре две године имам Раковицу 65 ДВ а пре тога сам имао Раковицу 60. До куповине друге све послове је Р60 одрађивала без проблема али се нисам ни у једном моменту покајао што сам је заменио дуплакињом иако су неки говорили да то Раковици уопште није потребно, тј. да је сувишно, да има мали мотор за предњу вучу итд. Оно што би могло да буде мана, та окретност код мене и није случај, ја сам презадовоњан ( и изненађен ) окретношћу трактора и угловима закретања предњег мосата (Carraro), по мерењима то је негде 55 степени. Друга мана која јесте присутна је равни предњи мост, тј смањени клиренс у односу на исти трактор без предње вуче. За повући терет наравно предност на страни дуплака, док би се у неким ситуацујама мучио са блокадом, цимањем и сл. код дуплака се једноставно укључи предња вуча и решен проблем. За скоро све операције на њиви укључена је предња вуча, чак и када је у питању прскање па и разбацивање минералног хранива што не изискује велике вуче али је кретање трактора по њиви знатно лакше јер услед меке подлоге, земље, не долази до упадања точкова, тј. до проклизавања као последица упадања точкова. Примера ради при прскању неке културе количина воде по површини је различита са и без предње вуче (трактор иде различитом брзином по њиви за исти број обртаја мотора). У орању наравно предност, у сетвоспремирању опет долази до изражаја то упадање точкова у меку земљу, остале операције већ поменуте. Предност на страни 4*2 концепције у транспорту на асфалту и у цени одржавања (предњи мост је ставка (систем) више за одржавање).
Е сад, имам и Торпедо90 чија је окретност катастрофа али на овим мањим мислим да је то задовољавајуће.
По неком мом искуству а за посао који ја имам (равничарски предео) између два трактора исте снаге са и без предње вуче дајем предност предњој вучи.
А свако има своје потребе и могућности па спрам њих.
 
Zombi, ovde imamo slicnu situaciju, mislio sam da uzmem jedan traktor sa duplom vucom i 70-90ks i jedan sa 60, ali sad kad bolje razmislim mislim da je pametnije 60+90-100 sa zadnjom vucom oba samo sto bi jedan kasnije trebao i tmr da vuce pa je mozda opcija sa dva od 70ks i bolja.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh