Crni luk - problem (larva lukove muve)

caco

Član
Učlanjen(a)
14 Jul 2013
Poruka
3.807
Lokacija
zrenjanin-aradac
Dali bi neko ko ima iskustva mogao reci dali ima pomoci, neki insekticid ili nesto slicno za crni luk kada se u njemu vec pojavi crv (larva lukove muve)?
 
Poslednja izmena:
Dali bi neko ko ima iskustva mogao reci dali ima pomoci, neki insekticid ili nesto slicno za crni luk kada se u njemu vec pojavi crv (larva lukove muve)?

SISTEMIN 40-EC sisgurno resava problem, ostali preparati mogu i nemoraju karenca je 2 meseca. Ja sam zbog krace karence probao ove godine 3 leje srebrenjaka da oprskam sa Aktarom i corak nista nije uradila.
 
Ma da, Dimetoat je zakon, sve ostalo slabo radi posao.
 
Poslednja izmena:
Женке одраслих повртарских мува полажу јаја на коренов врат или приземни део биљке.Штету чине ларве које се убушују у биљку и хране се унутрашњим садржајем,а индиректна штета настаје продирањем бактерија и гљивица у унутрашњост биљке.Нападнуте биљке труле у пољу или касније у складишту и нема им помоћи осим да се одстране.
Од хемијских мера заштите препорућује се уношење гранулисаног земљишног инсектицида пре сетве или садње или у току саме сетве или садње,као контактни инсектицид и не усаја се у биљку па нема опасности одштетних последица по биљку.
Ако није извршено уношење контактног земљишног инсектицида биљке се могу третирати у доба лете муве.Циљ је да се уништи одрасла јединка пре полагања јаја или да се униште јаја и/или ларве пре убушења у биљку.

Каснији третмани када се ларва убушила у биљку немају никакав значај.

За заливање или прскање против повртарских мува препоручују се отрови системици нпр.Аctara25WG,fobosEC(каренца минимално 28 дана),
Препарати се не смеју користити у усеву младог лука и младе мркве за брање .
Поред набројаних у свету се све више користи биопестицид Натуралис и у органској и у интегралној повртарској производњи против ваши, гриња,трипса,жичњака у дозама од о75-1,5 литара /ха.
 
Женке одраслих повртарских мува полажу јаја на коренов врат или приземни део биљке.Штету чине ларве које се убушују у биљку и хране се унутрашњим садржајем,а индиректна штета настаје продирањем бактерија и гљивица у унутрашњост биљке.Нападнуте биљке труле у пољу или касније у складишту и нема им помоћи осим да се одстране.
Од хемијских мера заштите препорућује се уношење гранулисаног земљишног инсектицида пре сетве или садње или у току саме сетве или садње,као контактни инсектицид и не усаја се у биљку па нема опасности одштетних последица по биљку.
Ако није извршено уношење контактног земљишног инсектицида биљке се могу третирати у доба лете муве.Циљ је да се уништи одрасла јединка пре полагања јаја или да се униште јаја и/или ларве пре убушења у биљку.

Каснији третмани када се ларва убушила у биљку немају никакав значај.

За заливање или прскање против повртарских мува препоручују се отрови системици нпр.Аctara25WG,fobosEC(каренца минимално 28 дана),
Препарати се не смеју користити у усеву младог лука и младе мркве за брање .
Поред набројаних у свету се све више користи биопестицид Натуралис и у органској и у интегралној повртарској производњи против ваши, гриња,трипса,жичњака у дозама од о75-1,5 литара /ха.

Znaci sto bi rekli : Dzaba smo krecili........:udri:
 
Ma samo prskaj kad ti kazem, kod mene bilo da su se spustile na glavicu luka, tretirao dimetoatom i luk bio ok.
 
oprskao pre 3 dana perfektionom, to sam nasao u radnji, videcemo sta ce biti......
Necu da budem maliciozan, ali po meni je jedino SISTEMIN smrt za crva u luku da li preventivno ili kurativno, veruj mi licno sam vrsio ogled. Ali posto je ista aktivna materija, nema sumnje da ne uspe prskanje.
 
Ljudi postavio sam pitanje u luku i arpadziku, ali niko ne odgovara, ili niko ne svraca tamo ili ne znaju da mi odgovorem. Pa evo pokusacu ovde, mozda dobijem neki odgovor, ak ne , a vi me prebacite negde.
Naime imam poplavljen crni luk, bio pod vodom 5 dana, ali opstao i eno ga sve zeleniji. Ima na vrhovima malo suvog, ali su mi u apoteci rekli da prskam sa bakrom. Crva nema ,jer ja topim seme u konfidoru pre sadnje, i dosad nije bilo problema ( e sad zbog vode koja je bila, mozda se pojavi, videcemo).
Moje bi pitanje bilo: Da li ce u jesen on biti dobar za jelo, dal nece da truli? Da se ne trudim dzabe, jer sad treba da se plevi ,zaleva itd.
Ili brate da ja to pocupam?
 
Ne bi trebalo da bude problema u daljoj proizvodnji...Izcupaj par strukova i samo ce da ti se kaze.Ako je tvrd,normalan,bez nekog cudnog mirisa i mekoce,ostavi i radi ako slucajno menja boju pri dnu gde pravi glavicu,ima cudan miris,itd onda je neka bolest od vode i savetuj se sa strucnim licima...Mislim da tu nece biti problema,cim on ide ka boljem
 
Gde mogu nabaviti staru sortu crnog luka "aljme" (to je onaj lila luka što ima više glavica u jednoj glavici)?
 
Nazad
Vrh