Lepote Srbije - u slici i reči!

Ljudi, lepe fotografije, ali nemoguće da niko nema neki lepi tekst, i tsl.

VOJVODINOM UZDUZ I POPREKO

Iz putopisa By Jaca Gabrić (doterao i preradio Maestro)

Fruštuk u Maradiku
Zreo kukuruz, duvan, kukuruz, duvan, uzorana njiva sa bezbroj belih ptica koje doručkuju posejano seme. Plantaže jabuka, njive lubenice, pasulj, zreo suncokret…Gledam kroz prozor naseg punog autobusa …smenjuju se njive, vocnjaći, kuce u nizu …plovi ponovo nasa ladja Panonskim morem. Jutro je. Subota. Mi smo sada vec u Sremu. Prolazimo Novu, Staru Pazovu, posle Indjije skrećemo levo. Idemo na fruštuk u sremacko selo Maradik. Ovo selo zavredjuje pažnju pre svega zbog etno kuce, stare preko 150 godina, a u njoj pokucstvo, autentično i staro od pedeset do sto godina. U dvorištu su stare poljoprivredne mašine, djeram, guske, u bašti je drveće koje najčešće raste na Fruškoj Gori...

Etno kuća u Maradiku - stara 150 godina

1556w7l.jpg


Dakle, tradicionalni sremački Fruštuk, poslužen u bašti pod tremom, baš je onako “dijetalan i prilagodjen visokim temeraturama”. Tu su krvavice, dzigernjače, švargle, čvarci, dakle sve nesto protiv holesterola. Naravno tu je i dobrodošlica sa domaćom rakijom, pogačom i solju. Da ne zaboravim ono glavno, nema fruštuka ni u Sremu, ni u Bačkoj, bez bar jednog parčeta slanine (jaoj... onako s prsta debelo...nema u Vojvodini ništa na malo), kao što se ni jedan ručak ne završava bez kako to kaže Dordje Balašević, naš panonski mornar,... "i na kraju rezanci s makom". Sve u duhu tradicije i pesama na koje smo navikli...Naše uže društvo čini nas sedmoro, dakle: moja sestra i zet, nasa komšinica Nensi sa sinom Veljom i nas troje. Svi se nesto zgražavamo nad tanjirima. Nešto nam je to prejako, ali kada smo krenuli, ne znam kako, ostadoše samo olizani tanjiri...A gde ste vi videli dijetalan doručak u Vojvodini ?! Onda bolje sedi kući i jedi ovsane pahuljice...Odlučismo u trenu: nek ide život, ova dva dana ćemo živeti po devizi “uzmi sve što ti život pruža” ...pa šta bude da bude!

"Dijetalni" sremački doručak...slanina onako s prsta debela...joj

2yjzreg.jpg


:ppozdrav: i ::vino::
 
Mislim da u naslovu pise lepote Srbije, kao sto rece Rasa ovde izgleda imamo i more :udri:
 
stiv je napisao(la):
Dal mi možeš reći ,prva slika-gde je to tačno :spavam:
______________________________________________________________________________________________
Desna strana Dunava izmedju N.Slankamena i Surduka.
Post je spojen: [time]1261408125[/time]
_________________________________________________
@Maestro
Lepa su ona dvorista u prhovackoj ulici a i burek sa sremskim sirom u pekari preko puta crkve je bas lep!
 
@zemun
hvala, za prvu sliku malo sam promašio! :D
Za ovo drugo očigledno da poznaješ svaki ćošak u kraju ::svaka cast::

:ppozdrav: i ::vino::
 
Odg: Lepote Srbije - u slici i reči!

Evo jedne lepote iz moje uze okoline.Vojna ustanov Morovic se nalazi na 100km pored auto puta BG-ZG malo zabacena u sumu.U turistickoj ponudi ima ribnjak Brek u kom se moze loviti riba,2 vile koje su izgradjene za Tita,letnjikovac,velika poljana za sport,imaju i konje i predvece se moze videti divljac kad dodje na hranilice,bungalove u kojima mozete da prenocite.
Vila "Kosuta" koja radi kao restoran i prenociste,otvorena je za sve posetioce sa cenama kao i u svakom drugom restoranu.
x0o5zk.jpg

Vila "Srna" danas je bio ministar Dacic,a pre par dana Boris Tadic na rucku.
4rz0nd.jpg

Bungalov koji sadrzi kuhinju,kupatilo,dnevnu sobu,terasu i 2 spavace sobe.
bdw6mo.jpg

Letnjikovac pored kog je uzidana velika furuna-rostilj.
fadeeb.jpg

Zanimacija za decu i poljana za fudbal.
2yvjwav.jpg

2guwobb.jpg

Brek koji je za ribolov.
2mo86tl.jpg

148jeo2.jpg

9aac0k.jpg




Post je spojen: [time]1261435786[/time]
_________________________________________________
evo iskopah jos neke slike :D
25ujev7.jpg

16bly4l.jpg

288xjcz.jpg

2uix3ch.jpg
 
@peto1
generacijo, na ovom postu je nepisano pravilo da bilo kakva priča obavezno ide sa slikom!
Naravno šalim se, ali bilo bi lepo !

2vil7au.jpg


:D i :ppozdrav: i ::vino::
 
Evo par pogleda na Novi Sad.
1920 godina
2a5b035.jpg

Most slobode
xonomx.jpg

Gradska kuca
154wtgl.jpg

matica srpska
350jxxg.jpg

Ima jos za pocetak ce biti i ovo doste.
 
Nazad
Vrh