MTZ Belarus

Dragan18 je napisao(la):
to je mucenje em lomis traktor em lomis plug em nikakvo oranje ! tu nista ne radja ! 892 i maximalno 3 brazde po 35 za kvalitetno oranje!

Potpuno se slažem sa ovim. :D

A onaj plug sa pet brazdi je bio, verovatno, neki prerađeni stari konjski, sa malim raonicima i daskama, sa malim zahvatom.
 
Kod 892 je pumpa fabrički nameštena na 1800 ob/min i to daje tih 90 konja.Znam ljude koji su pumpu skidali i preštelavali na 2200 ob/min
i tako dobijali skoro 105 konja.E kod njih se dešavalo da pukne klip,da pukne radilica ili stublina.
Čak i kod starih 82-ojki su dodavali turbo i pojačavali punjenje u pumpi, pa sam viđao i te traktore da vuku tri brazde i oru zimsko oranje.
I kod njih su remonti česti u proseku svake dve godine -generalka.
Ovo sve važi za bački černozem za ostale tipove zemljišta nezmam ali čisto sumnjam da i na drugim tipovima zemljišta može da vuče pet brazdi i da lepo ore.
Što se hidraulike tiče negova (892.2) podizna moć je 4300 kg. po prospektu.
:ppozdrav: :D
 
Baš me interesuje koja je dubina oranja?
Ipak mislim da je u pitanju laka zemlja...
Za pet brazdi pravog oranja je potrebno skoro duplo snage nego što je 892 ima...

Mladene, koji reče da imaš plug za tvog Belorusa?
 
branko je napisao(la):
Baš me interesuje koja je dubina oranja?
Ipak mislim da je u pitanju laka zemlja...
Za pet brazdi pravog oranja je potrebno skoro duplo snage nego što je 892 ima...

Mladene, koji reče da imaš plug za tvog Belorusa?

branko slazem se sa tobom ajd sto je potrebno snage vec mu je potrebna i tezia makar jos 2tone neradi se samo o snazi zakacicu i ja peto brazni plug za svog 920 i garantujem da ga nece UGASIT al ce se satrat slajdrajuci (proklizavanje) jer nema tezine to jest dovoljan pritisak ripni na zemlju.
pametni ljudi za petobrazni plug kacaju traktoreod 180konja pa nadalje kojin su teski od 7tona pa nadalje i opet u teskim (zivim)zemljistima imaju problema.
branko ja sa svojim920 orem sa trobraznim 14coli plugom al zemljiste je lagano a oro sam i teskog zemljista i imo sam situacija da mi se prednji tockovi prodizu i jedne prilike posto je i prednja vuca bila ukljucena kada je se prodigo prednji tocak i ponovo pao na zemlju pri okretanu doslo je do naglog trzaja koji je uslovio da je poluosovina pukla pri samom lezaju.
prema tome tezina igra veliku ulogu.
 
Da, Mladene, u potpunosti se slažem sa tobom oko težine samog traktora.
Ja sa mojom 82-kom trobrazni plug kačim samo radi ugarenja, dakle 15 do 20cm dubine.
Za pravo zimsko oranje idem samo sa dve brazde. Koristim IMT 757 (nadam se da sam dobro napisao oznaku), jer preko toga bi bez preke potrebe pokidao traktor.
Kod nas je, takođe, teški černozem... Mada ne u celom ataru.

Mada, razmišljam da pokušam prikačiti i treću brazdu, ali postaviti rešetkaste daske. Proizvođač u Adi kaže da je po brazdi potrebno 15% manje snage. Po toj logici bi 82-ka mogla da odvuče tri brazde a da se ne pretrgne, i da ima dovoljnu brzinu oranja.
Ne znam da li neko ima iskustva sa rešetkastim daskama... :sta:
 
nemam iskustva al sam cuo da je lakse vuc sa resetkastim daskama to jest manja je dodirna povrsina daske sa zemljom pa je logicno da jei trenje manje :ppozdrav:
 
branko je napisao(la):
Mada, razmišljam da pokušam prikačiti i treću brazdu, ali postaviti rešetkaste daske. Proizvođač u Adi kaže da je po brazdi potrebno 15% manje snage. Po toj logici bi 82-ka mogla da odvuče tri brazde a da se ne pretrgne, i da ima dovoljnu brzinu oranja.
Ne znam da li neko ima iskustva sa rešetkastim daskama... :sta:

Pošto je ovde više reč o plugu nego o Belorusu otvorio sam novu temu http://poljoinfo.com/index.php/topic,476.msg4965.html#new naravno podstaknut Brankovim pitanjem.
Dakle, jedan moj prijatelj sa MTZ 82 vuče trobrazdni plug sa rešetkastim daskama i tvrdi da ide mnogo lakše od trobrazdnog IMT-a 757. Ja sam bio prisutan kad je orao jako suvu zemlju na 25 cm i rus nije mnogo "pušio" sem na uvratinama gde je ugzio dobro dok je tanjrao strnjište. Atar je srbobranski, (ovaj podatak je čisto da se stekne utisak o težini zemljišta, pa da se uporedi sa vašim zemljištima, :cool:).
 
@ Rastislav

Prema katalogu stepen kompresije je 17.
Rastislav je napisao(la):
Nisam inzenjer ali mislim da radilica,klipnjace, su istog kvaliteta za sve motore a razlika snage se krece od 60-130konja.

Pre jedno mesec-dva jedan moj kolega je radio generalnu na 1025 i majstor koji je radio rekao je da su čaure koje spajaju klip i klipnjaču bile za 820 a ne za 1025 ?? Tako da sigurno ima nekih detalja u kojima se razlikuju pojedini modeli,sigurno su i klipovi i glava različiti od modela koji imaju turbo i koji nemaju.Inače on je radio generalku jer mu je klip napuko.
 
I šta kaže Ruja, kako mu je? :osmeh: Koja je ukupna masa prikolice i tereta, kako se ponaša Ruja? Jesi li ti zadovoljan?
 
Za sada je sve :D :cool:

Ukupna masa prikolice i tereta oko 22 ooo kg s'tim što je tara 5200 kg.Ide Ruja ko' besan.Suve su lenije pa nisam morao da uključujem prednju vuču.Krenuo sam šestom sporom a u transportu lenijom osmom sporom.Na asfaltu naravno deveta i samo gas ::super::.

Sutra dobija plug i brazdu pa napred.Ako ne zaboravim aparat biće i slika :ppozdrav:
 
Odlično! Puno mi je srce kada vidim da mladi poljoprivrednici u ova teška vremena uspevaju da podmlade vozni park! :sreca:
 
Nisam poneo foto aparat jutros kada sam kretao ali valjda će biti dobra i ova sa mobilnog telefona.




Što se tiče Ruje :D uzorao sam 4 jutra za 2,5 sata sa prosešnom dubinom od 20-23 cm i potrošio 40 litara goriva samo moram napomenuti da do njive imam 13 km u jednom pravcu.
 
Probao sam sa više kombinacija, prvo sam išao 4 sporom pa 5 sporom tu nisam mogao da idem brže od 9 km/h.Posle sam probao šestom sporom i tu je išao oko10-10.3 km/h.Kasnije san probao i 4 brzom i tu mi se najbolje išao oko 9.8-10.2 km/h pri 1600-1700 ob/min.Tako da sam završio sa 4 brzom i tako ću i nastaviti da orem za žito.

@ Rastislav

82-jka ima prečnik klipa 110 i hod 125 isto kao i 892 samo što je 892 teža za gotovo tonu i to joj osim turba daje potrebnu snagu.82-jka ima snage ali nema težine i kadaje malo vlažnije počne sa proklizava i da se ukopava.Ja sa 80 nisam mogao da vučem tri brazde samo ako ugarim a spremač od 2,90- 3,00m.
Što se tiče razlike 52 i 82 ima ih dosta.Prva je u motoru jer 52 ima predkomore na klipovima a 82 ima ravne klipove,onda kod 52 motor se vrti na 1800ob/min
a kod82 na 2200ob/min.Razlika je još i u tome što 52 nema multipover(zec-kornjača) a 82 ima.
 
Da 82-jka ima mala udubljenja na klipovima nisu skroz ravni i to se zove direktno ubrizgavanje.
Za 52-jku sam siguran da ima predkomore jer sam bio kod mog majstora kada je radio jednu 51-jku i pokazao mi je predkomore i objašnjavao mi razliku između 82 i 52.
Evo i koja slika sa današnjeg oranja:



 
Nazad
Vrh