MTZ Belarus

[youtube=425,350]http://www.youtube.com/watch?v=ZOdWoZS2kBU&feature=related[/youtube]
[youtube=425,350]http://www.youtube.com/watch?v=k3Li3-TGEOQ&feature=related[/youtube]
[youtube=425,350]http://www.youtube.com/watch?v=d7X8OXXqWSg&feature=related[/youtube]
[youtube=425,350]http://www.youtube.com/watch?v=5hISlTfXRzk&feature=related[/youtube]
 
Abro daj mi reci jesi zadovoljan sa klimom u svom rusu? Jel joj kompresor dobiva pogon od remena ili preko struje (nadam se da kužiš na šta mislim)? Gdje su ti usmjerivači (lufteri) u kabini i kolko ih ima?
 
U Agropanonci valjda.Doplata za klimu prilikom kupovine novog traktora je 1500 evra sa ugradnjom.
Evo ti par fotki klima uredjaja na novim rusima. :ppozdrav:
2h83blt.jpg

zlrfc9.jpg
 
Bećarina pusta je napisao(la):
Abro daj mi reci jesi zadovoljan sa klimom u svom rusu? Jel joj kompresor dobiva pogon od remena ili preko struje (nadam se da kužiš na šta mislim)? Gdje su ti usmjerivači (lufteri) u kabini i kolko ih ima?
BP... zadovoljan sam sa klimom ali dosta je lose podiftana kabina pa efekat nije bas kao u kolima, pogon je sa radilice i kompresor je smesten na mesto alternatora a alternator se premesta iznad motora. Usmerivaci (2 kom.) su blizu glave sto mi se nesvida i pride jos duva na prednju resetku sto je ok (vidi sliku od IMT-550). Usustini sa klimom sam zadovoljan ali kako je odradjena bas i ne, neke sitnice sam vec izmenio. Klimu sam ugradio preko agropanonke a za njih odradjuje SIGMMA iz Begeča:
www.sigmma-yu.com ako sta još treba reci. :ppozdrav: :cao:
 
Dragan18 je napisao(la):
sta si izmenio?
Pogon kompresora su stavili na jedan kais a na njemu, radilici, vodenoj pumpi su duple remenice(kod vodene pumpe cak troista) pa sam prepravljao nosac alternatora da bi dobacio jos jedan kais jer ipak kompresor je opterecenje a kais nesme biti labav a ujedno prestegnut zbog vodene pumpe. Izlazna creva iz kompresora su namestili uz izduvnu granu da ih odmah greje(vidi na izolaciji istih) a sve sto je trebalo samo ga zaokrenuti. :udri:
30v0u80.jpg

U kabini nije tako lepo namesteno kao na IMT-ovoj slici i kondenzaciju sa krova nisu sproveli dole pa razliva po kabini i lepi se prasina, nije problem sto je ruzno nego je neprakticno(to jos treba da namestim). :nono:
Sa klimom prezadovoljan ali kako je odradjeno veliko NE :udri: :udri: :udri:
_________________________________________________Post je spojen: [time]1245686238[/time]_________________________________________________
Malko se mucim sa kretanjem pod teretom, prvi mi je rus pa ako moze molim za savet kako ga zahuktati iz mesta sa 12-15t Hvala.
Niko nezna ili nece da mi kaze?
:sta:
 
Jel to znaci da niko od vas nema takav menjac? Primetio sam kod starijh (malko) da imaju redukciju brzina kod stuba volana i saltaju iz spore u brze sa pomeranjem te rucke ali kod mene toga nema i cini mi se kompliciranije, ili nisam provalio caku.? Hvala :cao:
 
Slazem se da je raspored brina kod modela (82.1,820,892,952,920.) mnogo bolji nego kod (1025,1221,1523.)
Jesenas sam par dana pomagao kolegi prilikom prevoza suncokreta u silos.Vukao sam sa MTZ-om 1025 dve ZMAJ-evke
suncokreta koje su ukupno tezile 11-11.5 t.Posto sam ruse 820,920 vozio pre 2-3 godine,kada sam prvi put usao u 1025 odmah mi je zavalio reduktor kod stuba volana(koji 820,920 poseduju) za brze/spore prenose,ali kolega je rekao da je tu menjac malo komplikovaniji narocito za kretanje iz mesta sa teretom i naravno kasnije hvatanje zaleta.Raspored brizna sam vrlo brzo naucio ali!! kretanje iz ja mislim 12(koja razvija max cini mi se 10 km/h) i ubacivanje u jedinu mogucu brzinu 13 za zalet(koja razvija cak 19 km/h max)je bar po mom iskustvu a i njegovim recima nemoguce bez strasnog :sta: krcanja.Posle zaleta koji uhvati u 13 u ostale brzine ide k'o u med bez napora i neartikulisanih zvukova.I mogu reci da mi se menjc dopada jedino za rad u polju zbog velikog dijapazona radnih brzina ali za transport kao da :nono: sasvim usavrsen.Neznam kakvo je stanje kod 1221 i 1523 cini mi se da oni imaju iste menjace kao i 1025.Ali sta je tu je :ppozdrav:
Evo par slika;modeli sa "medjunoznim"reduktorom
1zzgyzc.gif

i bez medjunoznog
dcagqx.jpg

2s9w0sz.jpg
 
Za MTZ treba znati jednu stvar, a to je najbolje objasnio jedan "traktorista" u nasoj zadruzi kad su ga pitali za brzine kako idu, a on je rekao:
"Gore su za po put, a dole su za po njivi"
_________________________________________________Post je spojen: [time]1245713726[/time]_________________________________________________
I jos jedno pitanje!
Da li neko ima MTZ traktor sa reverzorom?
 
Kod modela koji imaju 18/4 menjač je sve jasno, to sam već napisao.A evo kako ide menjanje brzina kod menjača 4X4.

21delgz.jpg


Pozajmio sam sliku iz posta iznad da bi objasnio bolje.Da ne bi bilo 12-sta,13-sta na vilikom menjaču su brzine 1.2.3.4. a na malom su grupe
brzina 1.2.3.4.i Rikverc.
Kada imamo pun teret(recimo kamionska prikolica sa 18 tona tereta) kreće se iz 3.grupe drugom brzinom to je 10 km/h pa onda 3.grupa treća (12,8km/h) pa 3.grupa četvrta (15,5 km/h).Kada traktor dostigne potrebno ubrzanje prebacuje se u 4.grupu u prvu brzinu (19,5 km/h) i onda redom u 4.grupi do četvrte brzine.
Nadam se da nisam mnogo zakomplikovao ali nisam drugačije znao da objasnim.
 
Samo da se nadovezem da je grupe lakse oznacavati sa slovima... npr: A, B, C, D i R

Pa napises covjeku C3-> C4-> D1-> D2-> D3-> D4...
 
Hvala na objasnjenju mada moj problem je u u prebacivanju iz 3 u 4grupu, nervira me sto to ne uspevam bez krcenja zupcanika, dali je to moguce izbeci, kako? medjugasom? :sta: To je to sto me muci ,saltanje male rucke, nikako ne uspevam bez krcnjave ili to je neminovno kod rus-a. Hvala. Pozdrav. :ppozdrav:
 
Za mjenjač 18-4 mogu reći da se svaka brzina šalta na svoj način što znači različiti gas, međugas ili ne i drugačije stiskanje kvačila (broj puta i vrijeme početka stiskanja). Jasno to važi za one koji zaista žele šaltati od 1. spore do 18. brze. bez krčanja i patnje traktora, a to važi i za suprotno tj. iz više u nižu bez krčanja.

Trebaš "naći" kako šaltanje mu paše u praznoj vožnji, pod teretom, s pola tereta itd. Sve to ima svoje. Nekaže se za džabe da ko nauči rusa terat taj je pravi traktorista. :D ::namigivanje::
 
@ Bobo

:D :ppozdrav: :cao:

@ abro

Zaboravio sam ti naglasiti da se sve brzine menjaju sa međugasom(duplim kvačilom) i to je dovoljno samo pipnuti papučicu gasa
i kada se motor umiri ide ko' u sir.
Ako nešto treba samo pitaj. :ppozdrav: :cao:
 
Ma Rusov menjač uopšte nije komplikovan, naprotiv.
Prosto ti je milina kada za oranje imaš izbor od 4-5 brzina.
 
i meni se isto svidja menjac, imas brzina koliko volis, uvek nadjes odgovarajucu za svaku radnju u polju, naravno zahteva uhodavanje i privikavanje!
 
Da li je nko kvario menjac od 82 starijih godista ,onih iz 8o-82 Video sam kod jednog nesto kao kocka od drveta koja je povezana sa kvacilom Kad pritisnes kvacilo ona naleze na nesto/da li na spojnicu ili neki zubcanik/ i usporava te je saltanje mnogo lakse i bez krrr.Mozda nisam tacno objasnio ali majstori ce znati o cemu se radi.
 
Decki, da vas ciko nauci... u visu nema smisla davati medjugas, kad opet cekate da se motoru smanje okretaji, jel tako? To je sam ozbog zvuka traktora, al da u saltanju u visu brzinu ima vajde, NEMA...

Sto se tice saltanja grupa brzina... koliko mi se ljudi zalilo da ne mogu na novom Deutzu saltati grupe u hodu, pa kad im kazem da mjenjac gdje mjenjaju brzine ubace u ler i da grupe onda idu i bez kvacila, zacude se, probaju, kad vidi cuda, IDE..

Dakle, saltanje mehanickog nesinhroniziranog mjenjaca u visu brzinu je pozeljno sa dva pritiska na pedalu kvacila i svakako slusati motor. U nizu u leru davati medjugas da se usklade brine zupcanika u mjenjacu, posto sad usporavamo, pa se mjenjac treba ubrzavati. Kad dodjemo do C4 brzine, mjenjac izbaciti u ler, te prebaciti u grupu D i tek onda mjenjacem saltati u D1. Probajte tako i vidjet cete da nema problema sa saltanjem nikad vise...
 
Nazad
Vrh