MTZ Belarus

recite mi koliko gde ide ulja? Pricao sam sa nekim majstorom sto je godinama radio na ekonomiji i on mi rece da rus ne bira sto se tice ulja .... moze svugde da ide motorno i u diferencijal i u menjac motor i hidraulika ...kaze sve moze motorno ali da ne mesam ulja da ne bi penila ... i prouzrokovala mehurice vazduha u ulju
 
Dragan18 je napisao(la):
recite mi koliko gde ide ulja? Pricao sam sa nekim majstorom sto je godinama radio na ekonomiji i on mi rece da rus ne bira sto se tice ulja .... moze svugde da ide motorno i u diferencijal i u menjac motor i hidraulika ...kaze sve moze motorno ali da ne mesam ulja da ne bi penila ... i prouzrokovala mehurice vazduha u ulju

tako je....moze svugde motorno ulje. Kod mog rusa je u hidraulici bilo motorno ulje a u diferencijalu ono guste ulje. U isto vreme je stigao rus i u zadrugu kod nas i u tom je svugde bilo motorno ulje


@Branko: Na pocetku svake godine sredim traktor da ne curi nigde. I interesantno je da iz hidraulike i onda nestaje ulje. Stvarno neznam gde moze da nestane ulje kad nigde ne curi. Mada nije problem iako nema dovoljno moze da kipuje prikolicu i kad merac ne moze da dohvati ulje :osmeh:
 
mene ste dobro naplašili...razmišlj'o sam o novom traktoru, čit'o tu šta pišete i nekako mi se rus činio pravi izbor.sad vidim da sam bio u zabludi.
pošto radim u firmi, moje bavljenje poljoprivredom je isprogramirano u minut.a da me traktor ostavi na cedilu u sred godišnjeg odmora s hiljadu poslova za vratom - to ne dolazi u obzir!
sve se slažem, da je dobar i da delovi nisu skupi, ali je meni svaki minut važan...
u životu nisam im'o drugi traktor sem ursusa. za 20 i kusur godina bio je 3x kod majstora, pa sam kont'o da su svi takvi...
sad tek vidim u kakvoj sam zabludi bio... :sta:
 
Ovo ti prepisujem iz uputstva:

Transmisija (menjač, zadnji most) prednji pogonski most = SAE 40.

Hidraulični sistem i hidraulični pojačavač sistema za upravljanje = SAE 20.

Dizel motor: od -40 do +5 = SAE 20 svakih 500 časova.
od +5 do +50 = SAE 30.



Dakle svuda sipaš isto ulje - SAE 30.


Drugar Tarana, znaš ti onu pesmu: "Nemo' da se plašiš, nemo' da se plašiš... Dušo, nemoj da se plašiš." :cao:

Rus te nikada neće ostaviti na njivi.
 
jbg. bez ljutnje ali momcovi stvarno ste ih preterano forsirali .... nijedna masina to ne bi podnela ...a da je neki skuplji zapadni traktor samo bi bili 200% skuplji delovi ...

Moje razmisljanje je da ako se cuva i ako masina dobije ono sto treba moze da traje 100 godina !
 
@Cicimoric, to i ja radim zimi - "utežem traktor". I mene isto nervira to što ulje iz hidraulike stalno "nestaje", ali zbog toga u radu nema nikakvih problema.

Dragan18 je napisao(la):
jbg. bez ljutnje ali momcovi stvarno ste ih preterano forsirali .... nijedna masina to ne bi podnela ...a da je neki skuplji zapadni traktor samo bi bili 200% skuplji delovi ...

Moje razmisljanje je da ako se cuva i ako masina dobije ono sto treba moze da traje 100 godina !

Potpisujem. :D
 
branko je napisao(la):
Ovo ti prepisujem iz uputstva:

Transmisija (menjač, zadnji most) prednji pogonski most = SAE 40.

Hidraulični sistem i hidraulični pojačavač sistema za upravljanje = SAE 20.

Dizel motor: od -40 do +5 = SAE 20 svakih 500 časova.
od +5 do +50 = SAE 30.



Dakle svuda sipaš isto ulje - SAE 30.


Drugar Tarana, znaš ti onu pesmu: "Nemo' da se plašiš, nemo' da se plašiš... Dušo, nemoj da se plašiš." :cao:

Rus te nikada neće ostaviti na njivi.

branko sta znaci oznaka 15W40 ....... ja mislim da je to od -15 do 40 stepeni da je spoljna temperatura.jesam u pravu? koja je to onda vrsta SAE...
 
Rastislav je napisao(la):
Bogami i mene su naplasili,drzim se ja mog starog T40 koji je 72 godiste 3800 sati i to sve teski poslovi posto je lakse radio manji traktor a za sve te godine je menjana lamela dva puta i jedna glava na jednom cilindru je menjana,zamenjena jedna dizna i ja sam dostelovao ventile inace kako znam motor,menjac,diferencijal,hidraulika nije dirana.

JBg. i RUS je postao pametan ni on vise ne pravi traktore na kom ti ne treba rezervni deo i koji traje 1000 godina mora i on od necega da zivi ....

I nije samo rus postao pametan nego svi kapitalisti u industriji...uglavnom oni koji su napravili IME samo njega i prodaju jer je ono sinonim za kvalitet medjutim cesto se ispostavi da to nije tako, i mnoge fabrike zive samo zbog imena !

E sad javljaju se nove marke traktora koje svoj put do kupca treba da nadju PRvenstveno KVALITETOM posto ime nemaju a cim ga stvore pocece i one da smanjuju kvalitett ! svi stari traktori su mnnnoooogo kvalitetnije napravljeni od novih! npr. MAHINDRA izuzetan traktor a cim vide da ljudi kupuju smanje kvalitet ... da bi vise zaradili :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Dragane, moram ti priznati da se ne razumem preterano u motorna ulja. ::lose::

Mislim da ti je to malo gušće ulje. :sta:
 
Mi smo sa rusom vukli kamione iz gliba di su i JD stajali, pa kamionske prikolice, podrivač je vuko na 70-ak cm, plug 3x12"-16", plug 2x14" na 40 cm dubine redovno, 3 metra rotodrljaču, 3,3 m tanjiraču vučenu. Ljudi su se krstili i rukom i nogom šta smo mi radil sa njim. Otvaran na gasu (1800 o/min) nije no ide ko metak (zadnje gume su 169,R3:cool: i kad ga kamion oće obić onda se dobrano namuči. :osmeh:

Da sam to radio sa recimo MF-om ili DF-om bome bi se isto našarafao, al bi se i djelova naplaćao.
 
Dragan18 je napisao(la):
branko sta znaci oznaka 15W40 ....... ja mislim da je to od -15 do 40 stepeni da je spoljna temperatura.jesam u pravu? koja je to onda vrsta SAE...

Da bi lakše razumeo klasifikacije ulja, evo jednog korisnog linka- http://www.lukoil.rs/materials/00000040/Документы/Masla/LUKOIL%20ULJA%20katalog%20.pdf

Dragan18 je napisao(la):
I nije samo rus postao pametan nego svi kapitalisti u industriji...uglavnom oni koji su napravili IME samo njega i prodaju jer je ono sinonim za kvalitet medjutim cesto se ispostavi da to nije tako, i mnoge fabrike zive samo zbog imena !

E na to sam mislio da treba razumeti današnju industriju pričajući sinoć o kvalitetu ulja, muzike i sličnog...
 
Vidim ja da im dusu vadite da ja tako radim sa mojim verovatno bi isto prosao kao i vasi rusi.Ja sam momak pa volim da mu stanem na gas ali punim gasom retko radim s njim jer bi verovatno nesto otislo na njemu.
 
Rastislav je napisao(la):
Vidim ja da im dusu vadite da ja tako radim sa mojim verovatno bi isto prosao kao i vasi rusi.Ja sam momak pa volim da mu stanem na gas ali punim gasom retko radim s njim jer bi verovatno nesto otislo na njemu.

Čuj kad te posao i vrijeme tera onda se zažmiri i stišće. :osmeh:
 
Ulje sa jednim brojem SAE 30W , SAE 10W se zove monogradno ulje i danas se jako retko sreće i ono ima datu viskoznost samo pri niskoj ili pri visokoj temperaturi tj . trba ga menjati žima leto
Dok multigradna imaju SAE 10-30W opseg temperature ,ako nekog posebno interesuju opsezi tj. šta koji broj znači javite pa ću pisati . :osmeh:
 
branko ulje nemoze nestat tek tako jesil gledo dal raste nivo u mjenjacu il u motoru,jer ako ode semering na pumpi hidroulike ode ulje u mjenjac a ako ode na pumpi volana ode u motor.
 
i jos nesto nikad me nije ostavio u sezoni nekoj a radi sa beracom , presa, sijacica ,priprema zemljista sve sto sam mjenjo bilo je van sezone jato cim poso utisa sve detaljno pregledam i zamenim so treba i onda samo pogasu.

dal je kome pucala sasija na rusu kod mene 3 puta
 
Nazad
Vrh