Kako smanjiti broj nesreća u poljoprivredi

mira

Član
Učlanjen(a)
30 Nov 2009
Poruka
165
Lokacija
Kraljevo
Podaci o broju nastradalih prilikom obavljanja poljoprivrednih radova i broj saobracajnih nezgoda koje su izazvali vozaci traktora namece ovu temu.
Mozda ce ova tema pomoci da sacuvamo bar neki ljudski zivot.
 
Odg: Kako smanjiti broj nesreca u poljoprivredi

po mome mesljenju najveci uzroci su neispravna signalizacija , starosna dob vozaca traktora (pretezno stariji ljudi) , ponekada i umor cak i alkohol

umnogome tome pomaze i nepostovanje ostalih ucesnika u saobracaju koji rade opasne manevre preticuci traktor ili ako preticu nekoga a u susret im ide traktor


odabracu jedan slucaj od vecine kojih sam imao
idem ja traktorom i prikolicom ukljucim zmigavac da skrecem lijevo cak malo prije i pregazim crte da bih dao do znanja da krecem lijevo u tom momentu frajer koji je isao iza mene bez lijevog zmigavca je proletio pored mene kao metak vjerovatno misljenja da moze da me pretekne prije nego ja skrenem
i ja recunam da mi je crkao lijevi zmigavac na prikolici ali znam da su mi zmigavci sa vojnog vozila koji su hermeticki zatvoreni i nema tu sta da se pokvari
, stanem da provjerim zmigavac nisam ni gasio ja pogledam on radi , ja ga malo procukam rekoh mozda je prekidao jok on radi normalno

ocu da kazem frajer ne jebe ni 1% moj lijevi zmigavac
inace drzim do toga da mi je signalizacija ispravna i na traktoru i na prikolicama
oba traktora su mi registrovana i na njih placam godisnje osiguranje za svaki slucaj
bas sam neki dan registrovao vladimirca iznova cijena sve komplet :prevod registraciaj i nove tablice 125 evra
a godisnje osiguranje kosta oko 30tak evra , to mi nije mnogo obzirom da ako bi se ne daj boze sudario bez osiguranja i ne daj boze osteceni potegne privatnu tuzbu protiv mene onda sm ga najebao 100%
 
Odg: Kako smanjiti broj nesreca u poljoprivredi

savoris je napisao(la):
po mome mesljenju najveci uzroci su neispravna signalizacija , starosna dob vozaca traktora (pretezno stariji ljudi) , ponekada i umor cak i alkohol

umnogome tome pomaze i nepostovanje ostalih ucesnika u saobracaju koji rade opasne manevre preticuci traktor ili ako preticu nekoga a u susret im ide traktor


odabracu jedan slucaj od vecine kojih sam imao
idem ja traktorom i prikolicom ukljucim zmigavac da skrecem lijevo cak malo prije i pregazim crte da bih dao do znanja da krecem lijevo u tom momentu frajer koji je isao iza mene bez lijevog zmigavca je proletio pored mene kao metak vjerovatno misljenja da moze da me pretekne prije nego ja skrenem
i ja recunam da mi je crkao lijevi zmigavac na prikolici ali znam da su mi zmigavci sa vojnog vozila koji su hermeticki zatvoreni i nema tu sta da se pokvari
, stanem da provjerim zmigavac nisam ni gasio ja pogledam on radi , ja ga malo procukam rekoh mozda je prekidao jok on radi normalno

ocu da kazem frajer ne jebe ni 1% moj lijevi zmigavac
inace drzim do toga da mi je signalizacija ispravna i na traktoru i na prikolicama
oba traktora su mi registrovana i na njih placam godisnje osiguranje za svaki slucaj
bas sam neki dan registrovao vladimirca iznova cijena sve komplet :prevod registraciaj i nove tablice 125 evra
a godisnje osiguranje kosta oko 30tak evra , to mi nije mnogo obzirom da ako bi se ne daj boze sudario bez osiguranja i ne daj boze osteceni potegne privatnu tuzbu protiv mene onda sm ga naj...o 100%
Sa ovakvim majmunima sam se i ja sretao, jos mi i trube u stilu "sta skreces, zar nevidis da te obilazim" a ja dao pokazivac pravca navreme dok je jos bio 200-300 metara iza mene...
 
Odg: Kako smanjiti broj nesreca u poljoprivredi

za takve je uvijek spremna cijev kojom otvaram stranice za slucaj da im nesto nije jasno ::namigivanje::

mnogo mnogo nepostovanja prema traktoru cak iako ima signalizaciju :nono:

ali kazem ja traktori registrovani osigurani signalizovani pa nek' se lijepe k'o muve
 
Odg: Kako smanjiti broj nesreca u poljoprivredi

Svakodnevno skrećem levo sa regionalnog puta prema svom gazdinstvu i toliko puta mi se desila potpuno indentična situacija da se ponekad pitam da možda nisu promenjeni propisi a da ja za to nisam čuo.
 
Odg: Kako smanjiti broj nesreca u poljoprivredi

savoris je napisao(la):
za takve je uvijek spremna cijev kojom otvaram stranice za slucaj da im nesto nije jasno ::namigivanje::

mnogo mnogo nepostovanja prema traktoru cak iako ima signalizaciju :nono:

ali kazem ja traktori registrovani osigurani signalizovani pa nek' se lijepe k'o muve
Ja u te svrhe imam pajser za montiranje guma napravljen od ispravljene "S" opruge :D :D Ali dok izadjem iz kabine obavezno zbrisu!
 
Odg: Kako smanjiti broj nesreca u poljoprivredi

skretanje u levo je vrlo rizično pogotovu sa senom. kako sprečiti povrede od radnih mašina tu smo u vrhu u evropi, ko nas može naterati da koristimo radne mašine sa svim zaštitnim sredstvima, da ne čupamo drveće, dajemo deci da upravjlaju mašinama itd. treba se paziti i pridržavati upustava.
 
Odg: Kako smanjiti broj nesreca u poljoprivredi

A sada ono na sta mozemo da uticemo-Smanjenje nesreca i povreda u radu sa poljoprivrednim masinama.
 
Odg: Kako smanjiti broj nesreca u poljoprivredi

Stariji vozaci traktora usporeno reaguju misleci da je sve usporeno kao oni,a mladi brzo procene da su u ''pravu''.Uz lose puteve,signalizacije,brze voznje, i ne kultru eto belaja. Definitivno , uvek bi se trebalo osloniti na sebe i uvek racunati na tudje eventualne greske.
 
Odg: Kako smanjiti broj nesreca u poljoprivredi

mira je napisao(la):
A sada ono na sta mozemo da uticemo-Smanjenje nesreca i povreda u radu sa poljoprivrednim masinama.
Tu postoji jedno zlatno pravilo... UVEK ali bas UVEK ISKLJUCI masinu pre nego sto joj pridjes da nesto cackas oko nje!
 
Odg: Kako smanjiti broj nesreca u poljoprivredi

U razvijenim zemljama nemozete kupiti poljoprivredne masine ni traktore ukoliko ne prodjete kurs upotrebe te masine, kaze dr Oljaca
 
Odg: Kako smanjiti broj nesreca u poljoprivredi

Dzaba ti kurs, kad se ne pridrzavas osnovnih pravila...
 
Odg: Kako smanjiti broj nesreca u poljoprivredi

napraviti sklop koji ce upravljati ukljucivanjem kardana
kada sjedis na sjedistu u traktoru da samo tada kardan moze biti ukljucen , recimo

rucna kocnica OBAVEZNA , dok na mome kraju ima mnogo traktora bez ijedne kocnice , ljudu kazu ne treba ::lose::

za nemanje sinalizacije kazne rigorozne , moji traktori su stalno u sumi pa ipak mi sva signalizacija radi , naravno ponekad se nesto i otkine ali ako se u startu uradi kvalitetno moze da traje
nema 'ljeba od onih stop svjetala koji se kupe za 100 dinara :nono:

mira je napisao(la):
U razvijenim zemljama nemozete kupiti poljoprivredne masine ni traktore ukoliko ne prodjete kurs upotrebe te masine, kaze dr Oljaca
uraditi i to , sto da ne
pa mozda da drzava proba da organizuje neke ajde da tako kazem ''kampove za podizanje svijesti rukovaoca poljomehanizacije'' recimo :sta:

ali nijedan sigurnosni sistem ne pomaze ako se nadje ''majstor'' da prespoji zice
poznajem mnogo ljudi koji imaju bug u glavi i nemozes im nista reci niti preporuciti a kamoli pokazati

iskustvo je najbolji faktor sprecavanja nesreca , ko uspije toliko dugo da pozivi :haha:


covjek se uci dok je ziv :ppozdrav:
 
Odg: Kako smanjiti broj nesreca u poljoprivredi

Pre nekoliko god. jednog komsiju [treca kuca] uhvati heder na sred njive na ocigled trojice ljudi na liniji.Bas mi sinoc bio na kafi jedan od tih ljudi, i ja ga pitam kako je to bilo.Kaze,naljutio se taj nastradali na njegovog kombajnera sto je na uvrati zadrljao po hrckovnjaku,seo,otisao do kraja i nazad do sredine.Tamo je stao,izasao napolje,a kombajn je radio_Ovi ljudi stajali na liniji i razgovarali i samo su culi onaj tupi udarac kao kad kombajn guta puno trave.Trk tamo[a traktor i neka krsina od mercedesa koji pali samo kad mu se cefne ostali na liniji :sta: ]jedva ga onesvescenog i isecenog izvukli pa panika kombajner se plasi da ide po mercedesa da ga vozi...jos nekoliko gluposti... Hvala bogu ostao je ziv.
 
Odg: Kako smanjiti broj nesreca u poljoprivredi

mislim i ja grijesim evo konkretnog primjera

umor , skoro mrak , malo pozurio , panj u travi i opaaaaaa



a evo ga strucnjak od moga suraka , konkretan primjer siledzije za volanom
slabe kocnice , pretovaren , naisao prokolicom na panj pokusao da ga eskivira rikvercom kada se vratio na rikverc nije dobro usaltao , ostao u leru kocnice nisu dovoljno jake i ajd' zdravo
sreca njegova nije mu bilo nista






posto imam dosta opreme koja se koristi u izuzetnim slucajevima skoro nijedno prevrtanje ili slijetanje ovdje ne prolazi bez poziva mene (nazalost)

evo ga i ovaj strucnjak
nevjerovatno na koliki bocni nagib je frajer naisao sa punom prikolicom i mislio da ce proci :nono: napomena skoro kupljen traktor
da je jos vece zlo nije se ni pokusao spasiti preventivnim dizanjem kipe na stranu ::lose::
sreca kabina ga spasila



mozda sam malo otisao sa teme posto je pitanje Kako smanjiti broj nesreca u poljoprivredi
ali ja malo vise vremena provodim u sumi tako da vise situacija tamo imam
 
Odg: Kako smanjiti broj nesreca u poljoprivredi

Nisi, na ovakvim primerima se uci. Kada bi vecina ucesnika foruma navela bar po 1 primer kako ne treba raditi, verujem da bi smo napravili znacajan pomak. Ono sto sam ja naucila dok sam radila na ovoj temi vezano je za traktore bez kabine-zastitni ram u 70% slucajeva prevrtanja traktora spasi zivot vozacu!
 
Odg: Kako smanjiti broj nesreca u poljoprivredi

Kod nas u selu je prosle i pretprosle godine bilo vise predavanja na ovu temu i gle cuda covek koji je objasnjavao kako se bezbedno radi sa beracem je ostao bez leve sake na njivi...I to bas od beraca....
To ti je ono nase " nece se to meni desiti" i "ja sam pazljiviji od ostalih"
 
Odg: Kako smanjiti broj nesreca u poljoprivredi

U nasoj blizini jesenas covek se sagnio da dohvati klip kuruza zakacio ga kardan beraca skinuo mu odecu i zamoto ga jedva preziveo jos isad se oporavlja pomeni beraci su najopasniji i meni prst osto bez tetive uhvatila komusaljka jos prije 25 godina zato sa beracima maximalni oprez
 
Odg: Kako smanjiti broj nesreca u poljoprivredi

Svaka je masina opasna ako se ne pridrzavas mera bezbednosti oko nje.
Nije berac opasna masina vec ljudi ne misle svojom glavom kad rade oko njega! :nono:
 
Nazad
Vrh