Prikolice

@ Kiki da nije ja nikad nisam video u transportu ad se koristi peti tocak :sta:
ovako to izgleda
 
Jeste i to je , ova je tzv. sa malom silom oslanjanja na vučno vozilo . Tandem osovina su dve osovine postavljene na maloj razdaljini jedna iza druge , i mogu se svugde ugraditi (zadnje osovine kamiona trgljača , kod šleperske prikolice -oslonjena na kamion , kod kamionske prikolice sa petim točkom obična prikolica samo što nazad ima dve osovine blizu jedna druge dok je sa prednje strane sa jednom osovinom ).
 
~Kiki~ je napisao(la):
, kod kamionske prikolice sa petim točkom obična prikolica samo što nazad ima dve osovine blizu jedna druge dok je sa prednje strane sa jednom osovinom ).

a kako onda da ima 1tocak na toj prednjoj osovini??
a ako ima 2 napred a 4 nazad to je vec druga prica
 
North ARMY je napisao(la):
~Kiki~ je napisao(la):
, kod kamionske prikolice sa petim točkom obična prikolica samo što nazad ima dve osovine blizu jedna druge dok je sa prednje strane sa jednom osovinom ).

a kako onda da ima 1tocak na toj prednjoj osovini??
a ako ima 2 napred a 4 nazad to je vec druga prica

Peti točak je ono oko čega se vrti prednja osovina (aksijalni ležaj) sa valjčićima ili kod starijih prikolica sa kliznim delovima (ležajima).




 
North ARMY je napisao(la):
mislis kao kod kamp prikolica?

Neznam šta si mislio kao kamp prikolica ?
Pogledaj slike što sam stavio .
Znači gde ima udvojene osovine to su tandem osovine , bez obzira gde se te osovine nalaze na prikolici ( u sredini ili sa zadnje strane ) .

 
pa ne znam ta tvoja sa slike to je po meni opet treci tip prikolice i nesto drugo.
Ne znam kako se zove ta sto si ti okacio,bolje da sacekamo do sutra pa da cujemo i ostale kolege forumase.
Kad si spomenuo 2 osovine nazad i peti tocak napred pomislio sam na ovakav pomocni tocak kao ovaj na rudi(jeste da prikolica nema nazad 2 osovine)ali se nadam da ces shvatiti sustinu moje vizije :cao:
 
Peti tocak ili kazu jos i peto kolo je tacno kao sto je Kiki napisao ono oko cega se okrecu prednji tockovi na prikolici! To jeste ustvari jedan veliki lezaj samo je Kiki zaborzvio da napise da moze biti i sa kuglicama! Cak stavise moram da priznam da sa valjcicima nisam ni video ali ako kazete da ima i takvih... bas me zanima da vidim! (stavi sliku,stavi sliku) :cao:
 
Eto vidis kako se ipak razumemo, o tom petom tocku je bilo rec!
 
Pa lepo kažete okretnica ili kolo rude, ja prvi put čujem da se to zove peti točak.
 
E vi's a ja prvi put cujem da kazu okretnica! Mozda i zato sto na madjarskom isto kazu peti tocak pa je bukvalno prevedeno?!? A kolo koliko ja znam ima isto znacenje kao i tocak! Ali da citiram kolegu sa kojim imamo slicne prepirke kad divanimo mesavinom srpsko-madjarskog jezika "Uostalom nije bitno kako se zove vazno je da radi"
 
po vama bi onda okretnica na zmajevki bila treci tocak.prvi put cujem za taj izraz i jos nemogu da se nacudim.
 
kloki je napisao(la):
po vama bi onda okretnica na zmajevki bila treci tocak.prvi put cujem za taj izraz i jos nemogu da se nacudim.

Kako treci tocak, kad ih ima 4 (ne racunajuci rezervni) a okretiste je peti tocak...

Takodjer se na kamionima sedlo za kopcanje poluprikolice naziva peti tocak... A rjedje na poluprikolici.


I to ne govorimo samo ovdje na forumu peti tocak, nego se tako kaze sirom svijeta...
 
Svi ste upravu :
@mityo - ima i sa kuglicama , na trepčinim je sa valjčićima , i na mađarskom je peti točak
@čugi - to se još zove i okretnica , kolo rude , obrtanj , peti točak , veliki aksijalni ležaj
@bobo - na engleskom i na nemačkom -peti točak
@kloki - neznam kako 3 kad zmajevka ima 4 točka ne računajući i rezervni

I kamiondžije to zovu petim točkom , verovatno je odatle i došao naziv .
Videću još i u knjigama kako se to pravilno zove .

Tandem osovina je udvojena osovina , tj. dve osovine jedna iza druge na jako malom međuosovinskom rastojanju .
Takve prikolice se zovu tandemke . Može biti i tri osovine , s tim da se treća koristi samo kada je potrebno zbog tereta (može se dizati i spuštati , pneumatski ).
 
Nazad
Vrh