Prikolice

Nema ti druge nego da skines glavcinu! Ili ima maticu sa druge strane ili ako nema onda samo izbijes vecim cekicem!
 
a kako se skida ta glavcina?jel treba da odvrnem ona tri srafa sto drze onaj poklopac a tamo ima neki sraf ili lezaj,ali to jos nisam nikad radio a sad sam gledo s druge strane nema nikakvih srafova samo imao ona osovina za kocnine nista vise ali mene samo zanima kako da skinem tu glavcinu i da zamenim taj jedan sraf?
i jos jedno pitanje:gde se mogu nabaviti kvalitetne gume za prikolicu dimenizja 7.50 16C
treba da menjamo sve 4 gume pa se pitam koje su najbolje ne trzistu a nemoraju biti najjeftinije.
bitno je da dugo traju.
 
Odvrni ta 3 srafa,skini poklopac!Ispod poklopca ti je sentralni sraf,skini osigurac,odvrni maticu!Svuci glavcinu,ali pazi da ti lezajevi ne poispadaju!Tamo su konusno-valjkasti lezajevi 2 kom.i onda vidi sta ti je ciniti!Najbolje bi bilo da probas na polugu da svuces dobos,sad kad bolje pogledam njega nista ne drzi!
 
Prvo kupi šraf sa maticom pa tek onda vadi. Skini točak , posle svučeš doboš sa glavčine i na kraju odvrneš centralni šraf , ali iz njega pre toga izvadiš rascepku . Šraf je randiran tj. nareckan i samo ga treba izbiti i staviti novi .
 
znam i imam jedan nov sraf sa maticom koji cu tamo verovatno staviti ali to cu najverovatnije posle ovih poslova,moze ona ici i na 4 srafa nije problem ali kad se zavrse poslovi onda cu je prepakovati malo,sad sam gledao ima tamo na tocku neka kapica sa 3 srafa to se skine i onda se vidi jedan veliki sraf mislim da je 40mm i na njemu osigurac i to treba da se skine i mogu tad izvaditi glavcinu (samo se plasim da ce i lezajevi da ispadnu) i zameniti te srafove jer kad smo ih odvijali sa polugom od 150cm a islo je jako tesko jos su fabricki bili stegnuti,pa se i onaj nareckani navoj proklizao pa ako to proklizava jedino se moze zavariti iznutra i nema problema!
 
Samo ti zameni lakše nego variti (odlivak) . Možeš ti voziti i sa tri šrafa , ako su stegnuta jer teret drži centralna rupa , a ne šreafovi . Ako ti nisu stegnuti izlizaće ti felnu i glavčinu i na kraju će ti pokidati šrafove . :cao:
 
A za gume ništa lakše.
Odeš do vulkanizera i tražiš polovne kamionske tih dimenzija.
Te orginalne imaju 8 platni a kamionske 12.
 
Jeste , još nešto radijalne se teže vuku na mekanom (zemlji) nego dijagonalne , dok je na asfaltu obrnuto .
 
A 16 coli gume ima na svim zastavicama i tamicima...

~Kiki~ je napisao(la):
Samo ti zameni lakše nego variti (odlivak) . Možeš ti voziti i sa tri šrafa , ako su stegnuta jer teret drži centralna rupa , a ne šreafovi . Ako ti nisu stegnuti izlizaće ti felnu i glavčinu i na kraju će ti pokidati šrafove . :cao:
Jesili siguran....Centralna rupa ne nosi nista... Teret drzi konus na maticama koji i navodi tocak na mesto, a ne sentralna rupa... ona moze biti i za 10 mm veca...
 
E tu grdno grešiš kolega mityoo , samo kod nekih tipova TAM-a je odrađeno da nosi šrafovi . Najčešće je to centralna rupa . Zašto se glavčine na tih par mm rade sa h7 ?
 
ja mislim da tocak drze oni konusni srafovi a ne centralna rupa jer ona nije na mm tacna kao i velika rupa na tocku,mozda je na nekim prikolicama ili kamionima to drugacije ali ove dubrave se drze upravo na tim srafovima,zar ne?
@branko
znam imam na jednoj prikolici (kikindjara) jednu kamionsku gumu dimenizja 7.50 16C i to je jako dobra marke OBILICEVO proizvedena u YU i nikad nije bila probusena i stvarno je jaka,ali pitam se ko sada pravi takve gume dimenzja 7.50 16C mislim na kamionske radijalke,jer ove nove (od kojih ima i kineske kostaju oko 4 5 iljada dinara) ali ja bi zeleo nesto kvalitetnije i skuplje da ta prikolica moze da nosi i 5 tona a da gume ne trpa previse?koje su najbolje gume za nju osim ovih polovnih kamionskih jer polovne ne dolaze u obzir.
 
*~ JOHNY'89 ~* je napisao(la):
ja mislim da tocak drze oni konusni srafovi a ne centralna rupa jer ona nije na mm tacna kao i velika rupa na tocku,mozda je na nekim prikolicama ili kamionima to drugacije ali ove dubrave se drze upravo na tim srafovima,zar ne?
@branko
znam imam na jednoj prikolici (kikindjara) jednu kamionsku gumu dimenizja 7.50 16C i to je jako dobra marke OBILICEVO proizvedena u YU i nikad nije bila probusena i stvarno je jaka,ali pitam se ko sada pravi takve gume dimenzja 7.50 16C mislim na kamionske radijalke,jer ove nove (od kojih ima i kineske kostaju oko 4 5 iljada dinara) ali ja bi zeleo nesto kvalitetnije i skuplje da ta prikolica moze da nosi i 5 tona a da gume ne trpa previse?koje su najbolje gume za nju osim ovih polovnih kamionskih jer polovne ne dolaze u obzir.

Grešiš , pokidao bi ih teret ko ništa ! :nono:
Ja uzeo Galaxy , nekadašnja RumaGuma , sad mislim Mitas za 4000din ispod ruke 7.5x16 10PR .
 
Pre pet godina sam za Tamića uzeo četiri Ruske gume sa sve unutrašnjim gumama.
Platio sam ih upola cene domaćih, ali sam unutrašnje morao da izmenjam, jer su te bile loše.
Za prikolicu su ti polovne kamionske super, jer je to sporo vozilo a te kamionske gume su pravljene za brzu vožnju, i veće trenje.
 
Da... da... pogotovo kad je to kikijevo H7 u meri a h7 u +0.5mm kao kod vecine tockova sa kojima sam se ja sretao...
Kod novijih tipova kamiona...da tamo je tako ali tamo ni vijci nisu konusni....
 
@Johhny: Vidim da nisi skužio što sam htio reći u svom zadnjem postu u ovoj temi. Pogledaj na slici kako ti stoji šaraf koji prolazi kroz sve listove gibnja. Ja bi rekao da ti osovina nije u pravcu i da prikolica na cesti ide malo ukoso ko ćuko iz svatova. Ja sam isti problem imao na jednoj staroj prikolici i na jednoj novoj. :udri: Kad sam centrirao osovinu išla je za traktorom pod špagom.

Evo ti slika na kojoj je taj šaraf zaokružen. I sad pogledaj na kojem razmaku se nalazi šaraf od prednje, a na kojem od zadnej klobne (klobna-držač gibnja za osovinu).

 
Vidim bilo priče o gumama, mi smo na svaku prodanu šumsku stavljali kamionske, niko se nikad nije potužio, a i jeftino ih se nađe...

A što se tiče centralne rupe, kiki je u pravu, pogledajte malo bolje. Znam kad otac vadi iz felge srce i stavlja jače (primjer flega od tamića), centralna rupa nosi... Recimo na usrusu mi zadnja felga(srce) ima ''zeru'' lufta između glavčine i srca na centralnoj rupi, i da se fino vidjet kako samo donji dio nasjeda na glavčinu a gore uvjek ''lufta'' ako je traktor opterećen nekim teškim priključkom (silokombaj, desni točak traktora).

Bećarina oko sokolovo, imaš pravo, i pobjegla je naravano nazad... Puno sam se nagledao takvih ''ćuko iz svatova'' prikolica
 
E petre kolko sam ja živaca izgubio zbog tih pomaknutih osovina. 3 puta vraćao novu prikolicu natrag u tvornicu i svaki put se osovina pomicala. A kad sam ju prvi put reklamirao došla dva majstora iz tvornice i jedva sam im objasnio u čemu je greška, jedva su skužili. Kažu: Mi tu ništa nevidimo, to je sve uredu. :nono: Reko svaka vam čast i onome ko vam je izdo majstorsku diplomu i onome ko vam daje plaću. ::lose:: Na kraju im jedva nekako dokažem da se osovina pomakla i onda su začuđeno gledali: :sta: Eeee reko moj bajo nisam jednom trap na autu mjerio i izvlačio. ::namigivanje:: I onda su htjeli rezat šasiju pa ja nisam dao, pa sto čuda je tu bilo da bi se nakon zadnjeg povratka prikolice iz tvornice osovina vratila NEDOTEGNUTIH klobni. :udri: :udri: :udri: Mrtav ladan uzmem ključ i dotegnem i prekrižim reklamacije. U tvornici sam napravio taku frku da smo skoro na sudu završili, a na kraju sam ja bio u pravu i to od početka. Kaže direktorica: Vi ste tu prikolicu sami pokidali, niko nam se još nije žalio na prikolicu. Kad ja neki dan nosio uzorak na silos i dođe lola sa dvije takve prikolice, relativno nove, i vidim iz daleka da se prednja guzi van prvaca. Pitam ja njega jel imaš kakvih problema sa prikolicama? Kaže on ma kakvi super su, nema problema sa njima. Kad sam mu na kraju pokazao da mu se pomakla osovina ko i kod mene ostao je paf. Tad mi je došlo da zapalim i tvornicu i prikolicu i sve u tri PM. :zli: Reko j...m ti gromesenc i ljudima i laganju i svemu.
 
Nazad
Vrh