PDA

View Full Version : Ulje u hrani

Poljoinfo Wiki - poljoprivredna enciklopedija
Poljolink - adresar poljoprivrednih firmi

Advertisement

Advertisement

Advertisement

Tatamata
03-12-09, 18:09
Da li neko dodaje ulje(suncokretovo,sojino, itd) u hranu ,i gde ga nabavlja?

ivanhoe
03-12-09, 18:52
Samo ako je energetska vrednost mesavine niska masnoce zivotinjskog porekla poboljsavajuci odnos animalni/biljni.Kod pilica sam primetio da od uzegle masti "neznaju prestati jesti" a mesari se raduju da im neko odnese

Tatamata
03-12-09, 20:17
Samo ako je energetska vrednost mesavine niska masnoce zivotinjskog porekla poboljsavajuci odnos animalni/biljni.Kod pilica sam primetio da od uzegle masti "neznaju prestati jesti" a mesari se raduju da im neko odnese

Ne slažem se. Mislim da je bolje (ETIČKI) za zamašćivanje hrane koristiti ulja i masti biljnog porekla

ivanhoe
03-12-09, 22:24
Zivina u prirodi pored bilja ulovi stagid stigne od insekata do misa. Ako nadje truplo zivotinje i odnjega ce kjlucati. Sta je onda eticki ^-^
A ludih kokosi jos nema samo politicara ::lose:: EU je i od pasa i macaka stvorio biljojede ":":{ ali jos nismo u EU

robins
05-12-09, 12:32
Po pravili bi u prvu i drugu hranu trebalo dodavati ulja a u zavrsnu masti zbog zasicenih masnih kiselina. kod nas je dozvoljeno dodavanje masti u hranu za zivotinje dok u EU nije ali i oni sadamenjaju zakone da bi dozvolili upotrebu masti zivotinjskog porekla u hrani ako tu hranu ne jedu zivotinje iste vrste od kojih se koristi mast. Opasnosti nema a ekonomski je mnogo isplativije.

ivanhoe
07-12-09, 11:31
Po pravili bi u prvu i drugu hranu trebalo dodavati ulja a u zavrsnu masti zbog zasicenih masnih

Dali si mislio 2 - 4 i 6 nedelja?

robins
07-12-09, 12:15
Otprilike tako nesto. U temi pravljenje koncentrata za tovne pilice sam postavio neke recepte i vreme korsicenja koje hrane. Mast u hrani je odlicna stvar jer povecava apetit i greska je da se dodaje samo zimi vec je treba dodavati i leti jer tada zivina zbog vecih temperatura gubi apetit pa slabije jede. Ako se za pravljenje koncentrata umesto suncokretove sacme koristi zrno suncokreta koje sadrzi oko 40% ulja onda ne treba dodavati ulje ili mast .

ivanhoe
07-12-09, 13:18
Kako se nekada ucilo ZIVOTINJSKA mast povecava digestiju hrane.
zato je trebalo da i sojina i suncokretna sacma bude nemasna da se energetska norma ne prekoraci

SAMA
20-05-11, 13:09
Informacije radi u pocetku sam stavljao sojino ulje,kao i suncokretovo.Pilici su imali ne tako jaku,ali specificnu aromu.Posto sam presao na svinjsku mast ukus mesa je fantastican.Sto rece kolega robins i ekonomski je isplativije.Sto se tice uzegle masti,stvarno ne znaju sta je dosta i mozete je slobodno koristiti.Miris se ne prenosi na meso.Cak sam koristio i vece kolicine pretopljene masti od rostiljskog pecenja.Mirisi na rostilj,a oni se dave u koncentratu.Mora samo biti pretopljena da se odvoji eventualna voda iz mesa ili pecenja,kao i nezeljena drozdina.
Sve ostalo sto stavljam u hranu je biljnog porekla.

animal sciense sax
20-05-11, 13:39
Ulje u hrani dobra tema za piliće tovne treba po pravilu ići na koncept idealne masti koji u zavisnosti od uzrasta precizira odnos nezasićenih i zasićenih masnih kiselina. Nije svaka mast adekvatna u različitoj fazi tova.... Dodavnje masti kod koki nosilja treba ograničiti iz razloga što povećan nivo kalcijuma u smeši dovodi do stvaranja ca-sapuna, koji je odličan za popravku kondicije kod krava muzara u periodu zasušenja ali ne i za koke nosilje.

SAMA
20-05-11, 13:56
Ovo za krave stvarno nisam znao,a duzan sam i jedno izvinjenje.Ono sto sam prethodno napisao se odnosi na moje iskustvo sa tovnim pilicima.MOJA GRESKA sto to nisam napomenuo.Sto se tice nosilja,slazem se sa kolegom.

crni tekir
20-05-11, 14:43
Pozdrav. Ja golubovima obavezno jednom godisnje(novembar mesec) dajem proslogodisnju slaninu "sapunjaru~(sa ledja). Dajem im tako sto ceo kais zakucam za gredu u golubarniku,a oni navale da kljucaju. Za 2 dana ostane samo koza:lol: To inace radim po savetu jednog starog,iskusnog i dosta uspesnog golubara i geneticara.On mi je takodje dao odlican recept jesenjeg (septembarskog)ciscenja golubova i zivine~prirodnim sredstvima.
sastojci:beli luk(ociscen) 500g; jabukovo sirce~0,5l;rakija domaca~prepecenica~2dl. Samleti beli luk(najbolje u multipraktiku) pa potom dodati jabukovo sirce i rakiju .Sve dobro izmesati,sasuti u staklenu teglu,prekriti krpom i ostaviti da stoji tako 7 dana. Nakon toga koristiti kao dodatak u vodi za pice( 1 supena kasika na 5l vode).Daje se 15 dana bez prestanka~probajte necete se pokajati!>:({>:({

dejan 77
04-04-12, 22:35
smesa teba da ima od 8 do 10% masti neke cak i 12% ali je problem industrijske smese sadrze oko 5 % jer su odrzive duzi vremenski rok 6 meseci. A za velike farme se koriste masniji koncentrati istog proizvodjaca.

malimedo38
05-04-12, 06:07
a zar pilici nece biti previse masni sa tolikim procentom masti u hrani?
Musterije bas i ne vole kad ima puno "ZUTOG"

German hunting terrier | Jagdterrier