Odabir pravog tifona

djjova

Član
Učlanjen(a)
18 Avg 2011
Poruka
813
Lokacija
Rača
Danas sam gledao jedan tifon Sigma Odra fi75 dužine 280metara. Inače imam Fi50 na 200metara, ali mi je mali. Ovaj od 75 mi malo debeo plašim se da će teško moći da se razmotava crevo. Ajde da i to nekako prevaziđemo, taj pritisak vode koji dobijem na dizni sa količinom vode o daljinu, da se ne desi da možda lomi kukuruz i ubije zelju pa da bude kao beton...
Iskustava onih koji imaju veće tifone bilo bi poželjno

- - - - - - - - - -

Ima li neko da pomogne oko odabira tifona?

- - - - - - - - - -

Ima li koga za ovu temu?
 
Koliko daleko ti baca na kojim diznama i koji ulazni pritisak? Kad si već njega pomenuo koliko ti pada pritisak kada počne da namotava? Ja sam hteo njega da pazarim, ali imam zagovornike koji kažu da će mnogo da spadne pritisak i da ot dobrog zalivanja nema vajde.
 
Prosle sezona sam poceo da radim sa njim. Baca mi oko 60 redi kukuruza sa 16 diznom, mada zavisi i od vetra moze da bude i koji red vise ako je mirno vreme. Pritisak je oko 3 - 3,5 bara, ove sezone cu probati sa 14 mm diznom a mozda i sa 12 mm. Prikljucujem ga na vod koji je u zemlji 700 metara od pumpe, i kada ga razvucem to je preko 1000 m . Vrlo mala razlika je u pritisku kada pocne da namotava. Ovde uglavnom svi vocari imaju FORRASZA.
 
Danas sam gledao jedan tifon Sigma Odra fi75 dužine 280metara. Inače imam Fi50 na 200metara, ali mi je mali. Ovaj od 75 mi malo debeo plašim se da će teško moći da se razmotava crevo. Ajde da i to nekako prevaziđemo, taj pritisak vode koji dobijem na dizni sa količinom vode o daljinu, da se ne desi da možda lomi kukuruz i ubije zelju pa da bude kao beton...
Iskustava onih koji imaju veće tifone bilo bi poželjno

- - - - - - - - - -

Ima li neko da pomogne oko odabira tifona?

- - - - - - - - - -

Ima li koga za ovu temu?
imam 75 300 metara duzine i radi i na 22 diznu i ne lomi kukuruse
a i ne nabija zemlju mnogo je na dobro topu ima ona iglica za razbijanje mlaza pa nije uknstantno pun mlaz
 
Meni je dizna 18 sada da mom tifonu fi50. Mislim da bi mogao na većem tifonu da gura i 22mm. ratarsumadinac koliki je tebi ulazni pritisak pošto imaš sličnu odru i koliko pada pritisak na namotavanju. Ovaj što sam ja gledao ima namotavanje preko trofaznog motora. Da li je tebi originalno namotavanje.
 
Ne zapravo odlično mi radi jer je pritisak 6,5 bari na ulazu u tifon i ako smanjim pritisak bude čak i 9 bari, a tifon je stari makedonac sa cerevima nižeg pritiska. Sa diznom 18 baca mi 26 reda.
 
Za to crevo fi 50 stavi diznu 14mm,ako hoces pravo zalivanje a ne prepljeskanje govorim ti iz iskustva jer imam i fi50 i fi75 tifon

- - - - - - - - - -

Evo ga fi 75 sa diznom 18 6,5bar
A ovo je fi 50 sa diznom 14mm 6,5bar
Oba tifona su moja
 
Odlično je to što si mi i snimke prikazao. Mene interesuje ova gornja kombinacija samo se vajkam između fi 63 ili 75.
Inače zalivam na struju i na ulazu imam 6,5 bari, ako stavim manju od 16mm pritisak bude oko 9 bari a tada tifon počinje da piša vodu na sve strane, a i crevo nije za taj pritisak. Na dizni mislim da imam oko 2 do 2,5 bari po daljini koju baca, zato sam i hteo da kupim veči tifon da mogu da dobijem veći pritisak na većoj dizni, a samim tim i veću količinu vode. Zato mi je i potrebno vaše mišljenje i vaša iskustva.


Zaboravih da sam sa fi50 crevo razvlačio bez gaženja redova, a sada biš nisam siguran da li bi mogao ovo veće da razvučem na isti način ili bi morao da gazim redove.
 
Ja jedva razvucem crevo fi 75 350m sa rakovicom 65,na pola njive pocne da slajfuje i tako sve do kraja

- - - - - - - - - -

U svakom slucaju bolje je fi 75 od 63
 
Znači otpor creva je mnogo veliki. Moje njive su još malo uzbrdo biće tu svačega koliko ja vidim.
 
Nazad
Vrh