Servisiranje traktora

@ kloki

Ima ispred hladnjaka stub .Zadovoljan sam servom ,sve je ok ali kad prokliza jedan tocak u oranju nazalost nema blokadu .Da li je izvodljivo sa ovim sto imam ?
 
Mislis da bi ga ovako sredio kad bih hteo da ga prodam malo sutra. Mnogo ulozeno, ne isplati mi se da ga prodam.
 
Sale je napisao(la):
@ kloki

Ima ispred hladnjaka stub .Zadovoljan sam servom ,sve je ok ali kad prokliza jedan tocak u oranju nazalost nema blokadu .Da li je izvodljivo sa ovim sto imam ?
sa tog stuba sa elemenata 24,25 bi trebalo da postoji linija ulja koja vodi negde do zadnjeg levog tocka do menjaca i to ulje vrsi pritisak na lamele koje blokiraju diferencijal
04c03f3bb09821f33b0642211fd0cb4c.jpg

evo i uvelican taj ventil
c906a600fed5d02cb6275a3cdfdf7e36.jpg

pod brojem 6 je linija ulja koja vodi do zadnjeg diferencijala a ti povlacenjem rucie iz kabine preko jedne sajle otvaras ventil 31 i pustas ulje iz stuba volana u liniju 6
9fefc009657223c8824496349e257da5.jpg

evo i te rucice u kabini pod brojem 10 i sajle pod br 4 a napred je stub volana. rucicu povuces ka sebi i zakrenes za 90 stepeni da ostane povucena
51212cc6f1a9ae673efc52a562dc4781.jpg

linija ulja se ubada kod zadnjeg levog tocka u holender 18 ti spolja vidis samo taj lonac 14 a lamele su unutra ulje vrsi pritisak na njih i blokira diferencijal .stos je u tome da kod takvog sistema nemoras da iskljucujes blokadu kada skreces vec ce se sama iskljuciti cim zakrenes tockove za 13 stepeni a cim ih ispravis sama ce se ponovo ukljuciti.znaci to je hidraulicna blokada sa automatskim iskljucivanjem i ti to treba da imas ali pitanje dali je ispravno?
 
@ kloki
Hvala na ovakvom detaljnom odgovoru ,drugacije se ne bi snasao sigurno.Koliko danas cu pogledati za tu rucicu.
 
Evo i ja da se malo umešam u diskusiju.I ja imam rusa tako da ti mogu malo pomoći.
Ako kojim slučajem nemaš u kabini ručicu o kojoj ti priča kloki možeš i direktno da uključuješ blokadu samo moraš svaki put da otvaraš prednju masku i na ventilu da ručno uključiš komandu za blokadu diferencijala (na crteži ventila pozicija br.31).Samo moraš voditi računa da kada završiš sa poslom vratiš komandu za blokadu u položaj isključeno zbog transporta da ne bi napravio karambol u diferencijalu.

:ppozdrav: :cao:
 
batalite vi te komande rucke i sajle to su sve gluposti,uljna blokada je jako slaba,dosta proklizava i nije to to,ja sam na mojim rusima to izbacio i prepravio na vazdusnu blokadu,jest da kompresor mora da radi ali boze moj zato je i napravljen da duva,kad mu roknem blokadu u oranju kao da si mu dodao jos 30 konja,skoci i nema da proklizi samo pici.
 
Nije uljana blokada slaba već mu je ugao zakretanja točkova mali (često u brazdi točkovi naprave veći ugao od 13 stepni).Ja sam kod mene (majstor mi je to namestio) malo doradio davač blokade pa sada ugao okreta točkova nije samo 13 stepeni već skoro 25 stepeni tako da iako prednji točkovi imaju malo zakretanje blokada radi.
 
ja sam se dosta potrudio objasniti kako to radi da bi covek imao predstavu o tome.a alternativnih resenja ima puno ali da vidimo prvo sta se desava mozda je sve ispravno nego jednostavno nije znao cemu ta rucica sluzi sto se kod rukovanja sa rusom cesto desava zbog neobavestenosti.bez uvrede.
 
ja nisam nista preradjivao sto se tice ugla,al od kako sam izbacio da tako kazem fabricku i stavio vazdusnu blokadu da nemoz verovati koja razlika u oranju,nemoze se porediti al necu nikog da ubedjujem ko nije probao nece ni znati razliku :nono:
 
interesantno je to resenje sa vazduhom nisam otome nikada razmisljao dali imas neki ventil u kabini kako si resio paljenje i gasenje posto ne dobijas iskljucivanje od volana znaci da moras sam da iskljucujes kod okretanja kao kod novih rusa sa papucicom
 
dovuces crevo u kabinu koje zavrnes na bocu,na boci pozadi imas do zadnjeg tocka blok saraf koji izvrnes i napravis reducir na koji zavrnes crevo koje kao sto sam reko dovuces u kabinu,zatim ga zavrnes na ventil koji se koristi za vazdusno kocenje na traktorima i prikolicama,video sam takve ventile na imt traktorima i na 489 prikolicama a ako nenadjes imam ih ja u prodaji posto drzim delove za belarus,naime ventil ima ulogu da kad ga otvoris on propusti pritisak a kad ga zatvoris on ospusti vazduh iz creva i oslobodi blokadu,normalno svaki put kad okreces isklucis,ako nisi daleko dodji da vidis,prosto a efikasno,i naravno da zavrsim crevo sa ventila prosledis tamo gde se zavrce i uljna blokada kod levog tocka,creva sam uzimo na vasaru sto prave ovi privatnici za gorivo sa onim metalnim pancirom,ima sa raznim holenderima tako da sam ja sebi pronaso i odgovarajucu duzinu i navoj,malo angazujes i strugara i eto :D
 
Hvala na savetima svima.Inace nasao sam tu sajlu koja ide od stuba ali je majstor pre mene iscupao rucicu tako da se iz kabine cini da je nema uopste.Ali stavio sam sa nekog polovnog rusa i sad sljaka sve ok.Ali mi je se cini da je danger u pravi ,juce sam vukao mozda jacu tanjiracu za njega 36 diskova OLT-nosecu i na nekim mestima me je ukopavala ,probao sam blokirati diferencijal ali nista vrte oba zad.tocka ali nista.To sa uglom zakretanja nije lose ako moze da se podesi na veci stepen. Mozda je vazdusno resenje bolje,danger gde se ti nalazis svrtio bi to da pogledam? Posto treba da uzorem duboko a nasa Sremska zemlja bas i nije cvece tako da ce bolja blokada sigurno zavrsiti posao.
 
Sale je napisao(la):
vrte oba zad.tocka ali nista.
Ako ti vrte oba zadnja točka onda ti blokada radi i tu ti onda nešto drugo nije uredu.To sa vazduhom nije loše rešenje samo moraš voditi računa da ti ne ostsne uključena blokada kada okrećeš trakror jer može da ti izlomi diferencijal.
:ppozdrav:
 
posto spominjes srem ja sam iz sida,ako ti nije daleko dodji,jos jedan veoma bitan detalj za vucenje tanjirace je i prednja vuca a narocito tegovi i to posebno na zadnjim tockovima,rus je dosta lagan i kad sam stavio tegove i pozadi druga prica,tek sam tada uspeo nesto da uradim sa tanjiracom,ja imam v tanjiracu becejsku 28 sa paker valjcima al po meni to nije posao za rusa,mozda tek 1221,al ajd prcka se nesto i sa njim malo patnje al moracu neki jaci i tezi traktor vec pucam na ursusa 120ks,za tanjiranje je potrebna i brzina kretanja.
 
I ja mislim da nije za rusa pogotovo 36 olt -teska je strava ,kad spustam hidraulikom skace kao jarac napred iako imam 300 kg na pr.tockovima.Jak mu je hidraulika , i ako spustim tanjiracu do kraja podignu se zad.tockovi a on je lagan.Nego mene vise interesuje zbog oranja ta vazdusna blokada posalji mi " danger " neki tvoj broj pa cu ti se najaviti jedan dan da pogledam tu situaciju.
 
to sto ti se digne zadnji kraj traktora nema veze koji prikljucak imas zakacen,naj verovatnije neznas da rus ima prinudno spustanje hidraulika ili poluga a to je drzanje rucke u polozaju sredine izmedju spustanja i neutralnog polozaja,ustvari laganog spustanja jer ti zbog tezine tanjirace spustas polako i onog trenutka kad je tanjiraca dodirnula zemlju moras rucku il da zaustavis ili da je skroz oslobodis u takozvani plivajuci polozaj a ako je zadrzis tako onda se odvoje zadnji tockovi od zemlje jer si ti to naredio ruckom,nadam se da si me shvatio mozes to da uradis i sa plugom i bilo cime,ja sam jednom tako na njivi promenuo tocak bez dizalice jer mi se probusila guma, a mozes jos da koristis kod teskog oranja kad plug nece u zemlju ako je tvrdo pa mu malo na taj nacin uteras plug i onda prebacis u plivajuci polozaj,neznam jel znas raditi u oranju sa tim traktorom ako imas cetiri rucke u kabini da ga stavis u plivajuci polozaj za oranje ako ores sa tockom.
 
ja imam problem sa torpedom treba da "uradim menjac"pa neznam gde da nadjem delove jel zna neko mozda i imam jos par pitanja:haha::haha:ako neko ima torpedo ili je radio nekad na njima...hvala unapred...
 
imas delove u Novom Sadu KND cvijiceva ulica,ljudi rade samo torpedo a imaju i tezgu na vasaru u Rumi
 
Nazad
Vrh