Kako trgovati na produktnoj berzi

tarana

Član
Učlanjen(a)
23 Okt 2007
Poruka
1.813
Lokacija
kikinda
s obzirom da firma kod koje imam lager pšenice, još uvek samo razmišlja o podizanju cene sa bednih 9.5 din, malo sam se raspitao.u petak je cena bila 12 din + pdv, znači 12.6din.
-minimalna količina za trgovinu je 25t.
-provizija berze 1%
od papira potrebno:
-fotokopija l.k.
-rešenje o gazdinstvu za ovu godinu.
-poresko rešenje (ovo bi trebalo, ali pošto rešenja nismo dobili 2 godine, može i potvda da si poreski obveznik po osnovu poljoprivrede.)
-fotokopija kartice računa na koji treba da se uplate pare.
-potvrda o skladištenju na dan x.(recimo, potvrda da dana 30.11.2009 u firmi toj i toj imaš toliko i toliko pšenice JUS kvaliteta.

u firmi u kojoj imam lager bi mi skinuli 8-9% + 1% berzi, to je ukupno 10%, recimo.
uz cenu od 12.6, ukupno bih dobio oko 11.3din.
 
Odg: kako trgovati na produktnoj berzi

Tarana ,zašto skidaju tih 8-9%.Lager i izlaz?
 
Odg: kako trgovati na produktnoj berzi

1% mesečno lager.a ulaz+izlaz+fumigacije+trt-mrt= valjda oko 3%
 
Odg: kako trgovati na produktnoj berzi

Jednomrečju otimačina.
 
Odg: kako trgovati na produktnoj berzi

da imam više zemlje, ne bih se razmišljao uopšte.prvo što bih napravio je silos + sušara!

e da...ako prodam tim kod kojih lagerujem, nemam nikakvih troškova oko ulaza, izlaza i lagera.
ali račun je i dalje oko 20% plusa na strani berze, sa ovakvim cenama.
 
Odg: kako trgovati na produktnoj berzi

a kakve su sanse da prodam na berzi ja svoje zito koje drzim kuci cca 4 vagona
 
Odg: kako trgovati na produktnoj berzi

mena stalno zovu sa neke berze i pitaju šta imam da ponudim
tako da pretpostavljam da može i iz dvorišta verovatno
 
Odg: kako trgovati na produktnoj berzi

kloki je napisao(la):
mena stalno zovu sa neke berze i pitaju šta imam da ponudim
tako da pretpostavljam da može i iz dvorišta verovatno
To bi bilo najbolje, tako bi se rešili raznih nakupaca, a i pare bi valjda stigle na vreme.Ajd ako te ne mrzi da se rasppitaš kada te budu opet kontaktirali? :cao:
 
Odg: kako trgovati na produktnoj berzi

-potvrda o skladištenju na dan x.(recimo, potvrda da dana 30.11.2009 u firmi toj i toj imaš toliko i toliko pšenice JUS kvaliteta.

nece moci zbog ovog.
el mozes da zamislis da stigne sleper a kukuruz pun ziska, ili plesnav, ili nema kolicine koja je najavljena, paore koji "nisu stigli da okrune" jer se krmaca prasila? pa onda "ja sam mislio da je utovar vas"...pa sleper ne moze da udje...
ti to lici na neke ljude po komsiluku?
berza nece da se zayebava s tim stvarima...
 
Odg: kako trgovati na produktnoj berzi

ajd da razjasnimo.Robu kupuje berza ili kupac na berzi ?Tvoje je da posredstvom berze ciji si clan nadsjes kupca (prodavca) sa kojim dalje uspostavljas kontakt i dogovaras se oko uslova trgovanja. nevidim razlog zasto neko gazdinstvo nebi moglo trgovati preko berze ako je dovoljno sposobno da ispostuje uslove primopredaje robe.Ide i ziskav kukuruz u sleper, samo ne dvaput
 
Odg: kako trgovati na produktnoj berzi

ti dajes ponudu. berza plasira ponudu.kupac se javi berzi da ponuda odgovara. trgovina se odnosi na JUS kvalitet.kupac i prodavac ne kontaktiraju.
za kukuruz u dvoristu niko nece garantovati da je JUS kvaliteta.niti ce garantovati kolicinu.
 
Nazad
Vrh