Krivovirska žuja

talle

Član
Učlanjen(a)
5 Jun 2009
Poruka
133
Lokacija
Velika Drenova
S obzirom da su domace rase debelo zapostavljene...evo jos jedne rase kojoj preti izumiranje...lepo bi bilo da se jave farmeri koji uzgajaju ovu rase da medjusobno razmene iskustva savete ....moja malenkos je u vlasnistvu svega pet grla krivovirske zuje...
 
i ja sam temu postavio da bih dobio vise informacija...

- - - - - - - - - -

2jfzuwi.jpg


- - - - - - - - - -

zjjclv.jpg


- - - - - - - - - -

http://i42.tinypic.com/raqluo.jpg

- - - - - - - - - -

DSC00924.jpg


- - - - - - - - - -

bi5nc9.jpg


- - - - - - - - - -

[h=1] Krivovirska ovca[/h]


оптимизация сайтов под поисковые системы



inShare​


Krivovirska.jpg
Krivovirska ovca uzgaja se u Srbiji, u okolini Krivog Vira, po kojem je i dobila ime.
Spada u grupu srednje krupnih pramenki. Prosečna telesna masa ovaca je oko 38 kg, a ovnova 50 kg.
Runo je otvoreno, sastavljeno od šiljastih pramenova, a kod boljih zapata može biti i poluzatvoreno, jer je ovaj soj na prelazu između rude i gruborune pramenke. Prosečan godišnji nastrig neprane vune iznosi oko 1,5 kg kod ovaca i oko 2 kg kod onova. Finoća vlakna je oko 40 mikrona. Randman vune iznosi u proseku 60%.
Vuna je bele boje. Glava i noge su obrasle dlakom, koja je jednobojno žute ili prskano žute boje. Na čelu i po temenu glave nalaze se dugački pramenovi vune koji obrazuju ćubu.
Prosečna mlečnost ovih ovaca je 30 kg, bez mleka koje posiše jagnje. Prosečna plodnost se kreće do 110%. Spada u grupu kratkorepih ovaca. Kasnostasna je. Ovce su šute, a ovnovi imaju dobro razvijene, spiralne rogove.
 
Ajmo ovako
Prva fotka moja , dimitrovgrad selo odgajivac Martin selo mislim brbenica ako sam ga korektno napisao
druga slika isto stado
treca fotka isto moja , covek iz sumadije kupio ovo grlo u krivom viru
cetvrta je sa NS polj sajma, moguce da je moja fotka ali ne bih smeo da se zakunem :)
Eto toliko od mene
Nego tale gde su fotke od tvog stada i jel su ti u drenovi ili drugde?
 
prvi put se i ja sa njima srecem toliko su to mirne i tihe ovce da je to cudo...bleje samo kad ne vide jagace svoje...inace ne cuju se zive...:) poznate su jos kao ...SVILORUNKE...
 
Da li neko ima informaciju o odgajivacima ovaca Krivovirske zuje(kontakt telefon itd.). Gde se mogu kupiti i ima li umaticenih ovaca ove rase na prodaju. Bilo bi lepo da neko ko je malo bolje upucen i ima iskustva sa ovom rasom napise neke karakteristike ovih ovaca, kakva je plodnost, mlecnost, prirast jagnjadi, kakva je situacija sa ukrvljenoscu postojecih stada odnosno da li je problem naci priplodnog ovna koji nije u srodstvu zbog malog broja ovih ovaca u Srbiji. Steta je da neke nase autohtone rase potpuno nestanu, mislim da ima odgajivaca ovaca koji bi mogli da pored postojecih aktuelnijih rasa koje gaje imaju i 5-10 nasih autohtonih ovaca, pa bi se kasnije selekcijom iz kvantiteta postupno dobio i bolji kvalitet.
 
ja sam kupio krivovirsku žuju kod Vojkana Jokasimovića...ima stado od oko 100 komada umatičeno...ali ga nema po forumima...njegov mobtel...069669140...što se mene tiče i mojih utisaka o krivovirskoj žuji...pored zuje sam imao i virtemberg ovce...izbacio sam ih oma drugu godinu...sad su pored žuja sjeničke...žuje su i u odnosu na sjeničke mirnije u dvorištu se ne čuju...ako ih hraniš malo bolje...imao sam i dvisku koja se obliznila...znači treba joj pažnja ....imao sam zuju od 75 kg...ovcu ne ovna...jaganjci rastu kako ih hraniš...
 
Talle hvala na informacijama. Prema saznanjima do kojih sam ja došao Krivovirska žuja je veoma mirna i pitoma ovca kojoj preti nestajanje kao rase. Meni se sviđa kako izgleda ta ovca i bilo bi mi žao da nestane. Koliko sam informisan kod nje postoji veliki problem sa ukrvljavanjem i skoro da je na sigurnom putu da nestane, voleo bih da grešim. Ja bih vrlo rado gajio određen broj grla ove rase pored Ille de Fransa kojeg imam, čisto kao mali doprinos očuvanju ove rase(u prošlosti su izvorni oblici Krivovirske ovce ukrštani sa Merino Rambuje-pretečom Ille de Fransa, a i sa samim Ille de Fransom). Meni predstavlja problem što najmanje 200 km od Valjeva gde živim nije mi poznat nijedan odgajivač ove rase, kod nabavke početnog stada to i nije toliki problem ali kasnije kod zamene ovna ići tražiti odgovarajuću životinju kod više odgajivača, pa troškovi transporta, sve to zahteva prvenstveno dosta vremena, a i finansijskih sredstava. Kada bi se malo više po Srbiji proširila ova rasa lakše bi opstala, ona je više za gajenje iz nekog entuzijazma i želje da se održi, ekonomska isplativost teško da se može porediti sa nekim trenutno zastupljenijim rasama(bar po onim parametrima koji se mogu pročitati na netu), ali kada bi bilo više odgajivača koji bi imali i do 10-ak grla ove rase pored rase koju primarno gaje opstanak se ne bi dovodio u pitanje. U svakom slučaju imam nameru da u budućnosti zapatim malo stado ovih ovaca, čisto radi ličnog zadovoljstva, a ako se dobro pokažu možda i ne bude malo stado ::namigivanje::.
Veliki pozdrav!
 
E moji drugari al je bilo po 50 ovnova ove rase kod mene haha
Imao sam neloliko zenskih grla, ja sam iznenadjen mlecnoscu, majcinskom instiktu ove ovce. A i lepo izgledaju.
Ovako nesto bih voleo da drzim kao raasu, danas.
 
ovca je fenomenalna...i meso je perfektno...imala ih je farma Martin na staroj palnini...ima ih i Milomir Milovanović iz Lomnice kod Despotovca mob tel 063 1844659 našao sam ga na oglasima Farmije...ima ih i Ranđel Stanković u Krivom Viru...064 4513958..0637235268...ja od ovaca ne živim...eto volim krivovirke posebne su i liče na rambuje merino...utove se očas...tad imaju zadnji deo kao idf samo nisu toliko široke kao idf...ima sličnocti između idf i krivovirke baš zbog merino rambujea...što se ovnova tiče...idem u Krivi Vir...bilo gde ...lep je i Krivi Vir da se vidi Rtanj u daljini...svi oni izvori...

- - - - - - - - - -

photos


- - - - - - - - - -

slike.php


- - - - - - - - - -

slike.php


- - - - - - - - - -

slike.php


- - - - - - - - - -

slike.php
 
Nazad
Vrh