PDA

View Full Version : Novi zakon o bezbednosti saobraćaja

Poljoinfo Wiki - poljoprivredna enciklopedija
Poljolink - adresar poljoprivrednih firmi

Advertisement

Advertisement

Advertisement

Strane : [1] 2 3 4

~Kiki~
27-11-09, 11:13
Šta nam donosi novi Zakon O Bezbednosti Saobraćaja . Od kad se primenjuje , koje korake treba da preduzmemo da nebi imali posla sa plavima .. ":":{

telnett
27-11-09, 11:30
Neznam dali je rekla kazala no cuo sam da treba pp aparat ( atest svakih 6 mes ) + neke dodatne stvari u prvu pomoc. Za stara kola tehnicki svakih 6 meseci

mims
27-11-09, 16:19
Najbolje je primenjivati kretanje na sopstveni pogon, odnosno peške, inače u suprotnom ima da radimo samo za kazne. ":":{ ":":{ ":":{

North ARMY
27-11-09, 16:43
koliko poena ^-^ ::namigivanje::
http://saobracaj.net/aktuelno/kazneni-u-novom-zakonu-o-bezbednosti-saobracaja-2.html

e ovo je pravo jer imate da downloadujete dole,pogledajte >:D
http://www.automobilizam.net/zakon-o-bezbednosti-saobracaja/

Izdvajam jedan interesantan clan, da znate sta cete sa starim kategorijama moci da vozite:

Члан 196.

Лицима која су до дана ступања на снагу овог закона стекла право на управљање моторним возилима односно скуповима возила одређене категорије, тракторима, радним машинама, мотокултиваторима бициклима са мотором и трамвајима, на њихов захтев издаће се возачка дозвола за управљање моторним возилом односно скупом возила следећих категорија:
А категорије - возачка дозвола за управљање моторним возилима категорија А, А1, А2, F, АМ и М;
В категорије - возачка дозвола за управљање моторним возилима категорија В, В1, ВЕ, F, АМ и М;
С категорије - возачка дозвола за управљање моторним возилима категорија С, С1, В, В1, ВЕ, F, АМ и М;
D категорије - возачка дозвола за управљање моторним возилима категорија D, D1 С, С1, В, В1, ВЕ, F, АМ и М;
потврда о познавању саобраћајних прописа - F, М и АМ;
С, D и Е категорије - возачка дозвола за управљање моторним возилима категорија ВЕ, СЕ, С1Е, DE и D1Е;
С и Е категорије - возачка дозвола за управљање моторним возилима категорија ВЕ, СЕ и С1Е;
В и Е категорије - возачка дозвола за управљање моторним возилима категорија ВЕ;
дозвола за возаче трактора - возачка дозвола за управљање моторним возилима категорија F, М и АМ.

Farmer II
27-11-09, 16:44
ovako sam ja čuo: za automobile pp aparat, svetleći prsluci, i rigorozne kazne za prekršaje,...za starija vozila(a tu spadaju i traktori, prikolice...sve što ide u transport) od 15 god, po 2 tehnička godišnje, stim što će cena tehničkog biti simbolična-oko 5000.
U temi o kombajnima piše da nećemo smeti u transport sa mašinama širim od 2,5m, moglo bi to da se prebaci ovde pa da imamo na jednom mestu sve....AKo se po jutru dan poznaje, ovo neće izaći na dobro :<<> :<<>

branko
27-11-09, 20:02
U temi o kombajnima piše da nećemo smeti u transport sa mašinama širim od 2,5m...

A kako onda da idu putem svi veći kombajni?

Koja glupost.
Taj zakon je očigledno napravljen da zaštiti prava ionako loše saobraćajne policije, a o pravima vozača - ni reči.

mims
27-11-09, 20:10
A šta treba da radimo sa tim mašinama, npr. prosečan setvospremač za traktor srednje snage 80 ks je širok 2,9m. Da ga sečemo na pola pa da ga zavarimo na njivi. ":":{ ":":{ ":":{ ":":{

smedic
27-11-09, 20:16
A da li ce biti broj motora u saobracajnoj??

todor
27-11-09, 20:34
društvo jednom rečju najebali smo ko žuti

mims
27-11-09, 20:37
18. Посебне одредбе о саобраћају трактора, радних машина,
мотокултиватора и запрежних возила

Члан 85.

Трактор и радна машина смеју у саобраћају на путу да имају само
прикључке за извођење радова сходно њиховој намени који морају бити
прописно означени.

Радна машина и мотокултиватор не смеју у саобраћају на путу да вуку
прикључно возило.

Da li je neko nekad video motokultivator koji se kreće putem bez prikolice, koliko se ja doznajem u motokultivatore, oni imaju samo dva točka, neka mi neko objasni kako onda treba da se kreće taj motokultivator.

Lala iz Banata
27-11-09, 20:43
Al' će da nas šišaju....

branko
27-11-09, 21:02
To radna mašina se odnosi i na traktore. Na forumu je svojevremeno neko spominjao da nije dobio povraćaj dela novca za kupljeni novi traktor, jer je dobio obrazloženja da je to radna a ne poljoprivredna mašina. Dakle posebno idu na njivu traktor a posebno prikolice. :lol:

mirmag
27-11-09, 21:30
A da li ce biti broj motora u saobracajnoj??
NE!

~Kiki~
28-11-09, 16:22
Pa zar radna mašina nije kombaj tj. razne samohodne mašine , motokultivator . Traktor je traktor . A kako onda berač pošalješ da izađe sam na njvu tj . naćemo se u 2. liniji . :lol: :lol:

drobi
28-11-09, 23:10
7. Возачке дозволе за категорије моторних возила

Члан 195.

Возачка дозвола издаје се за управљање моторним возилима, односно скуповима возила следећих категорија:
АМ - Мопеди, лаки трицикли или лаки четвороцикли,
A1 - Мотоцикли чија радна запремина мотора није већа 125 см3 и снаге мотора до 11 kW чији однос снаге мотора и масе возила није већи од 0,1 kW/kg и тешки трицикли чија снага мотора не прелази 15 kW,
А2 - Мотоцикли чија снага мотора није већа од 35kW и чији однос снаге мотора и масе возила није већи од 0,2 kW/kg,
А - Мотоцикли и тешки трицикли чија снага мотора прелази 15 kW,
В1 - Тешки четвороцикли,
B - Моторна возила, осим возила категорије А, А1, А2, АМ, F и М, чија највећа дозвољена маса није већа од 3.500kg и која немају више од осам места за седење не рачунајући седиште за возача,
BЕ - Скуп возила чије вучно возило припада категорији В, највећа дозвољена маса прикључног возила је већа од 750 kg, а није већа од 3.500 kg,
C1- Моторна возила, осим возила категорије А, А1, А2, АМ, F, М, В, D и D1, чија је највећа дозвољена маса већа од 3.500 kg, а није већа од 7.500 kg,
C1Е - Скуп возила чије вучно возило спада у категорију C1, а највећа дозвољена маса прикључног возила прелази 750 kg и највећа дозвољена маса скупа не прелази 12.000 kg, као и скуп возила чије вучно возило спада у категорију В, а највећа дозвољена маса прикључног возила прелази 3.500 kg и највећа дозвољена маса скупа возила не прелази 12.000 kg,
C - Моторна возила, осим категорије А, А1, А2, АМ, F, М, В, D и D1, чија је највећа дозвољена маса већа од 3.500 kg,
CЕ - Скуп возила чије вучно возило припада категорији C, а највећа дозвољена маса прикључног возила је већа од 750 kg,
D1 - Моторна возила за превоз лица, која осим седишта за возача имају више од осам, а највише 16 седишта и чија максимална дужина не прелази осам метара,
D1E - Скуп возила чије вучно возило припада категорији D1, а највећа дозвољена маса прикључног возила је већа од 750 kg,
D - Моторна возила за превоз лица, која осим седишта за возача имају више од осам седишта,
DЕ - Скуп возила чије вучно возило припада категорији D, а највећа дозвољена маса прикључног возила је већа од 750 kg,
F - Трактори са или без прикључних возила и радне машине,
М - Мотокултиватор.
Возач возила категорије C1Е, CЕ, D1Е или DЕ може да управља скупом возила категорије BЕ.
Возач возила категорије CЕ може да управља скупом возила категорије DЕ, уколико има категорију D.
Возач возила категорије CЕ може да управља скупом возила категорије C1Е, односно возач категорије DЕ категоријом D1Е.
Возач возила В категорије има право да управља и лаким трициклима и лаким четвороциклима, тешким трициклима чија снага мотора није већа од 15 kW и тешким четвороциклима, као и тешким трициклима чија снага мотора је већа од 15 kW када напуни 21 годину.
Возач возила В1 категорије има право да управља и лаким трициклима, тешким трициклима чија снага мотора није већа од 15 kW, лаким и тешким четвороциклима.
Трактором и радном машином може управљати само возач који има возачку дозволу за возила категорије F.
Возач возила категорије А2 може да управља возилом категорије А1.
Возач возила категорије А, може да управља возилом категорије А1, А2 и АМ, возач возила категорије C може да управља возилом C1 категорије, возач возила категорије B може да управља возилом В1 категорије и возач возила категорије D може да управља возилом D1 категорије.
Возачи категорија В, С, С1, D и D1 могу да управљају тим возилима и када им је придодато прикључно возило чија највећа дозвољена маса није већа од 750 kg.
Мотокултиватором може управљати возач који има возачку дозволу за управљање возилом било које категорије.

Члан 196.

Лицима која су до дана ступања на снагу овог закона стекла право на управљање моторним возилима, односно скуповима возила одређене категорије, тракторима, радним машинама, мотокултиваторима, бициклима са мотором и трамвајима, на њихов захтев издаће се возачка дозвола за управљање моторним возилом, односно скупом возила следећих категорија:
1) А категорије - возачка дозвола за управљање моторним возилима категорија А, А1, А2, F, АМ и М,
2) В категорије - возачка дозвола за управљање моторним возилима категорија В, В1, ВЕ, F, АМ и М,
3) С категорије - возачка дозвола за управљање моторним возилима категорија С, С1, В, В1, ВЕ, F, АМ и М,
4) D категорије - возачка дозвола за управљање моторним возилима категорија D, D1 С, С1, В, В1, ВЕ, F, АМ и М,
5) потврда о познавању саобраћајних прописа - F, М и АМ,
6) С, D и Е категорије - возачка дозвола за управљање моторним возилима категорија ВЕ, СЕ, С1Е, DE и D1Е,
7) С и Е категорије - возачка дозвола за управљање моторним возилима категорија ВЕ, СЕ и С1Е,
8) В и Е категорије - возачка дозвола за управљање моторним возилима категорија ВЕ,
9) дозвола за возаче трактора - возачка дозвола за управљање моторним возилима категорија F, М и АМ.

Jesam li dobro razumeo?
Po clanu 195 sa B kategorijom ne mogu da vozim traktor?
Po clanu 196 posto imam B i C kategoriju mogu da trazim da mi izdaju dozvolu za traktor(F kategoriju), naravno bez polaganja ispita?
Malo se teze razumem u ovaj sluzbeni jezik. ^-^

nebojsa
28-11-09, 23:47
Piše da ko ima B kategoriju do dana stupanja zakona na snagu automatski dobija B, B1, BE, F, AM i M kategorije po novom zakonu, znači da možeš upravljati traktorom (F)

~Kiki~
04-12-09, 13:47
Iz ZOBS-a

Član 7.

34) moped je motorno vozilo sa dva točka čija najveća konstruktivna brzina,
bez obzira na način prenosa, ne prelazi 45 km/h, pri čemu radna
zapremina motora, kada vozilo ima motor sa unutrašnjim sagorevanjem
ne prelazi 50 cm3, ili sa motorom čija najveća trajna nominalna snaga ne
prelazi 4 kW kada vozilo ima električni pogon,

47) radna mašina je motorno vozilo koje je prvenstveno namenjeno za
izvođenje određenih radova (kombajn, valjak, grejder, utovarivač,
rovokopač, buldožer, viljuškar i sl.) i čija najveća konstruktivna brzina
kretanja ne prelazi 45 km/h,

48) traktor je motorno vozilo koje ima najmanje dve osovine i koje je
prvenstveno namenjeno za vučenje, guranje, nošenje ili pogon izmenjivih
priključaka za izvođenje prvenstveno poljoprivrednih, šumskih ili drugih
radova i za vuču priključnih vozila za traktor,

49) motokultivator je motorno vozilo koje se sastoji iz pogonskoupravljačkog
i tovarnog dela, koji su konstruktivno razdvojivi, a u
saobraćaju na putu učestvuju isključivo kao jedna celina, čiji pogonski deo
prema konstrukciji, uređajima, sklopovima i opremi je namenjen i
osposobljen za guranje, vučenje, nošenje ili pogon izmenljivih priključaka

Post je spojen: 1259931013________________________________________ _________
za izvođenje poljoprivrednih radova, čija najveća konstrukcijska brzina nije
veća od 30 km/h i čija snaga motora nije veća od 12 kW,
50) priključno vozilo je vozilo koje je po konstrukciji, uređajima, sklopovima i
opremi namenjeno i osposobljeno da bude vučeno od drugog vozila, a
služi za prevoz putnika, odnosno stvari, odnosno za obavljanje radova,
51) priključno vozilo za traktor je priključno vozilo koje je namenjeno da
bude vučeno isključivo od strane traktora,
52) priključak za izvođenje radova je izmenljivo oruđe koje služi obavljanju
poljoprivrednih, šumskih ili drugih radova, i koje se u svrhu izvođenja
radova postavlja ili priključuje na motorno vozilo,

Post je spojen: 1259931416________________________________________ _________
Član 29.
U vozilu se u saobraćaju na putu ne sme koristiti, niti nalaziti, uređaj odnosno
sredstvo, kojim se može otkrivati ili ometati rad uređaja za merenje brzine kretanja
vozila, odnosno drugih uređaja namenjenih za otkrivanje i dokumentovanje prekršaja.
Zabranjeno je stavljati u promet i reklamirati uređaje i predmete iz stava 1.
ovog člana.

Maestro
04-12-09, 14:09
Al' će da nas šišaju....

Evo malo ilustrativno kako to izgleda:

http://i45.tinypic.com/md3889.jpg

Prijatelji forumasi bez >:({; ::lose::; ::samo bes::; ::prica::, itd.

~Kiki~
04-12-09, 14:50
Traktor sme da vuče samo priključno vozilo za traktor, a ostala motorna vozila
ne smeju da vuku priključno vozilo za traktor.

KishRobert
04-12-09, 18:55
znaci dzip nece smeti da vuce zmajevku!

~Kiki~
04-12-09, 20:53
znaci dzip nece smeti da vuce zmajevku!

:lol: :lol: praznu će moći .

Ili odeš kod drug policajca pa ga pitaš jel mogu ja da uvučem u selo traktor sa 4 prikolice deteline !! :lol: :lol:

ana.v
04-12-09, 22:03
slazem se ovaj zakon koji dolazi je OK. ali ne sve, zamislite na nasim putevima traktore neosvetljene bez odgovarajuce signalizacije, pa mora tome da se stane na put dosta je bilo onoga NEMOZE MI NIKO NISTA mi smo srbi takvi aljkavi kod nas moze sve naucicemo se reda samo kada nas budu po dzepu udarali. Bio sam 20 godina u inostranstvu i imao sam priliku da vidim kako njihovi poljoprivrednici postuju zakone kada svaki traktor mora da ima u kabini pored vozaca (traktoriste) lopatica da ocisti tockove kada je blato i kada izlazi na javni put a kod nas da mogu sto vise blata da iznesu na puteve da se bolje ovi sa automobilima mogu klizati i zavrsiti u jarku pored puta. Dakle da vas negnjavim vise svaka cast onome ko je taj zakon napisao a vi kulaci zavucite ruke u dzepove pa popravite svoje traktore i prikolice kao i prikljucne masine pa onda u saobracaj bez problema VAS KULAK. >:({ ::svaka cast:: :D ;D} ;D} ;D}

Dragan18
04-12-09, 22:11
slazem se ovaj zakon koji dolazi je OK. ali ne sve, zamislite na nasim putevima traktore neosvetljene bez odgovarajuce signalizacije, pa mora tome da se stane na put dosta je bilo onoga NEMOZE MI NIKO NISTA mi smo srbi takvi aljkavi kod nas moze sve naucicemo se reda samo kada nas budu po dzepu udarali. Bio sam 20 godina u inostranstvu i imao sam priliku da vidim kako njihovi poljoprivrednici postuju zakone kada svaki traktor mora da ima u kabini pored vozaca (traktoriste) lopatica da ocisti tockove kada je blato i kada izlazi na javni put a kod nas da mogu sto vise blata da iznesu na puteve da se bolje ovi sa automobilima mogu klizati i zavrsiti u jarku pored puta. Dakle da vas negnjavim vise svaka cast onome ko je taj zakon napisao a vi kulaci zavucite ruke u dzepove pa popravite svoje traktore i prikolice kao i prikljucne masine pa onda u saobracaj bez problema VAS KULAK. >:({ ::svaka cast:: :D ;D} ;D} ;D}

MI bi da popravimo nase traktore i nasu signalizaciju i da vozimo Fenda classa new hollanda ali kad nemamo para ni svetla da napravimo cede nas kao limun !!!!!!!!!! TESKA BEDAA!!!

Matic
04-12-09, 22:21
Slažem se da svaki traktor treba da bude osvetljen u noćnim uslovima rada ali sa većinom novih propisa se ne slažem jer su preterali {"{": {"{":

rasa02
04-12-09, 22:30
Cujem a neznam dali je tacno da su za putnicke automobile obavezne zimske gume,zna li neko da li je to istina?

Deni
04-12-09, 22:37
ja neznam da li obavezna, ali ja već godinama koristim zimske gume VREDI :D

~Kiki~
04-12-09, 23:35
Obavezna je zimska oprema tj. gume M+S ili letnje sa šarama dubljim od 1.6 mm .

meshter
04-12-09, 23:40
na svim tockovima ili samo na pogonskim?

todor
04-12-09, 23:42
koliko ja znam samo pogonski

~Kiki~
04-12-09, 23:45
Mislim na svim jer sad već svi automobili imaju ABS (pošto i ABS spominju) , tako da može da bude opasne klizaljke .

North ARMY
04-12-09, 23:46
to treba da je bar 2mm a ne celestonke da voze {"{":

~Kiki~
04-12-09, 23:48
I meni je nešto malo , ali tako čuo . Čitam taj zakon stigao sam do pola . Kad ga pročitam do kraja izvući ću zanimljivosti .

Deni
05-12-09, 19:24
NOvo što sam čuo: više neće biti trajne registracije za traktore, mora se svake god da se registruje +polisa osiguranja
nemože voziti traktor bez kabine, kod vangabaritnih mera, treba pratnja rotacijom +potvrda iz sup-a

paorpaor
05-12-09, 22:03
EU stize na velika vrata.

oldtimer
07-12-09, 00:14
-Za putnicka vozila nece biti obavezan PP aparat
-u zimskom periodu mogu letnje gume, ako imaju min 4mm saru, a ako nemaju, onda su obavezni lanci

Matic
07-12-09, 00:30
Sve bolje od boljeg.Svaka im čast kako su se dosetili da napune budžet.

mirmag
07-12-09, 07:54
Sve bolje od boljeg.Svaka im čast kako su se dosetili da napune budžet.
To im je i jedini cilj,bole njih za bezbednost!Primer,ako vec moras dva puta na tehnicki kolima godisnje,zasto jedan nije besplatan?Nasuprot tome ne samo sto ce naplacivati oba,nego su poskupeli 100% tehnicki,a cujem da ce jos 100% otici gore!Znaci 100 eurica godisnje za teh.pregled auta! ":":{ ":":{

Deni
07-12-09, 10:46
al kakve su nam putevi? na to niko ne obraća pažnju samo od nasda pokupe što više ::novac::

ivanhoe
07-12-09, 12:31
@deni zakonodavac je i nato mislio Moras se prilagoditi uslovima puta.
Prakticno moze ti naplatiti kaznu ako se zalis na slomljeni tocak ":":{

Matic
07-12-09, 12:40
Sve se svodi na to da od već osiromašenog naroda uzimaju još veća novčana sredstva za razne gluposti koje su nekome pale na pamet.Ma gori su od Turaka koji su uzimali harače i nameštali kojekakve zulume.Imaćemo čini mi se i drugog Filipa Višnjića koji će opevati ove epske promene koje su nam doneli tranzicija i ostalo.

radekupinik
07-12-09, 12:56
trenutno sam svaki dan na putu vozim se po Srbiji i jesam ja u celosti za novi zakon treba da bude sve kao i u EU bass sve pa i zzito,kukuruz ,subvencije pa cce onda i prikolice sijati itd trebalo je mnogo toga promeniti sem zakona o saobraccaju.

miroslav k
07-12-09, 15:23
al kakve su nam putevi? na to niko ne obraća pažnju samo od nasda pokupe što više ::novac::

ali zato imamo najskuplju putarinu u eu.

Farmer II
07-12-09, 16:19
čini mi se da će ovaj zakon biti kap koja će napuniti čašu. Zabraniti priključne mašine preko 2,5 m? Neznam ko je ovo smislio, čime da se obrađuje zemlja kad su maltene sve šire od toga? Kombajn da vuče heder na njivu i tamo da ga kači? Možda kada se budu terali klasovi i džondiri, ali sa zmajem i djurom ovo je gotovo nemoguće izvesti.Od svega možda su rotacije najkorisnija stvar, ali ne ovako da ih svako kupuje posebno, ako je već akcenat na bezbednosti onda je trebalo svako registrovano gazdinstvo da dobije bar jednu, dve besplatno. Čitajte ljudi između redova, istorija je učiteljica života, a ko nije ništa naučio iz istorije(tj. iskustva) zaslužuje da mu se istorija ponovi >:D

STAYER
07-12-09, 17:05
Sta reci o novom zakonu o saobracaju... jednom reci ima da radimo samo za kazne ":":{ {"{":

Ja sam malo istrazivao po raznim sajtovima i gledao razne emisije na tv-u koje su govorili o tome sta nas ceka posle 10-tog decembra.
Kao prvo traktori koji nemaju kabine,nece moci da se registruju i nemogu preci tehnicki pregled koji zahteva novi zakon o saobracaju i zato ce kabina na svakom traktoru biti obavezna,ili u sutprotnom ce se dobijati velike kazne za to,i naravno rotaciono svetlo ce biti takodje obavezno na svim poljoprovrednim traktorima i kombajnima i morace da svetli bilo danju ili nocu i upaljena poziciona svetla uvek kad je traktor na asfaltnom putu.
Jos jedan veliki problem je sta cemo raditi sa prikljucnim masinama koji su siri od 2,5m? i u clanu novog zakona o saobracaju prikljucne masine koje su sire od 2,5m nece moci da idu putem? neznam cemu ce nas ovo dovesti,ali pogledajte naprimer koliko je siroka prosecna sejalica za kukuruz? 3m i dali ce ona moci da ide putem ili kombajni koji su siri od 2,5m a znamo da je kombaj zmaj 142 sirok blizu 3m a da nepricam koliko su siroki veci kombajni poput nekog Johna dira ili clasa.
Ovo mi se cini malo nejasno i valjda ce taj novi zakon malo da usavrse i izmene,tako da maximalna sirina kombajna i prikljucne masine koju vuce traktor ili je nosena,nebudu sira od 3m a za svaki traktor ili kombajn koji je siri od 3m treba imati policijsku pratnju.
To bi bilo neko moje realno misljenje.
I tako ce to ici sve redom,i svi traktori,prikolice,kombajni i ostalo sto sto se krece po putu,ce morati imati potpuno ispravnu svetlostnu signalizaciju i kocione sisteme,na traktorima a tako i na prikolicama i svaka prikolica koja ima ukupnu masu preko 3,5t ce morati imati kocnice bar na jednoj osovini,dok prikolice do 3,5t ukupne mase je dovoljna samo nagazna ili naletna kocnica na rudi.
Jos jedan veliki problem ce biti registracija i tehnicki pregled svih poljoprivrednih traktora i prikolica koja nece biti nimalo jeftina a morace se raditi svake godine da bi ta vozila mogli ucestvovati u saobracaju,takodje kazne za iznosenje blata na asfaltni put ce se kaznjavati velikim kaznama ili 1godina zatvora,a problem je sto nigde nema otresne rampe na kraju poljskog puta gde ce poljoprivrednici ocistiti blato sa svojih traktora da ga nebi izneli na put i zaradili kaznu.
Znate i sami kakvo je stanje poljoprivrednih masina u srbiji i da prosecna starost traktora je 20g,i vecina se vozi neispravna i ne registrovana,i takvi traktori nece moci ucestvovati u saobracaju u narednom periodu.
Zato moj predlog je da svi poljoprivrednici srede na vreme svoje traktore,prikolice i kombajne,da budu ispravni,da imaju ispravnu svetlostnu signalizaju i kocnice i kabine na traktorima,obavezno rotaciono svetlo,i registrovana vozila i da postuju pravila novog zakona o saobracaju,i ko ga bude postovao nece imati problema s tim.

colic
07-12-09, 17:19
Ma cilj je da se nametne što više stavki i obaveza da nateraju ljude da negde pogreše pa udri po džepu.Koga briga za bezbednost,voleo bih da mi kažu koliko je udesa bilo devedesetih godina kada su kazne bile smešne a koliko zadnjih godinu dana,nešto nisam ubeđen daje bilo više.Ograničiti brzinu u naselju na 50 km je nenormalno u vreme kada su vozila toliko napredovala.

miroslav k
07-12-09, 17:30
onda kad pocne reparska kampanja i bude blata vidimo se u zatvoru. :lol: :lol: :lol:
:lol: :lol: :lol:

smedic
07-12-09, 17:55
A kako to da se zakon primenjuje od 10. a ja nisam video ni jedan znak da su zamenili ^-^

Lala iz Banata
07-12-09, 18:00
Novi zakon stupa na snagu od 10.12. a primena pocinje min. 3 meseca nakon stupanja na snagu.

smedic
07-12-09, 18:02
Pa nece ni za 3 meseca zameniti sve znakove :lol: :lol:

Lala iz Banata
07-12-09, 18:02
Ma nek se gone u tri lepe i oni i njihov zakon.

smedic
07-12-09, 18:05
Ja sam zamislio situaciju, zaustavi me policija i kaze vozili ste 60 a dozvoljeno 50kmh, a ono stoji stari znak 60. :lol: :lol: :lol:

Lala iz Banata
07-12-09, 18:07
Pa oni kazu: "Nisi dobro vid'o, pisalo je 50"!

smedic
07-12-09, 18:08
::svaka cast:: ::svaka cast:: ::svaka cast::

:lol: :lol:

paorpaor
07-12-09, 18:28
Gosn' Dacic je sve to lepo smislio, ma svaka mu dala.
To kad stave ogranicenje 30 to bi mi bilo u redu da se voze fice,tristaci i tako to sto nije moglo brze od 90,100.,a zamislite kad se vozis 30 u autu iz 2007-8 godine sa abs-om i ostalim drangulijama. Jos ce na pojedinim mestima naterati ljude da izadju i da guraju kola. I stari zakon je bio dobar samo da se sprovodio u delo i da nam je policija malo mnogo manje korumpirana.
Vidim ja da cu se sa poljoprivrede prebaciti na novi biznis, PRIVATNI ZATVOR.

North ARMY
07-12-09, 18:33
I stari zakon je bio dobar samo da se sprovodio u delo i da nam je policija malo mnogo manje korumpirana.

Tacno tako da su sad seljaci imali svetla i da pojedinci nisu preterivali u voznji i divljanju sve bi bilo bolje ali ovo je preterivanje a ko zna za sta je to dobro...

mityoo
07-12-09, 18:36
I stari zakon je bio dobar samo da se sprovodio u delo i da nam je policija malo mnogo manje korumpirana.

Tacno tako da su sad seljaci imali svetla i da pojedinci nisu preterivali u voznji i divljanju sve bi bilo bolje ali ovo je preterivanje a ko zna za sta je to dobro...
Da su hteli da povecaju bezbednost u saobracaju bilo bi dovoljno samo da su stari zakon sprovodili "Ni po babu ni po stricevima" a ne da izmisljaju neke gluposti....

mirko_markovic67
07-12-09, 21:17
po novom zakonu u traktoru moramo imati i prvu pomoć, trougao, fluorocentni prsluk. od svrtlosne signalizacije za traktore do 30km/h oboreno svetlo poziciono svetlo pokazivače pravca i na najvišem delu traktora rotaciono ili trepćuće svetlo koje mora da bude upaljeno noću i po smanjenoj vidljivosti. širina radne mašine 3m.

colic
08-12-09, 07:50
E,a ono da lice koje upravlja traktorom mora biti propisno uniformisano,odnosno odelo i kravata obavezni.

Sumadinac-Gruzanin
08-12-09, 15:56
A u kojoj auto skoli cu ja moci da polazem za traktor ( po novom zakonu ima dozvola i za traktor) ?

A najbolji deo zakona je da pijani pesaci mogu u zatvor :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

todor
08-12-09, 16:08
jednom rečju naša država će morati da pravi veće zatvore

STAYER
08-12-09, 16:08
A u kojoj auto skoli cu ja moci da polazem za traktor ( po novom zakonu ima dozvola i za traktor) ?

A najbolji deo zakona je da pijani pesaci mogu u zatvor :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

stvarno preterivaju,neznam dali pesaci spadaju u saobracaj ali {"{": pa sta ce raditi sa pijanom omladinom koji se vracaju kuci posle subotnjeg izlaska? ... bice puni zatvori i budzet ::novac:: :lol:

Sumadinac-Gruzanin
08-12-09, 16:13
Ma sve ovo su napravili za sirotinju , ove bizmismene i tajkune nece smeti da zaustave ":":{

STAYER
08-12-09, 16:24
Neslazem se,ali moje mislenje je da ce svi biti kontrolisani od strane saobracajne policije i mi sirotinje i oni tajkuni i bogatasi,i niko se nece provuci kao sto se sad moglo provuci,nego ce kazne za prekrsaj morati placati i sirotinje i bogatasi! tako da ja apelujem na vozace da se ne vozaju kolima bezveze po gradu,vec samo kada najvise treba.
I da napomenem za polaganje vozackih ispita da ce posle nove godine obuka za B kategoriju biti 800-1000e a dug ce biti period obuke ,cak i 6meseci a posle toga ce se izdavati samo probna vozacka dozvola na 2godine,pa ako za to vreme vozac ne nepravi nijedan prekrsaj dobice stalnu vozacku dozvolu,ili u protivnom ako napravi neki prekrsaj morace ponovo na obuku i sve tako u krug ::lose::

kombajner
08-12-09, 16:42

stvarno preterivaju,neznam dali pesaci spadaju u saobracaj ali {"{": pa sta ce raditi sa pijanom omladinom koji se vracaju kuci posle subotnjeg izlaska? ... bice puni zatvori i budzet ::novac:: :lol:
u gradu (subota vece) bilo u kom pravcu da krenete iz centra ceka vas patrola :) u ostalom mi pijemo samo ko vozi nesme da pije ... donekle se slazem sa zakonom!!!

Farmer II
08-12-09, 17:27
po novom zakonu u traktoru moramo imati i prvu pomoć, trougao, fluorocentni prsluk. od svrtlosne signalizacije za traktore do 30km/h oboreno svetlo poziciono svetlo pokazivače pravca i na najvišem delu traktora rotaciono ili trepćuće svetlo koje mora da bude upaljeno noću i po smanjenoj vidljivosti. širina radne mašine 3m.
3m ili 2.5 m ? Šta znači ovo do 30 km/h, kako će oni da utvrde koliko može traktor da ide, to što je brzinometar izgraviran na npr 40km/h samo po sebi ne znači ništa ^-^

mirko_markovic67
08-12-09, 20:26
ako ne moze razviti više od 30km/h ne trebaju mu stop svetla, duga svetla itd. radne mašine 3m širine

kloki
08-12-09, 23:03
dali 3 m ukupna širina ili 3m van gabarita vozila

KishRobert
08-12-09, 23:10
ako ne moze razviti više od 30km/h ne trebaju mu stop svetla, duga svetla itd. radne mašine 3m širine

da li trebam da se radujem?
torpedo ide max 25?!

North ARMY
08-12-09, 23:17
isto i ja kazem za imt
cekaj znaci sad je isto sedeo napred ili pozadi moraces da se vezes??

inace sad su stigli radari zovu ih "Bosanski tronozac" oni sto stoje na 3noge zatvoreni u kutiji ko dodje u smenu samo gurne karticu u njega i ide na posao tj slika aute auto koji ide brze od ogranicenja koje oni unesu da vazi radar sam uskila ceo auto,tablicu i sliku vozaca e jedino tu sto ce biti bolje zbog brzine a inace ::lose:: opet nece smeti da zaustavljaju tajkune ako voze pijani ili sl... a i ako im prepoznaju auto ima da okrecu radar u kontra smeru samo da ih ne uslika :D

dr Dule
08-12-09, 23:22
ne znam bas zbog brzine. nisam neki ljubitelj brze voznje, ali ogranicenja su i ovako bila katastrofa. da vozis 10 km sa 40km/h? ili cak i duze.ne znam, meni je to prosto strasno

MONTOYA
09-12-09, 08:45
Ma ludaci,sinoć sam pročitao da ko nema atestiran plin-isključenje iz saobraćaja+kazna

aremane
09-12-09, 13:28
samo ce taksa na ruke da poskupi, nece vise da prodje 1 crvena nego 3, tako je preko u indijanskim zemljama, nije 10 e nego 30-50e

mirmag
09-12-09, 14:27
Sad sam bio u osiguravajucoj kuci po obrazac koji je obavezan uz polisu osiguranja!Dobija se besplatno,zove se EUROPSKI obrazac za saobracajne nesrece!Izgleda da vise panduri nece izlaziti na uvidjaj,nego cemo mi popunjavati te obrasce kako,gde kada se desila saobracajka!Daj boze da nikome ne zatreba!!!

kiraj
09-12-09, 14:33
Ako ima povredjenih izlaziće i policija.

dicki
09-12-09, 15:29
Ma ludaci,sinoć sam pročitao da ko nema atestiran plin-isključenje iz saobraćaja+kazna
Vozilo bi se sa bocom na krovu da nije tako. Bilo je zapaljenih...Ima po nesto i dobro u novom zakonu-ruku na srce, a ima gluposti boze sacuvaj.Prvo se ispeglaju i obeleze putevi,pa se precisti policija koja samo juri kamiondzije posebno strane reg. i tako nas blate po svetu, pa se donese zakon .Kamere su potrebne i na policiskim punktovima da se vidi sta rade i policija i vozaci,a ne da oni budu zasticeni ko beli medvedi a vozaci predmet zajebancije.Naravno, vozila moraju biti tehnicki ispravna,a vozaci dobro obuceni za voznju.

dragansavin
09-12-09, 17:34
Neslazem se,ali moje mislenje je da ce svi biti kontrolisani od strane saobracajne policije i mi sirotinje i oni tajkuni i bogatasi,i niko se nece provuci kao sto se sad moglo provuci,nego ce kazne za prekrsaj morati placati i sirotinje i bogatasi! tako da ja apelujem na vozace da se ne vozaju kolima bezveze po gradu,vec samo kada najvise treba.
I da napomenem za polaganje vozackih ispita da ce posle nove godine obuka za B kategoriju biti 800-1000e a dug ce biti period obuke ,cak i 6meseci a posle toga ce se izdavati samo probna vozacka dozvola na 2godine,pa ako za to vreme vozac ne nepravi nijedan prekrsaj dobice stalnu

vozacku dozvolu,ili u protivnom ako napravi neki prekrsaj morace ponovo na obuku i sve tako u

krug ::lose::

daj bre nemoj da si dete, pa taj zakon je i dalje samo za sirotinju a tajkune i dalje niko nece smeti da dira

mira
09-12-09, 17:59
Danas sam radila reportazu sa dr Oljacom sa Poljoprivrednog fakulteta u Beogradu(Katedra za polj.masine) i mogu Vam reci da ce za seljaka ovaj zakon predstavljati moru.Da ne bih pricala napamet pisacu kad preslusam i izmontiram materijal(do petka).
Predstavnici MUP-a se nisu pojavili na predavanju, nadam se da cu sutra cuti i njihovo pojasnjenje ovog zakona.

abro
09-12-09, 21:44
Danas sam radila reportazu sa dr Oljacom sa Poljoprivrednog fakulteta u Beogradu(Katedra za polj.masine) i mogu Vam reci da ce za seljaka ovaj zakon predstavljati moru.Da ne bih pricala napamet pisacu kad preslusam i izmontiram materijal(do petka).
Predstavnici MUP-a se nisu pojavili na predavanju, nadam se da cu sutra cuti i njihovo pojasnjenje ovog zakona.
Mislim da se ni oni jos ne snalaze pa nisu smeli da se pojave. Jedno citam u ovoj temi a drugo slusam od nasih pripadnika MUP-a. ^-^

Bobo
10-12-09, 00:36
Kolege dragi... Kod nas je u naseljenom odavno max dopustena brzina 50km/h i samo se u pocetku malo ljudi zalili, i mogu vam reci da se to u vecini slucajeva postuje. Van naselja do nedavno 80, sad je 90km/h i to je isto u redu.

Za brzine do 100km/h imas 10km/h tolerancije, a na 100 i vise km/h je tolerancija 10%. Znaci u naselju se smijes voziti 60km/h bez ikakvih sankcija, ali ako ti brzinomjer na autu nije dobro bazdaren, ide kazna, tako da ja vozim uvijek malo ispod famoznih 60km/h.

Savoris je bio samnom u autu kad me policija zaustavila u naseljenom mijestu pri 82km/h. Odmah ti policajac kaze da je 10km/h tolerancija, znaci da si uhvacen da vozis 72km/h, sto je 12 km/h brze od dozvoljenog. Kazna 1000Kn (136€) koju moras platiti, jer je i policija ogradjena dosta dobro.

Kazne za pojas (naprijed ili nazad, svejedno) su 500Kn, mobitel 500Kn, svjetla 300Kn, neispravnu signalizaciju imas pravo na licu mjesta popraviti bez sankcija, a ako ne uspijes, iskljucenje iz prometa. Ako nemas u sebe ispravnu opremu (prva pomoc po EU normama, trokut, reflektirajuci prsluk, komplet rezervnih zarulja, rezervni tocak, ili sprej za brzi popravak gume... mozda sam nesto i zaboravio) opet kazna. Ne atestirani plin ne prolazi na tehnickom pregledu, a ako i rijesis preko poznanika da te pusti, kazne su velike i za to. Osoba pod utjecajem droge ili alkohola se ne smije voziti na prednjem sjedalu. Gume u zimskom periodu moraju biti zimske s najmanje 4mm profila. Znam da za vozila s prednjom vucom moze samo dvije prednje a nazad ljetne s 4mm profila, a za sva ostala vozila mislim da moraju biti sve 4 zimske. Nisam 100% siguran. Na svakoj osovini lijeva i desna guma moraju biti jednake (iste dimenzije, proizvodjac i model) izuzetan slucaj kad je rezervni tocak namontiran, ali to mi nikada nisu gledali...

Ove probne vozacke za mlade vozace... To je tek bio vrhunac svega. Dobijes vozacku, ALI smojes voziti auto do 99ks i to samo po danu i radnim danom. po mraku i vikendom kraj tebe mora biti osoba koja ima "pravu" vozacku dozvolu najmanje 7 godina

Iznosenje blata na cestu se kaznjava isto lijepom svotom. nenosenje vozacke dozvole kad ides u oranje je isto 500kn kazne. Moja je sva izljepljena selotejpom, iako nije pukla ili se raspala, pa kad me zaustave, pitaju sto je to, pa im kazem kad ju 2-3 puta zaoru, pa ju 2-3 puta zatanjuraju, pa se valjas pod kombajnom da bi me zanimalo kako bi njihova izgledala. (I to mi prolazi ;) )

Tehnicki pregled obavezan svake godine za sva vozila. Ako traktor nema kabinu, mora imati zastitni okvir. Ako je traktor do donosenja zakona bio registriran bez okvira, ni sad ga ne moras imati. Od ove godine za sva "vozila koja se sporo krecu" je obavezan krnji trokut (bez spiceva) na zadnjem kraju traktora. Ako vuces prikolicu, mora biti na prikolici, a ako nosis neko orudje, mora biti vidljiv (ako je montiran na traktor) a ako se na vidi, moras ga staviti na masinu (na pamet mi pada sprica, sijacica, rasipac gnojiva...)

Ima tu jos milijardu cica-boca al na obraca se paznja na puno njih...

Inace, nije sve tako crno. Nasi policajci nisu bas skroz nerazumni, pa dosta puta hoce progledati kroz prste, ali ak se pravis pametan, onda ces i platiti kaznu.

Kako mi se cini da cete se i vi navici na nova pravila i zakone vrlo brzo, jer smo se navikli i mi ovdje. Opet ima "nedodirljivih" i uvijek ce ih biti. Ima i kod nas sirotinje i bit ce je sve vise. Ali opet se nekako naviklo na kazne, pa cete se navici i vi.

North ARMY
10-12-09, 00:59
ovo za vozacku se slazem koliko je dobro sto mi mladi imamo toliko bude i lose ok je kad odem poslom do grada ili nekog druga ali sta reci na one zenske koje ne znaju da parkiraju,boje se mraka a hoce da voze po mraku.
Ja licno ne izlazim autom u grad jer mi je puno jeftinije i bezbednije platiti taxi nego da mislim dal cu piti ili voziti...

nebojsa
10-12-09, 10:36
@ Bobo
Pošto nameravam uskoro pick-up-om za HR a to se vodi kao teretno vozilo, interesuje me to oko guma. Moraju li zimske ili mogu i letnje+zimska oprema. Imam potpuno nove gume pa mi se ne daju pare još i za zimske. Može li se negde pogledati vaš zakon?

Deni
10-12-09, 11:02
Još mi nejasno zakon oko traktorskih kabina:(ima li neko tačnu informaciju)da li dovoljno fabrički zaštitni okvir, ili mora da bude komplet kabina?

Lala iz Banata
10-12-09, 11:12
E vazno obavestenje. Za traktore bez kabine koji su vec registrovani nije obavezan ram ili kabina, vec samo za novoregistrovane(Nove) traktore!

nebojsa
10-12-09, 11:24
Nađeno ::super::

Bobo
10-12-09, 11:37
Nađeno ::super::

kazem, za gume ni sam nisam siguran, a ako si pronasao sto te zanimalo, onda jos bolje.

Kazem, gume gledaju tek kad su na cesti uzasni uvjeti, pa auti zapadaju i ne mogu maknuti s mjesta.

Shale
10-12-09, 12:39
znaci ja ni jednu kaznu necu da platim..ici cu u zatvor svaki put...

nisam lud da finansiram ove nase politicare za njihove zajebancije...

nekazem da zakon nema dobrih stvari, ali 95% su gluposti za nase uslove...

smedic
10-12-09, 12:42
Kazu da treba neka dopuna prve pomoci, da treba da ima nesto u njoj sto do sada nije bilo. Da li neko zna sta treba da dokupim?

Bobo
10-12-09, 13:30
Sadržaj kutije prve pomoci po normi HRN 1112 (jedine koje kod nas vaze):

1. Prvi zavoj 12 cm x 5 m s jednim jastučićem 12 cm x 16 cm kom 1
2. Prvi zavoj 8 cm x 3 m s jednim jastučićem 9 cm x 11 cm kom 1
3. Kaliko-zavoj 8 cm x 5 m kom 2
4. Kaliko-zavoj 4 cm x 5 m kom 2
5. Aluplast za opekline 80 cm x 50 cm kom 2
6. Sterilna kompresa od gaze 5 cm x 5 cm, 16 slojeva kom 10
7. Sterilna kompresa 10 cm x 20 cm, 12 slojeva kom 2
8. Flaster 10 cm x 8 cm kom 5
9. Samoljepljiva vrpca 2 cm x 5 m kom 1
10. Trokutni rubac 100 cm x 100 cm x 140 cm kom 2
11. Igle sigurnosnice kom 10
12. Škare sa zaobljenim vrhom kom 1
13. Rukavice za jednokratnu uporabu (PVC) par 2
14. Polivinilski rukavac-vrećica (najmanja mjera 30 cm x 60 cm) kom 1
15. Poliestrska folija metalizirana aluminijem (najmanjih mjera 150 cm x 200 cm i najmanje debljine 12µm) kom 1
16. Zaštitna folija da davanje umjetnoga disanja kom 2
17. Specifikacija sadržaja spremnika kom 1
18. Podsjetnik o pružanju prve pomoći koji je preporučilo Ministarstvo zdravstva kom 1

Vjerujem da cete i vi morati imati nesto slicno... Takva kutija kod nas kosta oko 100-200Kn (15-25€) i bez nje se ne moze proci tehnicki pregled. Pocelo se pricati da ce i motori i poljoprivredni i radni strojevi takodjer morati imati ovakvu kutiju uz sebe, ali ne znam gdje da na motoru stavim kutiju velicine kanistera 5l, a da ju nitko ne moze ukrasti, a na traktoru mi moze stajati nagdje u krovnom prostoru u kabini. pa i nije neki problem, samo daj vamo novce, daj tamo novce, pa ovo ono... i u nedogled.

smedic
10-12-09, 13:49
U majku mu, pa sa ovim da radimo operacije mestu nezgode? :lol:

North ARMY
10-12-09, 14:05
ljudi nemoj da ste bukvalisti sto se tice ovog zakona
za sada je prioritet da se uvede disciplina vozacima tj da se smanji brzina,parkiranje,pojasevi....
na drugom mestu su prva pomoc,trokut i sl ali to nece uskoro biti standardizovano jer treba da se osnuje agencija koja ce to da prati tako da jos jedno 1g mozemo voziti sa ovakvom prvom pomoci i sl.
sto se tice tehnickog pregleda istina da ce se uvoditi kamere i da ce biti pecata na aute koji su losi ali tek 2011 a mozda i kasnije jer treba puno para da se uvedu video nadzori u tehnicke preglede i da se to sve dovede pod konac,tako da sto se tice tehnickog pregleda sledeca godina je godina tolerancije tj usavrsavanja tehnickih pregleda >:D

Bobo
10-12-09, 14:52
Cuj, kod nas te ne smiju pustiti bez ispravne obavezne opreme. Ako te kolega pusti na tehnickom, a polijija te zaustavi a ti nemas propisanu obveznu opremu, kaznu ces dobiti, bez obzira sto si na tehnickom prosao, kad to nije takva kutija prve pomoci, pa se ti s njim objasnjavaj. Prosli smo mi sve to i vjerujte kad vam kazem da sto manje otpora pruzas, bolje je.

Izaci ce neki pravilnik kakvu prvu pomoc moras imati, kakav reflektirajuci prsluk i to si nabavi i neces nikad imati problema.

Samo da napomenem. Prva pomoc je kod nas u pocetku kad su ju svi morali kupiti kostala oko 400Kn (50-ak€) dok je sad duplo jeftinija, a isti i proizvodjac i ista trgovina.

Kod nas ne pustaju na tehnickom ako je auto hrdjav, provjeravaju kociono ulje i ako ne zadovoljava idi proimjeni pa se vrati, progoren auspuh ne prolazi, razbijen desni retrovizor ne prolazi malo razbijena plastika na signalizaciji ne prolazi...

Izdresirali su nas da ides na tehnicki par dana prije isteka registracije pa ak nesto ne stima da se mozes voziti od majstora do majstora dok ti je auto jos registriran.

Rodjak u Staroj pazovi ima tehnicki pregled i auto skolu i kad su ovaj novi zakon o polaganju prve pomoci poceli uvoditi u sastavni dio polaganja vozackog ispita (kod nas je to od kad znam za sebe), nije znao sto ce sa sobom od guzve, jer se i cjena nesto masovno povecala. Meni nikako nije bilo jasno kako su ljudi polagali vozacki ispit bez polaganja prve pomoci, i 30 sati voznje uz instruktora...

Malo sam odlutao od teme, ali ovo sto vama tek sad uvaljuju, nama je postao normalni slijed dogadjaja.

ivanhoe
10-12-09, 16:22
Gresis {"{": Donese se odluka da se priznaju pregledi samo iz servisa sa VN Videces kako ce serviseri da se utrkuju ":":{
Kosto je bilo sa dijagramom kocenja

sto se tice tehnickog pregleda istina da ce se uvoditi kamere i da ce biti pecata na aute koji su losi ali tek 2011 a mozda i kasnije jer treba puno para da se uvedu video nadzori u tehnicke preglede i da se to sve dovede pod konac,tako da sto se tice tehnickog pregleda sledeca godina je godina tolerancije tj usavrsavanja tehnickih pregleda >:D

North ARMY
10-12-09, 18:06
ovo ti govorim 100% jer mi imamo tehnicki pregled i znam sta nam je receno i sta nam valja ciniti do 2011

Post je spojen: 1260465551________________________________________ _________
http://www.mojauto.rs/test/informacije/61-informacije/571-novi-zakon-o-bezbednosti-u-saobracaju-stupio-na-snagu.html

mucobieno
10-12-09, 20:40
od ujutru smo najebali... pare u dzep, pa na put, ako nemorate neidite nigde dok drzava nenapuni budzet....

danger
10-12-09, 21:12
gde se moze procitati taj zakon koji je vezan za traktore i kombaje ^-^

North ARMY
10-12-09, 21:13
otvori moj link pa u tom tekstu imas link ka novom zakonu >:D

mityoo
10-12-09, 21:19
158 stranica sitno kucanog teksta... {"{": {"{": {"{":

mirko_markovic67
10-12-09, 21:52
353 člana pa uči. ako se sete da nam mere još i razmak između unutrašnjih ivuca oborenih svetala, pa osa vučne kuke od podloge... gomila gluposti.

mira
11-12-09, 00:16
Ma nas zeza to što smo jadni i siromašni, da nije tako skidali bismo kapu onima koji su radili na tom zakonu.

cukaneca
11-12-09, 06:10
da li vozac treba da ima raxdeljak na sredini glave ili moze i sa strane ^-^ ::namigivanje::

aremane
11-12-09, 09:31
mora na sredini,
ako je sa strane a vozis sa otvorenim prozorom glava ti nije balansirana i moze da utice na sigurnost u voznji,
":":{
posebno bitno kod voznje raznih kabrioleta,

ugasili smo skroz,
ima padinjak da bude najveci proizvodjac povrca na balkanu

mira
11-12-09, 17:53
Za sad samo ukljuceno zuto rotaciono ili trocuce svetlo dok s aktivnosti obavljaju na kolovozu ili u blizini kolovoza(Nocu, u uslovima smanjene vidljivosti i kada ima prikljucke za izvodjenje radova na najisturenijo tacki tih uredjaja)
Kazna 5.000,00 din.
Na prikljucnom vozilu koje vuce traktor moze se prevoziti najvise 5 lica, a u tovarnom prostoru motokultivatora najvise 3.
Kazna 5.000,00 din
Lica ne smeju stajati ili sedeti na stanicama karoserije, nestabilnom teretu ili teretu kji prelazi visinu tovarnog sanduka.Kazna 3.000,00 din.
Prekoracenje brzine-traktor do 40 km/c;kada se u prikljucnom vozilu prvozi najmanje jedno lice 30km/c,brzina za radnu masinu 20 km/c.
kazna 5000,00 din.
U narednih sest meseci bice tacno definisano sta i kako za F i M kategoriju.

Zoran Kostović
11-12-09, 18:14
@mira
Hvala za informacije.

::namigivanje::

szeky
11-12-09, 18:28
Koliko košta kod vas tehnički pregled za traktor odnosno prikolicu? Ja sam se raspitao od 850 do 2500 dinara i kažu da će biti oko 5000 dinara {"{": {"{":

miroslav k
11-12-09, 18:40
kod nas mislim da je do sada bilo 800 din.

mira
11-12-09, 18:56
Nemam tu informaciju, ali pokusacu da saznam u ponedeljak.

smedic
11-12-09, 19:01
Ako sam dobro skontao N.A. ima tehnicki pa verovatno zna ^-^

mira
11-12-09, 20:11
Prekoracenje brzine-kazna 3.000,00, (pogesila sam)

Sumadinac-Gruzanin
14-12-09, 22:31
A sta mislite da neko sto vozi JBC 80km/h zavrsi u zatvoru zbog nasilne voznje :lol: :lol: :lol: :lol:

todor
14-12-09, 22:36
sad sam čuo da u kolima od opreme treba da imamo dva podmetača i čekić za razbijanje stakla

kloki
15-12-09, 07:13
kakvi sad podmetači

North ARMY
15-12-09, 07:24
Podmetac za dizalicu jedan,a ne znam za sta drugi ^-^

kloki
15-12-09, 07:55
pa verovatno podmetač za staklo kad ga razbijaš čekićem da ga pokupiš :-X

peto1
15-12-09, 08:07
Drugi verovatno da kada kleknes stavis ispod kolena. Preventiva da ne dobijes reumu u kolenima.

todor
15-12-09, 08:19
alo ljudi jel neko čuo za podmetač za točkove

mityoo
15-12-09, 11:04
alo ljudi jel neko čuo za podmetač za točkove
Misli na klocnu? To samo za prikolice i teretna vozila!

todor
15-12-09, 11:13
tako je mitijo ali neko mi reče da treba i za kola što čisto sumnjam

Lala iz Banata
15-12-09, 11:15
Oprema za auto: rezervni tocak, sijalice, prva pomoc, sajla, prsluk, evropski izvestaj o nezgodi, trougao.

mirmag
15-12-09, 11:19
tako je mitijo ali neko mi reče da treba i za kola što čisto sumnjam
Da sa njom gadjas onoga ko ti nece da stane kada si u nevolji!

torpedo
15-12-09, 11:36
ovaj "evropski izveštaj o nezgodi" je i ranije postojao kod nas ali se nije pokazao kao dobar, tj."padao" je na sudu. ::lose::

milan_spay
15-12-09, 21:01
A pp aparat u kolima? ^-^

KishRobert
15-12-09, 21:07
ne treba za aute.samo u taxi-je,kombije....

mira
15-12-09, 21:18
Ma novo je samo prsluk, sve ono što je trebalo po starom treba i sada.
Ni oni ne znaju šta će i kako će...Svetla, pojas i prsluk-to sada gledaju.(i atest za auto gas)
Moji su snimali "rutinsku kontrolu vozila" pre dva dana, niko nije imao ni ove osnovne stvari.

North ARMY
17-12-09, 00:50
Evo mere koju ja predlazem >:({

http://i50.tinypic.com/4l3b4m.jpg
Zahvaljujuci novom zakonu predvidja se smanjenje saobracajnih nesreca za oko 45%.
Radi se o dodatnom pojasu ciji je dosadasnji nedostatak bio glavni”krivac”.
Ovaj pojas se ugradjuje besplatno i sva vozila ga moraju instalirati u roku od narednih 30 dana!

Post je spojen: 1261007566________________________________________ _________

Ako sam dobro skontao N.A. ima tehnicki pa verovatno zna ^-^

Nemam ja ali ima na auto placu za koji ja radim.
Cena je bila 800-1200din ali nisam siguran,sutra cu pitati pa cu javiti >:D

miroslav k
19-12-09, 10:27
Juce je u backom petrovcu u klubu poljoprivrednika bilo predavanje o novom zakonu,da bi se nasi poljoprivrednici na vreme informisali i saznali sta ih ocekuje kad izadju na put sa svojim traktorima,prikljucnim masinama i kombajnima,izmedju ostalog predavanje je drzao saobracajni policajac koji je govorio:
Svaki traktor je obavezan da ima zuto rotaciono svetlo koje mora biti upaljeno uvek nocu i u uslovima smanjene vidljivosti(znaci nemora biti upaljeno i u sred bela dana) zatim oborena svetla moraju biti uvek upaljena kad se traktor krece putem,zatim jedna od vaznijih stvari je da kad traktor nosi prikljucnu masinu koja je sira od sirine traktora(napr sejalica od 3m) na naisturenijoj tacki te prikljuce masine(leve) mora biti postavljeno rotaciono svetlo,prikljucna masina nesme biti sira od 3m ili ako je sira od 3m moze se kretati putem uz obaveznu policijsku pratnju,zatim u traktoru se nesmu prevoziti 2 lica,i u prikolici koju vuce traktor se mogu prevoziti najvise 5 lica,takodje prikolice moraju biti tehnicki ispravne i registrovane(signalizacija,kocnice,pneumatici itd),i nesmeju se prikolice pretovarati vise od dozvoljene nosivosti jer u protivnom kazne ce biti velike za taj prekrsaj,i teret koji je visi od stranica prikolice mora biti prekriven ceradom da ne bi doslo do prosipanja tereta po putu,kazne za iznosenje blata na kolovoz ce se kaznjavati zatvorskom kaznom kao i voznja neosvetljenog traktora nocu,i jos jedna vazna stvar je da ce traktorske prskalice morati imati atest,traktoristi nece moci upravljati traktorom sa B kategorijom ali su obavezni da imaju F kategoriju ( F kategorija se izdaje na zahtev sa polozenom a,b,c kategorijom). Prva pomoc nece biti obavezna u traktorima.
E to bi bilo to i da ne nabrajam sad sve napisao sam ono sto sam juce saznao od saobracajne policije,i ako ce biti nesto novog svakako ce jos pisati o tome.

kombajner
19-12-09, 10:34
Juce je u backom petrovcu u klubu poljoprivrednika bilo predavanje o novom zakonu,da bi se nasi poljoprivrednici na vreme informisali i saznali sta ih ocekuje kad izadju na put sa svojim traktorima,prikljucnim masinama i kombajnima,izmedju ostalog predavanje je drzao saobracajni policajac koji je govorio:
Svaki traktor je obavezan da ima zuto rotaciono svetlo koje mora biti upaljeno uvek nocu i u uslovima smanjene vidljivosti(znaci nemora biti upaljeno i u sred bela dana) zatim oborena svetla moraju biti uvek upaljena kad se traktor krece putem,zatim jedna od vaznijih stvari je da kad traktor nosi prikljucnu masinu koja je sira od sirine traktora(napr sejalica od 3m) na naisturenijoj tacki te prikljuce masine(leve) mora biti postavljeno rotaciono svetlo,prikljucna masina nesme biti sira od 3m ili ako je sira od 3m moze se kretati putem uz obaveznu policijsku pratnju,zatim u traktoru se nesmu prevoziti 2 lica,i u prikolici koju vuce traktor se mogu prevoziti najvise 5 lica,takodje prikolice moraju biti tehnicki ispravne i registrovane(signalizacija,kocnice,pneumatici itd),i nesmeju se prikolice pretovarati vise od dozvoljene nosivosti jer u protivnom kazne ce biti velike za taj prekrsaj,i teret koji je visi od stranica prikolice mora biti prekriven ceradom da ne bi doslo do prosipanja tereta po putu,kazne za iznosenje blata na kolovoz ce se kaznjavati zatvorskom kaznom kao i voznja neosvetljenog traktora nocu,i jos jedna vazna stvar je da ce traktorske prskalice morati imati atest,traktoristi nece moci upravljati traktorom sa B kategorijom ali su obavezni da imaju F kategoriju ( F kategorija se izdaje na zahtev sa polozenom a,b,c kategorijom). Prva pomoc nece biti obavezna u traktorima.
E to bi bilo to i da ne nabrajam sad sve napisao sam ono sto sam juce saznao od saobracajne policije,i ako ce biti nesto novog svakako ce jos pisati o tome.

neznam sta da kazem na ovo... u svakom slucaju ja prvi ne ispunjavam ovaj zakon :lol: jos nije mi jasno sta sa traktorima bez kabine??

TOYOTA
19-12-09, 13:03
Svuda u evropskim zemljama su takvi propisi cak i strozi i svi vozaci ih postuju a rezultat je znatno manje saobracajnih nezgoda.

todor
19-12-09, 13:29
mene najviše zanima šta da rade oni koji prevoze bale slame deteline jer i one moraju biti ravne sa stranicama ja na loznicu ređam 8redi znači 6 redi više od stranica e sad me zanima hoćeli to biti dozvoljeno ili ne

Farmer II
19-12-09, 13:52
Da li je rekao nešto o kombajnima, transport sa hederom, da/ne? Ovo za F kategoriju, koliko će samo koštati taj zahtev, jel neko izvadio već? Inače me najviše zbunjuje atest za prskalicu, kakav sad atest, pa to je pravila neka fabrika(mislim nije poljoprivrednik sam napravio prskalicu), neka idu tamo po fabrikama pa nek uzmu te ateste...Dobro je što ne mora prva pomoć, ali prsluk i trougao će očigledno morati. >:D

North ARMY
19-12-09, 14:24
u traktoru se nesmu prevoziti 2 lica,i u prikolici koju vuce traktor se mogu prevoziti najvise 5 lica,takodje prikolice moraju biti tehnicki ispravne i registrovane(signalizacija,kocnice,pneumatici itd),i nesmeju se prikolice pretovarati vise od dozvoljene nosivosti jer u protivnom kazne ce biti velike za taj prekrsaj
voznja neosvetljenog traktora nocu,i

sve ovo je bilo i po starom zakonu samo ga se skoro niko nije pridrzavao,pa smo zato dosli dovde ::lose::

d.j.grljanac
19-12-09, 18:15
[quote=North ARMY ]
Evo mere koju ja predlazem >:({

http://i50.tinypic.com/4l3b4m.jpg
pojasu ciji je dosadasnji nedostatak bio glavni”krivac”.
Ovaj pojas se ugradjuje besplatno i sva vozila ga moraju instalirati u roku od narednih 30 dana!

Post je spojen: 1261007566________________________________________ _________
[quote=smedic ]
E to CARE!

Mijat80
19-12-09, 18:38
ma ovo je sve van pameti, podrzavam neke stvari sto se tice alkohola, brzine, agresivne voznje ovo drugo je sve veliko s......... uglavnom vec je izjavio neki ministar kako od kazni treba da se nakupe 80 000 000 evra to im je i bio krajnji cilj......da imamo evropske plate pa niko se nebi bunio, ovako na vec osiromasene gradjane Srbije ovoliki nameti za registracije i ostale gluposti svako normalan ne moze da shvati.....

kloki
19-12-09, 18:49
i dalje mi nije jasno ovo za širinu
dali ukupna širina mašine 3m onda mašina prelazi samo oko pola metra van gabarita
ili da širina van gabarita traktora ne pređe 3m

kombajner
19-12-09, 18:55
i dalje mi nije jasno ovo za širinu
dali ukupna širina mašine 3m onda mašina prelazi samo oko pola metra van gabarita
ili da širina van gabarita traktora ne pređe 3m
ja sam razumeo da ako je masina 3m...

tomica
19-12-09, 19:02
jel nekom jasno oko sirine kombaja i hedera ajd zitni
je siri a moze li makar kuruzni Zmaj ici po putu

mityoo
19-12-09, 19:34
Pa za kukuruzni heder ni nema kolica....

Lala iz Banata
19-12-09, 20:49
Ovaj zakon je ocigledno pisala budala koja ne zna kako izgleda ni jedna poljo-masina. Rotacija na najisturenijem delu MASINE!!! Znaci kad vuces berac - rotacija na bunker, kad nosis sejalicu - rotacija na marker, kad nosis 200 bala na zmajevku - rotacija na vrh kamare.... :lol: Preko 3 m pratnja:lol:? ^-^ Znaci da ja rezervisem pratnju na vreme, da me sprovode kad krenem na prolece da spremam!

peto1
19-12-09, 20:56
@Lala iz Banata

Sto se jedis imces pratnju i nece ti niko nista. Samo ces morati zakazati ka da do du po tebe.

branko
19-12-09, 21:00
Eto, to samo pokazuje koliko je ovaj novi zakon razvojni i okrenut budućnosti ove zemlje.
Da bi svi mogli, kojima je potrebna policijska pratnja, da je dobiju, moraće da se zaposli gomila novih ljudi u saobraćajnoj policiji. Tako će znatno da se smanji nezaposlenost a i napuniće se budžet od doprinosa koji idu od plata tih novozaposlenih ljudi, čitaj od saobraćajnih kazni.

Lala iz Banata
19-12-09, 21:02
Nesto mi se javlja da ce se terati ko i dosad.

peto1
19-12-09, 21:17
@branko

Podelice oni po ulicama letke kad koja ulica ide na njivu i da organizuju kolonu. Ako kojim slucajem pada kisa sacekas sledeci raspored kad si na spisku.

Vece budalasstine nisam jos cuo. Ali ovo je zemlja Srbija.

Kako je napisao novinar: Ko zadnji napusti zemlju neka ugasi svetlo.

senator
19-12-09, 22:55
Ovaj zakon je ocigledno pisala budala koja ne zna kako izgleda ni jedna poljo-masina. Rotacija na najisturenijem delu MASINE!!! Znaci kad vuces berac - rotacija na bunker, kad nosis sejalicu - rotacija na marker, kad nosis 200 bala na zmajevku - rotacija na vrh kamare....

Na sta cu tek staviti rotaciju kad krenem sa skupljacem sena "sunce" u livadu!! Hehehe

todor
20-12-09, 10:34
sad sam gledao znanje na poklon cena registracije srednjih traktora će biti oko 6000din lepota

Lala iz Banata
20-12-09, 10:47
Znaci 5x6000=30000 din + tehnicki. Divota!!! Koliko ce tek biti za kombajne? {"{": {"{": {"{":

mirmag
20-12-09, 11:03
Za traktore od oko 120ks registracija ce biti 10000din.Za kombajne jos nisu lupili cenu {"{": ":":{

todor
20-12-09, 11:04
još se nezna za kombajne ali moraćeš da ga registruješ jedino što neće morati da se registruje su cisterne i prikolice za stajnjak

Lala iz Banata
20-12-09, 11:04
Ma ne treba niko da im registruje traktore, makar nas sve strpali u zatvore, mater im glupavu... ":":{

mirmag
20-12-09, 11:09
Kako da ljudi registruju,kada pola mehanizacije i nema papire!Ja sam juce otisao u agenciju da prevedem prikolicu,izace me sve oko 100eurica sa njihovom uslugom!Tehnicki moram odraditi,vazdusne kocnice ne rade...

todor
20-12-09, 11:11
mirmag ni meni ne rade kočnice još pre 10god a i nemam nameru da dajem ogromne pare za delove ni prikolice ne vrede toliko ,a o registrovanju ćeš morati da imaš dokaz o vlasništvu znači kupoprodajni ugovor

mirmag
20-12-09, 11:22
Nije problem registracija,imam ja papire od prikolice,ali je problem tehnicki,posto ga morao obaviti zbog nove tablice!Jedino da muljam nesto sa kocnicama,posto mi ni kopresori ne rade na taktorima!

danger
20-12-09, 11:24
ako se cisterna i prikolica za stajnjak nemora registrovati jer to znaci da spartac prskalicu presu frezu sunce korpu za 539 drljacu itd...mora registrovati :lol:

todor
20-12-09, 11:27
danger puno pitaš ali valjda nisu smetnuli sa uma da i to mora da se registruje

Matic
20-12-09, 11:38
Jednom rečju preterali su.Da radim samo za registracije neću.

mityoo
20-12-09, 11:41
ako se cisterna i prikolica za stajnjak nemora registrovati jer to znaci da spartac prskalicu presu frezu sunce korpu za 539 drljacu itd...mora registrovati :lol:
Cisterna i đubretara su priključna vozila a ovo što si ti naveo su priključne mašine! A registracija treba samo za priključna vozila

todor
20-12-09, 11:43
Jednom rečju preterali su.Da radim samo za registracije neću.
pa to oni i hoće da sledeću godinu radimo za kazne

Matic
20-12-09, 11:49
U prdekanu ako treba idem.Ove njihove namete više je teško izdržati.Neka plate naše proizvode po realnim cenama a ne po mizernim pa ćemo imati para da se uskladimo sa novim zakonom i registrujemo svoje mašine.

todor
20-12-09, 11:51
negde sam pročitao da je taj naš zakon kopija evropske unije samo što su tamo skuplji naši proizvodi

Matic
20-12-09, 11:55
Nikada se mi nećemo moći porediti sa tim zemljama i njihovim standardima jer zaostajemo za njima 30+ godina.Znaju to i ovi što su iskrojili zakone ali ih očigledno zaboli za nas i u cilju im je samo da pune budžet preko naše grbače a kako je nama to nije važno. ":":{ {"{":

North ARMY
20-12-09, 12:39
i prosle i ove godine sam bio u zemljama EU i mogu reci da oni kasne za nama 20-25godina,kod njih se jos uvek lepo zivi :D

nego lepo ko ima 2 ista registruje samo jedan traktor i pici,tako radi dosta ljudi kod mene u okolini.

Lala iz Banata
20-12-09, 12:43
@NA
A kad idu oba?

North ARMY
20-12-09, 12:56
lepo tablice podelis i kazes da si zadnju izgubio.

peto1
20-12-09, 13:47
Post je spojen: 1261313292________________________________________ _________
I saobracajnu dozvolu pocepas na dva dela da imaju oba traktora. :lol:

Lala iz Banata
20-12-09, 13:48
Kazes cika policajcu da su blizanci. :lol:

mityoo
20-12-09, 16:14
Kazes cika policajcu da su blizanci. :lol:
Traktor blizanac... ^-^ :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

North ARMY
20-12-09, 17:02
za 20-30e ti neko lagano napravi kopiju i ko ce gledati IMT-a i jos malo zamazes papir i ne brines >:D

peto1
20-12-09, 17:06
N.A. tebe ce u ####.

North ARMY
20-12-09, 17:06
nece nemam 2 ista traktora :D

mirko_markovic67
20-12-09, 21:31
sad sam gledao znanje na poklon cena registracije srednjih traktora će biti oko 6000din lepota
ja sam platio 9000din za IMT539.

North ARMY
20-12-09, 21:33
ali tebi je prva registracija a ona je uvek skuplja od redovne.

Sumadinac-Gruzanin
22-12-09, 19:09
A moze li sa dozvolom B kategorije da se dobije i dozvola F kategorije bez polaganja ili ne moze ?

dr Dule
22-12-09, 19:11
može. sa B ćeš imati i F kategoriju i još neke

todor
22-12-09, 19:18
ja sam danas vukao đubre na gomilu izvan sela i malo izvukao blata jer nemam gde da očistim mislite daq mi milicija nije srala i držala predavanje poludeo sam od njih

danger
22-12-09, 22:51
gde se moze naci i procitati zakon o kombajima sirina hedera itd....onda prikljucne masine poput setvospremaca 2.9m,kad rotacija mora da radi,cim dam kontakt ili pune/prazne zmajevke,dan/noc itd....ili je to sve rekla kazala,moja baba i njegova baba su dve babe

todor
22-12-09, 22:52
danger neko kaže i po danu treba da je rotacija uključena a neko samo po noći e sad i mene to zanima ako nađeš nešto pošalji mi adresu tog sajta

danger
22-12-09, 23:18
to ce biti......svaki ce pandur da ima svoj zakon i teoriju pa ce da nas teslaci kao ko oce ::lose::

peto1
22-12-09, 23:24
Nece moci bas kako hoce, i njih ce kontrolisati.

http://www.blic.rs/hronika.php?id=126591

todor
22-12-09, 23:30
peto ima leka i za to oni će provaliti ugao kamere tako da ih neće moći uhvatiti snimak nego će biti daj koji evro policajcu i vozi dalje kao i pre što je bilo samo što sad neće biti dovoljno 1000din nego preko 2000 i vozi

peto1
22-12-09, 23:33
Nisi mali pa mi zivimo u zemlji Srbiji.

todor
23-12-09, 08:10
http://www.blic.rs/hronika.php?id=126765 evo nešto u vezi traktora

mirmag
23-12-09, 11:47
Ne razumem,koje su to masine koje stoje u njivama i ne moraju da se registruju?Pumpe za vodu ^-^,tifoni ^-^ ili mozda strasila za vrane?

meshter
24-12-09, 01:05
Masine koje stoje na salasu.

Lazaaa
30-12-09, 21:32
Citam pre neki dan u poljoprivredniku da sada radne masine(traktori,kombajni,itd) nece moci da budu sire od 2.55m a sta da radis sa zmajom ili tako nekim starijim kombajnom neces kaciti kolica i vuci po ulici ili selu ..A za visinu da ja najvislja tacka na (radnoj masini) 3.70m pa to je malo smesno ..sta ces sada da radis sa kombajnom koji je vislji da mu seces bunker i da ga remontujes zbog zakona... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: ili kada voz slame ili deteleine imaju isto po 4,5 metara u visinu a oni tu sada neki novi zakon.....a tek za polaganje,sacuvaj Boze,ja sam sa 10 godina 2 zmajevke pune repe i rusom po selu linjo a sada mi tu traze da polazem prvo za autobus da bih mogao da vozim 2 zmajevke ili tako nesto....
pa sta ce onda holmer,ropa,ili tako neke vece masine da rade..Ma kakav novi zakon kada se poljoprivrednici pobune ima bre da zablokiramo sve jedan put u zemlji dok nedeju stri zakon za traktore...Sta sada mi tu izmisljaju da apolazem sa 24 godine za 2 prikolice da teram a ja sa 10 godine linjo rusa i 2 zmajevke sa repom po selu...Sejalice npr.sta da radi sa onom sto je 4 oltova to izadje oko 3 metra i sta sada da im mi radimo nek prave SIRE PUTEVE .A za kombajne sta ce me zaustavljati da se penju na kombajn i pustaju traku da vide visinu samo se zakljucas i teraj a nocu kada ih vidis samo upalis malo prednji deo kombajna ma begaju kao pacovi...Nek se zale u fabrike neka tamo prave manje masine a ne nas da deru kao jarce a ako nebude poboljsanja mi svi u blokadu puteva ako treba.I kako su taxisti malo zablokirali BG i odma se zakon menja,a ko ce da ti pomeri traktor ili kombajn i jos ti sa vilama stanes nesmu da pisnu..Tu mi ogranicavaju brzinu a Svabe prave Fendta da pici 65 i claasa ma ljudi nije ovo nista nego samo im treba para ::novac:: ::novac:: ::novac:: pa sada hoce da se nakupe ovako..ZAKON SE MENJA SVAKE 3 GODINE pa sad ce da se nakupe para pa ce za 3 godine da vrate ovaj stari pa tako stalno.... :D :D

mucobieno
31-12-09, 00:22
polazem za dve zmajevke kad bilo koji policajac koji me zaustavi potera auto sa prikolicom 30 metara, a da nezakuca ih jedno u drugo... a ne nesto vise. nek obuce prvo policiju, a onda mogu nama nesto da pricaju... malo preteruju.

Lazaaa
31-12-09, 08:41
ma samo malo navrnes na njih i ima da beze kao pacovi a ti sa asflata u njive a oni nemogu zaglavice se :lol: :lol: :lol: nista nece biti cudno ako uvedu i da poljima budu panduri sa ladom nivom i tenkovima i da nas hvataju i pisu kazne :D :lol: :lol: :lol: :lol:

mucobieno
31-12-09, 10:25
sve je moguce.... jednostavno njima nikad dosta para... i u tome je caka... :lol: >:({

todor
31-12-09, 10:29
lazaa kod mene će u žetvi biti protesta kad celo selo krene sa preko 80kombajna koliko ima u đurđevo da vidim da nas milicija skloni sa puta samo ako budu pametovali da treba pratnja

North ARMY
31-12-09, 10:35
pocistice oni seljake,2 busa i pociste nas kao .... ::lose:: {"{": {"{":

peto1
31-12-09, 10:40
Todore jel kobaj moze i da balira ili samo rastura slamu. Ako balira onda ih lepo pokupite na putu i balirate. Dobro uvezete i stavite umesto kilometar kamena pored puta.

todor
31-12-09, 10:52
čisto sumnjam NA jer je malo veća kolona kad 80kombajna krenu jedan za drugim peto1 šteta samo može da rastura slamu

peto1
31-12-09, 11:07
Menajte taktiku bar u prvom redovima komajn pa balirka. Sta je 2 autobusa kilometar kamena. Iz daleka se i ne vide danjom. Ako nose ove nove svetlece prusluka bar ce se nocom videti ivica puta.

Lala iz Banata
31-12-09, 11:52
E ja se malko raspitao za te pratnje. Ne treba policijska pratnja, neg recimo ti sa traktorom ili kolima i rotacijom da sprovodis kombajn.

~Kiki~
31-12-09, 12:19
E ja se malko raspitao za te pratnje. Ne treba policijska pratnja, neg recimo ti sa traktorom ili kolima i rotacijom da sprovodis kombajn.

Ako je tako onda to i nije tako strašno , jel viđao sam da tako sprovode kombajne kod nas tj. pri kupovini kombajna .

Lazaaa
31-12-09, 13:55
Ma napunis bre 2 zmajevke zita i na put pa nek pomeraju kako znaju i umeju a ti pored trakotra stanes sa lopatom za sneg :lol: pa nek ciste....ja kada sam kupovao kombajn i traktor bila ja pratnja celim putem do kuce..mislim milicija je pratila do kuce.. a traktor su pratili samo firmiina kola sa rotacijom do izlaza iz novog sada .....A najbolje da ce sad svakog coveka koji ce da vrse i a predje 3km asfalta da ga prati milicija malo je suvise glupo.... a masina nijedna nije uza od 2,55m jedino ako misle da setvospremiramo po 2.55metara spremacom i da sejom sa 2brazde :D :lol: :lol: :lol: i da rucno vrsemo :D ma polako cekajte da oni vidi kakve masine sve postoje :lol: :lol: :lol:ima da se penju vatrogasnim kolima da mere visinu :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: hahaha

ivanhoe
31-12-09, 14:26
Ni dosada se nije smelo sa gabaritnim masinama na puteve, (zato postoje letnji putevi) ali zakoni kodnas postoje da bi ih mogli krsiti
[quote=A za visinu da ja najvislja tacka na (radnoj masini) 3.70m pa to je malo smesno [/quote]
kad budes prosao izpod mosta ili kontaktne mreze. (desavalo se vec da slama bude flambirana)

Deni
31-12-09, 14:55

A heder mora na kolicu ili može zakačiti?

aremane
31-12-09, 15:10
Predlog za dopunu zakona o bezbednosti saobracaja ":":{

oni su rekli da planiraju da otmu (citaj naplate) 80.000.000 evra od kazne,
kad se to podeli sa brojem vozila i masina i ko zna cega u saobracaju, ne bi smelo da izadje preko 10 evra po glavi.

Kad bi se lepo svi dogovorili i uplatili svako svoj deo pa nek saobracajci lepo ::) prespavaju jednu godinu

Lala iz Banata
31-12-09, 18:08

A heder mora na kolicu ili može zakačiti?

Mora da ide na kolica. {"{": {"{": {"{":

North ARMY
02-01-10, 14:01
auuu jbt pa ovo nije normalno koliko ljudi polaze i svi poloze iz prve tj sa kovertom u paketu kad predaju prazan papir da instruktor popuni.
Najpametnije bi bilo da panduri malo propitaju "vozace" tj daju im test da urade na licu mesta al bi bilo prc milojka ne znaju pravilo desne ruke a ne znakove e i takvi dobiju dozvolu.... ::lose:: {"{":

peto1
02-01-10, 14:36
N.A. bice tebi i prc i desna i leva ruka samo daj ideje pandurima. Pa kad te ovi sto ne polze dopunski test dovate. >:D

North ARMY
02-01-10, 14:42
aha do'vatice me za ....

Post je spojen: 1262439876________________________________________ _________
jesi i ti "polozio" pa se osecas prozvanim??

peto1
02-01-10, 14:57
Za auto. motor i biciklet polozoio daaavvvnnno. Traktor nemam ali imam rotaciju plavu sto sam negde maznuo davno.

North ARMY
02-01-10, 14:58
pa sto se onda brines??

peto1
02-01-10, 15:13
Brinem da ne ostanemo bez moderatora zvanog N.A.

mucobieno
02-01-10, 15:43
pa sto se onda brines??

kad te spakuju u buksu onda nema vise drugarica... samo cimera iz celije =))

North ARMY
02-01-10, 15:45
@peto hvala sto se brines,ali nema potrebe.

@mladen nece da moze polozio sam regularno i znam znanje >:({

mims
02-01-10, 15:54
Ako se slažete, kada počnu masovniji radovi - setva npr. svi da zovemo pratnju, u isto vreme, baš me zanima šta bi bilo.

Farmer II
02-01-10, 16:15
kako si se samo setio ovoga :lol:

North ARMY
02-01-10, 16:27
zato sto stvarno polazu evrice i dobiju vozacku...aj sto ce se oni slupati je** mi se,ali sto ce nekog drugog udariti i sje**** {"{":
jbt ne zna iz dvorista na cupriju da istera uvek natera na onaj ivicnjak,kako li ce tek u nekoj malo zajeba***** raskrsnici proci ::lose::

paorpaor
02-01-10, 16:38
Najmanji problem su ti vozaci. Kamiondzije su smrt na putu. Kroz nase selo lete,a sta li onda tek rade na otvorenom.

abro
02-01-10, 16:50
Nije prvi put...
http://www.novosti.rs/code/navigate.php?Id=9&status=jedna&vest=166417&title_add=Dozvole%20bez%20volana&kword_add=malverzacije%2C%20auto%20skole

ivanhoe
02-01-10, 22:37
od pre 6-7 meseci i vozacki se polaze pred kamerama :<<> Snimci se cuvaju (valda) godinu dana

miroslav k
03-01-10, 18:47
mi se zalimo da nam treba po novom zakonu kocnice na prikolicama, pogledajte ove fotografije,
http://i47.tinypic.com/wv5nit.jpg
diskosne kocnice na zapreznom vozilu,i na prednjim i zadnjim tockovima prvi put video juce u Beču
http://i46.tinypic.com/orj6lv.jpg
http://i47.tinypic.com/2ylsbwh.jpg
http://i49.tinypic.com/9lee03.jpg

MONTOYA
12-01-10, 08:34
Kažu da po novom zakonu da vozači ZMAJ kombajna neće biti kažnjavani za vožnju pod dejstvom alkohola,jer su ustanovili da zmaja po letnjoj žegi i prašini može voziti samo lud i pijan,pošto za ovo prvo nije predviđena kazna onda su i ovo drugo prispojili da ne bi bilo diskriminacije >:({

smedic
12-01-10, 08:37
Slusalica:
PLANTRONICS
Discovery 975

http://i48.tinypic.com/333z4uo.jpg

Farmer II
12-01-10, 16:10
Kažu da po novom zakonu da vozači ZMAJ kombajna neće biti kažnjavani za vožnju pod dejstvom alkohola,jer su ustanovili da zmaja po letnjoj žegi i prašini može voziti samo lud i pijan,pošto za ovo prvo nije predviđena kazna onda su i ovo drugo prispojili da ne bi bilo diskriminacije >:({
ha,ha ovo si potrefio 100%, vrh brate :D

Matic
15-01-10, 15:00
Evo šta je sve potrebno imati u automobilu po novom zakonu.
http://i46.tinypic.com/1563dbb.jpg

mucobieno
15-01-10, 15:30
:lol: :lol: :lol: definitivno nemam nista od toka, tj tako necega... {"{": {"{": {"{":

valjda ce biti mesta u apsu za mene :lol:

peto1
15-01-10, 15:42
Malo paznje

Policija kažnjava zbog vozačkih dozvola?

Prema još nepotvrđenim informacijama saobraćajna policija kažnjava sve vozače koji u vozačkoj dozvoli nemaju svojeručni potpis!

Kako Press saznaje u poslednjih nekoliko dana zbog ovog "propusta" kažnjeno je više desetina vozača u Srbiji.

Policajci su, u skladu sa novim zakonom o saobraćaju, kažnjavali vozače sa 5.000 dinara na licu mesta i sa četiri kaznena poena.

Potpis inače treba da stoji levo od slike na vozačkim dozvolama.

Očekuje se zvanično saopštenje Ministarstva unutrašnjih poslova.

dr Dule
15-01-10, 16:01
meni bas danas rece kolega na poslu za taj potpis. odma sam udario mur na dozvolu,

nebojsa
15-01-10, 16:27
@ peto1
Čuo sam za to. Samo da ne bude za koji dan "ko vam je rekao da potpisujete" :lol:
Ako je tako onda neka prvo kazne onu gospodu na šalterima koji su nam izdali te dozvole. Ja mislim da nema ništa od toga, ali videćemo.
Setimo se da je zakon donet "zbog povećanja bezbednosti u saobraćaju". Ja se ovim putem izvinjavam svima koje sam ugrozio neimanjem potpisa u dozvoli

peto1
15-01-10, 16:35
@ nebojsa

Pre podne je bilo na radiju, J......ga a i u novinama pise.

milan_spay
15-01-10, 16:38
@ nebojsa

Pre podne je bilo na radiju, J......ga a i u novinama pise.

Tačno tako, a kada mediji javljaju nije za đž ;D}

nebojsa
15-01-10, 16:40
@ peto1
Znam, znam, i ja sam i čuo na vestima i čitao na netu, samo hoću da kažem da mislim da se to neko našao da pametuje i da se to neće nastaviti. Ako nastave sa tom "akcijom" to bi bio takav đon da bi se i Ilija Najdoski postideo :lol:

peto1
15-01-10, 16:45
Drzavi treba para, pocece da gledaju i radkapne dali imas ili dali su brisaci novi ili istroseni ma znas onu dokon poa i jarice krsti, a mi placamo ceh.

Mijat80
15-01-10, 16:49
Ljudi pa valjda vidite da im je dogorelo do kraja, pa sada pokusavalju na svaki moguci nacin da uzmu sto vise para, kod nas u Raci su uveli kazne za parkiranje trci jedan policajac za fotoaparatom i non-stop skoljca a u Raci nema nigde mesta za parkiranje niti ima neki parking gde bi mogao da ostavis kola.Smesno i zalosno sta se radi.....

nebojsa
15-01-10, 16:51
Toliko o brizi za našu bezbednost >:({

Farmer II
15-01-10, 16:59
Evo sad pogledao i udario potpis. A član peto1 ima od mene pivo čim prvom prilikom budem u NS-u. Šta li će još da smisle ^-^

mucobieno
15-01-10, 17:12
ali realno gledano, u vozackoj postoji mesto za potpis... i mislim da bi se to trebalo tj trebalo biti potpisano u supu na salteru prilikom preuzimanja vozacke, a nikoga od nas nisu upozorili da to potpisemo... vec nam gurnuli voacku i to je to...

a mi muskarci (u krvi nam je) kao da smo dobili krila, okrenuli se i otisli sa velikim osmehom na licu, i prezirom prema tom sluzbeniku/ci, ka svom cetvorotockasu i ganjali ga na putu do kuce :D :lol: >:D >:({

peto1
15-01-10, 17:22
@ mucobieno

Nemoj tako nisu svi na salterima neljubazni/ne Meni licno je zena izdala potvrdu kad su mi maznuli novcanik sa lovom i dokumentima sa kojom sam se mogao voziti i raditi skoro 3 meseca. Kad su me zaustavili radi kontrole ja njima pairce i sve u redu. Sve je pisalo na pairu i BLK, vazeca zozacka, Regitracija auta, zasticen 100%.

todor
15-01-10, 17:55
sad sam čuo da nije kažnjivo i da se ne dobijaju kazneni poeni kao ni kazna od 5000din to je neko provalio

mucobieno
15-01-10, 19:34
@ mucobieno

Nemoj tako nisu svi na salterima neljubazni/ne Meni licno je zena izdala potvrdu kad su mi maznuli novcanik sa lovom i dokumentima sa kojom sam se mogao voziti i raditi skoro 3 meseca. Kad su me zaustavili radi kontrole ja njima pairce i sve u redu. Sve je pisalo na pairu i BLK, vazeca zozacka, Regitracija auta, zasticen 100%.

nisu svi, to stoji, ali ima ih vise od 50% neljubaznih

savoris
15-01-10, 23:52
sta meni treba u autu od ekstra opreme da me niko ne jehehebe od pandura
prsluk , PP aparat ??

posto cesto prelazim u srbiju a bas nesto i nemam para viska

nebojsa
16-01-10, 01:53
Mislim da kod nas po tom pitanju nisu strožija pravila nego kod vas i u Hrvatskoj. Novi pravilnik još nije izašao tako da važi onaj stari. Po njemu ti treba rez. točak, sijalice, prva pomoć, trougao, i mislim da je to sve. Ima neki fazon oko guma ali to baš nisam nigde konkretno našao (ono zimske, letnje i te fore). PP aparat za putnička vozila ne treba a mislim da po tom pravilniku ni prsluk ni sajla za šlepanje nije obavezna. Ali pošto mi znamo kakva je naša policija vozila su nam opremljena kao hitna pomoć, vatrogasci i AMSS zajedno :lol:

North ARMY
16-01-10, 08:28
Za gume... moraju biti iste na osovinama.
Za zimu moraju letnje sa min 4mm sare a ako nemaju ta 4mm onda lance ili zimske ili ms(koje nisu univerzalne vec oznacavaju blato+sneg)

savoris
16-01-10, 10:06
vidis kod nas ti se kao zimska oprema smatraju gume sve cetiri da su obavezno M+S sa po 4mm i jos lanci uz to , naravno iste gume po osovinama
ljetne do 2mm minimalno

ima mnogo nejasnoca i u nas oko novog zakona recimo moras imati uze a slepanje nije dozvoljeno ::lose:: pederi ":":{

dicki
16-01-10, 11:12
Za gume... moraju biti iste na osovinama.
Za zimu moraju letnje sa min 4mm sare a ako nemaju ta 4mm onda lance ili zimske ili ms(koje nisu univerzalne vec oznacavaju blato+sneg)
M+S znaci zimsko-letnja a ne blato-sneg

North ARMY
16-01-10, 12:08
uze sluzi ako sletis u kanal da izvuces ili tako nesto,a ljudi nisu ni svesni svoje nesvesti.
Primer za traktore....stric sve staro ima ali drzi kao picino oko sve pod konac guma,kocnice,instalacija i jbg u sezoni mu ode guma na prikolici koju je pozajmio i ostavi je koliko god je mogao u stranu i ode a trokut nije ostavio(nema ga) i neki baja mu naguzio prikolicu.
Stric pukao para na advokate,popravke,dusevne i sl boli.... a da je imao trokut i postavio boleo bi ga...
Prsluk isto kad stane masina na drumu imas prsluk obuci ipak znaci ili ako nosis nesto van gabartino turi ga na kraj cevi,masine.... zbog sebe a ne zbog kerova!!!
O prvoj pomoci da i ne govorim ne ako ti ruku otkine ali koliko se puta poseces na njivi ili se opeces na vrucu masinu....

mirmag
16-01-10, 12:50
Kod mene u traktorima od dana kupovine(novih) 70-godina se nalazi prva pomoc,trokut,lanac za vucu,PP aparat,komplet alat,komplet sijalica...pre par godina pandur koji me je zaustavio se krstio kada sam u pokazao svu opremu i saobracajnu sa uradjenim tehnickim!Nerazumem cemu tolika histerija u vezi opreme,a kada zatreba onda....

kombajner
16-01-10, 13:04
sad sam čuo da nije kažnjivo i da se ne dobijaju kazneni poeni kao ni kazna od 5000din to je neko provalio
ako mislis za potpus UPRAVU si do sada su policajci samo bezveze kaznjavali da bi stavili pare u dzep!!sinec je na rts bio valda inspektor policije i rekao je ako neko pokusa da vas kazni zbog potpisa koji nije obavezan da se taj policajac odmah prijavi!! znaci potpis nije potreban!!!

BobanNB
16-01-10, 13:11
E to je nedefinisano, nit treba nit netreba, nepise nista. Verovatno coeku trebalo ::novac:: za drzavu posto ga ganjaju, da dere sve redom. A sad je ovamo taj fini sto je to izjavio.

paorpaor
16-01-10, 15:58
Al smo mi jedan zajeban narod u sustini. Zavidimo evropi a kad njihove propise treba da primenimo onda se hvatamo za glavu. Nema nista lose u tom sto ces u traktoru imati pp aparat i prvu pomoc. Sve to kosta koliko 2 puta u kafani,a mozda i jednom.

mirmag
16-01-10, 16:04
Al smo mi jedan zajeban narod u sustini. Zavidimo evropi a kad njihove propise treba da primenimo onda se hvatamo za glavu. Nema nista lose u tom sto ces u traktoru imati pp aparat i prvu pomoc. Sve to kosta koliko 2 puta u kafani,a mozda i jednom.
tacno tako ::svaka cast:: :D

nebojsa
16-01-10, 17:17
Ništa to nije sporno, sve što propišu da moramo da imamo nabavićemo (ko nije do sada). Problem je što novi pravilnik još nije izašao (bar meni nije poznato) a pune novine i TV sa raznim spiskovima pa ljudi počistili prodavnice a trgovci podigli cene i trljaju ruke. Brat je nedavno kupio auto a nije dobio uz njega ništa od te opreme i danima je obijao prodavnice da sakupi sve što mu treba.

North ARMY
16-01-10, 17:28
de bre danima,pa kod nas na selu servis a imamo i malu prodavnicu za sebe pa imamo i prsluke i trokute,sijalice i pomoc.
u gradu koji je 5km od nas i koji ima 2 ozbiljna servisa imas da biras sta hoces.
stvarno mi nisu jasne neke stvari.... i PO STAROM ZAKONU je bilo da moras imati letnje gume sa bar 4mm sare ili zimske,znaci novine su prsluk,svetla po danu.

paorpaor
16-01-10, 17:35
Kad su ljudi naivni pa kenuli da kupuju i sta treba i sta ne treba.

mityoo
16-01-10, 17:36
de bre danima,pa kod nas na selu servis a imamo i malu prodavnicu za sebe pa imamo i prsluke i trokute,sijalice i pomoc.
u gradu koji je 5km od nas i koji ima 2 ozbiljna servisa imas da biras sta hoces.
stvarno mi nisu jasne neke stvari.... i PO STAROM ZAKONU je bilo da moras imati letnje gume sa bar 4mm sare ili zimske,znaci novine su prsluk,svetla po danu.
Otprilike tačno! Mnogo toga je bilo i u starom zakonu, samo što se ljudi nisu toga pridržavali! E sad zbog toga nisu morali novi zakon donositi već samo da su po starom zakonu cepali kazne, ljudi bi ga se pridržavali i nebi bilo problema...

nebojsa
16-01-10, 19:19

Ja ti kažem moje iskustvo a ti kako hoćeš. Prvu pomoć nisi mogao naći ni za leka. A još se ne zna kako će po novom pravilniku da izgleda prva pomoć t.j.šta sve treba da sadrži.

peto1
16-01-10, 19:34
Kupio komplet PP aparat, P pomoc, trokut, prusluk, uze za slepanje i komplet sijalice za 1500din. u Lanc paketu sve lepo u vreci sa cipzarom.

todor
16-01-10, 19:36
nebojša to se slažem sa tobom ja kad sam pitao radnicu u apoteci o nekom ćebetu ona je samo stala i nije znala šta da kaže jer i ona sama to prvi put čuje iako i dalje tvrdim da je naš zakon loša kopija EU ako nije tako izvinjavam se

Post je spojen: 1263667050________________________________________ _________

Kupio komplet PP aparat, P pomoc, trokut, prusluk, uze za slepanje i komplet sijalice za 1500din. u Lanc paketu sve lepo u vreci sa cipzarom.
gde si to kupio tako jeftino jer kod mene na pumpi je samo pp aparat 1300din

mityoo
16-01-10, 19:42
Skokni do Novog Sada i naćićeš PP aparat za 800-900 din. U tržnim centrima sam viđao često!

German hunting terrier | Jagdterrier