Kazan za pečenje rakije

E pa i ja da se umrsim u raspravu..... to jest imam priupitanje.
U komšiluku imam kazan za rakiju ali kako mi je čiča kazao da je zovu sa destilatorom. Probaću da je opišem:
Kazan ko kazan ima sve samo između kazana i hladnjaka ima još jedan dodatni deo to jest rakija iz kazana ulazi u kako bih rekao burence pa ide na gore e sad oko izlaznih cevi ima dva ili tri puta kao lavor gde mora da bude vruća ili bolje rečeno voda određene temp. koja ustvari odvaja rakiju od (ispravite me ako grešim) metanola jer kako sam jednom čuo od čiče ovo što se odvaja ima višu tačku ključanja pa se ranije kondenzuje i zato treba da je voda u "lavorima" određene temp da bi zaustavila met. a rakiju propustila. Ovo je dobro jer sa jednom vatrom uradi se i prepeka pa se štedi i vreme a i ogrev.
Nadam se da sam uspeo da dočaram šta je to e a pitanje u vezi ovoga je :
Ako je nekome poznat princip mene bi interesovalo burence -Da li u njemu ima nešto neka pregrada ili šta već..........
 
To burence se strucno zove DEFLAGMATOR i cica ti je dobro objasnio. Moze biti raznih konstrukcija ali uvek sa ciljem da lose supstance vrati u kazan na ponovno isparavanje
 
Poslednja izmena od urednika:
Kod mene je kazan kao kod farmila. Nemam slika al dogodine kad se bude peklo uslikaću. Inače to je dedovina, star je preko 70 godina. Četvrta je tabarka uz njega, bile su dve drvene, pa jedna metalna i sada druga metalna. Inače je deda pekao baš mnogo i prodavao rakiju. Kolica nema i ćale neće da ih pravi jer kazan iz dvorišta ne izlazi. Kada se završi sa pečenjem rakije, unesemo sve u šupu i čeka sl. godinu :ppozdrav:
 
E onda je dobro za odvajanje metila koliko se sećam reče čiča da ono što se odvoji je plavičaste boje a negde posle Nove godine ću da uslikan kazanče
pooozzzz....
 
Nisam uslikao kazanče kod čiču ali sam ikopao na net sliku isto je ali je ovaj lepši ipak je nov
2q3nlug.gif
 
Kazan je strava a i cena mu je bila pre par godina ako se ne varam 5000 eura.
Dobra starana što možeš odvajati frakcije destilata( u njemu možež da odvajaš i eterična ulja itd..).
Da nije tako skup bio bi moj izbor a ovako... :
 
Poslednja izmena od urednika:
evo jedan 300litarski....izraden 2007 u eislingenu,i od tada je kod mene u pecari :)

picture060b.jpg

sljive otpadaju,jos malo pa cemo ga potpalit :)
 
draganpan je napisao(la):
Au :D :bravo:
bravo za prostoriju
Samo punjenje izgleda da vrsis nosenjem kofe... :nono: i jos da li je vrucina pored njega?

Kako mislis za punjenje? mislis da nosimo u kantama u njega?da to je tocno,dok nebudemo nabavili pumpu za kom,a bit ce nadam se uskoro.

Dali je vruce? nebi vjerovao.....skoro da ni nema vatre u njemu,eto toliko je vruce.
Zbilja zna biti i hladno nekada u kasnu jesen,jer slabo grije.I nije prostorija nego samo jedan kut,odnosno prostorija je 6-7 puta veca nego li taj dio gdje je destilerija.
:)
 
Nebih ti znao dati tocan odgovor ali pokusat cu pojasnit.
Kapacitete je 300L,i ima duplo dno odnosno komina se zagrijava na paru.
E sada inace radim na tlaku od 0.2-0.3 bara,i recimo tih 300L destiliram nekih 90min,nekada i vise.
A sa vecim tlakom ide brze jer bude vise zagrijana voda,a tlak ide sve do 1 bar,a onda bi to bilo jako jako brzo samo sto to nezelim.

Pec je vrlo jaka,i brzo postignes predgrijavanje do nekih 55c pa onda dalje polako,sto sporije to bolje.
 
Sa prijevozom me kostalo 30eura(sa carinom,odnosno pdv-om),znaci samo destilerija bez dimnjaka,dovoda vode i slicno...
 
Nazad
Vrh