Superkoncentrati

RaubRitter

Novajlija
Učlanjen(a)
11 Feb 2009
Poruka
20
Molio bih forum da mi pomogne oko izbora superkoncentarata.
Navescu 4 firme koje egzistiraju po ponudi u mestu u kom se nalazim.

1.Veterinarski zavod zemun (Super Zeleni 40 %)
2.Gebi
3.Jabuka
4 100 % Velika Plana
 
Molio bih i ja nekog stručnog za pomoč oko jednog super koncentrata za prasiće ,neču da navodim proizvođača iz raznih razloga evo sastava
Proteini - min.40%
Kalcijum - 3.6%
Fosfor - 1.3%
Natrijum - 1%
Lizin - 4.8%
Meliotin+cistin - 2.1%
Treonin - 2.4%
Bakar - 750mg/kg
Selen - 1.7mg/kg
Vitamin E - 1000mg/kg
Vitamin A- 90000IJ/kg
Vitamin D3- 8650IJ/kg
Fitaza - 2500FTU/kg
Metabolička energija,računski 12.6MJ/kg
Meša se sa kukuruzom,ječmom i pšeniocom u odnosu:
za prasiće do 15 kg 20%
od 15 do 25 kg 18%

Mene interesuje sledeče dal ima ova smesa ima dovoljan proteinski sastav za taj uzrast. Pošto ja isključivo tovim samo prasiće do 25-30 kg za pečenjare.Od komponenata sve kupujem i prvenstveno kupujem kukuruz jer mi to u komšiluku.Ja ovo radim več nekih 6-7 g sa više ili manje Krmača ali sam uvek radio sa premiksima al mi je sad ovo ponuđeno i cena je više nego povoljna.
Hvala unapred!
Molio bih i Branka ako može da da neki savet!
 
Pošto nisi naveo odnos ječma kukuruza i pšenice ili stočnog brašna evo neke moje računice ili kako bih ja pravio za male do 15 kg :
kukuruz 30 kg 24-25% proteina
ječam 30 kg 36%
pšenica 10 kg 12%
st.brašno 5 kg 7%
super 25 kg 100%
------------------
100kg 180%
to jest koncentrat 18 %-ni a za preko 15 kila bih smanjio super na 20%odnosno 20 kila u 100 kg koncentrarata ja bih tako :cao:

@raubritter i ja se slažem sa ostalima vet zavod je sigurno kontrolisano to znači ujednačeni kvalitet i mislim da je gebi isto jedna jaka savremena fabrika koristim njihove premikse i zadovoljan sam :cao:
 
@whitekiler

Ako je stvarno tačno takav hemijski sastav tog supera, onda je to više nego dobro. Kao primer, vitamina koje navodiš ima u tom sastavu više nego što je to normativima predviđeno. Takođe, ako je to proizvod nekog renomiranog proizvođača, onda bi sve trebalo da bude OK. U suprotnom, treba ispitati zašto je tako povoljna cena.


@DRED

U potpunosti se slažem sa tobom, što se tiče sastava koncentrata, samo što je 18%-tni predviđen i za uzrast 15-25kg mase. Tako da bih taj odnos komponenti ostavio sve dok prasići ne dostignu uzrast 25kg, a tek nakon toga prešao na 20% superkoncentrata.
 
Od svih tih koncetrata ne bih izabrao ni jedan.
Svi oni prave koncetrate sa sto jeftinijim komponentama, suncokretova sacma, mesno kostao brasno ...
Samo soja( sacma, griz ili pogaca) i dobar premix.
 
Slažem se da kad sam praviš znaš šta si stavio i koliko ali što i branko kaže ako je to neki renominirani poznati proizvođač ne sme biti greške .I ja sam jedno vreme koristio sano-ov protamino kada je cena soje bila u nebesima . Sad mi se ne isplati odnosno imam jeftiniju varijantu ali da je odnos cena isti tj.super=soja+premiks verovatno bih razmislio :ppozdrav:
 
Hvala na odgovorima.
Medjutim veliki broj korisnika foruma izbegava da pominje proizvodjace hraniva sto smatram da je veoma lose.
Za onog ko u svom ambaru ima kukuruz,jecam soju naravno da su premiksi isplatljiviji a za mene koji
kupujem kukuruz i jecam a da je misaona imenica kada svom prodavcu spomenem soju moram se osloniti na gotov superkoncentrat.
Smatram ovo mesto izuzetnim i svaka nova tema je dobrodosla za sveukupno bavljenje poljoprivredom.
Draze mi je na primer procitati savet koji se ovde daje nego li gledati svakojake EPP programe tipa ''znanje na poklon''.
Zato molim Administratora i clanove foruma da prezentuju firmu koja stvara kvalitet,to nam je valjda u interesu.
Puko favorizovanje bice prepoznato i ignorisano od strane Iskustva.
 
radin je napisao(la):
Od svih tih koncetrata ne bih izabrao ni jedan.
Svi oni prave koncetrate sa sto jeftinijim komponentama, suncokretova sacma, mesno kostao brasno ...
Samo soja( sacma, griz ili pogaca) i dobar premix.

Ne bih se baš potpuno složio sa tobom.
Mesno koštano brašno uopšte nije komponenta koja je "niža vrsta". Nema pristupačnijeg fosfora nego iz mk brašna.
Epidemija ludih krava je najviše izazvala takvo negativno mišljenje.
Godinama sam u hranivima za svinje koristio mk brašno, i nikada nije sa njim bilo ni najmanjeg problema, dok sa ribljim brašnom jeste bilo problema.
A bitno pojeftinjuje proizvodnju u odnosu na upotrebu Sano i sličnih hemikalija.
Od kako ne rade kafilerije po Srbiji otpada klanične industrije (kosti i iznutrice) ima po svim kanalima i jarugama.
Sa jedne strane zabranjuju upotrebu mk brašna a evo ovde kod mene nema adekvatnog uništavanja otpada mesne industrije, nego kopaju rupe po ataru, i to uz odobrenje nadležne ispekcije, u koje zatrpavaju taj otpad.

Pa pitam ja vas da li je to normalno? I da li to nisu izvorišta bolesti? Posebno u letnjem periodu.
 
branko je napisao(la):
Pa pitam ja vas da li je to normalno? I da li to nisu izvorišta bolesti? Posebno u letnjem periodu.
Nepitaj to nas nego ove pre(ne)pametne Evropske parlamentarce koji i pse i macke svrstase u vegetarijance
 
Zahvaljujem se na odgovorima ,javljam rezultate za mesec dana.
Uz taj super koristim samo kukuruz i cena mi izlazi negde oko 25 din/kg.
 
Najbolje rezultate ces postici ako kupis Sano premixe ili supere i radis po njihovom programu uspex zagarantovan ::novac::
 
Ja se bavim proizvodnjom pilica..........volio bi sve one koji neveruju u kvalitet SANO,da dodju i da se uvere.Na mom terenu svi koji koriste Sano za proizvodnju pilica su prezadovoljni za rezultatima.
 
pa niko ne sumnja u rezultate porasta pileta,kokoske,praseta,svinje....ali nikad nije bilo da se za nekih 5 meseci izbaci ranjenik od 100kg!
pre su ljudi hranili po 11~12 meseci!
sad na trzistu imas pun ocin proizvodjaca stocne hrane,ko to zna sta se tamo gura.
pa svi koji tove svinje,imaju posebne boksove gde se tove za prodaju i posebni gde se tove za sebe.
 
...eh teško li je naći zlatnu sredinu.
Što se tiče Sano citiraću čoveka koji je svoje svinje hranio tim premiksom.
''svinje prosto bujaju,rastu ko iz vode i lepo izgledaju al kad ga zakoljem i vešam na čengele sve se nekako sprči i mnogo bre vodeno meso''

...eto,da je video da tu nešto ne valja svedočim vam da je čovek prešao na superzeleni,što iz ranijih odgovora u ovoj temi o zemunskom zelenom postoje dobra mišljenja.
 
Nazad
Vrh