Analiza zemljišta

novii

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
24 Jul 2007
Poruka
9.333
Lokacija
Apatin
Analiza zemljišta predstavlja njegovu krvnu sliku, stoga je pre početka bilo koje biljne proizvodnje neophodno uraditi temeljnu analizu i utvrditi stanje kiselosti zemljišta (pH), sadržaj kalcijum karbonata, pristupačnog kalijuma i fosfora, kao i ukupnog azota i humusa.

Vidim da se spominje u temi o veštaku, pa me interesuje dali ste je radili i uopšteno šta mislite o analizi poljoprivrednog zemljišta.
 
Jako korisna stvar (da ne kazem da se ne bi smelo bez nje :nono:). Do sad je bila besplatna i treba samo malo truda da se uzme uzorak zemlje. Na osnovu analize se dobije preporuka za djubrenje i uopste imas sliku o "stanju" zemlje. Ja sam je radio, ali da budem iskren, ne bas svake godine.
 
i ne treba svake godine...na 3-4-5 je dovoljno.

a preporuke što dobiješ - neka fala...
ako si pismen, imaš analizu i priključak na internet, preporuke ti ne trebaju...sam ćeš sebi bolje preporučiti...
 
u najbližoj poljoprivrednoj stanici. već 5-6 godina se to radi džaba.
dobiješ od njih sondu i uputstvo za uzorkovanje.
ako ti je zemljište kiselo, dobiješ i kreč džaba od države za alkalizaciju.
 
Poljoprivredne stanice daju preporuke za četiri godine unapred,po urađenoj analizi.
U zadrugama ili mesnim zajednicama kada dolaze na predavanja upisuju "odabrana gazdinstva" koja tokom godine obilaze 4-5 puta i daju savete u vezi izbora i količine semena,izbora i količine zaštitnih sredstava,kod repe daju najave cerkospore i sve drugo što ih pitaš, isto besplatno.
Naročito je korisno kod zaštitnih sredstava jer svake godine izlaze nova i prosto nemože sve da se prati.
Što se tiče analize zemljišta N-min metoda se radi na tri dubine i to na 30cm,60cm i 90cm.To je malo z....
jer treba tri kofe vući po celoj njivi.
NPK analiza se radi na jednoj dubini i to na 30cm.
:ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Ja sam morao da pravim sondu sam. Ali i asov sasvim dobro posluzi da se uzme uzorak do 30cm.
 
Ja nisam radio analizu zemlje nikad,hteo bih ali ne znam kako, koga got pitam svako mi kaze drugacije pa na kraju nisam ni uradio.
 
Uzmeš uzorak zemljišta i odneseš u najbližu poljoprivrednu stanicu. Kod njih možeš dobiti i sondu za uzorkovanje i savet kako da to uradiš. Ukratko za parcelu do 5 ha uzeti 25 uzoraka, pravilno raspoređenih po čitavoj parceli, sa dubine od 30 cm. Uzorak možeš uzeti i ašovom tako što jedan ašov izkopaš i izbaciš zemlju pa onda odsečeš tanki sloj zemljišta i staviš u kantu. Posle sve to dobro izmešaš i uzmeš oko 1 kg zemlje. Evo ti i link polj. savetodavne službe

http://www.polj.savetodavstvo.vojvodina.sr.gov.yu/index.php?module=subjects&func=viewpage&pageid=88
 
Ako je ovog proleca rasturao djubrivo ne vredi sad uzimati uzorke,vec posle skidanja useva.
 
kod mene džabe rade samo analizu na kiselost i ne daju kreč džabe ::lose::. Nisam razumeo kakve to preporuke daju na osnovu analize zemljišta
 
Kolko sam ja shvatio :haha: analiza se vrsi da se utvrdi koliko jos i kakvog vestaka trebas primeniti na kulturu koju si posejo
 
analiza se vrsi da utvrdis u kakvom stanju ti je parcela.neces je raditi svake godine za svaku parcelu.zna se koliko koja kultura po kilogramu "iznosi" s njive.lakse je uradi u prolece dok su usevi "do kolena" nego u jesen po blatu i na vrat na nos.
dok rezultati stignu, opet ce baciti na slepo...
 
ajd da osvezimo temu.
Post je spojen: [time]1247683939[/time]
_________________________________________________
analiza se radi da bi se znalo koliko ima u zemljistu azota,fosfora i kalijuma,zatim humusa i neznam ti ni ja kojekakvih jos elemenata.Naj lakse je odraditi uzorak na strnistu mada moze i na ugaru.Verujem da moze i u kukuruzu i suncokretu ali je to komplikovan zahvat zbog biljne mase.Inace kod nas je besplatno i ja cu verovatno uraditi ovih dana.
 
Posto sam jesenas uzeo fertilovo mesano djubrivo ovih dana treba njihovo vozilo sa sondama da dodje da besplatno rade uzorkovanje i da daju preporuke za narednu godinu.
 
Nazad
Vrh