PDA

View Full Version : Analiza zemljišta

Advertisement

Advertisement

Advertisement

Strane : [1] 2 3 4

novii
06-12-07, 23:37
Vidim da se spominje u temi o veštaku, pa me interesuje dali ste je radili i uopšteno šta mislite o analizi poljoprivrednog zemljišta.

dukej
06-12-07, 23:59
Jako korisna stvar (da ne kazem da se ne bi smelo bez nje :<<>). Do sad je bila besplatna i treba samo malo truda da se uzme uzorak zemlje. Na osnovu analize se dobije preporuka za djubrenje i uopste imas sliku o "stanju" zemlje. Ja sam je radio, ali da budem iskren, ne bas svake godine.

tarana
07-12-07, 08:22
i ne treba svake godine...na 3-4-5 je dovoljno.

a preporuke što dobiješ - neka fala...
ako si pismen, imaš analizu i priključak na internet, preporuke ti ne trebaju...sam ćeš sebi bolje preporučiti...

novii
07-12-07, 08:47
A gde se to radi besplatno, ^-^, i ja bih.

tarana
07-12-07, 09:36
u najbližoj poljoprivrednoj stanici. već 5-6 godina se to radi džaba.
dobiješ od njih sondu i uputstvo za uzorkovanje.
ako ti je zemljište kiselo, dobiješ i kreč džaba od države za alkalizaciju.

bubiša
07-12-07, 17:41
Poljoprivredne stanice daju preporuke za četiri godine unapred,po urađenoj analizi.
U zadrugama ili mesnim zajednicama kada dolaze na predavanja upisuju "odabrana gazdinstva" koja tokom godine obilaze 4-5 puta i daju savete u vezi izbora i količine semena,izbora i količine zaštitnih sredstava,kod repe daju najave cerkospore i sve drugo što ih pitaš, isto besplatno.
Naročito je korisno kod zaštitnih sredstava jer svake godine izlaze nova i prosto nemože sve da se prati.
Što se tiče analize zemljišta N-min metoda se radi na tri dubine i to na 30cm,60cm i 90cm.To je malo z....
jer treba tri kofe vući po celoj njivi.
NPK analiza se radi na jednoj dubini i to na 30cm.
>:({ >:({ >:({ >:({

dukej
07-12-07, 20:37
Ja sam morao da pravim sondu sam. Ali i asov sasvim dobro posluzi da se uzme uzorak do 30cm.

leka
31-03-09, 01:34
Ja nisam radio analizu zemlje nikad,hteo bih ali ne znam kako, koga got pitam svako mi kaze drugacije pa na kraju nisam ni uradio.

kiraj
31-03-09, 15:19
Ja sam radio analizu, mislim da je to dosta korisno

leka
31-03-09, 19:13
i ja bih uradio analizu zemlje ali ne znam kako?

nebojsa
31-03-09, 19:38
Uzmeš uzorak zemljišta i odneseš u najbližu poljoprivrednu stanicu. Kod njih možeš dobiti i sondu za uzorkovanje i savet kako da to uradiš. Ukratko za parcelu do 5 ha uzeti 25 uzoraka, pravilno raspoređenih po čitavoj parceli, sa dubine od 30 cm. Uzorak možeš uzeti i ašovom tako što jedan ašov izkopaš i izbaciš zemlju pa onda odsečeš tanki sloj zemljišta i staviš u kantu. Posle sve to dobro izmešaš i uzmeš oko 1 kg zemlje. Evo ti i link polj. savetodavne službe

http://www.polj.savetodavstvo.vojvodina.sr.gov.yu/index.php?module=subjects&func=viewpage&pageid=88

kiraj
31-03-09, 19:45
Ako je ovog proleca rasturao djubrivo ne vredi sad uzimati uzorke,vec posle skidanja useva.

kombajner
31-03-09, 19:48
tacno tako!!

neshasba
31-03-09, 20:24
kod mene džabe rade samo analizu na kiselost i ne daju kreč džabe ::lose::. Nisam razumeo kakve to preporuke daju na osnovu analize zemljišta

tarana
31-03-09, 20:34
Ako je ovog proleca rasturao djubrivo ne vredi sad uzimati uzorke,vec posle skidanja useva.

moze da uzme posle paranja..

ivanhoe
31-03-09, 20:40
Kolko sam ja shvatio :lol: analiza se vrsi da se utvrdi koliko jos i kakvog vestaka trebas primeniti na kulturu koju si posejo

tarana
31-03-09, 23:04
analiza se vrsi da utvrdis u kakvom stanju ti je parcela.neces je raditi svake godine za svaku parcelu.zna se koliko koja kultura po kilogramu "iznosi" s njive.lakse je uradi u prolece dok su usevi "do kolena" nego u jesen po blatu i na vrat na nos.
dok rezultati stignu, opet ce baciti na slepo...

leka
01-04-09, 12:35
e super mnogo ste mi pomogli,hvala svima

rraallee
15-07-09, 20:32
ajd da osvezimo temu.

Post je spojen: 1247683939________________________________________ _________
analiza se radi da bi se znalo koliko ima u zemljistu azota,fosfora i kalijuma,zatim humusa i neznam ti ni ja kojekakvih jos elemenata.Naj lakse je odraditi uzorak na strnistu mada moze i na ugaru.Verujem da moze i u kukuruzu i suncokretu ali je to komplikovan zahvat zbog biljne mase.Inace kod nas je besplatno i ja cu verovatno uraditi ovih dana.

kiraj
15-07-09, 20:54
Posto sam jesenas uzeo fertilovo mesano djubrivo ovih dana treba njihovo vozilo sa sondama da dodje da besplatno rade uzorkovanje i da daju preporuke za narednu godinu.

rraallee
15-07-09, 21:08
jbg pa i ja sam to uzeo ako mislis na 11:52:0 koje je kostalo 84030din. po toni.

kiraj
15-07-09, 22:38
Zadruga je dobila dopis od fertila da se prijave .Koliko sam video na odredjenu kolicinu djubriva imaju odredjen broj besplatnih uzoraka .Vidi na fertilov sajt cini mi se da ima nesto napisano o toj akciji .

don
29-07-09, 20:55
Evo aktuelnog pitanja za ovaj veoma aktuelni forum:"Zašto ne radite analizu zemljišta na sadržaj hraniva, naročito ako je ona besplatna?" Mislim da je veoma važno znati "krvnu sliku" svoje njive kako bi se znalo kako se prema njoj odnositi u pogledu đubrenja, a ne da to bude napamet!

branko
29-07-09, 20:59
Dobrodošao.

Valjalo bi da se predstaviš.

kiraj
29-07-09, 21:27
Don grsis evo ti slika od jutroshttp://i26.tinypic.com/2md2qms.jpg

todor
29-07-09, 21:44
kad bi ja bacao sve što oni naprave onda bi mi se isplatila cena kukuruza od 30din kg jer svi znamo da su naše njive siromašne ali šta da se radi kad je cena proizvoda jeftina

Matic
29-07-09, 22:34
Nije problem ispoštovati sve što oni utvrđenom analizom uspostave ali najveći je problem što mi zavisimo od onoga gore i ako nam ne da padavina džabaka sve da se uloži

abro
29-07-09, 23:20
kad bi ja bacao sve što oni naprave onda bi mi se isplatila cena kukuruza od 30din kg jer svi znamo da su naše njive siromašne ali šta da se radi kad je cena proizvoda jeftina

todore nemora da znaci, kod mene se bas desila obrnuta situacija. Radio sam analizu 2005g i proracu mi rade svake godine sta-koliko nadubriti a ne kako predloze u polj. stanici na 5g i mogu ti reci da manje rasipam vestaka nego pre. Jeste da sam prvi u selu trazio vestak za koji su se cudili i u apoteci a sad ga redovno drze u prodaji. Nebitno koji i koliko rasipam vestaka, novcano gledano manje ulazem u vestak nego ranijih godina a sa prinosom gledano u selu ili u kraju gde je njiva sam iznad proseka normalno ako negde usput ne omanem u agrotehnici.
Tako da se neslazem sa tobom. >:D >:({

bozidar
30-07-09, 18:22
Dobar dan svima >:({ Da li je moguce da Fertil radi besplatne analize ?Ima li neko telefon za analize zemljista u fertilu ?

kiraj
30-07-09, 20:13
Oni samo uzorkuju a analizu radi akreditovana /najbliza/laboratorija te od pokrajine naplati uslugu a nas izadje dzaba.Imas sliku negde od juce i na vozilu mislim da se vidi tel. Sad sam pogledao sliku ali nema telefon pa zato probaj na njihov sajt.

KishRobert
30-07-09, 20:31
ali i oni ne dolaze,za jutar,dva...nego za ozbiljnije igrace. ::namigivanje::

kiraj
30-07-09, 20:46
Juce je odradio 21 parcelu od 1.5 kj najmanja do 8,5 najveca.Da bi doslo vozilo sto uzorkuje treba ko je uzimao fertilovo djubrivo da se prijavi tamo gde je kupio to djubrivo

kiraj
30-07-09, 21:26
Ne bi da otvaram novu temu .Juce sam se prijatno iznenadio, kad je ovaj sto uzorkuje stavljao uzorke u vrecu,kad sam video koliko ima vlaznosti u zemlji na dubini od 30 cm. 10-tak santimetara je suvo .Taj sloj je je suv zbog tanjiranja ali zato onih 20 bas su lepo vlazni .

don
30-07-09, 21:59
Malo bi da usmerim diskusiju. Naime, analiza zemljišta koja se u ovom periodu podrazumeva izvodi se skidanja ozimih strnina ili uljane repice, bez obzira dali je obavljeno prašenje strništa ili ne. Uzorci se uzimaju do dubine 25 - 30 cm, sondom ili ašovom ako ih proizvođač uzima sam. Dovoljno je 15 - 25 "uboda" sondom sa površine njive do pet hektara. (Što ih je više uzorak je merodavniji!) Ako proizvođač sam uzima uzorke ašovom onda je poželjno da jedan ašov zemlje izbaci i ostavi da bi se drugim ubodom ili "nagazom" (sada bi ovde bilo dobro staviti jednu ikonicu koja se smeši na ovaj moj izraz, ali valjda ga razumete!) debljine oko 2 cm izvadila zemlja, te po sredini ašova tu zemlju izrežete nožem širine oko 2cm. Ostala zemlja se vrati u rupu, a po sredini izrezani deo, dakle prizma 2cm x 2cm i dužine ašova, stavi u kofu. Time je jedan uzorak uzet. Zemlju koju ste izvadili prvim "ubodom" ašova vratite u rupu. Operacija se nastavlja dok se ne uzme dovoljan broj uzoraka. Kada ih se nakupi dovoljan broj (do 25 - ovisno o veličini njive, ašto više to bolje) onda se zemlja u kofi promeša i stavi u najlonsku kesu (oko 1 kg). To se odnese u najbližu poljoprivrednu stručnu službu, gdje se u agrohemijskoj laboratoriji popuni formular,uz pomoć tamo zaposlenih, a u koji se unosi Vaša adresa, broj poljoprivrednog gazdinstva, katastarski broj njive iz koje je uzorak uzet, plan setve za četiri naredne godine i možda još ponešto, ali manje važno, čim ja nisam zapamtio. Vaš uzorak se stavlja na sušenje na vazduhu što traje određeni period vremena ovisno o tamparaturi vazduha. (Ponekad se može i ubrzati, ako je ukupno prispelo manje uzoraka.) Posle toga uzorak ide na meljavu pa na analize na sadržaj humusa (izvanredno značajno), sadržaj fosfora i kalijuma (takođe veoma značajno), određivanje reakcije zemljišta (pH), sadržaj kalcijuma. Dobiveni podaci se ubacuju u kompjuterski program, koji izbacuje preporuku đubrenja vašu njivu za narednu i sledeće tri biljne proizvodnje. Međutim Vi plan setve možete izmeniti, pa Vam neko od poljoprivrednih stručnjaka (ratara) iz Vama najbliže poljoprivredne stručne službe, na osnovu sadržaja hraniva iz uvida u rezultate analize, može preporučiti đubrenje za neki drugi usev. Koliko je značajno znati sadržaj mineralnih hraniva u svojoj njivi valjda ne treba posebno naglašavati. Ali, evo ipak primera. Ako je analiza pokazala da imate na pr. kalijuma 25 mg/100 grman zemljišta, a nameravate sejati strninu svaki će Vam ratarski stručnjak reći da ne morate đubriti sa mineralnim đubrivom koje u sebi sadrži kalijum. Može se neđubriti kalijumom strnina ako je sadržaj istog i 20 miligrama na 100 grama zemljišta. Obično na černozemu i njemu sličnim zemljištaima nedostaje fosfora, pa to i Vaša analiza može pokazati. U tom slučaju trebaće đubriti fosfornim đubrivom Na pr. MAP. Kada se izvede računica ispade da je u čestim slučajevima to rentabilnije. Tu se sa 100 kg Map-a po jedinici površine unese 52 kg fosfora, a to je kao što ga ima u 300 i još neki kilogram NPK 15-15-15 na primer, itd. Ili će analiza vaše njive pokazati da ne trebate đubriti ni fosforom ni kalijumom, na primer 5 godina, jer ih ima u suvišku. Ima i takvih slučajeva. Itd, itd! Slična je situacija i sa humusom. Ali kako da agronom ratar razgovara o proizvodnji na Vašoj njivi ako nemate ni Vi, pa ni on, nikakav uvid u sadržaj hraniva u vašoj njivi! Ja se napričah, no da dodam još neko pojašnjenje, a to je da ako možete angažovati "Fertil", angažujte ga. Ako možete posuditi traktorsku sondu od nekog, na pr. najbliže poljoprivredne službe (ako imate više njiva i veću površinu), posudite ju (besplatno)! I ta mogućnost postoji u nekim slučajevima. Dalje, uzorkovanje zemljišta se može obavljati i u postojećim jarim usevima, ali se kroz njih mora ići cik- cak. To je bolje učniti pred kraj vegetacije useva, jer će on još potrošiti nešto hraniva do kraja vegetacije. U svakom slučaju dobro je to učiniti dovoljno ranije na pr. u postojećem usevu kukuruza, suncokreta, repe ili soje, kako bi analiza do narednog đubrenja Vaše njive bila gotova. No, da ja ne dužim priču! Ako mi neko ili urednik zameri, ja se izvinjavam na dobrim namerama!

bozidar
30-07-09, 22:16
Oni samo uzorkuju a analizu radi akreditovana /najbliza/laboratorija te od pokrajine naplati uslugu a nas izadje dzaba.Imas sliku negde od juce i na vozilu mislim da se vidi tel. Sad sam pogledao sliku ali nema telefon pa zato probaj na njihov sajt.

Hvala Kiraj ! evo sam nasao ovde nesto o analizama http://agroservis.victoriagroup.rs/

meni neko rece da dosta brzo budu gotove analize 10-15 dana pa se onda moze na vreme nabaviti i djubrivo

don
30-07-09, 22:33
Da ja još malo pojasnim o besplatnoj analizi zemljišta. Naime, ko god donese uzorke zemljišta sa područja republike Srbije, sa brojem pod kojim mu je registrovano gazdinstvo i katastarskim brojem parcele, ima u poljoprivrednim stručnim službama besplatnu analizu zemljišta, bez obzira ko mu je i kako vadio uzorke!

abro
30-07-09, 22:43
don
Jedno si preskocio, poviseni sadrzaj N,P ili K moze da ispolji negativan efekat na kulturu koja se seje.
Sa saznanjem sta ima u zemlji moze se i prema tome odrediti na kojoj parceli sta sejati a ici sa minimalnim ili cak i bez vestaka, ima svojih prednosti.
Kod mene je humus 3.5-4 a zasicenost K i P takva da na nekih 35% svoje povrsine u zadnje 4godine koristim samo azot. Svake godine ponaosob za svaku (ne ispod 1kj) parcelu mi preracunavaju na osnov:
-analize od pre 4g,
-kulture koja je tu bila i sta je iznela,
-padavina date godine,
-sta je sa biljnim ostacima uradjeno,
-itd.... u nedogled pitanja
Jedino sto zadnje 2g izbegavam to je analiza na azot jer se radi svakog proleca sondom na dubinu 30,60,90 a kod vecine biljaka do 120cm pa se treba nabusiti sondom kad su manje parcele a ta analiza se PLACA svake godine i zadnje je bila oko 1200 din po uzorku(parceli).
>:D :D

don
30-07-09, 22:45
Preskočio sam ja koješta, ali tu smo svi da iznosimo svetle primere!

kiraj
20-09-09, 13:19
Pre neki dan sam ponovo isao sa onim vozilom iz Fertila da uzorkuje zemljiste posle suncokreta. Analize od pre sam dobio kao i preporuku djubrenja. Evo primer jedne parcele . N-o.23% P2O5-15.63, K2O-50 ,CaCo3-4,55 -humus-3.88 , pH 7,42.Preporuka za industrijsku papriku za 2010 god je 120 kg MAP-a .

Hipija
01-10-09, 01:53
Evo mojih rezultat

KCI H2O CaCO3 Humus Azot P2O5 K2O
ph ph % % % mg/100gzemljista

0-30 7,23 8,09 7,56 3,83 0,19 22,3 23,9

30-60 7,52 8,36 13,86 3,41 0,17 7,1 16,9

60-90 7,84 8,58 27,72 2 0,1 3,1 10

Da li neko moze da mi kaze kakvo je zemljiste,inace hocu da sadim lesnik!
Sta treba baciti na njivu vestak(koji),stajnjak?

nebojsa
01-10-09, 08:46
Po ovome što vidim zemljište ti generalno nije loše. Malo je Ph viši nego što treba, trebalo bi biti više P i K ali to se može dodati. E sad dali je to dobro zemljište za lešnik to neznam. To će ti najbolje reći na institutu ili oni kod kojih nabavljaš sadnice. Stajnjak je u svakom slučaju nezaobilazan

tarana
01-10-09, 16:37
kakvi bre vise P i K. vidis da su to razlicite dubine...

nebojsa
01-10-09, 17:46
bre u pravu si

Hipija
02-10-09, 23:41
I dobro sta preporucujete da se baci pre sadnje?

tarana
03-10-09, 14:04
ma pitaj nekog ko se razume u lesnike..poljoprivredna stanica ili neko ko vec ima posadjene.
a moz i da guglas malo..

Lesnik je zbun koji se sadi na razmak 4 x 3 metra.Voli duboka, karbonatna zemljista.Najkrupnija sorta je Rimski.Prihranjuje se u jesen sa 1.000 kg min. djubriva 10 : 30 .20 ili 10 : 20 : 30.Veoma povoljno reaguje na dodavanje organskih djubriva.Obe vrste djubriva treba zaorati medjuredno, po sredini medjurednog prostora.Ako zelimo da nam leshnik raste kao drvo, a ne zbun, trebamo ga kalemiti na podlogu koja se zove "mechija leska".

Djubrenje se moze vrsi i pre sadnje i to po analizi zemljista i to samo materijama koje nedostaju u tlu.. ako je zemljiste djubreno u toku priprema u jamice ne dodavati hranivo. stajnjak se stavlja svake trece ili cetvrte godine. za srednju Srbiju po iskustvu najbolje je kasnije dodavati 15:15:15 ! Najbolje se iskoristi ako se djubri u precniku krune u rano prolece.
Jos nesto,kad se sadi skracuje se koran radi boljeg prijema i dezinfekcije zile se obavezno potope u smesu predhodne zemlje i vode svinjske i govedje balege!

bozidar
06-10-09, 06:11
Evo mojih rezultat

KCI H2O CaCO3 Humus Azot P2O5 K2O
ph ph % % % mg/100gzemljista

0-30 7,23 8,09 7,56 3,83 0,19 22,3 23,9

30-60 7,52 8,36 13,86 3,41 0,17 7,1 16,9

60-90 7,84 8,58 27,72 2 0,1 3,1 10

Da li neko moze da mi kaze kakvo je zemljiste,inace hocu da sadim lesnik!
Sta treba baciti na njivu vestak(koji),stajnjak?

za sve vocne vrste koji se tek sade potrebne su vece kolicine djubriva -ide se na djubrenje na zalihu !!! Posto voce vise trosi Kalijuma treba ga i vise pa su to formulacije : 5:15:30 , 8:16:24 , 10 :20:30 itd pa sta nadjes ?! -znaci formulacije sa vise KALIJUMA U ODNOSU NA FOSFOR , stajnjak je prava stvar i uvek pozeljan , svi smo ga zaboravili ::samo bes::a on je jako dobar prvenstveno za popravku strukture zemljista !!!

Post je spojen: 1254802312________________________________________ _________

Farmer II
06-10-09, 19:32
Čuo sam danas da će za 2010 biti obavezna analiza zemljišta za one koji hoće da dobiju subcencije.Tj ko hoće subvencije u 2010 , mora do 31.12.2009 da odradi analizu zemljišta. Možda je neko provalio ovo, a možda je i istina. Ipak znajući kako stoje stvari u poljoprivredi, i da i zbog najmalje sitnice i greške u papirima možeš da se oprostiš od subvencija, ja idem sutra da se raspitam oko ovog,,,

kiraj
06-10-09, 20:13
A sra cemo sa povrsinama gde je lucerka?

KishRobert
06-10-09, 20:32
danas sam cuo da nema subvencije za licitiranu zemlju(drzavnu) i arendu?!

Farmer II
06-10-09, 20:57
Da, i to sam čuo, nema subvencija za zemlju u zakupu, bio državnu bilo od fizičkih lica ::lose::
U vezi lucerke, pa šta ima veze, navedeš u papirima da je prošlogodišnji usev bila lucerka, i da će i sledeći usev opet biti lucerka, izvadiš uzorak na njivi i to je to. Da imam posejanu lucerku, ja bih ovako uradio, neće valjda sad da zakidaju i na njivama pod lucerkom ^-^

kiraj
06-10-09, 21:02
Kad su mi radili uzorkovanje zemljista /fertil/ lucerku koju cu da orem i sejem psenicu nisu hteli da uzorkuju.

KishRobert
06-10-09, 21:06
a sto?
neki poseban razlog?

Farmer II
06-10-09, 21:10
verovatno zato što lucerka ostavi dosta azota u zemljištu, pa imaš toliko viška da bi mogao njima da prodaš >:D Stvarno ne vidim drugi razlog zašto ne bi uzorkovali lucerište? Dobro, ovu analizu za subvencije će ratari raditi sami, iskopaš 2-3 ašova, i gotov posao. A ako ovi na prijemu papira za subvencije nešto zezaju, nemoj ni da navodiš da je lucerište.
Ovo je luda kuća , definitivno ":":{

ognjen74
06-10-09, 21:13
i ja sam cuo da nece biti subvencija na arendu {"{": nezelim u to da verujem ali gde ima dima ima i vatre ...cista nepravda imas , a nemas .
sto se tice analize zemlje na rezultate sam cekao skoro pola godine u zr institutu. dzabe analiza

Farmer II
06-10-09, 21:16
treba ti taj papir sa analize. Inače moj kolega nosio prošle ili pretprošle godine zemlju sa 4-5 parcela(različiti predusevi ), prvi put na analizu, kad ono ispalo da svuda treba da baci isto đubriva. Slučajnost? Neće biti :<<>

tarana
08-10-09, 09:38
ako je isti deo atara, sasvim je moguce.

nebojsa
08-10-09, 10:35
Moguće je da je preporuka za đubrenje ista i ako je isti deo atara moguće i da su analize slične. Nemoguće je se analize sa svih tih parcela baš podudaraju ^-^ . Ipak mora biti bar neke razlike što je posledica različitog preduseva i različitog đubrenja.

Jugos
08-10-09, 19:00
Ljudi da nije ono,nema sbvencija za zemlju u arendu za one sto davaju zemlju u arendu,kod nas ima puno takvih platis mu nesto manje a on uzme subvenciju koja mu ne pripada!! ":":{

Farmer II
08-10-09, 19:37
pa tako je svuda, samo jedno lice može da uzme subvencije, ili onaj koji je izdao zemlju u arendu(na crno, a i dalje se vodi na njega, ko da je pravi paor), ili onaj koji je uzeo zemlju u arendu, i potpisao ugovor o zakupu sa vlasnikom zemlje?Ja mislim da će ovi "naši" lepo da odrežu i da kažu da neće biti subvencija za zemlju u zakupu, a vi radite šta znate ::lose::
Inače juče bio da se raspitam za tu analizu u agrozavodu, prebukirani su za besplatnu analizu, ali ako hoćeš da platiš za analizu, onda može. Samo treba da se odnesu uzorci.

U vezi one analize mog poznanika, jasno mi je rekao da su preporuke za đubrenje iste za sve parcele, a to je naprosto nemoguće sa različitim predusevima ^-^Bar da ima malo razlika, nekih odstupanja...

tarana
09-10-09, 08:30
yebes preporuke...to nije vazno uopste...ako ti fali fosfor, moras podici nivo u narednim godinama. moje iskustvo kaze da se godisnje prinosom iznosi oko 35-40kg po jutru.znaci sa 80-tak kg map-a si na nuli u odnosu na analizu.
u prethodnih par godina kupio sam 3 njive u istom delu atara. sve imaju fosfor izmedju 3-4.kad je map jeftiniji, djubrim s 200kg/jutru. kad je skuplji sa 100.sad sam nivo podigao na otprilike 15mg.to je neki minimum...

dzionik
21-10-09, 08:31
Kada je veliki procenat humusa i organske materije to povoljno utice na Ph vrednost i ako nije odgovarajuca kiselost biljkama ne smeta, isto vazi i za NPK i ostale mikroelemente. Dal neko zna malo vise o ovome?

diklofen
21-10-09, 21:25
Danas sam dobio rezultate i neki prosek je :
pH u KCI 7.43
pH u H2O 8.23
CaCo3 3.44
Humus 3.35
AlP2O5 24.64(mg na 100gr zemlje)
AlK2O 45.12(mg na 100gr zemlje)

I ono što mi nije jasno je na jednoj parceli:
pH u KCI 7.29
ppH u H2O 8.09
CaCO3 1.68
Humus 3.10
AlP2O5 345.03(mg/100gr zemlje)
AlK2o 118.8(mg/100gr zemlje)
O čemu se tu radi?

kiraj
21-10-09, 21:51
Da li si uzeo uzorak nekog djubriva ili zemlje. Ovo je po meni nenormalno.I kod mene ima nesto cudno.Sada mi je fosfor 7,9 mg, a ista parcela pre dve godine je imala oko 18 mg.Pre dve godine nadjubrena stajnjakom i jos 80 kg MAP-a /sejana paprika/ ,prosle godine dobila jos 60-70 kg mapa/ sejan suncokret/ i sad izgubila 10 mg.Po meni negde su zabrljali.

diklofen
21-10-09, 22:21
Ma ni meni nije jasno ,a preporuka đubrenja te njive je 26-0-0,79-342-(-1)

tarana
22-10-09, 18:03
I ono što mi nije jasno je na jednoj parceli:
pH u KCI 7.29
ppH u H2O 8.09
CaCO3 1.68
Humus 3.10
AlP2O5 345.03(mg/100gr zemlje)
AlK2o 118.8(mg/100gr zemlje)
O čemu se tu radi?

da nije parcela pored neke industrije?

diklofen
22-10-09, 18:42
Ma ništa tu nema ni u blizini.Ali mislim da sam našao zašto su takvi rezultati-u tu kantu gde sam vadio uzorke zemlje bilo je veštačko đubrivo.Ta njiva je prva bodena pa zato to.Ceo dan sam razmišljao i na kraju se setih.Moja glupost.

szeky
22-10-09, 19:58
Evo i mojih rezultata. Izuzev jedne parcele gde skoro ničeg netreba imam slične rezultate
http://i34.tinypic.com/2vdqkjb.jpg

šandor
22-10-09, 20:15
Kako bi izgledala tabela perfektne njive ?

szeky
22-10-09, 22:28
Evo one sa naj rezultatima, predusev pšenica, đubren minimalno bez kiše 26m/kj
Mada njiva nije ništa naročito+u onom delu atara koji svi izbegavaju
http://i35.tinypic.com/w7cysp.jpg

nebojsa
22-10-09, 23:42
Jbt koliko humusa. Ima li još takih njiva za izbegavanje :lol:

szeky
23-10-09, 08:12
Humus, pa ni ostali elementi nisu problem, nego kiša koje na tom delu mnogo manje ima+tanji obradivi sloj itd. Cene zemlje su u ovom delu oko 3000 po kj, a na drugim 4500-5000 {"{": {"{":

Deda Lala
21-01-10, 21:32
Ono što retko gde piše:
humus upija 2 l vode

Post je spojen: 1264106016________________________________________ _________
1kiligram humusa pije 2 l vode

tarana
10-03-10, 13:41
u ukraini je debljina humusnog sloja 1 metar.
priča se da su švabe za vreme rata, skidale humus, pa vozovima transportovali u faterland i nasipali.

radivoj.nadlacki
10-03-10, 21:22
Evo one sa naj rezultatima, predusev pšenica, đubren minimalno bez kiše 26m/kj
Mada njiva nije ništa naročito+u onom delu atara koji svi izbegavaju
http://i35.tinypic.com/w7cysp.jpg

Svaka cast, prava gazdacka njiva. Humus kao da je livada juce razorana, CaCO3 super (nama povrtarima to znaci), hraniva "u fulu" jedino je malo bazicno ali ne treba zakerati :D

::svaka cast:: ::svaka cast:: ::svaka cast::

ljubek
10-03-10, 21:24
Ua majstore sto bi ja voleo da ovaku njivu razorem i turim papriku u nju pa kako bude.Kod nas u prigrevackom ataru i najbolje njive nemaju takvu analizu.
Bogati ste nema sta... >:({

Bibliotekar
10-03-10, 21:38
U Ukrajini je debljina humusnog sloja 1 metar.
Priča se da su Švabe, za vreme rata, skidale humus - pa vozovima transportovali u Faterland i nasipali.

@ Tarana >:({
Umesto komentara...

Epohalno delo za široko proučavanje
~ Kažimjež Močarski - Razgovori sa dželatom, Prosveta, Beograd, 1979.

U ovom delu anticipira se (predskazuje se), današnja politika EU prema teritorijama koje zauzimaju slovenski narodi.
Na prvi pogled, ovo književno delo blagu vezu nema sa poljoprivredom.
Međutim, kada NAPOKON ovladaju severozapadni zavojevači našim prostorima: TEK TADA ćemo shvatiti - ZAŠTO već treći put za sto godina ONI dolaze u naše Zemlje.

Ovo izuzetno delo valja čitati UVEK iznova (kao što režiser, uvek ponovo, čita dramsko delo).

Amin

p.s.
Naslov originala
Kazimierz Moczarski
Razmowy z katem

Deda Lala
14-03-10, 21:26
@tarana
Lalo u pravu si,svašta su Švabe radile .Samo, nisam načisto koje "Švabe" su gadnije, one zapadne ili one severno istočne.
Za jedno sam siguran: i jedni i drugi su gadni gospodari .
Ako se brzo ne opametimo ni Gospod nam neće moći pomoći.

ljusha
13-04-10, 19:54
Danas sam dobio analizu zemljišta
Potes-Jazbine
PH CaCO3 humus Uk.azot P2O5 K2O
7,3 5,6 2,5 0,16 9,6 20,2
Potes-Livade
7,3 3,2 3 0,20 14,3 24,1
uzorci su izvadjeni pre tri nedelje,sve u svemu fali fosfora

kiraj
13-04-10, 21:52
Fali sve,pogotovo onoj prvoj.

ljusha
13-04-10, 22:25

dr.Bogdan Mihajlović mi je rekao da je fosfor jedino problem
pa neznam koga da poslušam njega ili tebe?

Dragojlo
13-04-10, 22:42
Danas sam dobio analizu zemljišta
Potes-Jazbine
7,3 5,6 2,5 0,16 9,6 20,2
Potes-Livade
7,3 3,2 3 0,20 14,3 24,1
uzorci su izvadjeni pre tri nedelje,sve u svemu fali fosfora

Evo ovako citaj i videces sta ti treba, dr. je u pravu fosfor je problem, mada malo jos dodati i azota i to je to kalijuma ima dovoljno...

%N Klasa obezbeđenosti zemljista
<0.10 Siromašno
0.10-0.20 Srednje obezbedjeno
>0.20 Dobro obezbedjeno

Klasa obezbeđenosti Sadržaj P2O5 u zemljištu
mg/100 g zemljištu
Siromašno <10
Srednje obezbedjeno 10-20
Dobro obezbedjeno >20

Klasa obezbeđenosti Sadržaj K2O u zemljištu
mg/100 g zemljištu
Siromašno <10
Srednje obezbeĎeno 10-20
Dobro obezbeĎeno >20

Sto se da zakljuciti da tu treba ubaciti DAP-18-46-0, ili ako ima potrebe za jos kalija onda NPK 10-30-20 :D

kiraj
14-04-10, 06:42

dr.Bogdan Mihajlović mi je rekao da je fosfor jedino problem
pa neznam koga da poslušam njega ili tebe?
Normalno da treba poslušati doktora,ali toj zemlji treba svake godine dodavati i kalijum.Koju si preporuku za djubrenje dobio ?
Evo jednog primera http://agroservis.victoriagroup.rs/analize-zemlji%C5%A1ta-i-djubrenje/preporuke-po-analizama.aspx

ljusha
14-04-10, 20:32
Preporuka je 8-24-16 to djubre u poslednje dve godine i bacam,pa me malo i čudi otkud toliki nedostatak fosfora!

Deda Lala
14-04-10, 20:40
Шта је са осталим елементима?
Да ли се правила анализа и микроелемената, да ти нешто од тога не блокира П?Ниси написао колики ти је род
био прошле године.
Важно:чиме си прошле године третирао земљиште и биљке у њему?

ljusha
14-04-10, 21:01
Nije se pravila analiza mikroelemenata.
Rod kukuruza prošle godine je 6,5-7t zrna kukuruza po jutru,nije prešlo vagu pa neznam tačno,colomba sejana na 19cm.200 kg.8-24-16 i 200kg uree
Tretirano sa calisto+equip
U poslednjih 4-5 godina radim površinsko prskanje,dubinsko sam izbacio skroz.
Rod soje je bio 1150 kg-kj ali to sam ja zeznuo,posejao sam gusto.Na 70 cm 2,6 razmak(mudrujem)

nebojsa
14-04-10, 21:10
Preporuka je 8-24-16 to djubre u poslednje dve godine i bacam,pa me malo i čudi otkud toliki nedostatak fosfora!

Nemoj da se čudiš. Treba baciti mnooogo đubriva da bi se značajnije podigao sadržaj u zemljištu. A računaj i da si dosta izneo prinosom. Moja neka gruba računica je da bi podigao sadržaj P za 5 mg/100g da ti treba oko 1000 kg/ha 15-15-15. I opet da neračunaš koliko si iznao prinosom.

Dragojlo
14-04-10, 22:17

Nemoj da se čudiš. Treba baciti mnooogo đubriva da bi se značajnije podigao sadržaj u zemljištu. A računaj i da si dosta izneo prinosom. Moja neka gruba računica je da bi podigao sadržaj P za 5 mg/100g da ti treba oko 1000 kg/ha 15-15-15. I opet da neračunaš koliko si iznao prinosom.

U 1000kg 15-15-15 ima 150kg cistog Fosfora P2O5, kao i azota i kalijuma, zato ako treab fosfora ides sa fosfornim djubrivima MAP, DAP, NP, PK i sl.

U 300kg MAP-a im 156kg fosfora (MAP 12-52-0)

Slazem se da se svi elementi itekako iznose sa njive zato ih treab isto vratiti i jos dodati na to da bi njiva bila prava, kod PH neutralnog zemljista od 6.5-7.2 fosfor se najbrze gubi tj. trosi...

Bez fosfora dzaba i azot i kalijum, fosfor je biokatalizator u biljkama sve on regulise, transportuje sve hranjive materije od korena do lista, razvija koren...

Dakle samo analiza i ispuniti ono sto ljudi od struke preporuce, rj. kompjuter izbaci kolicinu koja treba za tu i tu kulturu prema trenutnom stanju parcele, i nema da omane. :D

nebojsa
14-04-10, 22:25
Nisam ulazio konkretno problematiku ove analize samo sam dao primer koliko puno treba đubriva da bi se malo podigao sadržaj u zemljištu.

Dragojlo
15-04-10, 01:13
Tacno :D

Analiza je Bog :D ::novac:: ::novac:: usteda, a na dobitku si u rodu, a njiva uvek u Fulu i spremna na sve izazove :-* 8) :'({

Kosmajac
19-04-10, 18:37
Da li sam dobro shvatio da ratarske kulture tokom godina pustoše fosfor.

Po analizi koju sam dobio P2O5 je 0.4mg/100g?

Malo mi je to nemoguće ^-^

pladeli
21-04-10, 20:50
Pozdrav svima na forumu.Pocetnik sam u ovome.Hocu da pravim plastenik pa sam prvo odnio zemlju na analizu.Ja opet imam drugi problem.Meni je analiza pokazala ovo:

Oznaka Dubina pH pH CaC03 Humus Azot P20S K20
pareele (em) H2O KCI % % % mg/l00g mg/l00g
zemlie zemlie
0-30 7,04 6,58 0,34 5,42 0,36 159,0 96,0
i sad se pitam kako ce ovolike kolicine fosfora u kalijuma uticati na plod?

kiraj
21-04-10, 21:08
Ovako nešto skoro da je nemoguće.Neznam kakve laboratorije postoje u Bosni ali uSrbiji visok sadržaj P i K se označava sa >50 .

Deda Lala
21-04-10, 21:33
Kada su ti dali rezultat analize tla da li su napisali i preporuke čime da nadoknadiš kalijum?Imaš katastrofalno malo humusa pa se postaraj da u tlo umešaš kompost i kalijum pa isfreziraj .Ako to radiš, uradi kako treba,ubaci humusa 8-10% i doooobrrrooooo izmešaj zemlju do dubine od 30 cm.Neka se tlo odmori nekoliko dana pa tek tada počni sa
sejanjem ili sađenjem

kiraj
21-04-10, 22:23
Deda Lalo ,da li je 5,42 malo humusa ?Malo je kalcijuma .

pladeli
21-04-10, 23:25
kako sam ovo iskopirao sve se pomjerilo za jedno mjesto.Kiraj je u pravu,malo je kalcijuma a humusa ima dovoljno,fosfora i kalijuma i previse.dali su mi kako da tretiram zemljiste,uglavnom da dodajem kalijum nitrat i kalcijum nitrat,a napisali su mi da ne unosim fosfor 5-7 god.e sad mene zanima kako ce se odraziti ovoliki fosfor i kalijum na paradajza,papriku...

Deda Lala
24-04-10, 22:50
Posipam se pepelom.Ovo m i9 se nije nikada desilo.No dobro je ,samo da nisam omašio u njivi.Izvinjavam se.
Od sada ću dobro da pazim šta i kako je napisano.

vitezbb
10-11-10, 22:45
Pozdrav svim na forumu.Početnik sam što se tiče poljoprivrede i obrđivanja zemlje.Sticajem okolnosti nasledio sam zemlju i kako sam morao da počnem od samoga početka proveo sam jedno dve nedelje na ovome forumu da bi mogao da pohvatam koliko toliko konce i na svoje opšte iznađenje jako dobro sam se uklopio.Elem prvo što sam uradio odneo sam zemlju na analizu gde su mi u napomeni skrenuli pažnju na visok nivo slobodnog CaCO3 12,67% što ukazuje na mogući nedostatak pojedinih mikroelemenata jer po njima usvajanje od strane same biljke je otežano.Molio bih forumaše da mi odgovore kako da rešim ovaj nedostatak u zemlji.Unapred zahvalan.

Zoran Kostović
17-11-10, 16:13
Danas mi je stigao laboratorijski izvestaj o hemijskoj analizi zemljista. Evo nekoliko primera:

pH 6,69 humus 2,05 azot 0,10 P 20,25 K 25,43
6,26 2,03 0,10 19,18 24,66
6,50 2,04 0.10 20,21 25,00
6,48 2,00 0,10 19,23 23,56
5,50 1,98 0,10 15,75 16,74
Mislim da i nije tako lose kako sam ocekivao.Jedino mi nije jasno kako to da je sadrzaj azota isti u svim parcelama.

ljubek
17-11-10, 16:23
Imaš prosečne rezultate za fosfor i kalijum i po teoriji za ratarske kulture vraćaš samo onu količinu hraniva koju biljka tj usev utroši za formiranje željenog prinosa.Jedino ti malo fosfor zaostaje ali to možeša da namiriš sa komponentnim đubrivom tipa map i dap.Drugim rečima imaš tabelu iznošenja hraniva za određene ratarske kulture i sam možeš da praviš potrebe u hranivima ako to ne onda imaš na net-u jedan interesantan link gde je data mogućnost da se proračunavaju potrebe u hranivima u odnosu na plodnost zemljišta i formulacije đubriva.
Ph ti je isto dobar jer je u pitanju blago kisela sredina i to pogoduje usvajanju većine makro i mikro elemenata.

Traži na gogleu gnojidbeni kalkulator na hrvatskom je al se možeš snaći. >:({

Dragan18
17-11-10, 17:46
odlicni su ti rezultati . Ljubek u to racunicu treba dodati i materije koje ce tek da predju u zemljisni rastvor a to je potencijalna plodnost zemljista iliti bogatstvo. Na osnovu zahteva za rast narednog useva vrsis kalkulaciju sta treba uneti pa se tek onda biraju formulacije.

rezerva+mineralizujuca sposobnost+ vestacko djubrivo = kolicina koja je potrebna narednom usevu.

Stim da se NE unose zalihe elemenata, vec samo tad kad je to neophodno odnosno potrebno biljci.

edit: osim kad je bas siromasno obezbedjeno sa nekim elementom, a onda se dodaje malo po malo a ne odjednom cela kolicina hraniva.

Zorane ima li rezultata za mikroelemente? >:({

Zoran Kostović
17-11-10, 17:51
Nema, samo ovih 5 kategorija je obuhvaćeno analizom. Koliko je to uopšte bitno?

Dragan18
17-11-10, 18:01
Da li sam dobro shvatio da ratarske kulture tokom godina pustoše fosfor.

Po analizi koju sam dobio P2O5 je 0.4mg/100g?

Malo mi je to nemoguće ^-^

mozda je 4 mg na 100 grama sto znaci da je siromasno obezbedjeno...

Nema, samo ovih 5 kategorija je obuhvaćeno analizom. Koliko je to uopšte bitno?

Za kukuruz je veoma bitan recimo Zn (cink) , za secernu repu bor(b) , suncokret
Povecano djubrenje sa Azotom i sa Fosforom moze da uzorkuje nedostatke nekih mikoelemenata jer veca je produkcija fermenata u biljci , a u te fermente ulaze neki od mikroelemenata u zavisnosti od biljke koja se gaji.
Kod secerne repe konkretno javlja se bolest srcasta trulez. kod kukuruza "metlicavost"...itd.

Ako djubris zemljiste stajnjakom onda je najverovatnije dobro obezbedjeno sa mikroelementima jer su granice deficit-suficit veoma uske.

Zoran Kostović
17-11-10, 18:20
Imam relativno veliku kolicinu stajnjaka kog izvlacim samo na moje parcele jer mi se desavalo da zakupodavci otkazu dogovor kada im dobro nadjubrim njive. Uvek ga iznosim tek kad odstoji bar dve godine na deponiji u dvoristu a u kolicini, kao mi kazemo, prikolica (jednoosovinka) na ar. Malo sam oduzio ali sam hteo reci da mikroelemenata ne bi trebalo da manjka.

Dragan18
17-11-10, 18:30
PH je stvarno ko sto kaze ljubek idealna. Ima i jos jedna stvar na koju treba obratiti paznju , ponekad usled antagonizma izmedju elemenata (neki elementi vezu za sebe neke mikroelemente i jos neka jedinjenja ) grade tesko rastvorljive oblike koji nisu dostupni biljci , jer iako mikroelemenata ima u zemljistu oni nisu dostupni biljci i tad se nadomescuju sa helatnim kompleksima ili mineralnim djbrivima folijarno , ali otom potom >:({ . Svima preporucujem da kupe atlas simptoma nedostataka elemenata i atlas bolesti da bi na vreme mogli da uoce nedostatak ili bolest i da reaguju na vreme.

dzionik
17-11-10, 19:19
To je odličan pristup Dragane ::svaka cast::

Čudi me da imaš tako malo humusa kad stavljaš prikolicu na ar?? Veći procenat humusa smanjuje mogućnost disbalansa tj. antagonizma izmedju nekih elemenata što reče Dragan

Dragan18
17-11-10, 19:23
zasto stajnjak ? zato sto u sebi sadrzi fulvo i humiske kiseline koje deluju kao helatni kompleks i za sebe vezu metalne mikroelemente . Helatne komplekse biljke lako usvajaju.

ivanm
17-11-10, 20:48
Vezano za atlas koji je pomenio Dragan ->>> g-din Bogdan Garelejić je na sajtu savetodavne službe Vojvodine još pre 1-2 godine postavio deo slika iz tog (ili nekog sličnog atlasa) koje su toliko upečatljive, da je dovoljno jedno vidjenje da bi se zapamtile i prepoznale terenski, na prvi pogled. Nemam sada vremena da potražim link, ali ga ima na navedenom sajtu u delu FORUM ili se slobodno obratite Bogdanu, nema kome nije pomogao...

ljubek
18-11-10, 08:04
To je odličan pristup Dragane ::svaka cast::

Čudi me da imaš tako malo humusa kad stavljaš prikolicu na ar?? Veći procenat humusa smanjuje mogućnost disbalansa tj. antagonizma izmedju nekih elemenata što reče Dragan

U nekadašnjoj teoriji dok sam ja išao na predavanja na drž fakultetu piše da su nemačkoj postavili ogled na kome su redovno dozirali stajnjak u propisanim količinama svake 4 godine i nivo humusa
je za neverovatnih 40 godina porastao samo za 1 %.
To znači da je gubitak humusne komponente u zemljištu težak udarac za plodnost i kvalitet a isto tako i težak postupak vraćenja humusne komponente klasičnim putem(stajnjak bio masa)
jedino neznam kako hemija uspeva da to nadoknadi pošto u ponudi ima čitav niz preparata koji utiču na povećanje humusa u zemljištu(ako to nije alhemija)??

dzionik
18-11-10, 12:42
To sad zavisi od mnogo drugih stvari počev od načina obrade, oranje svakako ne pridonosi povećanju humusa.
Definitivno je alhemija :-)

ljubek
18-11-10, 16:13
I ja se slažem sa tim >:({

Deda Lala
27-11-10, 23:13
Испостити тло може се очас посла,а повећати проценат хумуса у том истом тлу је скоро исто као "родити мечку".
Оно што нећете наћи у извештајима је да се ипак успева у настојањима да се % хумуса може повећати .Но то је Сизифов ,дугорочан и обавезан и сталан посао.Свима Вама који имате стајњак препоручујем прављење квалитетног компоста,који ће те када сазри растурути по тлу и одмах по растурању и умешати у то исто тло.Јесте "сломивратија" али исправан начин уношења хране за биљке у тло.И не мора да се чека ,како је Љубек написао, 40 година.
Ни Швабе нису наивне,понеки пут и они забашуре добре резултате.Сва срећа па увек има инсајдера.

savato
19-01-11, 22:55
Da li neko namerava da radi analizu zemljista uskoro ? >:({

filip035
26-01-11, 22:22
Ljudi gde je najbolje uraditi analizu zemljišta ?

Deda Lala
27-01-11, 23:08
Постоје много начина да се уради анализа тла и анализа минерала у листу или целој биљци.
Једна од простијих метода је колориметријска уз помоћ већ припремљених папирних трачица
натопљених хемијским реагенсима.После одеђеног поступка једноставно се на скали прочита резултат.Тачност може бити за макро елементе и 0,1 а за микроелементе и 0,01.
Свако пољопривредно газдинство које4 обрађује више стотина хектара земље треба имати овакве уређаје и имати обученог радника за овај посао.
Скупља метода је имати апарат за колориметријско испитивање а најскупља и најтачнија метода је фотометријска.
Пре неколико дана је демонстрирана и Канади 5 генерација преносних електронских фотометара ,нова генерација колориметара .Цене нису објављене,а да је најава била да треба бити доступан сваком фармеру великом и малом

mica967
28-01-11, 23:04
Da li neko namerava da radi analizu zemljista uskoro ? >:({
Jaću raditi čim dozvoli vreme.

Ljudi gde je najbolje uraditi analizu zemljišta ?
Poljoprivredne stručne službe. >:({
[/quote]

garisa
09-02-11, 21:00
Kod Polj. Stručnih Službi analize su besplatne. Najbolje je da se radi iza pšenice na strnjištu ili posle ugarenja a na kukuruzu i suncokretu ili soji u septembru pre ili posle žetve a kod kukuruza ako se ima vremena ući pre berbe. Neophodno je imati na umu da se analiza ne može readiti za manje od 6 meseci ako ste u proleće uneli NPK (najčešće kod naših paora, valjda ih navikli trgovci ::namigivanje::). Najvažnije je da služba bude ažurna i da za kratko vreme do 2 nedelje, dobijete rezultate. Naravno tu su i preporuke koje se mogu korigovati, tj. potrebna je korekcija. Zato ašov u ruke i posle žetve pšenice u pohode.
Gariša. >:({
P.S. napravite šemu uzorkovanja jer ako se ne vratite na isto mesto za 4 godine "džabe ste krečili".

MOMOSARIC
09-02-11, 21:55
E i tu bi dobrodošao GPRS , jer bez toga jako je teško ponoviti tačku u bar 30cm. Biće i toga za desetak godina.

kiraj
10-02-11, 15:42
E i tu bi dobrodošao GPRS , jer bez toga jako je teško ponoviti tačku u bar 30cm. Biće i toga za desetak godina.
Pre dve godine sam radio uzorkovanje nekoliko parcela.Pošto sam koristio Viktorijin MAP oni su poslali njihovo vozilo za uzorkovanje i tada su sva mesta gde je uzet uzorak obeležili sa GPRS.

zorancile
10-02-11, 18:47
GPS je navigacija, a GPRS je internet na mobilnom.

kiraj
10-02-11, 21:44
GPS je navigacija, a GPRS je internet na mobilnom.
Onda skidam jedno slovo.

savato
15-02-11, 15:03
Kod Polj. Stručnih Službi analize su besplatne. Najbolje je da se radi iza pšenice na strnjištu ili posle ugarenja a na kukuruzu i suncokretu ili soji u septembru pre ili posle žetve a kod kukuruza ako se ima vremena ući pre berbe. Neophodno je imati na umu da se analiza ne može readiti za manje od 6 meseci ako ste u proleće uneli NPK (najčešće kod naših paora, valjda ih navikli trgovci ::namigivanje::). Najvažnije je da služba bude ažurna i da za kratko vreme do 2 nedelje, dobijete rezultate. Naravno tu su i preporuke koje se mogu korigovati, tj. potrebna je korekcija. Zato ašov u ruke i posle žetve pšenice u pohode.
Gariša. >:({
P.S. napravite šemu uzorkovanja jer ako se ne vratite na isto mesto za 4 godine "džabe ste krečili".
Da li bi moglo pocetkom marta ako vreme dozvoli da se izuzorkuje i kada bi rezultati bili gotovi,tj ima li smisla sada to raditi uopste?!

markokurjega
15-02-11, 17:16
http://www.poljopartner.rs/index.php?option=com_content&task=view&id=5775&Itemid=1
Da li nešto ovako ima organizovano i u vojvodini konkretno sever bačke ili što bliže ako neko zna neka napiše.

garisa
20-02-11, 19:20
U PSS Sombor možeš da se raspitaš kako se uzima uzorak i da ga doneseš. Mislim da pripadaš njima, ako ne onda pripadaš Subotici. Ista procedura. Ne radi se u proleće, već tokom leta posle pšenice, soje, suncokreta i kuukruza ali je kod ovog poslednjeg pitanje kada ćeš dobiti rezultate. Po AL metodi za fosfor i kalijum vrednosti su sledeće 0-10 mg/100gr - siromašno; 10-15 mg/100gr je slabo obezbeđeno; 15-20 mg/100gr je dobro obezbeđeno; 20-25 mg/100 gr je optimalno; 25-30 povećan sadržaj, 30-35 visok; 35-40 vrlo visok i preko 40 obično je štetan. Azot se izračunava iz humusa i u ovoj analizi je nebitan, pH je definisan na izveštaju najbolji je od 6.5-7.1, kalcijum karbonat u zoni karbonatnog zemljišta tj. negde 5-10%. E, kada to sve dobiješ tada se javiš savetodavnoj službi i ona ti preporuči mineralno hranivo za gajeni usev uz još par informacija koje im saopštiš o predusevu, prinosu, stajnjaku itd.
Gariša. ::namigivanje::

savato
20-02-11, 19:24
Znaci nista od analize tokom marta...e,a ja se nameracio da probam nesto novo...

zorancile
20-02-11, 19:25
Jel sad može da se radi samo analiza za azot? N-min?

amac86rs
20-02-11, 19:48
moze do 2-3 uzorka je besplatna

oktopod
16-03-11, 13:04
Kako vam se čine ove cene i na šta raditi analizu u voćnjaku gde ima kajsije, trešnje i poneka jabuka, šljiva...

CENOVNIK LABORATORIJSKIH USLUGA
Odsek za zemljište i biljni materijal
za godinu 2011.

Analize iz obima akreditacije
Cena analize serije Broj uzoraka u seriji Cena po uzorku Broj serija Analiziran broj uzoraka Cena 1*4+3*5

1 2 3 4 5 6
Priprema uzoraka - 660 -
Aktivna kiselost (pH u H2O) 330 20 330
Supstituciona kiselost (pH u KCl) 330 20 390
Hidrolitička kiselost (Y) 990 24 660
Suma adsorbovanih baza po Kapenn-u (S) 990 24 660
Slobodni karbonati (CaCO3) - 660
Ukupan humus 990 20 700
Ukupan azot (N) 1320 6 1980
Priostupačni oblici kalijuma K2O 1320 24 1320
Priostupačni oblici fosfora P2O5 1320 24 1980
Mehanički sastav 1320 12 990

Cena ispitivanja bilo kog svojstva zemljišta iz obima akreditacije (kolona 6) iznosi:
Cena = (broj uzoraka)  (cena po uzorku) + (cena analize)  (broj serija)

Cene su date bezt PDV-a

dzionik
17-03-11, 07:31
To ti je totalno konfuzno, daj link sa koga si kopirao....

oktopod
17-03-11, 07:52
Videh i ja, nemam link dobio sam dokument, evo u vidu slike :)

http://img84.imageshack.us/img84/4288/36073302.jpg (http://img84.imageshack.us/i/36073302.jpg/)

mare81
21-03-11, 17:53
Odradio sam analizu zemljista ...
Procitao u knjigama da 10t kukuruza iznese 140kg/ha azota, 80kg/ha fosfora i 180kg/ha kalijuma...
Moje pitanje glasi:
U analizi mi sve pise mg/l00g ... a ne pise kg/ha .... kako ja sada da pretvorim mg u kg i 100g u ha:lol:

jednostavno ne znam kako da znam koliko djubriva da unesem u zemlju?
Ima li neko prosto resenje za ovo?

evo primera:
pareele (em) H2O KCI % % % mg/l00g zemlje mg/l00g zemlje

0-30 7,26 6,33 0,32 3,11 0,0 >40 25,0

Preporuka mi je da prihranim N 163 P 37 K 42

Kojom racunicom su oni dosli do te preporuke ... ?? Zna li neko da pojasni? ^-^ ^-^ ::namigivanje:: ::namigivanje:: ^-^ ^-^

savato
21-03-11, 19:21
8:16:24 - 200 kg/ha(jesen) + Urea oko 150 po ha (prolece) jel sam u pravu?!

zcurcic
21-03-11, 19:33
pareele (em) H2O KCI % % % mg/l00g zemlje mg/l00g zemlje

0-30 7,26 6,33 0,32 3,11 0,0 >40 25,0

moja preporuka je samo urea predsetveno. slobodno mozes izostaviti osnovno djubrenje i iduce sezone, ako ces psenicu sejati. jedino ako bi sejao repu iduce godine.
optimum za fosfor i kalijum su 25 mg/100 g zemljista. preko 50 je toksicno.

tarana
21-03-11, 23:47
racun je malo komplikovan.
ako te bas-bas zanima - pokusacu da objasnim.
ako ne, poslusaj zcurcica.
za fosfor ne brini 4-5 godina a kalijuma imas solidno.
pozeljno bi bilo da za jesen nabacis neko kalijumsko djubrivo.
treba ti oko 50kg/ha da bi nivo odrzavao na postojecoj vrednosti u slucaju
setve kukuruza s prinosom od 8-9t/ha.
psenica trosi uglavnom N i P.
repa i suncokret su druga prica.

mare81
22-03-11, 01:40
racun je malo komplikovan.
ako te bas-bas zanima - pokusacu da objasnim.
ako ne, poslusaj zcurcica.
za fosfor ne brini 4-5 godina a kalijuma imas solidno.
pozeljno bi bilo da za jesen nabacis neko kalijumsko djubrivo.
treba ti oko 50kg/ha da bi nivo odrzavao na postojecoj vrednosti u slucaju
setve kukuruza s prinosom od 8-9t/ha.
psenica trosi uglavnom N i P.
repa i suncokret su druga prica.

Interesuje me taj racun ... da ja mogu sam da izracunam ...
Pre svega i pitao sam za taj racun ... jednostavno me interesuje kako su oni dosli do tag racuna!!! ?

Post je spojen: 1300790439________________________________________ _________

8:16:24 - 200 kg/ha(jesen) + Urea oko 150 po ha (prolece) jel sam u pravu?!

Pa tako nesto!!!

tarana
22-03-11, 12:16
ok.
računamo potrebe u kg/ha.
tvoj uzorak je 0-30cm.
u uzorku ima 10.000m**2 debljine 0.3m.
to je ukupno 3000m kubnih.
pošto je specifična težina zemljišta 2.7g/cm**3
ukupna težina tvog uzorka je (spec. težina zemljišta)x (3000m kubnih) = 8.1x10**6kg
-------------------------------------------
a ti imaš fosfora u tom uzorku više od 40mg na 100g
da uzmemo najmanju vrednost od 40mg.
to znači da u 1 kg tvog uzorka ima 0.0004kg fosfora
a uzorak ti je 8100000kg.
znači u 30cm zemljišta na jednom hektaru ti imaš 0.0004kg fosfora x 8100000=3240kg fosfora
i sad recimo 10t zrna kukuruza iznosi 120kg fosfora.
ti si "bezbedan" dok ti količine ne spadnu na 2000kg/ha a to je 25mg/100g uzorka.
10 godina da ne baciš ni kg fosfora i da seješ samo kukuruz, pa bi opet bio okej.
pride imaj na umu da se radi o lakopristupačnom fosforu i da njegova količina zavisi od hemije koja se odvija u zemljištu u momentu uzorkovanja. ne bi trebalo od godine do godine da bude značajnih odstupanja, ali nekih manjih verovatno da ima. u hemiju se ne razumem.
probaj sam da izračunaš koliko ti kalijuma treba godišnje.
sad ti je kalijum optimalan i treba ga držati na tom nivou.
*valjda nisam ispustio negde neku nulu ::namigivanje::*

mare81
22-03-11, 14:28
Hvala tarana na odgovoru ... ovo je bas poucno ....Hvala jos jednom!!!

oktopod
22-03-11, 19:51
Jel može meni neko da pomogne da mi kaže na šta da radim analizu tj koju, gajim kajsije i trešnje i poneko voće ovako šareno... :) Okačih gore cenovnik, pa sa njega gledano šta tačno, hvala >:D

dulebdp
25-03-11, 18:07
pitanje za tarana: analiza izgleda ovako
dubina kcl H2O CaCo3 Humus Azot P2O5 K2O
0-30 7.47 8.6 4.59 4.92 0.25 24 18.3
njihova preporuka:P-96kg, K-96kg ,sta ti mislis o ovome

zcurcic
25-03-11, 20:53
dok se tarana ne javi, samo da napisem da ti je njiva ekstra. oko 5% humusa i visok nivo CaCO3, to je najvaznije.
ne znam samo za koju kulturu ti je ta preporuka. nivoi P i K su ti u optimalnom nivou, tako da nemaš razloga da brigu i ako preskocis osnovno đubrenje jednom u 3-4 godine.

dulebdp
25-03-11, 21:49
dok se tarana ne javi, samo da napisem da ti je njiva ekstra. oko 5% humusa i visok nivo CaCO3, to je najvaznije.
ne znam samo za koju kulturu ti je ta preporuka. nivoi P i K su ti u optimalnom nivou, tako da nemaš razloga da brigu i ako preskocis osnovno đubrenje jednom u 3-4 godine.
planiram kukuruz da sejem ,prosle godine je bio jecam

zcurcic
25-03-11, 22:41
kasno ti je za osnovno đubrenje. efekat P i K će osetiti tek sledeća kultura 2012. godine. moje mišljenje je da ideš samo predsetveno sa azotnim đubrivom. idi sa onom količinom kojom obično ideš na svojim njivama. zemlja ti je kvalitetna, ali ne bih licitirao koju količinu azotnog đubriva da primeniš pred setvu.
mi ove godine za kukuruz idemo ureom oko 130 kg/kj, predusev je bila repa, nismo išli u jesen sa osnovnim đubrivom.

Deni
28-07-11, 20:43
Kolege, dal neko nosio uzorke na analizu nakon žetve? interesuje me da li je besplatna ili se plaća , kolko :-\ po uzorku?

techa
28-07-11, 21:40
I ove godine je besplatna analiza zemljista, treblo bih svi da uradimo da bih znali tacno stanje zemljista i kako da sto jeftinije povecamo prinose.

Deni
28-07-11, 22:01
Ja ću raditi analizu...

steva44
29-07-11, 22:08
posto su mi njive fest nadjubrene stajnjakom interesuje me koji bi mi vestak preporucili .da nenosim na analizu posto imam na desetak mesta njive .znam da ce mnogi reci nosi na analizu ,ja se spremam da nosim 15 tak godina pa nikad.cisto neka neoobavezna preporuka .

zcurcic
29-07-11, 22:11
Sve zavisi koje kulture planiras da sejes dogodine, plus koji tip zemljista preovladjuje na tvojim njivama. Manje vise skoro sva zemljista u Vojvodini imaju optimalan nivo kalijuma ili preko tog nivoa. Fosfor može da bude deficitaran, jer se on najvecim delom iznosi zrnom. Ovako napamet bi rekao MAP ili DAP u jesen, plus azotno djubrivo u prolece. Naravno analize su najbolji pokazatelj.

steva44
29-07-11, 22:36
zemla je slicna vasoj cenejskoj proso sam vas atar sa marinkom leticom sa nekim presama isprpbavali ih. a imam malo irita .a kulture planiram soja rit polje.. sve kokuruz .

zcurcic
02-08-11, 21:13
Napamet davati preporuke je baš nezahvalno. Ono što mi radimo jeste neka kombinacija tropolja soja, repa, pšenica ili kukuruz. Samo pod repu idemo sa osnovnim djubrenjem MAP ili DAP oko 150 kg po KJ ili tri petnaistice oko 250 kg/kj. U proleće oko 100 kg/kj uree pred setvu za repu. Soju ne đubrimo od prošle godine, išli smo startno sa ureom oko 50 kg/kj. Pšenicu samo prihranjujemo sa ureom oko 150 kg/KJ.
Inace parcele su nam na donjoj granici sa fosforom, a optimalno obezbedjene sa kalijumom. Zbog toga smo prešli na M(D)AP.
Analiza je besplatna, a uzorkovanje nije uopšte komplikovano http://www.nsseme.com/products/inc/lab/Uputstvo_uzorkovanje_zemljista.pdf. Radio sam uzorke i sa sondom i sa ašovom, više preferiram ašov, jer se manje sabija zemlja koja ide u uzorak.
Nmin nikada nisam radio kući.

garisa
04-08-11, 22:37
Najjednostavnije je da "iskustveno" đubrite! E, nije! Ali kako vidim većini je teško da uradi analizu tj. najteže uzme uzorak! Ako ne dobijate preporuke, preciznije od one koju daje Institut ili PSS ili neko treći onda veći deo pada u vodu. A najgore je što se nema vremena da se plan napravi za sledeću godinu. Znači ili se oslanjate na "godinu" ili ne nameravate da se ozbiljno bavite poljoprivredom. Šta od ta dva?
Gariša

steva44
05-08-11, 23:10
Najjednostavnije je da "iskustveno" đubrite! E, nije! Ali kako vidim većini je teško da uradi analizu tj. najteže uzme uzorak! Ako ne dobijate preporuke, preciznije od one koju daje Institut ili PSS ili neko treći onda veći deo pada u vodu. A najgore je što se nema vremena da se plan napravi za sledeću godinu. Znači ili se oslanjate na "godinu" ili ne nameravate da se ozbiljno bavite poljoprivredom. Šta od ta dva?
Gariša
ma nemam pojma al kod nas u titelu niko nenosi.uzorke .a ima ix dosta sta rade od 100 pa do 300 lanaca ,pa nemoze se reci da se nebave ozbilno poljuprivredom.al takoje .mozda neko i nosi al cuti.VALDA NIJE U MODI.sta drugo da kazem al tako je
.

Deda Lala
06-08-11, 13:41
Упљувасмо се објашњавајући важност анализе тла и анализе самих биљака.Баш бих волео да сазнам колико људи нас је послушало и какве су резултате у приносу имали.
Стево,Приђи оним "глупима" који "бацају паре" на анализу тла.

cukaneca
06-08-11, 15:18
Ovih dana se bakcem sa razbacivanjem kalka i stajnjaka/zajedno/. Rece mi otac- sto se mucis, ja to nikad nisam baco pa sam ziveo! Iskuliro sam ga sto bi rekli klinci al tesko.

Igor578
06-08-11, 17:24
I ove godine je besplatna analiza zemljista, treblo bih svi da uradimo da bih znali tacno stanje zemljista i kako da sto jeftinije povecamo prinose.
Gde radis analizu zemljista? Pozdrav!

North ARMY
06-08-11, 17:33
I ovako se ceka na analizu k'o sedmica na lotu,a ne kad bi svi nosili...

garisa
08-08-11, 08:17
Za Iora578,
analiza za tvoje parcele se radi u Institutut TAMIS, na Novoseljanskom putu 3 u PA, pored Poljoprivredne skole. Nazovi 064/8814407 ili 313092 i trazi Laboratoriju za zemljiste.
Garisa.

MOMOSARIC
08-08-11, 09:42
Nešto mi nije jasno ,kada rade preporuke savjetodavne službe uzimaju u obzir analizu zemljišta i pitaju šta se namjerava gajiti sledeće godine itd , a ne pitaju za najvažniji podatak : "KOJI USJEV JE TRENUTNO NA TOJ PARCELI I KOLIKI PRINOS SE OČEKUJE , ŠTA SE RADI SA OSTACIMA ITD".
Možda je to samo ovde tako ali ne vidim ni na forumu da se pominje najvažniji uticaj ako se analiza radi u toku vegetacije , a to je koliko će se materija izvesti sa njive u prikolicama.Valjda je smisao osnovne gnojidbe da se namire hranjive materije koje su izvučene iz tla a ne da se planiraju potrebe ili ja možda griješim.

Deni
09-08-11, 14:32
@Momosaric!

Ja uzorke uzimam nakon skidanja useva, posle žetve! analiza ne radi u toku vegetaciji....

Dragan18
09-08-11, 15:08
mozda bi i mogla da se radi pred kraj vegetacije ... ali to ne bi mozda bio 100 % tacan podatak ali opet je bolje i tako nego nikako. Da se bar stvori neka slika o stanju zemljista.

Deni
10-08-11, 13:41
Danas predao 4 uzoraka na analizu... čekam rezultate za 10-15 dana,

talianu
10-08-11, 13:52
Deni pošto je analiza?

Deni
10-08-11, 14:07
Besplatna!

Farmer II
10-08-11, 20:50
Besplatna!
Da li je besplatna za sve sto donesu ili samo do odredjenog broja uzoraka, a preko toga ko oce analizu da mora da plati?

talianu
10-08-11, 23:59
Jel zna neko da li možeš da nosiš analizu gde hoćeš ili moraš u svoj region,recimo ja znam da je za moje mesto zadužen institut tamiš, jel mogu da nosim u NS.?

zcurcic
11-08-11, 00:05
U Institut možete doneti uzorke iz cele Vojvodine. Možda ne bi bilo loše da napraviš dva uzorka iz jedne kofe, jedan odneseš u Tamiš, a drugi u Institut da uporedimo da li će biti neke velike razlike.

talianu
11-08-11, 07:46
Hvala ,tako bih uradio ali nije korektno s obzirom da te analize koštaju a budžet tih institucija je dosta jadan.>:({

zcurcic
12-08-11, 21:03
Analize plaća pokrajinsko izvršno veće. Sredstva za to možda povlače iz EU fondova, mislim da nema potrebe da se ustručavaš. Možeš da ih vodiš kao uzorke sa dve parcele, čisto da ne bude u sistemu dva uzorka sa jedne iste.

garisa
15-08-11, 08:31
Za clana MOMOSARIC mala napomena: u pravu si kada kazes da se ne pita koji je sada usev na parceli i sta je ostavio za sobom a sta izneo. Pokusavam godinama da one koji su uradili analize "uteram" u red da se tokom perioda, leta kada nema nekoh vecih poslova, sastanemo i napravimo plan nabavke min. hraniva posle psenice i okvirno za posle kuk., sunc. ili s.repe. Ali, nema sanse! Iz analize meni je potreban podatak koji izgleda kao krvna slika. A ostalo ide od proizvodjaca pa cak i primena stajnjaka - vrsta, kolicina, godina, zeljeni prinos i tekstura tla. Mozda to smara proizvodjaca? Po dosadasnjem iskustvu kao da nije bitno ono sto sam naveo. Ne bih dalje da duzim mogu da se najedim (iznerviram).
Garisa.

mladen87
03-10-11, 13:46
danas stigla analiza jedne njive...

pH(KCl) - 6.51
CaCO3 - 10.4
humus - 3.4
N - 0.21
P2O5 - 11.7
K2O - 14.8

predusev soja,slama iseckana,planirana kultura kukuruz!koje djubrivo i u kojoj kolicini da upotrebim?

vitezbb
03-10-11, 17:53
danas stigla analiza jedne njive...

pH(KCl) - 6.51
CaCO3 - 10.4
humus - 3.4
N - 0.21
P2O5 - 11.7
K2O - 14.8

predusev soja,slama iseckana,planirana kultura kukuruz!koje djubrivo i u kojoj kolicini da upotrebim?

300kg/h fertilove nature 16(5-16-24) i 150kg/h mapa

milankos
03-10-11, 18:48
Што толико калијума? Зар га нема довољно?

vitezbb
07-10-11, 07:54
Што толико калијума? Зар га нема довољно?

Meni ako nisu svi patametri na 25 ja nisam zadovoljan.Ispostiš zemlju i onda dogodine prdneš u čabar

kiraj
07-10-11, 08:01
Da li i humus na 25 Lkl{{

vitezbb
07-10-11, 08:42
Da li i humus na 25 Lkl{{

Puno je kume

dzionik
08-10-11, 07:09
Puno samo kad biju.... :-)

garisa
12-10-11, 21:36
300 kg MAP-a i 300 kg KCl 60% na 1 ha, za prinos od 10 t/ha. E sada ispada da ja filozofiram. Ali, stvarno ima useva, naročito povrće - kupus, mrkva, peršun a i ratarski usev kao što je šećerna repa i krompir kod kojih je neophodno dodati KCl. I to su ozbiljne količine naročito kada su balansi u zemljištu u pitanju tj. da ne preteramo (kao do sada) sa samo 3x15 i sl. Naravno idemo ovako 128:150:219 je količina N:P:K za navedeni prinos a za nas je bitno da imamo dovoljno P i K u jesen. Proveri u šećerani oni imaju KCl. Mi u Pančevu uzeli za šećernu repu na ogledu, bar mislim da je tako proveriću da li su moji naručili jer nam je P-17.5 a K-21 mg/100gr. Za repu tu treba dosta i P i K.
Gariša8)

bojcetic
14-10-11, 20:21
Nije bas pitanje za ovu temu, ali da ne otvaram novu. Zanima me da li neko zna gde se moze naci vestacko djubrivo KCL. Kod mene u selu sam pitao u nekoliko radnja i gledaju me kao da sam pao sa Marsa :lol:. Nikad nisu culi za to.

zcurcic
14-10-11, 20:27
relativno skupo djubrivo, a mislim da ne daje bas puno efekta. jedino ako ti je bas zemljiste kriticno po pitanju kalijuma.

bojcetic
14-10-11, 20:35
Nije kriticno, ali bih da sejem secernu repu na tu njivu, pa sam mislio kombinaciju MAP-KCL da primenim. Ako ne nadjem bacicu 8-16-24 + MAP. Uradicu analizu ali 99% ce biti potrebno dodati odredjenu kolicinu kalijuma.

zcurcic
14-10-11, 20:43
Mi smo planirali pre dve godine isto takvu varijantu, pa smo odustali, jer je bilo dosta skupo. Tako da dve godine sejemo repu na njivu djubrenu samo sa MAPom.
Ove godine cemo videti sta cemo. Nikako da nadjemo neko normalno djubrivo u okolini Novog Sada. Ćale mi reče da je mešani fertilov MAP oko 70 din/kg. Za repu najverovatnije tri petnaestice ili ruske 16.

bojcetic
14-10-11, 20:49
Ako bih nasao KCL 60% za nekih ~50din probao bih tu varijantu. Kod mene MAP Fertil 12-52 64din.

marko22
14-10-11, 21:29
Imali su ga pre mesec dva, Sloven komerc, 022 476 953

šandor
25-10-11, 20:40
Da li fertil sad radi besplatno analizu zemljišta ??

http://agroservis.victoriagroup.rs/media/5220/kontrola%20plodnosti.pdf

marko22
25-10-11, 22:15
Dok sam citao nesto po njihovim sajtovima, naidjem da rade besplatnu analizu pod odredjenim uslovima. Najbolje okreni telefone. Sigurno sam video ali ne znam na kom sajtu.

kiraj
26-10-11, 07:15
Koliko znam ,oni uzorkuju sa njihovim vozilom ,proizvođačima koji kupe veću količinu đubriva.Uzete uzorke nose do ovlašćene laboratorije koje rade besplatnu analizu .Mislim da sam o ovome već negde pisao.

markodjurdjevic
07-11-11, 11:30
Danas odneo zemlju na analizu, kazu mi u PSSu da ce slabe koristi biti od drzave, jos ni uredba nije doneta..

marko22
08-11-11, 22:03
Dzaba si nosio, nema vise.

markodjurdjevic
11-11-11, 20:44
Sta nema, analize? Rekli su mi da primaju .

micko021
21-11-11, 10:03
Danas mi stigla analiza zemlje sa dve njive.

Prva njiva:
pH(KCl) - 7.67
pH(H2O) - 8.41
CaCO3 - 5.12
humus - 2.47
N - 0.183
P2O5 - 24.4
K2O - 18.2

Druga njiva:
pH(KCl) - 7.62
pH(H2O) - 8.34
CaCO3 - 5.98
humus - 2.32
N - 0.173
P2O5 - 9.0
K2O - 16.4

Preporuka instituta za drugu njivu:

Основно ђуб. kg/ha
N P2O5 K2O
35 100 65
Предсетвено ђуб. kg/ha
N P2O5 K2O
105 - -
Прихрана I kg/ha
N
35
Укупно
N P2O5 K2O
175 100 65

Ako moze pomoc koje djubrivo da upotrebim? Planirano je kukuruz da se seje. Ja sam mislio da bacim na obe njive Fertil NPK 8:24:16 po 550kg/h.
Hvala!

marko22
21-11-11, 22:36
Pa bre bih bacio, ako vec samo to imas nekih 300 kg/ha, i na prolece nekih, i urea 250 kg/ha na prolece.

markodjurdjevic
22-11-11, 10:27
Koji je najbolji vestak na zemljistima gde je kiselost velika?

MOMOSARIC
22-11-11, 14:45
Koji je najbolji vestak na zemljistima gde je kiselost velika?
Što se tiče prihrane sigurno Kan, a što se tiče NPK , Yara donekle amortizuje .
Moglo bi se reći da je za kiselu zemlju ipak najbolje djubrivo "kreč" Lkl{{

Farmer II
22-11-11, 16:24

Prva njiva:
pH(KCl) - 7.67
pH(H2O) - 8.41
CaCO3 - 5.12
humus - 2.47
N - 0.183
P2O5 - 24.4
K2O - 18.2

Druga njiva:
pH(KCl) - 7.62
pH(H2O) - 8.34
CaCO3 - 5.98
humus - 2.32
N - 0.173
P2O5 - 9.0
K2O - 16.4

Основно ђуб. kg/ha
N P2O5 K2O
35 100 65
Предсетвено ђуб. kg/ha N P2O5 K2O
105 - -
Прихрана I kg/ha N
35
Укупно
N P2O5 K2O
175 100 65

Ako moze pomoc koje djubrivo da upotrebim? Planirano je kukuruz da se seje. Ja sam mislio da bacim na obe njive Fertil NPK 8:24:16 po 550kg/h.
Hvala!
Imam pitanje u vezi ovog osencenog dela, pH oznacava kiselost zemljista , jel tako, i ako je velika kiselost(4-6) onda treba baciti kan umesto uree. Koji od ova dva oH oznacavaju tu kiselost?

MOMOSARIC
22-11-11, 16:34
Oba podatka su kiselost samo dobijene dvema metodama.Ti ne razmišljaj o Kanu , jer ti zemlja nije kisela nego čak blago bazna.Možda bi trebalo dodati Sumpora.
E sad postoje tehnike koje preporučuju Ca (u kreču ,gipsu ili čak Kan) i kada zemlja nije kisela a kada se žele izvući vrhunski prinosi a u vezi je Ca-Mg odnosa ,nešto znam o tome al nisam dovoljno stručan pa da ne lupam.

Farmer II
23-11-11, 09:04
Znaci kad je pH manji to oznacava kiselost, a kako pH raste smanjuje se kislelost i zemljiste postaje bazno/alkalno, jel tako? Mali ph -upotreba kana. Veliki pH- ne baca se kan, nego npr urea? Tako?

Miladin
23-11-11, 16:37
Ima li neko od vas pH metar, ja sam planirao da kupim ali se bojim da nenaletim na neki škart pošto sam jednom naletio.

MOMOSARIC
23-11-11, 16:40
@FarmerII, tako je.

marko22
23-11-11, 20:44
Ovih dana se bakcem sa kiselom zemljom, pa stoga i kalcifikacija. Videcemo sta se postigne sa tom metodom.

nikola_VUK
23-11-11, 21:42
Ima li neko od vas pH metar, ja sam planirao da kupim ali se bojim da nenaletim na neki škart pošto sam jednom naletio.

Ovde je neko prisao da možeš zemlju da pomešaš sa destilovanom vodom dobro, i u nju staviš trakice za merenje kiselosti koje možeš ja mislim u apoteci da kupiš.

FruitBoy
23-11-11, 22:34

Prva njiva:
pH(KCl) - 7.67
pH(H2O) - 8.41
CaCO3 - 5.12
humus - 2.47
N - 0.183
P2O5 - 24.4
K2O - 18.2

Druga njiva:
pH(KCl) - 7.62
pH(H2O) - 8.34
CaCO3 - 5.98
humus - 2.32
N - 0.173
P2O5 - 9.0
K2O - 16.4

Основно ђуб. kg/ha
N P2O5 K2O
35 100 65
Предсетвено ђуб. kg/ha
N P2O5 K2O
105 - -
Прихрана I kg/ha
N
35
Укупно
N P2O5 K2O
175 100 65

Hvala!

Imaš jako malo humusa, tj N! Kod mene na njivama u proseku 3,8. Znači organska đubriva upotrebljavaj pod hitno. Ako nemaš stajnjak, zeleno đubrivo ti takođe može pomoći! Možeš koristiti bilo koje N đubrivo u proleće, pa i KAN jer ti je sadržaj kalcijum-karbonata relativno mali. Ali nemoj više godina uzastopno. Al ja bih ipak u proleće kombinovao UREU i AN. Ureu predsetveno, a AN prilikom špartanja!
Što se tiče preporuke, stvar je sledeća. Koristiš NPK đubrivo formulacije 8:24:16 u količini od oko 420kg/ha ( prema tačnoj računici to bi bilo nekih 417, al ovako ti zaokruži). Ostaje ti još da u proleće rasturiš oko 145kg N. To ti je 315 kg UREE, ako ćeš jednokratno upotrebljavati. Ako ti ustreba pomoć oko proračuna i saveta, javi se na PP!

garisa
24-11-11, 08:53
Zdravo micko21. Vrednost pH koja se posmatra je pH u KCl-u. Znači da je zemljište slabo alkalno i nije alarmantno. Što se tiče humusa i to nije smrt, ali nije samo u pitanju korišćenje stajnjaka i ne zaleći se.
Na prvoj njivi je stanje OK a na drugoj ne pomišljaj proizvodnju bez MAP-a! Ovde bi morao bez obzira šta se seje da ideš u narednih min. 4 godine sa 200 kg MAP-a po jutru. Potrebno je meliorativno unošenje. Nacrtaj šemu kako si uzorkovao kako bi mogao približno da se vratiš na isto mesto. Jedino tako možeš da pratiš promene fosfora (P). Ono što nedostaje kod tvojih podataka je predusev/prinos preduseva/stajnjak -da-ne i koliko-koja godina kako je unet/planirani prinos kukuruza/ zemljište -lasko-srednje-teško/. Tada tek dobijaš preporuku. Ako uzmemo pr. da je predusev pšenica sa t/ha prinosa i nema stajnjaka a kukurz je planiran 10t, zemjište srenje preporuka je:
1. njiva - 300 kg/kj 8:16:24 i u proleće UREA, koliko? i to se meri ali o tom po tom.
2. njiva - potrebe 191kg N- 150 kg P- i 155 kg K, ako uzmeš samo MAP imaš problem sa kalijumom jer bi onda morao da ideš sa varijantom a) MAP-a 100 kg/ha + 8:16:24 650 kg/ha ili b) 8:24: 16 ti treba 970 kg/ha, a fosfora ubaciš 232 kg što je 80+ i to je ok, jedino količina đubriva po ha je problem. Napomenuo sam gore da je potreban fosfor podići bar do 15-18 mg/100 gr, a to ne ide jednim unošenjem.

Pozdrav Gariša. Možeš i da se javiš na 064/8814407.

micko021
24-11-11, 10:28
Hvala na preporukama. Njive su uzorane i bacen je vestak.
Kako zivim u jeb. selu gde niko nije ni cuo za analizu zemljista, nisu culi za NPK 8:24:16, svi samo bacaju 3x15, nisam ni uspeo da nadjem to djubrivo, a ni MAP. Kako gde pitam jel imate to i to gledaju me belo i cude se sta ja to pricam, kako da bacim nesto drugo osim 3x15 i jos bacam u jesen a ne u prolece - kada svi stari paori bacaju :)
Posto sam bio u skripcu sa vremenom uzeo sam Ruski 3x16 i bacio 250kg po jutru. Na prolece ako nadjem bacicu jos po 50kg MAPa po jutru.
To bi onda po jutru bilo NPK 50:65:40kg + pred setvu UREA 50kg + AN 15kg prihrana sa spartanjem i to za ovu drugu-losiju njivu. Na prvoj isto to ali bez MAPa...
Tako za ovu godinu, a dogodine cu valja uspeti da nabavim pravo djubrivo a i ako nadjem jeftin stajnjak i njega da bacim. Ovde su mi trazili 4800din (meter vestaka) po prikolici stajnjaka, sto dodje za jutro 12 prikolica po 4800din= neverovatnih 57 600din za usranu slamu :)

igordulic
24-11-11, 12:09
Hvala na preporukama. Njive su uzorane i bacen je vestak.
Kako zivim u jeb. selu gde niko nije ni cuo za analizu zemljista, nisu culi za NPK 8:24:16, svi samo bacaju 3x15, nisam ni uspeo da nadjem to djubrivo, a ni MAP. Kako gde pitam jel imate to i to gledaju me belo i cude se sta ja to pricam, kako da bacim nesto drugo osim 3x15 i jos bacam u jesen a ne u prolece - kada svi stari paori bacaju :)
Posto sam bio u skripcu sa vremenom uzeo sam Ruski 3x16 i bacio 250kg po jutru. Na prolece ako nadjem bacicu jos po 50kg MAPa po jutru.
To bi onda po jutru bilo NPK 50:65:40kg + pred setvu UREA 50kg + AN 15kg prihrana sa spartanjem i to za ovu drugu-losiju njivu. Na prvoj isto to ali bez MAPa...
Tako za ovu godinu, a dogodine cu valja uspeti da nabavim pravo djubrivo a i ako nadjem jeftin stajnjak i njega da bacim. Ovde su mi trazili 4800din (meter vestaka) po prikolici stajnjaka, sto dodje za jutro 12 prikolica po 4800din= neverovatnih 57 600din za usranu slamu :)
pa ti uzmi svinje,ovce krave napravi farmu pa nek ti prave jeftini stajnjak ;)

garisa
24-11-11, 14:12
Micko, u proleće ništa više sem UREE, nikako NPK ili MAp to su đubriva koja idu u jesen. Izuzev nekih drugih kompanija o čemu sam ranije pisao. To je to za jesen. I koje je to selo tako "zatucano" a piše kod tebe Novi Sad?
Pozdrav, Gariša.

micko021
24-11-11, 14:20
OK, neki su bacali MAP i u prolece, kazu da krene da deluje pred berbu kukuruza kao jako lepo naliva zrno... Titel je u pitanju.

batad
24-11-11, 20:58
imaš jako malo humusa

"samo vas gledam"

Od 12-stak uzorkovanih parcela ni na jednoj mi humus nije veći od 1,0 i naravno sve kiselo a bavim se ratarstvom i voćartvom.

Nisam zavidan, naprotiv, samo kažem kako je stanje kod mene.

FruitBoy
24-11-11, 21:55
Sigurno ti nije lako!

Miladin
24-11-11, 21:58
I meni stručnjaci kažu da mi je zemlja kisela pH-5,2 pa ja u plastenicima ostvarujem maksimalne prinose.

FruitBoy
24-11-11, 22:15
Evo rezultata analize sa jedne od nekoliko parcela na kojima je ove jeseni rađena analiza. Nije ni najbolja, ni najgora!
Humus-3,70%
Fosfor-20.20mg/100g suvog zemljišta
Kalijum-21.9mg/100g suvog zemljišta
pH-7,62
CaCO3-8,46

Za preporuku đubrenja sam dobio ovo

N P K
1. Pšenica 135 30 25
2.Šećerna repa 110 50 80
3.Merkantilni kukuruz 140 30 40
4.Semenski kukuruz 130 40 50
5.Suncokret 70 35 35
6.Soja 0 0 0

nikola_VUK
29-11-11, 08:48
Kakva je trenutno situacija sa cenama, seje se samo soju!

sasa22
21-12-11, 19:07
stigli danas rezultati sa analize,
mkcl ph 7.10
h2o ph 7,85
CaCO3 % 1,4
humus % 3,04
azot 0,152
P2O5 32,5
K20 43,0

to je sa jedne njive. I sa druge je situacija slicna,fofora je jedino malo manje 19,8 ovo ostalo je tu.E sad, sta je CaCo3 odnosno sta znaci njegov mali procenat?

MOMOSARIC
21-12-11, 20:44
"samo vas gledam"

Od 12-stak uzorkovanih parcela ni na jednoj mi humus nije veći od 1,0 i naravno sve kiselo a bavim se ratarstvom i voćartvom.

Nisam zavidan, naprotiv, samo kažem kako je stanje kod mene.

@Batad , potpuno te razumijem , slično je i kod mene. Nije na svim parcelama ali ima dosta sa humusom manjim od 1% , naravno kiselost velika.Ko što kaže Miladin može i ovde dobar rod da se proizvede ali ulaganja su u svakom slučaju veća , i greške se ne praštaju.Kolege u Vojvodini mogu da kažu šta oće ali slobodan sam da kažem da u poredjenju sa našom agrotehnikom njihove njive se same rade.
Mnogi tamo i nisu svjesni kakvu zemlju imaju pa se čude što su cijene zemlje takve , a u stvari i nisu visoke.
Pošto sam i nakim stranim forumima , gdje god pomenem da je u Srbiji nerijetko u zemljištu dovoljno Kalijuma da ga netreba dodavati nemogu vjerovati i odma računaju kolko je to ušteda na duži period i kolko manje padavina treba sa obzirom na humus.

lucky
21-12-11, 21:44
Ja sam prosle godine radio analizu na jednoj parceli.

Humus oko 1%
pH 4
P2O5 3.6
K2O 5.4

Bačene 4 tone krečnjaka
40 tona stajnjaka
400 kg 3x15
120 Kg MAP
250 Urea

i jedva ostvario 7 tona kukuruza po hektaru.

A mogu vam reći da imam i gorih parcela koje stajnjak nisu videle godinama i ipak se nekako prezivljava.

marko22
21-12-11, 22:54
@lucky,

Jesi li radio analizu ove godine? Za koliko ti se popravio pH posle ovih mera? Jesi li isao sa cistim krecnjakom, tj preciznije, sa cime si radio kalcifikaciju, i ako mozes opisi malo istu. Unapred hvala.

stigli danas rezultati sa analize,
mkcl ph 7.10
h2o ph 7,85
CaCO3 % 1,4
humus % 3,04
azot 0,152
P2O5 32,5
K20 43,0

to je sa jedne njive. I sa druge je situacija slicna,fofora je jedino malo manje 19,8 ovo ostalo je tu.E sad, sta je CaCo3 odnosno sta znaci njegov mali procenat?
Ne beri brigu, njiva ti je skoro u odlicnom stanju. Skoro neutralna, humus solidan, fosfor i kalijum ne bi trebao ni da bacas, a azot zavisi od kulture. Eh, kad bih ja imao ovakvu.

lucky
21-12-11, 23:06
@marko22

nisam radio analizu ove godine ali ću videti da odnesem. Kalcifikacija je radjena mlevenim kalcijum karbonatom.

marko22
21-12-11, 23:13
Pretpostavljam u jesen, i zaorano zajedno sa stajnjakom. Bas cu da vidim kako cu ja da prodjem. Moja zemlja je iste pH, a ima humusa oko 3%, a P oko 10 mg, a K oko 30 mg. Sa kojim si kukuruzom isao na ovakvu zemlju, i jesi li imao jos neku kultura na ovom kalcifikovanom zemljistu?

lucky
22-12-11, 21:59
@marko22

kalcifikacija je radjena u jesen i zaorano je sa stajnjakom. Sejao sam samo kukuruz i to AS-72. Prinos bi bio jos malo bolji ali je bilo dosta popadalog kukuruza.

FruitBoy
22-12-11, 23:17
AS 72 je malo sklon poleganju!

talianu
23-12-11, 08:48
AS 72 je malo sklon poleganju!
Ovo je nova informacija^-^ ne bih se složio.

Farmer II
23-12-11, 09:10
I meni je cudno za as 72, ako moze objasnjenje zasto, bilo je prica na forumu o poleganju asa, mislim da su rekli da je u pitanju as 54?...al najbolje da se predje u njegovu temu

markodjurdjevic
30-12-11, 19:03
Danas stigla analiza :
Sa jedne parcele recimo :
HUMUS-3.118,
PH-4,6,
P2O5 mg/100gr - 1,6,
K2O mg/100 gr - 11,6.

Preporuke :
Stajnjak 30 t/ha,
krec 5t/ha,
P2O5 110kg/ha
K2O 150 kg/ha, na azot ne rade analizu ..

Druga parcela :

Humus - 3,790
PH - 6
P2O5 -28,1
K2O 32,4

Preporuke : NISTA.

Sta znace ovi parametri : humus, ph, P2O5, K2O i koliko bi optimalne vrednosti trebale da budu ? LJUDI POMAGAJTE, JA OKO OVOG NEMAM POJMA ???^-^

marko22
30-12-11, 19:28
Za pocetak, pretpostavljam da ti je jasno da je prva parcela losa, a druga dobra. Sad sam pronadji razlike, i utvrdi kvalitet. Imas na ovim stranama svasta o tome, i uopste nije tesko da naucis uz minimalno truda. Imas cak i na prethodnoj strani o pH i uticaju kalcifikacije. Dok sam sve ovo ispisao, mogao sam i da ti odgovorim na tvoje pitanje. No, nadam se da prihvatas sugestiju i da je za tebe ovo najbolji put. Ako ti pokazes i najmanje truda, siguran sam da ce ti puno ljudi odgovoriti na pitanje.
Od mene mala pomoc:
<0.10 Siromašno
>0.20 Dobro obezbedjeno

mg/100 g zemljištu
Siromašno <10
Dobro obezbedjeno >20

mg/100 g zemljištu
Siromašno <10
Srednje obezbeĎeno 10-20
Dobro obezbeĎeno >20

Srdjan Žorž
30-12-11, 19:46
Ja sam prosle godine radio analizu na jednoj parceli.

Humus oko 1%
pH 4
P2O5 3.6
K2O 5.4

Bačene 4 tone krečnjaka
40 tona stajnjaka
400 kg 3x15
120 Kg MAP
250 Urea

i jedva ostvario 7 tona kukuruza po hektaru.

A mogu vam reći da imam i gorih parcela koje stajnjak nisu videle godinama i ipak se nekako prezivljava. Samo da nisi rasturao Ureju vec kan ili an mozda bi bilo i tona vise.

markodjurdjevic
30-12-11, 23:29
Za pocetak, pretpostavljam da ti je jasno da je prva parcela losa, a druga dobra. Sad sam pronadji razlike, i utvrdi kvalitet. Imas na ovim stranama svasta o tome, i uopste nije tesko da naucis uz minimalno truda. Imas cak i na prethodnoj strani o pH i uticaju kalcifikacije. Dok sam sve ovo ispisao, mogao sam i da ti odgovorim na tvoje pitanje. No, nadam se da prihvatas sugestiju i da je za tebe ovo najbolji put. Ako ti pokazes i najmanje truda, siguran sam da ce ti puno ljudi odgovoriti na pitanje.
Od mene mala pomoc:
<0.10 Siromašno
>0.20 Dobro obezbedjeno

mg/100 g zemljištu
Siromašno <10
Dobro obezbedjeno >20

mg/100 g zemljištu
Siromašno <10
Srednje obezbeĎeno 10-20
Dobro obezbeĎeno >20Hvala imenjace, mada si mi mogao i objasniti sta je P2O2 i k2O, i sta je bazno, a sta kiselo, ali ajde, hvala svakako.

igordulic
30-12-11, 23:34
p2o2 je fosfor a k2o je kalijum u zemljistu.

markodjurdjevic
30-12-11, 23:42
p2o2 je fosfor a k2o je kalijum u zemljistu. Od djubriva mogu da nabavim kan, an, san, ureju i 3x15 NPK . Koje bacati?

marko22
31-12-11, 00:38
Na prvu obavezno KAN, a na drugu koja je skoro neutralna mozes da ides i sa UREA-om, mada to zavisi i od kulture koju sejes.

Znam da sam mogao. Jesi li pogledao stranu 11?

markodjurdjevic
31-12-11, 08:56
Jesam pogledao, ukapirao sam da na mojim parcelama definitivno fali fosfor i kalijum, pogotovo fosfor izuzev ove jedne, imam jos pet gde su parametri slicni kao kod ove prve. I sve su dosta kisele, sve PH ispod 5. E samo ne ynam sta ynaci humus i koliko on treba da iznosi?

igordulic
31-12-11, 10:07
"Humus je prerađeni organski deo zemljišta. On je od velikog značaja za plodnost zemljista, jer doprinosi stvaranju povoljne strukture, vezivanju vode i hraniva.Humus je izvor hrane i energije za zemljišne mikroorganizme, njegovom razgradnjom - mineralizacijom dobijaju se hraniva pristupačna biljkama, naročito azot kao i ugljen - dioksid koji služi za fotosintezu.Humus reguliše vodno-vazdušne osobine pa je koristan naročito u uslovima suše i suvišne vlage u tlu.Ovaj dragoceni sastojak zemljišta obezbeđuje se upotrebom organskih đubriva, pre svega stajnjaka. Iako je sadržaj neophodnih hraniva, pre svega N, P i K u org. đubrivima zastupljen sa niskim koncentracijama, to se nadoknađuje upotrebom velikih količina ovog đubriva (srednja norma se kreće od 20-30 t/ha).Opšti zaključak je da dovoljne količine humusa uzemljištu povoljno deluju na fizičke, hemijske i biološke osobine zemljišta odakle proizilazi meliorativna uloga organskih đubriva koja su glavni izvor humusa, a sam humus predstavlja ogledalo plodnosti zemljišta

Povećanje sadržaja humusa u zemljištu može se postići na sledeće načine:

1.Upotreba većih količina organskog đubriva pre svega stajnjaka
2. Ukoliko gazdinstva nemaju neophodne količine stajnjaka preporučuje se upotreba komposta od otpadaka biljaka i životinja;

3. Preporuka zelenišnog đubrenja tj. setva biljaka koje brzo rastu i stvaraju veliku kolčinu organske materije grahorica, uljana repica, lupine, crvena detelina i zaoravanje u trenutku kada se postigne najveća zelena masa (u cvetanju). "

Evo tu je ukratko i po meni super objasnjeno.A kolko treba da iznosi sto vise to bolje,do 3 je lose zemljiste obezbedjeno msl od 3-5 je solidno i preko pet je dobro.

branko
31-12-11, 15:43
Drugim rečima, najbolje da koristiš što je više moguće stajnjak, jer on bitno popravlja rodnost i zemlja se lakše obrađuje. To je moje lično iskustvo. Svake godine nađubrim 5 do 7 jutara sa goveđim i pilećim stajnjakom.

Srdjan Žorž
31-12-11, 16:52
Ako ga nema zaores zetvene ostatke koje pre toga poprskas urejom ili jos bolje osokom.

markodjurdjevic
31-12-11, 19:19
A kako se kiselost racuna, mislim od koje je brojke kiselo,i kakav PH treba da bude, mislim koja vrednost?

marko22
01-01-12, 19:52
Najbolje je da ti je zemljiste neutralno, a to znaci da je pH 6,5-7,5. Ispod 6,5 pocinje kiselo, a iznad 7,5 alkalno. Pri neutralnom zemljistu je iskoriscenost bitnih elemenata je najveca i krece se oko 90%. Sa smanjeme pH ta iskoriscenost se smanjuje, i dolazi negde do 40%. Ali, to nije najveci problem. Pri malom pH i pod jos nekim uticajima dolazi do povecanja kolicine toksicnih elemenata, tj do njihove toksicnosti, sto moze biti cak i fatalno. Sve se tu vrti oko nekavih pozitivnih i negativnih jona, pa ako te zanima prouci to. Zato se kod kiselih zemljista ubacuje CaCO3, jer on vezuje te jone, i pomaze kod vezivanaj tih toksicnih kolicina, i umanjuje njihov uticaj drasticno. Tako da ce ti nekih 5-6 t CaCO3, najverovatnije povecati pH za preko 1, a kolicine toksicnih elemenata smanjiti cak i za 70%.

Sve ovo je nabacano, ali sustina ce ti biti jasna.

markodjurdjevic
01-01-12, 20:46
Od ovih djubriva sto sam naveo, samo bih kan smeo bacati, zar ne?

---------- Poruka napisana u 20:46 ---------- Prethodna poruka je at 20:43 ----------

I samo jos jedno pitanjce i necu viseLkl{{, kako da poboljam ovaj fosfor, mislim kojim djubrivom?

marko22
01-01-12, 22:39
Pa napisah ti gore, na prvu KAN, na drugu UREA.

MAP, DAP, NPK, pa nadjes site Victoria, Eurofertil, Yara, Linzer, i sve saznas.

Dragan18
05-01-12, 00:24
Pa napisah ti gore, na prvu KAN, na drugu UREA.

MAP, DAP, NPK, pa nadjes site Victoria, Eurofertil, Yara, Linzer, i sve saznas.
Ja se ne bi slozio sa Urea-KAN konstatacijom i preporucio bi samo KAN , zasto, zna nauka!
A za fosfor MAP!

marko22
05-01-12, 00:55
Ja se ne bi slozio sa Urea-KAN konstatacijom i preporucio bi samo KAN , zasto, zna nauka!
A za fosfor MAP!
Pa objasni zasto na drugu ne UREA, kad znamo da moze biti ekonomski isplativije, a zavisno od kuluture mozda i bolje.
A sta ce mu MAP na drugoj, kad ima ima i P dovoljno. I sta sad da radi sa MAP-om u prolece.
Naveo sam mu djubriva u kojima ima P, jer je to trazio. A ranije je dobio nekoliko misljenja da treba da ide sa nekim lakse usvojivim fosfornim djubrivom u prolece.
U svakom slucaju, bilo bi dobro da objasnis "ovo zna nauka!".

talianu
05-01-12, 01:09
MAP-može i u proleće to ide na parcele gde ga fali (ako sam dobro pratio samo na jednuoj ima dovoljno).
KAN zbog kiselosti( sve mu je ph <5)

marko22
05-01-12, 01:15
Pa nije, pH mu je na jednoj preko 6. Izgleda da ne pricamo o istoj zemlji.
Znam da moze MAP, ali da li je bolje MAP ili neko od ovih fosfornih koje se brze rastopi? Barem tako kazu, a ja im verujem pa zato i zagovaram ovo drugo.

A sad videh da se @talianu ukljucio u diskusiju. "zna nauka" i dalje cekamo.
Ova druga parcela mu je odlicna. A i takvu preporuku je dobio. post 221, na tu zemlju mislim.

Da, doveden si u zabludu. Jedan ph<5, a drugi ph>6.

talianu
05-01-12, 01:17
Jesam pogledao, ukapirao sam da na mojim parcelama definitivno fali fosfor i kalijum, pogotovo fosfor izuzev ove jedne, imam jos pet gde su parametri slicni kao kod ove prve. I sve su dosta kisele, sve PH ispod 5. E samo ne ynam sta ynaci humus i koliko on treba da iznosi?
Na ovu sam mislio kad sam stavio komentar.

Dragan18
05-01-12, 01:24
vec sam pisao o tome, urea je specificna nije pogodna za zemljista ispod 6,5 Ph vrednosti. A ako cemo iskreno mrzi me da kuckam opet neke postove. Urea prilicno zakiseljava zemljiste. Plus sto ima deficit u fosforu na njivama ( uzrok = zbog PH vrednosti) , ona iskoriscenja koja si spominjao nisu ni priblizno tolika, a elemenat koji je najvise iskoristiv u neutralnom zemljistu je Azot, i on se krece oko 70% , ostali elementi se pretezno koriste iz zemljisnih rezervi i organske materije.

marko22
05-01-12, 01:38
E, sad posto se bavis tom naukom pretpostavljam da znas bolje od mene. Ja sam tako procitao, pa sam tako i shvatio. Ovo da se P usvaja i iz organske materije meni je jasno, ali sam shvatio da se onaj procenat koristi od bacenog tj datog, tj da mu je u sustini ta iskoristivost, na koji god nacin. Takodje sam i skapirao hemijske procese u tlu, i apsolutno mi je jasno sta se tu desava. Ovo cu morati malo da istrazim oko usvajanja P i K iz vestaka. Sto se tice samog bacanja UREA-a, ona nece sigurno zakiseliti zemljiste, i to sam utvrdio na svom iskustvu. Prosle godine sam na relativno kiselim zemljistima, koristio iskljucivo UREA. A kad sam ove godine radio analizu pH mi se povecao. Jedino sto sam dva puta zaorao ostatke. Tako da po nekom mom sudu, proces zakiseljavanja je vise vezan za sam CaCO3, tj njegovo ispiranje, nego za samu primenu djubriva , normalno u nekoj razumnoj meri.

Ona druga njiva mu nema deficit P.

Dragan18
05-01-12, 13:46
pretpostavljam da su mu sva zemljista kisele prirode , ako je na jednoj uspeo da postigne pribliznu neutralnost zasto je ne bi odrzavao ? Urea prvo podigne pa polako spusta Ph.

marko22
05-01-12, 17:50
Kako mislis ovo podigne pa polako spusta? Mislis u toku iste sezone, ili u nekoliko sezona za redom kada se koristi urea?

markodjurdjevic
05-01-12, 19:09
U ljudi pa vi bas odoste u zestoku debatu zbog mene;D}. Ukupno sam radio analizu na 7 parcela. Od ntih 7 samo mi je jedna ok, to je ona druga iz posta 221, a ostale su mi manje vise slicne, kiselost 4,5 - 4,2, humus oko 3.2, fosfor od 1 do 3, kalijum oko 10, a na azot ne rade analize. Mene samo interesuje cime mogu da nadoknadim ovaj fosfor a da nije MAP, DAP, jer njih ne mogu da nabavim, kod nas ih nema. Ima samo NPK 3x15 i 3x16, kan, an, san i urea. Ukapirao sam da ureu ne treba da bacam, ok bacacu kan, ali on nema fosfora, kako taj fosfor da nadoknadim, ima li neko folijarno djubrivo ili neko drugo resenje do setve kukuruza i soje?

Nikola.KV
05-01-12, 19:19
Zbog stiskavca sa vremenom nisam uradio analizu pre oranja.Imali neke sanse da se uzorci uzmu iz oranja,i koliko su validni?

Dragan18
05-01-12, 19:32
U ljudi pa vi bas odoste u zestoku debatu zbog mene;D}. Ukupno sam radio analizu na 7 parcela. Od ntih 7 samo mi je jedna ok, to je ona druga iz posta 221, a ostale su mi manje vise slicne, kiselost 4,5 - 4,2, humus oko 3.2, fosfor od 1 do 3, kalijum oko 10, a na azot ne rade analize. Mene samo interesuje cime mogu da nadoknadim ovaj fosfor a da nije MAP, DAP, jer njih ne mogu da nabavim, kod nas ih nema. Ima samo NPK 3x15 i 3x16, kan, an, san i urea. Ukapirao sam da ureu ne treba da bacam, ok bacacu kan, ali on nema fosfora, kako taj fosfor da nadoknadim, ima li neko folijarno djubrivo ili neko drugo resenje do setve kukuruza i soje?
U tom slucaju jedino mozes da ga nadoknadis sa 3x15 i 3x16 ali bi ti trebale ogromne kolicine sto nije ekonomski isplativo . Probaj da uneses sa setvom NPK , to znaci sa depozitorom za djubrivo pored reda odmaknes depozitor za 5 cm a uneses ga na dubini od dubine setve + 5 cm.

---------- Poruka napisana u 19:32 ---------- Prethodna poruka je at 19:31 ----------

Kako mislis ovo podigne pa polako spusta? Mislis u toku iste sezone, ili u nekoliko sezona za redom kada se koristi urea?

Ima veze sa onim jonima sto si spominjao, u toku iste sezone .

Da bi podigli fosfor za jedan miligram u zemljistu treba vam oko 80 kg cistog Fosfora , to vam je 150 kg MAP-a ili 530 kg NPK 15:15:15. preracunajte se sta je jeftinije.

markodjurdjevic
05-01-12, 19:50
Reci mi Dragane 18 na jednu od ovih losih njiva sam izvukao stajnjak oko 60-70 tona po hektaru, hoce li stajnjak nadoknaditi nedostatke?Recimo P?

marko22
05-01-12, 22:23
Po nekom mom racunu ako bacis 80 kg P2O5 trebalo bi da se P2O5 popne za 2 mg/100 gr.

Imenjace, mozes pronaci koliki je sadrzaj elemenata u stajnjaku, a recimo otprilike da tih osnovnih ima oko 1%. Pa sad izracunaj.

markodjurdjevic
05-01-12, 22:29
Ne razumem imenjace.

marko22
05-01-12, 23:25
Pa od stajnjaka koji bacis, imas 0,3%P, 0,3%K, i 0,3%N. Ako bacis 10 tona, svakog elementa si bacio po 30 kg.

Sadrzaj mineralnih materja u svezem stajnjaku

vrsta zivotinje----------vlaga----------S,materja------N---------P---------K-----
Konj---------------------70,5-----------29,5------------0,57------0,28------0,52
Goveda------------------77-------------23--------------0,43------0,24------0,48
Svinja-------------------71,6-----------28,4------------0,52------0,19------0,58
Ovca---------------------69-------------31--------------0,82------0,24------0,65
Zivina--------------------56-------------44--------------1,63------1,54------0,85

German hunting terrier | Jagdterrier