Analiza zemljišta

kiraj je napisao(la):
Fali sve,pogotovo onoj prvoj.
dr.Bogdan Mihajlović mi je rekao da je fosfor jedino problem
pa neznam koga da poslušam njega ili tebe?
 
ljusha je napisao(la):
Danas sam dobio analizu zemljišta
Potes-Jazbine
PH CaCO3 humus Uk.azot P2O5 K2O
7,3 5,6 2,5 0,16 9,6 20,2
Potes-Livade
PH CaCO3 humus Uk.azot P2O5 K2O
7,3 3,2 3 0,20 14,3 24,1
uzorci su izvadjeni pre tri nedelje,sve u svemu fali fosfora

Evo ovako citaj i videces sta ti treba, dr. je u pravu fosfor je problem, mada malo jos dodati i azota i to je to kalijuma ima dovoljno...

%N Klasa obezbeđenosti zemljista
<0.10 Siromašno
0.10-0.20 Srednje obezbedjeno
>0.20 Dobro obezbedjeno

Klasa obezbeđenosti Sadržaj P2O5 u zemljištu
mg/100 g zemljištu
Siromašno <10
Srednje obezbedjeno 10-20
Dobro obezbedjeno >20

Klasa obezbeđenosti Sadržaj K2O u zemljištu
mg/100 g zemljištu
Siromašno <10
Srednje obezbeĎeno 10-20
Dobro obezbeĎeno >20

Sto se da zakljuciti da tu treba ubaciti DAP-18-46-0, ili ako ima potrebe za jos kalija onda NPK 10-30-20 :D
 
Preporuka je 8-24-16 to djubre u poslednje dve godine i bacam,pa me malo i čudi otkud toliki nedostatak fosfora!
 
Шта је са осталим елементима?
Да ли се правила анализа и микроелемената, да ти нешто од тога не блокира П?Ниси написао колики ти је род
био прошле године.
Важно:чиме си прошле године третирао земљиште и биљке у њему?
 
Nije se pravila analiza mikroelemenata.
Rod kukuruza prošle godine je 6,5-7t zrna kukuruza po jutru,nije prešlo vagu pa neznam tačno,colomba sejana na 19cm.200 kg.8-24-16 i 200kg uree
Tretirano sa calisto+equip
U poslednjih 4-5 godina radim površinsko prskanje,dubinsko sam izbacio skroz.
Rod soje je bio 1150 kg-kj ali to sam ja zeznuo,posejao sam gusto.Na 70 cm 2,6 razmak(mudrujem)
 
ljusha je napisao(la):
Preporuka je 8-24-16 to djubre u poslednje dve godine i bacam,pa me malo i čudi otkud toliki nedostatak fosfora!
Nemoj da se čudiš. Treba baciti mnooogo đubriva da bi se značajnije podigao sadržaj u zemljištu. A računaj i da si dosta izneo prinosom. Moja neka gruba računica je da bi podigao sadržaj P za 5 mg/100g da ti treba oko 1000 kg/ha 15-15-15. I opet da neračunaš koliko si iznao prinosom.
 
nebojsa je napisao(la):
ljusha je napisao(la):
Preporuka je 8-24-16 to djubre u poslednje dve godine i bacam,pa me malo i čudi otkud toliki nedostatak fosfora!
Nemoj da se čudiš. Treba baciti mnooogo đubriva da bi se značajnije podigao sadržaj u zemljištu. A računaj i da si dosta izneo prinosom. Moja neka gruba računica je da bi podigao sadržaj P za 5 mg/100g da ti treba oko 1000 kg/ha 15-15-15. I opet da neračunaš koliko si iznao prinosom.

U 1000kg 15-15-15 ima 150kg cistog Fosfora P2O5, kao i azota i kalijuma, zato ako treab fosfora ides sa fosfornim djubrivima MAP, DAP, NP, PK i sl.

U 300kg MAP-a im 156kg fosfora (MAP 12-52-0)

Slazem se da se svi elementi itekako iznose sa njive zato ih treab isto vratiti i jos dodati na to da bi njiva bila prava, kod PH neutralnog zemljista od 6.5-7.2 fosfor se najbrze gubi tj. trosi...

Bez fosfora dzaba i azot i kalijum, fosfor je biokatalizator u biljkama sve on regulise, transportuje sve hranjive materije od korena do lista, razvija koren...

Dakle samo analiza i ispuniti ono sto ljudi od struke preporuce, rj. kompjuter izbaci kolicinu koja treba za tu i tu kulturu prema trenutnom stanju parcele, i nema da omane. :D
 
Nisam ulazio konkretno problematiku ove analize samo sam dao primer koliko puno treba đubriva da bi se malo podigao sadržaj u zemljištu.
 
Da li sam dobro shvatio da ratarske kulture tokom godina pustoše fosfor.

Po analizi koju sam dobio P2O5 je 0.4mg/100g?

Malo mi je to nemoguće :sta:
 
Pozdrav svima na forumu.Pocetnik sam u ovome.Hocu da pravim plastenik pa sam prvo odnio zemlju na analizu.Ja opet imam drugi problem.Meni je analiza pokazala ovo:

Oznaka Dubina pH pH CaC03 Humus Azot P20S K20
pareele (em) H2O KCI % % % mg/l00g mg/l00g
zemlie zemlie
0-30 7,04 6,58 0,34 5,42 0,36 159,0 96,0
i sad se pitam kako ce ovolike kolicine fosfora u kalijuma uticati na plod?
 
Ovako nešto skoro da je nemoguće.Neznam kakve laboratorije postoje u Bosni ali uSrbiji visok sadržaj P i K se označava sa >50 .
 
Kada su ti dali rezultat analize tla da li su napisali i preporuke čime da nadoknadiš kalijum?Imaš katastrofalno malo humusa pa se postaraj da u tlo umešaš kompost i kalijum pa isfreziraj .Ako to radiš, uradi kako treba,ubaci humusa 8-10% i doooobrrrooooo izmešaj zemlju do dubine od 30 cm.Neka se tlo odmori nekoliko dana pa tek tada počni sa
sejanjem ili sađenjem
 
kako sam ovo iskopirao sve se pomjerilo za jedno mjesto.Kiraj je u pravu,malo je kalcijuma a humusa ima dovoljno,fosfora i kalijuma i previse.dali su mi kako da tretiram zemljiste,uglavnom da dodajem kalijum nitrat i kalcijum nitrat,a napisali su mi da ne unosim fosfor 5-7 god.e sad mene zanima kako ce se odraziti ovoliki fosfor i kalijum na paradajza,papriku...
 
Pozdrav svim na forumu.Početnik sam što se tiče poljoprivrede i obrđivanja zemlje.Sticajem okolnosti nasledio sam zemlju i kako sam morao da počnem od samoga početka proveo sam jedno dve nedelje na ovome forumu da bi mogao da pohvatam koliko toliko konce i na svoje opšte iznađenje jako dobro sam se uklopio.Elem prvo što sam uradio odneo sam zemlju na analizu gde su mi u napomeni skrenuli pažnju na visok nivo slobodnog CaCO3 12,67% što ukazuje na mogući nedostatak pojedinih mikroelemenata jer po njima usvajanje od strane same biljke je otežano.Molio bih forumaše da mi odgovore kako da rešim ovaj nedostatak u zemlji.Unapred zahvalan.
 
Danas mi je stigao laboratorijski izvestaj o hemijskoj analizi zemljista. Evo nekoliko primera:

pH 6,69 humus 2,05 azot 0,10 P 20,25 K 25,43
6,26 2,03 0,10 19,18 24,66
6,50 2,04 0.10 20,21 25,00
6,48 2,00 0,10 19,23 23,56
5,50 1,98 0,10 15,75 16,74
Mislim da i nije tako lose kako sam ocekivao.Jedino mi nije jasno kako to da je sadrzaj azota isti u svim parcelama.
 
Imaš prosečne rezultate za fosfor i kalijum i po teoriji za ratarske kulture vraćaš samo onu količinu hraniva koju biljka tj usev utroši za formiranje željenog prinosa.Jedino ti malo fosfor zaostaje ali to možeša da namiriš sa komponentnim đubrivom tipa map i dap.Drugim rečima imaš tabelu iznošenja hraniva za određene ratarske kulture i sam možeš da praviš potrebe u hranivima ako to ne onda imaš na net-u jedan interesantan link gde je data mogućnost da se proračunavaju potrebe u hranivima u odnosu na plodnost zemljišta i formulacije đubriva.
Ph ti je isto dobar jer je u pitanju blago kisela sredina i to pogoduje usvajanju većine makro i mikro elemenata.

Traži na gogleu gnojidbeni kalkulator na hrvatskom je al se možeš snaći. :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh