Analiza zemljišta

Kada je veliki procenat humusa i organske materije to povoljno utice na Ph vrednost i ako nije odgovarajuca kiselost biljkama ne smeta, isto vazi i za NPK i ostale mikroelemente. Dal neko zna malo vise o ovome?
 
Danas sam dobio rezultate i neki prosek je :
pH u KCI 7.43
pH u H2O 8.23
CaCo3 3.44
Humus 3.35
AlP2O5 24.64(mg na 100gr zemlje)
AlK2O 45.12(mg na 100gr zemlje)

I ono što mi nije jasno je na jednoj parceli:
pH u KCI 7.29
ppH u H2O 8.09
CaCO3 1.68
Humus 3.10
AlP2O5 345.03(mg/100gr zemlje)
AlK2o 118.8(mg/100gr zemlje)
O čemu se tu radi?
 
Da li si uzeo uzorak nekog djubriva ili zemlje. Ovo je po meni nenormalno.I kod mene ima nesto cudno.Sada mi je fosfor 7,9 mg, a ista parcela pre dve godine je imala oko 18 mg.Pre dve godine nadjubrena stajnjakom i jos 80 kg MAP-a /sejana paprika/ ,prosle godine dobila jos 60-70 kg mapa/ sejan suncokret/ i sad izgubila 10 mg.Po meni negde su zabrljali.
 
didi je napisao(la):
I ono što mi nije jasno je na jednoj parceli:
pH u KCI 7.29
ppH u H2O 8.09
CaCO3 1.68
Humus 3.10
AlP2O5 345.03(mg/100gr zemlje)
AlK2o 118.8(mg/100gr zemlje)
O čemu se tu radi?

da nije parcela pored neke industrije?
 
Ma ništa tu nema ni u blizini.Ali mislim da sam našao zašto su takvi rezultati-u tu kantu gde sam vadio uzorke zemlje bilo je veštačko đubrivo.Ta njiva je prva bodena pa zato to.Ceo dan sam razmišljao i na kraju se setih.Moja glupost.
 
Evo i mojih rezultata. Izuzev jedne parcele gde skoro ničeg netreba imam slične rezultate
2vdqkjb.jpg
 
Evo one sa naj rezultatima, predusev pšenica, đubren minimalno bez kiše 26m/kj
Mada njiva nije ništa naročito+u onom delu atara koji svi izbegavaju
w7cysp.jpg
 
Humus, pa ni ostali elementi nisu problem, nego kiša koje na tom delu mnogo manje ima+tanji obradivi sloj itd. Cene zemlje su u ovom delu oko 3000 po kj, a na drugim 4500-5000 :udri: :udri:
 
u ukraini je debljina humusnog sloja 1 metar.
priča se da su švabe za vreme rata, skidale humus, pa vozovima transportovali u faterland i nasipali.
 
szeky je napisao(la):
Evo one sa naj rezultatima, predusev pšenica, đubren minimalno bez kiše 26m/kj
Mada njiva nije ništa naročito+u onom delu atara koji svi izbegavaju
w7cysp.jpg

Svaka cast, prava gazdacka njiva. Humus kao da je livada juce razorana, CaCO3 super (nama povrtarima to znaci), hraniva "u fulu" jedino je malo bazicno ali ne treba zakerati :D

::svaka cast:: ::svaka cast:: ::svaka cast::
 
Ua majstore sto bi ja voleo da ovaku njivu razorem i turim papriku u nju pa kako bude.Kod nas u prigrevackom ataru i najbolje njive nemaju takvu analizu.
Bogati ste nema sta... :ppozdrav:
 
tarana je napisao(la):
U Ukrajini je debljina humusnog sloja 1 metar.
Priča se da su Švabe, za vreme rata, skidale humus - pa vozovima transportovali u Faterland i nasipali.

@ Tarana :ppozdrav:
Umesto komentara...

Epohalno delo za široko proučavanje
~ Kažimjež Močarski - Razgovori sa dželatom, Prosveta, Beograd, 1979.

U ovom delu anticipira se (predskazuje se), današnja politika EU prema teritorijama koje zauzimaju slovenski narodi.
Na prvi pogled, ovo književno delo blagu vezu nema sa poljoprivredom.
Međutim, kada NAPOKON ovladaju severozapadni zavojevači našim prostorima: TEK TADA ćemo shvatiti - ZAŠTO već treći put za sto godina ONI dolaze u naše Zemlje.

Ovo izuzetno delo valja čitati UVEK iznova (kao što režiser, uvek ponovo, čita dramsko delo).

Amin

p.s.
Naslov originala
Kazimierz Moczarski
Razmowy z katem
 
Danas sam dobio analizu zemljišta
Potes-Jazbine
PH CaCO3 humus Uk.azot P2O5 K2O
7,3 5,6 2,5 0,16 9,6 20,2
Potes-Livade
PH CaCO3 humus Uk.azot P2O5 K2O
7,3 3,2 3 0,20 14,3 24,1
uzorci su izvadjeni pre tri nedelje,sve u svemu fali fosfora
 
Nazad
Vrh