Analiza zemljišta

Po ovome što vidim zemljište ti generalno nije loše. Malo je Ph viši nego što treba, trebalo bi biti više P i K ali to se može dodati. E sad dali je to dobro zemljište za lešnik to neznam. To će ti najbolje reći na institutu ili oni kod kojih nabavljaš sadnice. Stajnjak je u svakom slučaju nezaobilazan
 
ma pitaj nekog ko se razume u lesnike..poljoprivredna stanica ili neko ko vec ima posadjene.
a moz i da guglas malo..
Lesnik je zbun koji se sadi na razmak 4 x 3 metra.Voli duboka, karbonatna zemljista.Najkrupnija sorta je Rimski.Prihranjuje se u jesen sa 1.000 kg min. djubriva 10 : 30 .20 ili 10 : 20 : 30.Veoma povoljno reaguje na dodavanje organskih djubriva.Obe vrste djubriva treba zaorati medjuredno, po sredini medjurednog prostora.Ako zelimo da nam leshnik raste kao drvo, a ne zbun, trebamo ga kalemiti na podlogu koja se zove "mechija leska".

Djubrenje se moze vrsi i pre sadnje i to po analizi zemljista i to samo materijama koje nedostaju u tlu.. ako je zemljiste djubreno u toku priprema u jamice ne dodavati hranivo. stajnjak se stavlja svake trece ili cetvrte godine. za srednju Srbiju po iskustvu najbolje je kasnije dodavati 15:15:15 ! Najbolje se iskoristi ako se djubri u precniku krune u rano prolece.
Jos nesto,kad se sadi skracuje se koran radi boljeg prijema i dezinfekcije zile se obavezno potope u smesu predhodne zemlje i vode svinjske i govedje balege!
 
Hipija je napisao(la):
Evo mojih rezultat

KCI H2O CaCO3 Humus Azot P2O5 K2O
ph ph % % % mg/100gzemljista

0-30 7,23 8,09 7,56 3,83 0,19 22,3 23,9

30-60 7,52 8,36 13,86 3,41 0,17 7,1 16,9

60-90 7,84 8,58 27,72 2 0,1 3,1 10


Da li neko moze da mi kaze kakvo je zemljiste,inace hocu da sadim lesnik!
Sta treba baciti na njivu vestak(koji),stajnjak?

za sve vocne vrste koji se tek sade potrebne su vece kolicine djubriva -ide se na djubrenje na zalihu !!! Posto voce vise trosi Kalijuma treba ga i vise pa su to formulacije : 5:15:30 , 8:16:24 , 10 :20:30 itd pa sta nadjes ?! -znaci formulacije sa vise KALIJUMA U ODNOSU NA FOSFOR , stajnjak je prava stvar i uvek pozeljan , svi smo ga zaboravili ::samo bes::a on je jako dobar prvenstveno za popravku strukture zemljista !!!
Post je spojen: [time]1254802312[/time]
_________________________________________________
 
Čuo sam danas da će za 2010 biti obavezna analiza zemljišta za one koji hoće da dobiju subcencije.Tj ko hoće subvencije u 2010 , mora do 31.12.2009 da odradi analizu zemljišta. Možda je neko provalio ovo, a možda je i istina. Ipak znajući kako stoje stvari u poljoprivredi, i da i zbog najmalje sitnice i greške u papirima možeš da se oprostiš od subvencija, ja idem sutra da se raspitam oko ovog,,,
 
Da, i to sam čuo, nema subvencija za zemlju u zakupu, bio državnu bilo od fizičkih lica ::lose::
U vezi lucerke, pa šta ima veze, navedeš u papirima da je prošlogodišnji usev bila lucerka, i da će i sledeći usev opet biti lucerka, izvadiš uzorak na njivi i to je to. Da imam posejanu lucerku, ja bih ovako uradio, neće valjda sad da zakidaju i na njivama pod lucerkom :sta:
 
Kad su mi radili uzorkovanje zemljista /fertil/ lucerku koju cu da orem i sejem psenicu nisu hteli da uzorkuju.
 
verovatno zato što lucerka ostavi dosta azota u zemljištu, pa imaš toliko viška da bi mogao njima da prodaš :cao: Stvarno ne vidim drugi razlog zašto ne bi uzorkovali lucerište? Dobro, ovu analizu za subvencije će ratari raditi sami, iskopaš 2-3 ašova, i gotov posao. A ako ovi na prijemu papira za subvencije nešto zezaju, nemoj ni da navodiš da je lucerište.
Ovo je luda kuća , definitivno :zli:
 
i ja sam cuo da nece biti subvencija na arendu :udri: nezelim u to da verujem ali gde ima dima ima i vatre ...cista nepravda imas , a nemas .
sto se tice analize zemlje na rezultate sam cekao skoro pola godine u zr institutu. dzabe analiza
 
treba ti taj papir sa analize. Inače moj kolega nosio prošle ili pretprošle godine zemlju sa 4-5 parcela(različiti predusevi ), prvi put na analizu, kad ono ispalo da svuda treba da baci isto đubriva. Slučajnost? Neće biti :nono:
 
Moguće je da je preporuka za đubrenje ista i ako je isti deo atara moguće i da su analize slične. Nemoguće je se analize sa svih tih parcela baš podudaraju :sta: . Ipak mora biti bar neke razlike što je posledica različitog preduseva i različitog đubrenja.
 
Ljudi da nije ono,nema sbvencija za zemlju u arendu za one sto davaju zemlju u arendu,kod nas ima puno takvih platis mu nesto manje a on uzme subvenciju koja mu ne pripada!! :zli:
 
pa tako je svuda, samo jedno lice može da uzme subvencije, ili onaj koji je izdao zemlju u arendu(na crno, a i dalje se vodi na njega, ko da je pravi paor), ili onaj koji je uzeo zemlju u arendu, i potpisao ugovor o zakupu sa vlasnikom zemlje?Ja mislim da će ovi "naši" lepo da odrežu i da kažu da neće biti subvencija za zemlju u zakupu, a vi radite šta znate ::lose::
Inače juče bio da se raspitam za tu analizu u agrozavodu, prebukirani su za besplatnu analizu, ali ako hoćeš da platiš za analizu, onda može. Samo treba da se odnesu uzorci.

U vezi one analize mog poznanika, jasno mi je rekao da su preporuke za đubrenje iste za sve parcele, a to je naprosto nemoguće sa različitim predusevima :sta:Bar da ima malo razlika, nekih odstupanja...
 
yebes preporuke...to nije vazno uopste...ako ti fali fosfor, moras podici nivo u narednim godinama. moje iskustvo kaze da se godisnje prinosom iznosi oko 35-40kg po jutru.znaci sa 80-tak kg map-a si na nuli u odnosu na analizu.
u prethodnih par godina kupio sam 3 njive u istom delu atara. sve imaju fosfor izmedju 3-4.kad je map jeftiniji, djubrim s 200kg/jutru. kad je skuplji sa 100.sad sam nivo podigao na otprilike 15mg.to je neki minimum...
 
Nazad
Vrh