PDA

View Full Version : Ракија од шљиве

Advertisement

Advertisement

Advertisement

Strane : [1] 2 3 4 5 6

svetitrifun
06-11-09, 09:34
-Пекао сам ракију од шљиве. Кад је наточим у чашу, у средини на површини плива мали плавичасти једва приметан круг. Подсећа ме као да потиче од бакра. Приликом препека бацио сам прву литру, а казан за печење је био од 100 литара. Од чега то може бити ?

draganpan
06-11-09, 11:23
Nemoj da bacas prvu litru nego je stavi u naredni kazan...

ivanhoe
06-11-09, 17:47
Bakarusa! pocetak destilacije je pun metil alkohola otrovan za coveka,koristi se za ciscenje

Bećarina pusta
08-11-09, 12:48
Bakarusa! pocetak destilacije je pun metil alkohola otrovan za coveka,koristi se za ciscenje

Slažem se.

svetitrifun
11-11-09, 22:33
Шта је проблем ? Колико треба одвојити првих литара препеке ?

draganpan
12-11-09, 08:05
U nedelju 8 novembra u mestu Baljevac kod Raške održana je treća RAKIJADA u takmičenju rakija, jer je ovaj Podkopaonički i podgolijski kraj bogat dobrim rakijama od šljive. Bilo je odličnih rakija konkurencija jaka ali su proglašeni i pobednici, dobili sertifikate i jedva čekaju iduće godine ponovo manifestaciju koja se uvećava.
Tada ću vas obavestiti na vreme da učestvujete svi koji imate dobre rakije. Ali vodite računa kvalitet mora biti bolji od valjevskih rakija koje su poznate ali ... hm ... videće se... >:({

svetitrifun
12-11-09, 08:27
Оће ли неко да напише колико прве количине препеке треба одстранити на почетку печења. Да ли је та количина у вези са капацитетом казана? Ја сам одбацио прву литру али изгледа да то није довољно

draganpan
12-11-09, 08:39
Obzirom da odvajanje prvenca nije jedini fazon u pecenju rakije evo pogledaj malo ovo...
pa se nadam da sam ti pomogao
http://www.sveovinu.com/index.php/topic,406.0.html

dalibor79
15-01-10, 01:32
odvajanje ibacanje je cista glupost uzmi kazan koji mia destilat ugradjen i nem sta da se odvaja ::D

draganpan
15-01-10, 07:12
[/quote]

odvajanje ibacanje je cista glupost uzmi kazan koji mia destilat ugradjen i nem sta da se odvaja ::D

Ovakve diskusije su neukusne i treba ih ukloniti odmah, da nebi zaglupljivale one koji uce kako se pravi dobra rakija, jer covek je sa znanjem na nivou 19 veka...

sajber seljak
16-01-10, 20:23
plavetnilo u rakiji se javlja zbog loseg bakra od kog je napravljen kazan

miladinovic
16-01-10, 20:43
Kad radis prepek od 80 litara baci se oko 2 litra,ocenis kad ide pravi alkohol a kad ide metil(ako ne znas gradiraj cim je to sto istace jace od 60 stepeni pustaj u rakiju)
za dobriu rakiju bitno je sve,sorta sljive,zemljiste,polozaj ka suncu,ako je to ok onda se u kominu stavlja samo zdrava sljiva i dodaje se voda do vrha sljiva u kaci i ostavi se tako da vri,voda je jako bitna stvar
pecenje je vec laksa stvar,vesela masina radi svoje
o cuvanju rakije drugi put
Ako hocete rakiju od koje ne boli glava ne stavljajte ni gram secera i samo pozegaca ili madzarka,sve ostale sorte nisu bas za zdravlje jutro posle dobre,ko popije litru(npr 20 gradi,50 stepeni) a ne boli ga glava ujutru to je dobra rakija,moras ustati iz kreveta kao mlado lane,samo zedan i nista vise,ni muka ni glavobolja
Ovo sam napisao zbog pocetnika neke osnove mozda neko nauci nesto
>:({

dalibor79
16-01-10, 22:48
potpuno se slazem sa tobom miladinovicu svak cast i poruka draganupan da procita sta sam napisao pazljivo mada sam samo zaboravio da kazem da odvajam u prepeku a miladinovic je samo potvrdio tj ima isti metod pecena kao i ja a ti draganpan nemoj da vredjas i nemoj da budes bezobrazan i nemoj nikog da ponizavas jer to nije lepo :<<> >:({

Post je spojen: 1263675028________________________________________ _________
prava rakija od ciste sljive bez truni secera inemoze da bude najmanje 500 dinara a ovi sto prodaji ispod zapitajmo se kojim je metodom nastala pozzzz svima >:({ >:({ >:({ >:D >:D >:D

Vladimir.m
18-01-10, 02:53
Kad prepečinješ, bacaš prvi 1l na kazanu od 100l. OBAVEZNO! Metil alkohol ključa na nižoj temperaturi od etil alkohola, i zato prvi izađe iz kazana. A plava boja nema veze sa tim (mislim kad bi stajala u buretu neko vreme, da bi nestala), jer pre 10-20 godina niko nije odvajao metil alkohol.

miladinovic
18-01-10, 12:44
Verovatno bi bure apsorbovalo to malo bakra,ili bi samo obojilo rakiju da se ne vidi,pitajte nekog hemicara.
Za metil upravo tako se desava hemijski,a j abacam i vise od litar probam po malo sve dok ne potece cist etanol,razlikuje se ukus a grad oseti razliku u koncentraciji alkohola

svetitrifun
02-02-10, 09:12
Пекао сам ракију око Крстов дана, на казану од сто литара избацио прве скоро две литре и поново се јавио, истина мали плавичасти круг, једва приметан на средини. Мислим да је у питању, што каже сајбер сељак, лош квалитет бакра. Причао сам и са другима који су пекли на овом казану и кажу да имају исти проблем.
Шта би било, кад би усред печења кад већ тече ракија, пала температура. Да ли би поново кренуо метил, или се он јавља само у почетку ?

maki_vs
02-02-10, 10:19
sto se bakra tice uzmes gazu i procedis rakiju i resena svar >:({

Maestro
02-02-10, 15:08
Пекао сам ракију око Крстов дана, ............. Шта би било, кад би усред печења кад већ тече ракија, пала температура. Да ли би поново кренуо метил, или се он јавља само у почетку ?

Milane, NE ne bi ponovo krenuo metil, jer intezitet vatre samo reguliše količinu etil ahkohola koji teče iz lule, jer metil poteče samo na početku, prvi (tačka ključanja niža).

talianu
02-02-10, 18:23
Što se tiče plave boje to je samo oksid bakra koji se stvara u kazanu uglavnom zbog nehigijene istog.Dobro bi bilo da kuvaš vodu pre nego počneš peći rakiju.Ako je kazan čist problem ti je u luli i hladnjaku gde se vremenom nataloži koječega.Problem rešiš sa malo žive sode.
Što se tiče metanola on je produkt truležnih bakterija koji su aerobni (fermentišu samo u prisustvu vazduha) ja sam to rešio sa vakum buretom (bure hermetički zatvoriš iz njega ide jedna cev koja ide u sud sa vodom) u takvom buretu mogu da rade samo korisni kvasci zato što su anerobni (fermentišu samo bez prisustva vazduha).Pošto je komina tečna u njoj nema vazduha tako da fermentacija teče svojim tokom ali u otvorenim sudovima na površini rade i truležne bakterije koje dovode do stvaranja metanola a mi naravno mešamo tu kominu 2-3 i više puta dnevno i količina metanola se povećava.Bilo bi dobro zato odvojiti na prepeku 1-2 litre.
Napominjem da za dobru rakiju mora biti i dobro voće (zdravo i zrelo) a nikako trulo i plesnivo.
To što smo mi navikli da u rakiju guramo samo otpad i polemišemo dal je dobra ili još bolja stvar je naše kulture prema božanstvenoj kapljici!!!

svetitrifun
06-02-10, 06:02
Кад радиш то са цревом за одушак да ли мешаш и колико често комину, или опште не мешаш ?
Ма овај казан иде по селу од куће до куће, и кад га добијеш онда те газда пожурује ајде чека овај, онај је звао и тако... Ја га обавезно оперем врућом водом, стварно воли да то буде уредно и чисто. Прао сам и лулу и казан увек, али нисам хладњак. Вероватно је ту проблем.
А радим иначе то са поновним цеђењем, али узмем оне женске јастучиће за скидање шминке, много добра ствар, за ракију. Хвала на памети браћо

senator
06-02-10, 13:43
Ja imam vocnjak od 50-ak sljiva cacanska rodna, star desetak godina. Skupljam samo zdrave sljive i ne stavljam ni gram secera jer sama sljiva ima visok procenat secera u sebi. Kada pecem gradiram ljutu na 22 grada, a kada se ohladi i "slegne" ima oko 21. Cale je ljutu bojio nekom vrstom pecurke koja raste na dudu ispred kuce od koje rakija postane zuta kao jestivo ulje, a ja stavim suvu sljivu u gazu, pa to stavim u bure sa rakijom. Inace, ja rakiju ne pijem, samo posluzim kod dodje i razdeljujem po familijim.

Post je spojen: 1265456648________________________________________ _________
Inace, planiram da zasadim citav hektar sljivama, negde oko 500 sadnica.

ljusha
06-02-10, 17:31
Evo i moje procedure
Kada pokupim šljive i kada one odpuste(vidi se tečnost u kaci)dodam 1,5%-2 šećera,čisto da bih se poboljšalo vrenje.I ne mešam kom.
Pre nego što počnem sa pečenjem sa koma skinem gornji sloj(uhvati se kora) i taj deo bacim.
U posudu gde mi curi rakija(lonac sa gazom)stavim plastičnu flašu(odsečenu na pola)napunjenu vodom,tako da rakija curi u flašu i sliva se u lonac.
Videćete kako metanol ostane u flaši u gornjem sloju.
Rakiju sipam u dudovo bure da dobije boju i ukus,zatim je presipam u staklene posude. >:({
http://i50.tinypic.com/2u5bzm9.jpg

rebeljac
01-03-10, 20:42
Купујем МАЏАРКУ за ракију.Шљива мора бити зрела и једра, без буђавих.У буре од 10 казана(1000кг) иде 850-900кг. шљиве и сипам воде да огрезне, да вода покрије шљиву.Постоји мерач шећера у течности.Он треба да показује ''0'' кад почињем са печењем. То може бити 15-ти или 21-и дан од сипања у кацу, зависи од времена. Први литар-два препека сипам у меку па поново препечем.Од последњег препека оставим 2 лит. за чишћење. Препек узимам до 26 гради, оно што изађе од 26 до 12 гарди (3-5 лит.) вратим у меку.Касније ''испечем'' дестиловану воду и са њом разредим љуту од 26 гради до нивоа који ми одговара, 19-21 град.Нема лепше ракије мада и Чачанка не заостаје. Иначе плаветнило може да се јави ако није казан добро орибан пре почетка препицања.Дудово буре је закон. :veseljak::

krcinac
01-06-10, 16:47
dobar savet :lol:? i ja sam amater ali ovde su jos veci amateri od mene . da se ne ljutite to vam je dobronamerna kritika skoro svako od vas pravi greske i to kakve. tako da sumnjam u to da imate dobru rakiju. osim par koji su naveli da stavljaju ciste i zdrave plodove da se izvrsi vrenje sve ostalo manje ili vise je netacno ili delimicno tacno, ne radi to niko namerno od vas vec sto su tako navikli i sto je to "tradicija" a to tradicija je diskutabilno nije tvoj deda radio to sto je tako trebalo vec sto mozda nije imao druge mogucnosti ili sto nije znao drugacije a danas postoji literatura i internet a tu moze svasta da se nauci. kod nas su retki koji imaju dobar kazan i koji mogu svake godine da proizvedu kvalitetnu rakiju (istog kvaliteta) u proizvodnji rakije je sve bitno od ukomljavanja pa pecenja do odlezavanja ili dozrevanja rakije bilo kad da se napravi greska tesko da moze da se popravi a u vise slucajeva nikako. samo par zabluda da odagnamo pa kada procita neko mozda se ukljuce i ozbiljniji od nas da objasne citav proces mada to nije tako malo podrucje kako vam se mozda cini.
metanol ili kod nas poznatiji kao metil alkohol nemoze nikakvom plasticnom flasom odvojiti od drugih alkohola ( A NI NEKOM DRUGOM)
rakija se ne stavlja u bure da bi dobila zutu boju , a jos manje je dudovo bure dobro ili zakon za rakiju (isti ucinak biste napravili sa karamelisanim secerom mozda jos i bolji ( sto ne znaci da treba da farbate sad sa secerom) a jos manje sa pecurkom .
kazan se ne cisti sa rakijom niti cete "bakar" procistiti gazom . a sto uopste nije bakar.
krovina nece da zastiti sljivu da ne primi ukus od tog vec plesnivog voca..........
a i super bi bilo da moze temperatura da se namesti tako da ispari samo metil pa to lepo se odvoji i super ........
pozdrav svim buducim proizvodjacima rakije koji nece da zamere >:({ i ziveli naravno

Kengur
01-06-10, 17:15
tako da sumnjam u to da imate dobru rakiju.
metanol ili kod nas poznatiji kao metil alkohol nemoze nikakvom plasticnom flasom odvojiti od drugih alkohola ( A NI NEKOM DRUGOM)
rakija se ne stavlja u bure da bi dobila zutu boju , a jos manje je dudovo bure dobro ili zakon za rakiju (isti ucinak biste napravili sa karamelisanim secerom mozda jos i bolji ( sto ne znaci da treba da farbate sad sa secerom) a jos manje sa pecurkom .
kazan se ne cisti sa rakijom niti cete "bakar" procistiti gazom . a sto uopste nije bakar.
krovina nece da zastiti sljivu da ne primi ukus od tog vec plesnivog voca..........
a i super bi bilo da moze temperatura da se namesti tako da ispari samo metil pa to lepo se odvoji i super ........

Kao prvo nisi shvatio tekst.covek je rekao da kada krene prepek stavi u plasticnu flasu vode i preko toga preliva prepek iz kazana.Posto je metil alkohol tezi od vode padace na dno te plasticne flase a sav dobar alkohol ce se prelivati preko u posudu za prihvatanje rakije. Ja inace ne radim tako, nego kada krene prepek odvojim do pola litre prvenca i to se baca a ostalo se sakuplja.Kada dogura sa gradima oko 10 prekidam sakupljanje i ostalo razblazivam vodom.

Bogami,drvo ima neka jonoizmenjivacka svojstva, veze malo taj bakar sto se provuce i da ukus, sta vise ponekad ga i pojaca i istakne

Sam pamuk iz gaze i vate moze posluziti da se stetni bakar veze i ukloni iz rakije.To su principi prirode i to se mora postovati.Ako se nekom ne dopada moze i da ne pije rakiju.

krcinac
01-06-10, 18:03
shvatio sam potpuno a to odvajanje metila sam video svojim ocima to jest video sam tu "spravu" a ne metil . plasticnu flasu izrezanu na pola i namestenu u vodoravnom polozaju tako da curi rakija iz aparata direktno u flasu pa onda iz nje u posudu za prihvat rakije. samo sto sa time ne moze da se odvoji metil alkohol, neznam dali smo se razumeli ja sam samo na brzaka naveo zablude iz gornjih postova. naravno treba odvojiti prvenac a sad dali ce to biti pola litre(u sta sumnjam) ili litar i po treba da odredi onaj sto pece rakiju naravno ako je dobar poznavalac i moze da prepozna kada da se predje na hvatanje srca ili dobre rakije.

sto se tice razblazivanja i ja razblazujem "destilisanom" vodom.
ne iz prodavnice vec sam na kazanu destilisem i to koristim za razblazivanje ne mora da bude destilisana u sustini treba da odgovara PH vrednost.

sto se tice drveta nisam ni rekao da drvo nije dobro vec samo da dudovo bure nije dobro to jest da osim boje od njega rakija nece dobiti nista.
osim toga meni uopste nije normalno da se ikakav bakar tu seta po rakiji i to verovatno nije bakar vec neociscen kazan

ovo zadnje necu da komentarisem jer uvek ce se nekom svideti tako bar koliko ja znam niko je do sada nije bacio ::namigivanje::

ljusha
01-06-10, 18:18
Zašto dudovo bure nije dobro za rakiju?
Hoćeš da kaže da rakija ima isti ukus iz bureta i kada bih je ofarbao karamelom?

krcinac
01-06-10, 18:36
uh! pocela je diskusija ....
naravno da necu da kazem da rakija ima isti ukusu ako se ofarba dudovim drvetom ili karamelizovanim secerom. bolji je ukus sa secerom >:D . zato sto iz dudovog bureta neces dobiti nikakav ukus vec samo boju pa samim tim neefikasna posuda za odlezavanje rakije isto kao i bagremovo sto opet ne znaci da nemozes da drzis rakiju u njemu tvoja rakija , tvoje bure i sta te briga ako nemas drugo stavi u njega ali kada neko tek treba da kupi bure i ima mogucnost da bira a cena skoro ista onda bar moze da izabere hrastovo.

ljusha
01-06-10, 18:53
Sve,sve,ali da iz dudovog bureta nećeš dobiti nikakav ukus i da je bolji ukus sa šećerom :<<> :<<>

Kengur
01-06-10, 18:57
U pravu si, hrastovo je ipak najbolje zbog svog svojstva da da rakiji-vinu pitomiji ukus.Nažalost,jedno je praksa, a drugo je stvarnost.KAko ko može tako radi.Sve se sada u ovo doba svelo na rad uz pomoć štapa i kanapa.

Onečišćenje može biti samo ako se ne savesno koristi kazan( razni otpad od prethodnog pečenja).Poznato je da recimo alkohol iz rakije reaguje sa bakrom koji je načela patina tako da se nešto provuče i u rakiju.Da bi se te male količine bakra mogle odstraniti postoje gore navedene metode.To je najjeftinije.Možeš ti i elektrolizom da odstraničš bakar, ali tada će litar ljute biti kao Whyski.

ljusha
01-06-10, 19:01
I kako god da je napraviš bolja je od bilo kog djubreta iz prodavnice.
Idem sad da bubnem jednu ::namigivanje::

Kengur
01-06-10, 19:10
Ljusha, vidim da i tebe ponekad uvredi neki bezvezni komentar.
Gruni jednu šljivku i za moju dušu, da pokorimo ove koji nemaju prakse sa rakicom. >:({

krcinac
01-06-10, 19:18
Sve,sve,ali da iz dudovog bureta nećeš dobiti nikakav ukus i da je bolji ukus sa šećerom :<<> :<<>

e sad moram i ja da bubnem jednu hahahah
covek je nekad primoran na svakakve stvari ...... mozda ukus nije bolji ali svi ti koji su hvalili tu iz dudovog hvalice i tu ofarbanu i nece znati sta si uradio a usput mozda i prikrije neku manu rakije koja se pojavila u toku fermentacije ili dest.. . ebi ga sad vas navodim na prevaru nemojte to da radite ni jedno ni drugo osim ako nemate drugog izbora. a ako i hrastovo nije zdravo izbegavajte i njega onda je bolje u stakleni balon ostavite malo prostora za vazduh i ubaciti par hrastovih dascica . ovo sa secerom sam sam probao to mi je rekao jedan stari vuk kog nebih sad da deskriditujem i da mu spominjem ime da mu nebi reputacija stucnjaka otisla do ":":{

Kengur
01-06-10, 21:38
JA praktikujem da po završetku odma' prebacim u stakleni balon, tamo odstoji da sazreva.

Ako stavljaš u hrastova burad ne misli se sada da će ona tamo večno stojati.Malo odstoji tek toliko da poprimi šmek i da se izbistri i ohladi i onda pide pretakanje u staklene boce i na tamno mesto da se ostave.Posle 2-3 godine rakija je sazrela i EXTRA je.
Ko nije isprobao, nek proba videće se razlika i po gustini i po mirisu i sve što vreme odradi.

@ Ljuša
jes probao rakiju koja je u sebi imala malo korena Lincure?

ljusha
03-06-10, 16:36
Ne,šta je lincura?

Kengur
04-06-10, 20:29
To ti je lekovita biljka od koje se koristi koren.U jednu flasu o 1l stavi se olam tog korena i ostavi da stoji nekoliko nedelja.Rakija ce poprimiti prijatan ukus od lincure,nece se u sustnii izmeniti ukus,cak ce ga i pojacati.

Sama lincura se moze naci negde u okolini Valjeva i sire.Jedan mi je drug doneo odatle, ja stavio u rakiju i odusevio se.Kada mi je rekao da je ona veoma skupa, da se tesko nalazi, i da je zasticena, nije mi bilo sve jedno.

Probaj da nabavis,fenomenalno je.

sepa
28-07-10, 01:37
E sad kad se toliko vodi polemike o proizvodnji rakije,niko nije napisao kako plasirate svoju rakiju i gde,kolike su cene rakije od sljive...?
Ajde malo da udjemo u tu problematiku..
Pozz

Kengur
28-07-10, 11:17
Mi proizvodimo za sopstvene potrebe.
Inace cuo sam da je dobra sljivovica negde oko 600- 800 din.Ali da je stvarno cista i da je OK

kicca
28-07-10, 21:40
Po toj ceni setesko moze prodati veca kolicina :<<>
Trziste je siromasno ljudi su izgubili "ukus"za cisto i domace kada im serviraju za 200rsd "firmirano"pice pa onda sami sebe ubedjuju da nije lose nazalost tuno {"{":

sepa
28-07-10, 21:47
Daj boze da se moze po toj ceni prodati...
Na zalost i ja sam proizvodjac sljiva,a i rakije i mucim se sa prodajom,ciste kvalitete rakije stare i po 10 godina...
Ako neko ima plasman neka javi..

kicca
28-07-10, 21:59
Nazalost ljudi skupo placaju kojekakve falsifikate vocnih rakija sljiva koliko ja znam nemoze tako lako da se se falsifikuje bar nema lako dostupnih vestackih aroma pa je i sa te strane bezbednija neznam kod mene u selu redovna cena za pristojnu sljivovicu od 50° je oko 350rsd cak i po 300 ima sta ima ljudi nemaju gde prodaju posta mogu svima trebaju pare {"{":

Kengur
29-07-10, 00:44
Ko hoce kvalitet mora i da coluje nesto vise ::novac:: inace ode jetra po k.... od vestaka

Post je spojen: 1280353752________________________________________ _________
Ko hoce kvalitet mora i da coluje nesto vise ::novac:: inace ode jetra po k.... od vestaka

Dukanac
29-07-10, 00:56
Kod mene u podrumu u buradma ima negde oko 1400l šljivovice i 650l ljute, prodajemo po malo, 400 din ljuta, 250 šljivovica, inače imam jedno balonče ljute stare 20 godina, to je deda ostavio kad se ja budem ženio, izgleda da ce rakija još da stoji, a mene kopka kakva je, moram da otvorim da probam ::namigivanje::

Kengur
29-07-10, 01:05
Eto cene se drasticno razlikuju, od kraja do kraja. Gde ima vece ponude cena manja i obrnuto {"{":

marko d
29-07-10, 01:07
Kod mene u podrumu u buradma ima negde oko 1400l šljivovice i 650l ljute, prodajemo po malo, 400 din ljuta, 250 šljivovica, inače imam jedno balonče ljute stare 20 godina, to je deda ostavio kad se ja budem ženio, izgleda da ce rakija još da stoji, a mene kopka kakva je, moram da otvorim da probam ::namigivanje::

Pa koja ti je razlika izmedju ljute i sljivovice? ^-^

Dukanac
29-07-10, 01:10
Kod nas je šljivovica rakija max 12 gradi, a ljuta je prepek šljivovice i ide od 18 do 23 grada, može i jača al gori želudac.

Post je spojen: 1280355184________________________________________ _________

Eto cene se drasticno razlikuju, od kraja do kraja. Gde ima vece ponude cena manja i obrnuto {"{":

Ovde se slabo prodaje rakija jer svi imaju svoje šljive.... Al se zato dosta pije, to je glavno pice, kod mene 1l se potroši za 2 dana.

Dragojlo
29-07-10, 02:17
Bogami jos malo pa se blizi zlatna jesen, kad pocinju da rade *Vesele masine* meni najlepsi deo jeseni kada se rakija pece, uf pa vruceg krompira ispod kazana i malo soli ekipa je tu uvek da pomogne, pa tako cekamo da mesec pripekne, a onda cetvoronoske kucama :lol: :lol: :lol:

Ljudi interesuje me zna li neko neki tel. kontakt neke dobre bacvarske ranje, trebaju mi dva bureta od hrastovine od po jedno 100-150l za svoje potrebe. Znam da je za to najbolji slavonski hrast, kao i kitnjak i luznjak, a u Srbiji kazu nabolji raste na planini Kucaj.

Bitno mi je da je samo gradja cepana da nije rezana jer velika je razlika u kvalitetu duga za burad kada su cepana i rezana...

Ako neko zna neku radnju neka odgovori moze i na PM >:({ >:({

kicca
29-07-10, 20:31
Za odležavanje, starenje rakije trebalo bi koristiti isključivo hrastovo, neparafinisano bure. Bure mora da diše jer je u odležavanju rakije veoma bitan kiseonik (vezuje se sa aldehidima i ostalim štetnim nus produktima iz pečenja). Nakon najmanje jedne godine vrši se razblaživanje destilovanom vodom ali iz više puta (ne odjednom ) dok se ne dobije željena jačina rakije. Hrast pored boje daje i karakterističnu aromu koju dobri poznavaoci rakije odmah osete.
Sve ovo gore potpisujem jedino su ovi aldehidi diskutabilni ali o tome cemo neki drugi put nego mislim da si malo promasio temu /mislim nemo se ljutis :lol: :lol:/
Isto kao kada bi te neko pitao na koji nacin i kada najbolje da uzorem sa IMT_om a ti mu kazes Prodaj to i kupi John deere.
Aeraciju/kontakt sa kiseonikom/ moze izvrsiti povremenim otvaranjem ili stavljanjem plutanog cepa na staklene balone.
Odlezavanje se sasvim uspesno moze vrsiti u staklenoj ambalazi naravno nece biti isti ukus kao iz bureta ali ce dobiti odlezalu rakiju koja ce svakako dobiti na kvalitetu starenjem >:({

marko d
30-07-10, 00:48
Ljudi, koju vi sljivu koristite za rakiju?Moja je stenlejka.(Stanley)I od 10 kila sljive izadje 1 L rakije.
Pitam da bih znao kako je kod drugih sorti,posto su sladje.... >:({

Kengur
30-07-10, 00:55
I ja koristim Stanley jer je krupna,slatka i socna.Sve tri osobine na mestu.
Imam i Cacansku rodnu i Cacansku lepoticu.
Sve su one po meni iste, "kane" oko 10- 12 litara ljute svedene na 20-21 grad.

marko d
30-07-10, 01:06
Bas tako, :D nego sad citam prve postove kako kazete da bacate prvi litar.. ^-^
Ja prvih 10,13 L koja je cista rakija (21 grad) pravo u bure a sve ostalo u sledeci kazan..A u buretu stoji 5,6 godina i nema nikakvog bakra...To je ona slika gore,nema niceg..a to plavilo sto se vidi,to se meni desava kada je prvi kazan u sezoni i vise ne........

Kengur
30-07-10, 01:11
treba odvoijti tzv "prvenac" - metil alkohol.E zato se odvaja do 1 litra kada krene prepek.

marko d
30-07-10, 01:14
Zasto?Jel otrovan?Jel steti necemu?Ja to ne radim......Mislim da od stajanja u buretu da to ispari.....

Kengur
30-07-10, 01:55
Metil-alkohol u vecim kolicinama moze da izazove slepilo, stetan je kada se nanosi na kozu,lako se upija kroz nju i izaziva razne poremecaje u metabolizmu.
Obavezno to odvajaj,ne igraj se sa vidom.
Ispariti nece brzo, ako cekas ode i etanol koji je osnova kvalitetne rakije.Ne kraju ces dobiti neku brlju koja nece biti ni za pice ni za bilo sta drugo. Jednostavno mozes sve prosuti i zavrsen posao.

kicca
30-07-10, 02:27
I da plavilo koje se vidi u rakiji jeste produkt oksidacije kazena,lule,kondenzatora odnosno bakar je na spojevima najcesce oksidisao zato se pre pocetka pecenja rakije ako je duze stajao treba detaljno oprati pri cemu je najbolje koristiti kausticnu sodu koja je malo zajebana za rukovanje pa je za pocetnike dovoljna i soda bikarbona >:({

marko d
30-07-10, 02:34
Ovo sam prvi put cuo,kod nikad nije tako radjeno,pecemo rakiju nekih 20,30 godina i ovo prvi put cujem...uglavnom sada sam naucio nesto novo...... >:({

kicca
30-07-10, 02:56
Pa u principu ako je kazandzija bio pravi i ako se vodi racuna o kazanu do ovoga moze zaista i da nikada ne dodje mada ovo pranje nije steta da se uradi u svakom slucaju :D

Post je spojen: 1280448041________________________________________ _________
@dukanac
Samo vezba i vezba ponavljanje je majka znanja >:({ >:({ >:({ :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

marko d
30-07-10, 03:00
To je ok.Mada mislio sam i za taj metil-alkohol sto moze da izazove slepilo....To stvarno nisam znao...... >:({

kicca
30-07-10, 03:10
Pazi ovako ceo tok pecenja je lako ispratiti pokusaj da kada pecete rakiju probas malo cim krene puna je metil alkohola i osetices bockanje ,paljenje i cudan ukus u ustima zatim probaj kada izlazi 4L otprilike tada je veoma jaka ali je osecaj i pored jacine prijatan i umesto bockanja osetis toplinu i na kraju patoka njen ukus nemoram posebno da objasnjavam :D
Ovo ponovi par puta i mocices tacno da uocis razliku kada iz kazana ide metil,kada srce a kada patoka jedino sto ces prespavati ostatak dana :lol: :lol: :lol: :lol:

North ARMY
30-07-10, 06:03
Jbg mi to zovemo patoka i nju pustamo do 10 gradi kad padne ispod 10 gradi prosipamo kom i ide nova tura.
Na kazanu od 100l bude 12-16L u proseku sljivovice od 19-20gradi(u proseku) cale ne pije ali kad uzme koju voli da je jaka pa on ostavlja 21grad a deda voli mekanu i on je tamani kao i ostali stariji ljudi koji su u kondiciji za rakiju on ostavlja od 18-19gradi.
Eeee koliko su ti stari popili rakije a niko nije oslepeo iako ne prosipaju ni kap a kamoli prvu litru :D

Post je spojen: 1280460237________________________________________ _________
http://i25.tinypic.com/5qo8i.jpg

marko d
07-08-10, 00:09
Jos malo pa pocinje kupljenje sljiva....evo malo slika.. >:({

http://thumbnails24.imagebam.com/9188/55aa8291876513.jpg (http://www.imagebam.com/image/55aa8291876513) http://thumbnails13.imagebam.com/9188/b1975091876551.jpg (http://www.imagebam.com/image/b1975091876551)

Kengur
07-08-10, 00:16
trenirate malo uz sljivku ^-^

Dukanac
07-08-10, 00:19
Joj jeste... Sad imam kod komsije da kupim 5-6 dana, a sakupi se nas 15-ak i samo picimo, moj posao je da sa jos jednim vucem sljive traktorom do kuce i sipam u kacu, a ni to nije lako, treba podici raniju od 100kg....

marko d
07-08-10, 00:22
Uglavnom bolje to za 2,3 sata nego ceo dan pod sljivom.. {"{": {"{":

sasa1
17-08-10, 13:06
dali neko zna gde moze da se kupi termometar za temperaturu rakije i posto je?

Марко_ПН
03-09-10, 12:11
Zdravo narode. Rešio sa društvom ove godine po prvi put da pečem rakiju (šljivovicu)... Kupili 200 kg Stenlej (valjda se tako zovu) šljiva, pa me interesuje šta ću sad dalje sa njima... :lol: Šta smo uradili? Krenuli prvo da vadimo koštice iz svake šljive... odradili 100 kg i više nismo mogli. To što smo očistili stavili smo u plastičnu bačvu kapaciteta 300 kg, sačekali 24 sata, bilo je pokriveno, izmuljali (udarali, promešali) velikim drvenim veslom, jer šljiva nije bila sva meka, bilo je dosta onih tvrdih, za jelo... Zatim, napravili sirup od 5kg šećera, sačekali da se prohladi, ubacili u bačvu, promešali i rastegli najlon koji smo stegli gumom za biciklu....
Pitanje glasi: Da li postoji i kolika je mogućnost da mi od ovoga napravimo rakiju:lol:
Hvala unapred.

Post je spojen: 1283505240________________________________________ _________
Drugih 200 kg smo sipali u plastičnu burad od 100kg po 50 kg šljiva... nismo čistili od koštica. Dobro izudarali i izmuljali veslom, sipali po 2,5kg sirupa od šećera i takođe zategli najlon preko....
svaki savet je dobrodošao... hvala...

marko d
03-09-10, 23:20
Moze se peci...odprilike posle 21 dan...naravno je moguce napraviti rakiju ali ne verujem da ce iko usluzno da dolazi sa kazanom da ispece 2 kazana......Prosecna cena usluznog pecenja je 300 din po kazanu a da neko dolazi zbog 600 din?....ipak ako imas nekog rodjaka ko ima kazan onda je druga prica.......
P.S Inace bi valjalo predstaviti se u temi http://poljoinfo.com/caffe/za-nove-clanove-da-se-predstave/2865/

kombajner
03-09-10, 23:45
Mi napravili rakiju,naravno bez ikakvog secera ili drugog dodatka jacina oko 57 stepeni! izaslo je oko 150l ljute rakije... bice do sledece godine u ovo vreme :lol: inace imam jos dosta na lageru starije oko 700 800l iz koje prodajem po 7 evra za litar uzima se za razna slavlja... poznat sam u ovom kraju po dobroj domacoj >:({

marko d
03-09-10, 23:48
700 din?Al si batlija.. ::svaka cast::
Koliko gradi?

Post je spojen: 1283546897________________________________________ _________
i koliko stara?

Kengur
04-09-10, 10:15
E pa kod nas je usluga pecenja 600 RSD po kazanu a prepek besplatan.
Marko PN sve sto ste uradili je po JUSU i bice koja kap ljute sigurno.

Babin zub
04-09-10, 11:25
E svega sam se nacitao u ovoj temi,i slatko sam se ismejao,i po malo i nervirao...Ali sam na kraju shvatio da ovde o pecenju rakije malo toga mogu da naucim :lol:
Marko_NP,lepo od vas sto ste cistili svaku sljivu od kospe,ali to je kao sto videste nemoguce izvesti sa celokupnom kolicinom.Ali sve ostalo je lose.Prvo,da bi sljiva bolje tj vise bacala,potrebno je da dooobro sazri.Tada je puna vlastitog secera,a drugo,taj špinovani šecer koji ste dodavali-zasto bre:lol:Nemoj nikad vestackim putem stvarati alkohol.Pa ti ces to covece piti.Zasto se trujes?I sta ste dobili lupanjem vesla po sljivama?Pa sama ce sljiva prevreti nakon 21 dan,bila zrela ili pojaka,samo je razloka koliko ce bacati rakije,a tu ni jedno veslo nece pomoci :D

Elem,da se i ovde ne predstavljam(obavljeno u rubrici za to,pa koga interesuje...),opisacu nacin na koji ja pecem rakiju od '93. na ovamo:
1.Šljiva mora dobro sazreti.Rod ne stize ujednačeno i zato je dobro bar u dva navrata "potkupiti" je,a zatim kada sazri omlatiti i pokupiti.U kominu ide samo ona šljiva koju bi ste pojeli,a ne kao sto su nasi stari trpali sve sto stignu,i trule,i budjave,i same košpe.
2.Sudovi moraju biti cisti tako da iz njih mozete jesti.Pocev od kofa u koje se kupi,gajbi u koje se presipa,preko kaca i buradi u kojima komina odlezava naredne tri sedmice(nikako tu burad ne koristiti za nesto drugo sem za cistu vodu jer plastika za uvek uvuce miris i posle rakija dobije šmek),pa sve do suda u koji izlažemo prepek i buradi u kojima rakiju ostavljamo da odleži.Burad trebada su preradjena,a ne da budu trula iz nutra,kako rakija ne bi bila puna trunja.
3.Kazan mora biti dobro opran jer je stajao godinu dana.Neko gore rece da mu se pojavila plavicasta skrama po rakiji.To je samo od oksidacije bakra na pocetku pecenja rakije.Zato ja volim da pecem rakiju na kazanu sa kojim je vec neko pre mene "otvorio" sezonu,tako da je kazan dezinfikovan.Naravno,kazan doooobro oprati i pre nego sto se pocne sa prepekom,oprati i lulu i "aparat",sto bi rekli moji valjevci.
4.Drva moraju biti suva i sitnije iscepana(da se ne gura u kazan sve sto moze uci kroz vratanca)jer vatra mora biti konstantna,da ne dolazi do prekida "curenja".

Kao sto gore rekoh,sljivu ostavljam da dobro dozri.U burad od po 200kg sipam onu koja ranije opadne,koju "potkupim" u dva do tri navrata,a zatim(u zavisnosti od toga koliko rodi)ostalo sto omlatim kad sazri ide u kace,a zatim dolijem toliko vide da šljiva "ogrezne" u njoj(znaci da voda dodje po vrh sljiva).Kace dobro povezem da u njih udje sto manje mušaraka,osa i stršljenova,jer i oni doprinose odredjenom šmeku kod šljive.Nakon 21 dana(nekad i ranije,u zavisnosti od temperature),kada komina prestane da "radi" tj kada prevri,moze se poceti sa pecenjem rakije.Bilo bi pozeljno sto ranije,zato sto košpe što duze stoje u komini komina dobija gorčinu,a to svakako ne valja.Narocito ovo vazi za stenlej.Ja nemam kazan(kod nas nabavis kazan i za svaki ispeceni ili prepeceni das po litar rakije)pa tako zavisim od drugih.
Sa vrha kace skidam skramu koja se uhvatila i bacam je.Meku rakiju,šljivovicu,teram na oko 12 gradi a zatim izlažem kazan.Prepičem rakiju ujutru,kada je tabarka sa vodom hladna(jako je bitno da i kod pečenja voda u tabarci bude sto hladnija,pa ako imate uslove redovno je menjajte).Prvi litar (u sud u koji mi istice rakija poturim teglu od litar) koji istekne od prepeka vracam u meku rakiju,ostalo teram na 21-22 grada,sto kada se ohladi cini grad manje,i sipam je u burad gde lezi minimum godinu dana,da "ukrti" a ne da,kao sto neki rekose gore,dobije boju.Nakon godinu dana moze poceti da se pije,a nakon godinu i po do dve je presipam u staklene balone posto drvena burad "popiju" mnogo rakije.

Nekoliko vas se prepucavalo i oko vrste drveta od koje je najbolje praviti bure.Ni jedno od buradi bilo da je od duda,bagrema ili hrasta nije lose,sve su to dobra burad,samo je razlika u detaljima.Ja sam,upravo zbog tih detalja pristalica hrastovog drveta,ali o toj temi bi mogli otvoriti novu temu,jer i ona je opsirna i zanimljiva.
Neko je spomenuo i teglu u koju sipa vodu,pa prepek curi preko nje,u njoj se izdvaja metil koji pada ma dno,a u sud za rakiju preliva cista rakija...To sam cuo da neki rade(u glavnom vikendasi tj oni koji imaju malo kazana rakije),ali licno se ne bih usudio to da radim...ne pitajte zasto.
U mom selu,kada spreme kazan za prepek,u meku sipaju lopatu pepela.Kazu da pepeo vadi kiselinu iz rakije.To ne bih uradio,ali nesto drugo bih...Lipovo drvo takodje izvlaci kiselinu,ali ne sirovo.Mora da "ogori" u vatri,i da ga tako spustite u kazan za prepek.
Tamo takodje boje rakiju jos u luli,tako sto u nju uguraju ili pecurku(radte na drvetu u vocu)ili stave dudovu koru,pa preko nje ide mlaz.Ja nisam pristalica toga,volim da se polako boji u buretu dok krti.
I za kraj...prosli put kada sam sedeo u seoskoj kafani od jednog prijatelja cujem kako on pece rakiju...Sve je standardno do u jedan detalj - kada supa kominu u kazan,on postavi sito od kombajna,predje rukama po njemu da meso od šljive ode u kazan,a košpa se zadrzi na situ i nju baca.Odlicna ideja koju treba iskoristiti(samo treba nabaviti takvo sito)!!!

marko d
04-09-10, 20:09
Sad realno...svi mi imamo svoju pricu ali se sve svodi na jedno....tj osnovno i glasi:
1:pokupimo zrelu sljivu
2:ubacimo u kacu
3:sacekamo 21 dan
4:pocnemo pecenje
5:odvajamo ljutu (21 grad)
6:stavimo u bure da odstoji 4,5 godina
I to je to....e sad svako ima svoje metode.....
A to za sito nisam cuo....ne znam cemu smetaju koščice.... ^-^

Babin zub
04-09-10, 20:31
Puštaju gorčinu pri pečenju rakije.Mada puštaju i dok leze u komini,ali nemoguce ih je odvojiti ranije.

marko d
04-09-10, 20:33
Valjda postoje masine koje vade kostice ali to je verovatno neisplativo s"obzirom da to ide u rakiju... ::lose::

Babin zub
04-09-10, 20:38
Postoje,muljači mogu da posluze,ali ko ce muljati od hiljadu do deset hiljada kila ::lose::

marko d
04-09-10, 20:53
To je to...onaj ko ima desetak kazana..njemu mozda posluzi.....A ja sto imam oko 100 kazana sigurno ne...... ::lose::

Kosjerac
05-09-10, 12:32
Da li ima neko i zna nekoga ko ima mašinu za odvajanje koščica iz šliva hteo bi to da napravim jer koščica sadrži najveći procenat metil alkohola. Ako ima neko neka postavi slike ili neki kontakt telefon neka pošalje na pp.

marko d
05-09-10, 22:56
E pa kod nas je usluga pecenja 600 RSD po kazanu a prepek besplatan.
Marko PN sve sto ste uradili je po JUSU i bice koja kap ljute sigurno.

600 din po kazanu?!
Pa na dan se moze ispeci bar 6,i to je 3500 dinara na dan....To je i vise nego idealno....a cija su drva,voda i ostalo?

Kengur
06-09-10, 09:37
Onoga koji je vlasnik komine a potom i rakije {"{":

marko d
06-09-10, 09:44
Pa ja bih pekao nekome i po 400 i da sve bude moje..... ::lose::

Kengur
06-09-10, 09:52
E sada ovi sto rade vade se kako ga skupo izadje kazan,remont,prevoz do mesta,vreme ... Mi smo ovde zadovoljni posto dodje kuci i ne moramo se muciti oko prevoza komine

marko d
06-09-10, 10:01
Pa sad ako taj ima 20,30 kazana onda se isplati i da je po 300din pecem..... >:D

Kengur
06-09-10, 10:25
Kod nas sve sitno, max 10 kazana po 120-130 litara.Bez obzira na vrstu voca, svima isto "zakidaju",bila to kajsija,sljiva,visnja, jabuka, ...

marko d
06-09-10, 10:54
Zato je i skupo {"{": {"{":
A i naravno taj ko ima preko 20 kazana ocigledno da ima i svoj kazan....... ::lose::

Kengur
06-09-10, 15:16
Ma nije ni to tako strašno.U redovnim pecarama naplacuju korisćenje kazana,pa potom svaka 7 litra njihova a ako neko nece da da onda mora da otkupi tu 7. litru i to još više poskupljuje.Ovako je najbolje,sve obezbedimo i potom je na onome čiji je kazan da istera što više ljute.

kombajner
06-09-10, 17:35
700 din?Al si batlija.. ::svaka cast::
Koliko gradi?

Post je spojen: 1283514497________________________________________ _________
i koliko stara?
Jbg tako ide ovamo :D 21,22 gradi 7,8 god stara >:({

CAR
06-09-10, 21:02
Kod nas od vajkada litra od kotla-kazana se dava gazdi a gazdino je da dodje doveze i umijesti kazan na svoje mijesto zatim dodje ponjega.

mf625
06-09-10, 21:10
Kod nas od vajkada litra od kotla-kazana se dava gazdi a gazdino je da dodje doveze i umijesti kazan na svoje mijesto zatim dodje ponjega.

MAAALO

doma
06-09-10, 21:41
Marko iz Paracina zasto radis ono sto neznas mucis i sebe i sljivu .Dodji u D.Mutnicu kod Dome kupi kvalitetnu sljivovicu odlezalu 5god. u hrastovom buretu po ceni od 500 RSD /lit.I nema da te boli glava. A ti uci decicu za to si se skolovao zaradi parice pa trk kod mene u D. Mutnicu po rakiju da i ja zaradim neku banku jer od toga zivim .

CAR
07-09-10, 00:40
mf625 zasto malo pa 1000l rakije zaradis da kurcom nepomaknes samo odvezi 200-500m ili nebitno 5km i to je trosak 5 litara nafte maksimum.Nekad onaj kome treba nazove gazdu da sam preveze i ovaj mu odobri ali mu skine 2-3 litre rakije.pa jel nije jasno pojedincima da je bolje da kaplje nego da curi.Ma i kotao rakiski kosta 1000 eura od 120 litara pa ako mi dopizdi nas 2 ga kupimo svaki da 5 janjaca i eto kotla pa ce imati manje musterija nego prije jer cu i ja svoj davati za pola litre po kotlu e sta ce onda te "gazde"Pa netreba kozu sa ledja skiidati ljudima.

Dragojlo
07-09-10, 00:55
Tako je CARE :D >:({ >:({ >:({ >:({

Bezobrazno je to hoce li jos prida i 10e uz litru sljivovice, kod mene se litra daje na 100l - 120l kapaciteta kazana.

Марко_ПН
07-09-10, 08:52
Domo iz D. Mutnice, to sam radio do sada (kupovao od drugih), ali merak je da napravimo našu rakiju... A ako čuješ da negde u Srbiji ima slobodno radno mesto, kako bih zaradio kintu i došao kod tebe da i ti zaradiš koju, javi mi molim te, platiću ti 1000 RSD litar rakije...
Pozdrav...

dfiskal
07-09-10, 12:04
Sad realno...svi mi imamo svoju pricu ali se sve svodi na jedno....tj osnovno i glasi:
1:pokupimo zrelu sljivu
2:ubacimo u kacu
3:sacekamo 21 dan
4:pocnemo pecenje
5:odvajamo ljutu (21 grad)
6:stavimo u bure da odstoji 4,5 godina

I to je to....e sad svako ima svoje metode.....
A to za sito nisam cuo....ne znam cemu smetaju koščice.... ^-^

Dragi moj prijatelju Dragosavac.Ovaj tvoj recept i nije tako los,ali uz tvoje odobrenja ja bih ga malo "prepravi".Prepravka se sastoji u sledecem :

1 :pokupimo zrelu sljivu (ostatak oberemo)

2:ubacimo u kacu-e

3:Izmerim sadrzaj secera (ove godine cacanska rodna imala 15%,sto je izvarnredno),dodam 4kg secera,sirup naravno, tako da je malo "poboljsam" do 19-20%,dodam vinobran 10g na 100kg sliva.
Vinobran sprecava oksidaciju voca, odnosno sumportisem je.Zbog sprecavanja burne reakcije u toku vrenja dodam 10 grama selektivnog kvasca (uvoz iz francuske 100Evra po Kg ga placam).Osim sto sprecava burno vrenje selektivni kvasac "trazi" i poslednji atom secera u kljuku i pretvara ga u alkohol.Znaci potpuno prirodan proces.

4:svaki drugi dan muljam kljuk i sprecavam pravljenje "kore" na vrhu kace.Kaca je,zatvorena ali ne skroz,jer u toku vrenja se oslobadja velika kolicina gasova,ugleljen dioksid...itd

5:Posle 10-15 dana sve kostice su pale na dno, a "meso" sljive je isplivalo na povrsinu.Jednostavnim pretakanjem u drugu kacu odvajam sljivu od kostice,vrlo jednostavno.Kostice ispustaju gorcinu,probaj da pojedes ono semence i videces da je gorko. Posle 21 jednog dana zovem kazandziju koji radi,naravno, kako mu ja kazem.

6:Prvu frakciju, ili ti,priprema za prepek, teram do 5 Gradi,znaci izvlacim, joj dusu

7:Druga frakcija, ili ti, prepek, teram do 12 gradi s tim sto vadim 1 litar prve rakije (prvenca) i dajem ga zeni da pere prozore sa njim,izvanredan je za te stvari.

8:Ostatak od 12-5 gradi stavljam u sledeci prepek.

9:Ako si sve tako uradio prepek mora da sadrzi od 60-62% alkohola odnosno 24-24.5 gradi i nema metila,ili ga ima u tragovima i natavno nema nikakvu skramu na povrsini.Naravno ova rakija nija za pice,prvo je jaka, a drugo nema ni neki ukus ni miris.( a sta sada, kada nije za pice ":":{).E onda, odem do apoteke kupim destilovanu vodu i skinem je 50% odnosno na 20Gradi.Voda se dodaje tako da na 10 litara rakije 0.8Lit vode skida 1 grad (znaci zako je rrakija 24 grada, 60%, dodas 4*0.8Lit=3.2 litra dest. vode,i gle cudu,rakija postaje "pitka", a i svi mirisi i ukusu se polako javljaju.U stvari, sta se desilio,Svi aromatici su se "rastvorili",zahvaljujuci vodi,neki se ne rastvaraju u alkoholu.

10:stavimo u bure da odstoji 50 dana, pa ako si u frci mozes da pocnes da je pijes,ali sacekaj bar 1 godinu.Bure mora da bude hrastovo,jos ako je "barik",onda je to vrhunska sljiva (do 30Ev. litar).Hrastovo bure,naravno dobro pripljemljeno ne "pije",rakiju.

11: Prijatno !

Nadma se da se ne ljutis sto sam ti "prepravio" recept

Post je spojen: 1283850770________________________________________ _________
P.S.
dodam 4kg secera,sirup.... naravno na 100 kg

draganpan
07-09-10, 13:17
(do 30Ev. litar)
Da li je ovo tacno ili je greska

dfiskal
07-09-10, 13:52
Nije greska je "barik" bure uvoz iz francuske kosta 600evra od 235 Litara

Post je spojen: 1283857032________________________________________ _________
Nego Dragane , da li ti se svidja ovaj "prepravlje" recpt za dobru slivovicu ? :'({ :D ::svaka cast:: ::prica:: ::prica::

Kengur
07-09-10, 14:00
Dobar recept :D

draganpan
07-09-10, 14:13
@dfiskal
Pa, milo mi je sto si ovde detaljno izneo svoj recept i to dosta studiozno i zanimljivo. Neke novine iz ovog recepta cu i sam da probam iduce godine... ::svaka cast::
Mada mi se ne svidja sto stavljas taj secer koji nije vocni. Dobra rakija za mene nesme da bude vezana za komercijalne efekte jer ja rakiju spravljam za svoju dusu i svoje goste. >:({

dfiskal
07-09-10, 15:06
Drago mi je da vam se svidja recept...Ali evo jednog objasnjenja sto se tice secera:

Ovu recenicu pazljivo procitaj pogotovo ovo podvuceno

Zbog sprecavanja burne reakcije u toku vrenja dodam 10 grama selektivnog kvasca (uvoz iz francuske 100Evra po Kg ga placam).Osim sto sprecava burno vrenje selektivni kvasac "trazi" i poslednji atom secera u kljuku i pretvara ga u alkohol.Znaci potpuno prirodan proces..Osim toga i taj secer je prirodan.A ako zelis recept za "secerusu" znam i njega,naravno to ti necu reci kako se pravi.Posto i moji gosti piju ovu rakiju ,a naravno i ja, mogu ti reci da me nikada glava nije bolela...jer je i "poslednji atom secera da li vocnog ili ovog "fabrickog" pretvoren u alkohol, a vocka je "popravljena" sa 15 % secera na 20%. i ja tu ne vidim neku komercijalu. I za tvoje znanje,za svaki dodat KG secera dobija se 0.90 5Lit. rakije.Ljudi, ne plasite se secera, ali kontrolisano dodatog, i naravno uz primenu tacne tehnologije.Prva frakciju,druga frakcija...zaista ima to propisano od nasih vodecih tehnologa...

Izvinite, mozda malo pametujem,ali stvarno imam utisak da smo malo "zaboravili" kako se pece prava srpska sljivovica, lozovaca ili dobra dunjevaca.....da li neko hoce dobar recept za dunjevacu,ali pravu?

dfiskal
07-09-10, 15:56
Nego, setih se da je neki nas kolega ima problema sa "kiselim" kljukom,ili rakijom .Pa naravno da je ima,jer,kiseli kljuk se javlja kada je % secera ispod 18.6%.(moj slucaj 15%+4% fabrickog),znaci moj kljuk nece nikada biti kiseo. Ima leka i za to.Treba uraditi test,tako sto se u casu od 2DL sipa sok iz kljuka i doda na vrh noza sodabikarbona,ako do dje do reakcije kljuk je kiseo.Onad terba dodati oko 50-100 grama na 100L kakije iz prve frakcije (priprema za prepek), ali lagano kasiku po kasiku , reakcija je jako burna i hoce da iskipi iz suda.Talog na dnu suda je nus proizvod reakcije sode-bikarbone i prisutne kiseline u kljuku i taj talog ne sipajte u kazan druge frakcije.Ostalo je klasika...Ja sam licno izlecio coveku prvu frakciju koja je bila dobra za pilecu,riblju,telecu corbu..Covek dobio 150 L i to dobre rakije..Hteo je da koristi "babske" lekove,ali se vrlo brzo razuverio da ipak mora da pozove u pomoc nauku ,odnosno tehnologiju... ":":{ :<<>.Znaci nema kukuruza,pepela i ostale "naucne srpske tehnike vadjenja kiseline iz rakije"

Post je spojen: 1283864284________________________________________ _________
Ako je OFF onda se svi mi zezamo a ja bas nisam bas nezaposlen...bila mi je interesantna tema pa se malo ukljucih

Kengur
07-09-10, 16:03
Da, radi dobre fermentacije kljuk mora biti blizu neutralne sredine nikako kiseo da bi kvasac dobro odradio posao.

dfiskal
07-09-10, 16:30
Bas tako ::svaka cast::,Ma ne zove se to dzaba "destilerija" mislim na kazan i ostalu infrastrukturu.. destilovana voda,prva frakcija,druga frakcija sve su to pojmovi vezani za "destileriju"..

Post je spojen: уторак, 07. септембар 2010. 06:47:34 MST_______________________________________________ __
U stvari sta ja tebi to pricam,"kengure" pa ti si bar hemicar a ja samo jedan obican,glupi kompjuteras,programer,projektant,itd.. puno pozdrava "kengure" :D

Post je spojen: 1283868065________________________________________ _________
Ja sam ovaj sa rogovima ":":{

CAR
07-09-10, 23:32
Kod nas nema "kemijanja sa rakijom"sljive se saberu-otresu stave u kacu i nakon 15 dana se dotrpa posto se slegne i netko pece za mijesec dana a netko za 5 mijeseci kako se kome da.Nema secera nit ikakvih aditiva nit zasladjivaca cit prskanja ako rodi rodi ako ne ne.Samo krecenje netko ujesen netko u proljece netko nikako.Ustvari svi za svoje potrebe pecemo po 1000litara rakije na trecu-cetvrtu godinu a onaj tko nepije i nedava da narod pije taj prodava.Litra 7,5 eura cista ekoloska rakija od sljive.

marko d
08-09-10, 00:08
A sto se tice secera,necu da lazem (a i zasto bi) i ja stavljam secer......probali smo da ne stavljamo i izadje skoro upola manje rakije......A ukus je izvanredan i ovako i onako......A ta cena od 7,5 evra,jel to uobicajena cena u Hrvatskoj ili je to neka najvislja......ovde se prodaje od 300 din pa do 500,600......

Post je spojen: 1283898265________________________________________ _________
Inace je neko pitao za masinu koja vadi kostice...evo je

http://www.youtube.com/watch?v=o0OuB4iGRGw&feature=related
A inace firma savatic pravi slicne masine www.savatic.com

CAR
08-09-10, 13:11
Ovako brate
To je cijena LICKE RAKIJE koja se zna da je najbolja na trzistu za piti i moze se litra popiti tablete netrebas protiv glavobolje uzimati samo se otreznis i svoj posao nastavljas raditi kao da si litru soka popio.Ima ljudi koji litru piju a 80% u prosijeku svaki dan pola litre tuku da neznaju sta je glavobolja.Kod nas se rakija na stepene mijeri sa gradima pomocu tablice i 44-45 stepeni treba da bude da se pije kako treba a ne da jetru i grlo pali nego da fino na zeludac sijede.Nikad se neprepice tako da ima okus i miris sljive.Svaku ostalu rakiju koja je jaca ili slabija,prepecenica nemozes ni za pola cijene prodati nit je tko zeli piti.Tako je u Lici gdje je sljiva poznata jer nema kemikalije ama bas nikakve cak ni plavog kamena samo mozda kako sam napomenuo zivi krec u proljece ili u jesen zato je cijena tolika.Prosao sam cijelu srbiju nazalost i znam te krajeve zato to pricam. >:({

dfiskal
08-09-10, 13:36
Dragi Care,

Kod nas u Sumadiji,i te kako poznatoj po dobroj sljivoici,se ne pije dobra rakija ispod 50% i naravno prepecenica.Naravno ima ljudi koji piju i od 35 % ,ali oni su vec zavisnici i njima nije bitan kvalitet nego kolicina...Toliko za znanje....sto se tice hemije,mi to naravno upotrebljavamo, na manjoj smo nadmorskoj visini i ,naravno , podloznijim bolestima, stetocinama itd...ali nova sredstav su takva da im je karenca do 21 dan tako da su potpuno bezopasna za ljudsku upotrebu 22. dana ...

Post je spojen: уторак, 07. септембар 2010. 10:07:21 MST_______________________________________________ __
U Care,
Pa, Vi cuvate kominu 3-5 meseci ?Ne odvajate kospice? Kako Vam nije gorka rakija?Mora da jeste?
I drugo skidate je do 45 % sa "patokom", voleo bih da to probam!!!!

Post je spojen: уторак, 07. септембар 2010. 19:08:14 MST_______________________________________________ __
I prosajete je za 7.5 evra svaka cast... ajd nadji mi trziste...

Post je spojen: среда, 08. септембар 2010. 04:13:56 MST_______________________________________________ __
mada je kod nas ipak 10evra stara 6godina iz hrastovog bureta...nije "barik" , "barik" bure je bure pre svega hrastovo,ali nagorelo iz nutra,koje daje takav smek rakiji..to treba probati.. pa ni dzek daniels nije lud sto svoj wiski drzi u takvim buradima... toliko za sumadijsku ljutu...kod pravih proizvodjaca...

CAR
08-09-10, 16:28
dfiskal
Ovako svu sam srbiju-vojvodinu prosao uzduz i poprek biom sam u Valjevu,Kraljevu i pojedinim selima oko njih a u cijeloj Vojvodini sam bio isto.Malo je mijesta gdje nisam bio.Shvacas da sam bio izbijeglica i nigdje mijesta nisam imao a nit svog doma.Dok sam se potucao po tudjim kucama i selima sa svojom familijom seljakao se neki su me sutali neki zalili a neki provocirali.

toliko o tom

Ovako nekazem da rakija vasa nevalja ali nasa je rakija bolja za moj ukus ako nisi pio ne probao nasu rakiju nemozes komentirati ovaj epilog.Ja sam vasu pio i svakakve rakije.Nije poenta rakije da je jaka i da przi nego da je ukusna i da glava neboli.Sva alkoholna "kratka pića" su prosijek 38 stepeni, valjda to znas.Neznam vijerovatno da ta rakija od 50 stepeni gubi okus,miris,aromu a dobija na jakosti znas brate i to jako dobro jer mi krusku na 54 istavljamo a jabuku na 49.
Ja ovdje pricam o sljivi koja se pije na prelima i sijelima,koju doktori piju i svi ostali.Kod nas je poenta da kad se popije rakija da se nepravi grimasa od glave a usta se zasukuje nego pijesma nastaje.Tu svakoj prici dolazi kraj. >:D >:({

dfiskal
08-09-10, 19:26
Care,
Izvini na smetnji... uznemiravanju ... jer ipak.nisi pazljivo citao moje kometare na tu temu ......jer kod nas je ipak fora da rakija malo "jede" od stomaka pa na gore ... nikako obrnuto......i naravno da ima sve poznate aromatike.....jos jednom izvini... ocito nisi pio pravu "sumadijsku ljutu"... ranku...

Post je spojen: 1283931221________________________________________ _________
Eto vidis da gresite... kruska se pravi na 60% pa se skida destilovanom vodom na 42% i onda se svi artomatici rastope u toj istoj vodi ...rakija je cista ... nije razblazena "patokom"... ista stvar je i sa jabukom .... toliko o nama u Srbiji, kako mi pravimo kruskovacu i jabukovacu (kuja ja zovem "kalvados"),ipak se setimo nasim starih, koji su od 1925-1936 pohadjali neke poljoprivredne skole ... po ondasnjoj kraljevini SHS (Srba ,Hrvata i Slovenaca)...i skolarinu placali u dukatima... a onda su dosli Partizani i ........:lol::lol:... nastavak znas i sam.....

Post je spojen: 1283964798________________________________________ _________
Znaci, krajnje jednostavno,kako koncetrises alkohol,tako koncetrises i aromatike, koje je naravno potrebno sa necim "rastvoriti", to je cista destilovana voda, koja 99% posto poznatih aromatiika rastvara,tako da jacina nije bitna... mada...neki sumnjaju..ali...neka i sumnjaju... i treba ... mi zivimo od njih ... pravimo bolju rakiju od njih .....i miris i ukus... jbg... ipak ko zna mozda gresim... kako mi ti sugerises...probacu jedan kazan da napravim po tvom receptu ...poslacu ti i jedan i drugi "uzorak" na degustaciju...ko zna mozda si i u pravu !!!! naravno ovo sve pisem dobronamerno i u smislu dobre saradnje i zelje da napravimo svi nesto bolje od nasih starih...ipak mi moramo biti bolji od njih.. tada mi svi vise i bolje napredujemo ....sto se tice svih oblasti .... pa i ove....

CAR
08-09-10, 22:51
dfiskal ok >:({

Kengur
09-09-10, 11:46
Ima li ko dobar recept za travaricu

marko d
09-09-10, 12:11
Mislim da je to ovo..... ;D}

http://www.coolinarika.com/recept/travarica

Kengur
09-09-10, 23:05
Da, travarica je cudo.Jel ko probao klekovacu?
Fenomenalna je.
Hvala Darosavac na sajtu.Ako ima jos ko neka stavi
:D

meeker
10-09-10, 21:54
Ma za dobru radžu potrebne su zrele i kvalitetne šljive ( čačanska rodna ). Tehnologija je odavno poznata. Šećer ne koristim, a valjda je poznato kakva je radža iz ovih krajeva. Možeš je odmah piti, naravno bolja je kad malo odspava u buretu.

marko d
13-09-10, 23:03
Pocelo je pecenje ;D}

http://thumbnails11.imagebam.com/9758/3dd85c97579178.jpg (http://www.imagebam.com/image/3dd85c97579178) http://thumbnails30.imagebam.com/9758/5a2a3497579016.jpg (http://www.imagebam.com/image/5a2a3497579016) http://thumbnails12.imagebam.com/9758/2e0afb97579313.jpg (http://www.imagebam.com/image/2e0afb97579313) http://thumbnails5.imagebam.com/9758/26020297579340.jpg (http://www.imagebam.com/image/26020297579340)
http://thumbnails2.imagebam.com/9759/d14b8497580030.jpg (http://www.imagebam.com/image/d14b8497580030) http://thumbnails24.imagebam.com/9759/a8596697580390.jpg (http://www.imagebam.com/image/a8596697580390) http://thumbnails33.imagebam.com/9759/044a2b97580849.jpg (http://www.imagebam.com/image/044a2b97580849)
A evo razlike u boji rakije.....Na prvoj slici je rakija iz prvog kazana a druga iz drugog.....(zbog bakra naravno)
http://thumbnails5.imagebam.com/9758/a210cf97579686.jpg (http://www.imagebam.com/image/a210cf97579686) http://thumbnails12.imagebam.com/9758/b8b6e197579697.jpg (http://www.imagebam.com/image/b8b6e197579697)
A evo sto se tice gradiranja rakije......Ovaj grad je kupio moj deda u Nemackoj pre rata i ono sto ga karakterise je sto ima i termo-metar koji u istom trenutku odbija temperaturu....(A ne kao sto neko kaze ,,Pod lulom je 21 grad a kad se "slegne" bude slabija) Rakija ne moze da se slegne nego da se ohladi jer vecina ljudi izmeri odmah i kaze ma to je 21 grad,ajde sklanjaj,a ustvari je slabija za 1,2 grada........
http://thumbnails26.imagebam.com/9759/a4714897580499.jpg (http://www.imagebam.com/image/a4714897580499) http://thumbnails27.imagebam.com/9759/7289f697580744.jpg (http://www.imagebam.com/image/7289f697580744) http://thumbnails26.imagebam.com/9759/8e60bb97580961.jpg (http://www.imagebam.com/image/8e60bb97580961) http://thumbnails12.imagebam.com/9759/a2a64097581010.jpg (http://www.imagebam.com/image/a2a64097581010)
A bilo je i :D
http://thumbnails12.imagebam.com/9759/ada1f197581003.jpg (http://www.imagebam.com/image/ada1f197581003)

draganpan
14-09-10, 08:00
Pocelo je pecenje ;D}

http://thumbnails11.imagebam.com/9758/3dd85c97579178.jpg (http://www.imagebam.com/image/3dd85c97579178)

I kod mene je ovako samo ja kapak stavljam na staru gumu od fice

marko d
14-09-10, 11:07
Ne razumem....... ^-^

miladinovic
14-09-10, 21:23
Vidim da polemisete o glavobolji i sl posle dobre pijanke
Iz mog skromnog iskustva sam naucio da glava moze boleti zbog rase sljiva(sa pozegacom nema greske,dok se od ranki ceses 3 dana po glavi),neadekvatnog bureta,seceruse,verovali ili ne zbog kvaliteta zemlje i od koje god je rod(iz par sela pio rakiju i od bilo kog gazde i bilo koje sorte ubija glava)
Inace ovog vikenda na svadbi kod brata od ujaka se pila madzarka iz bureta hrastovog,stara 26 godina(tad je rodjen,od 1990. je u staklenim balonima).prepicana 3 puta(pradeda je tako voleo da ostavlja za kucu i slavlja),jacina kad smo je flasirali 22 grada bila u subotu.Mogu samo reci mmmm,melem za dushu

draganpan
15-09-10, 09:08
Ne razumem....... ^-^ NIje sljiva rodila ili?

Kako ne razumes?
Kapak je mekan jer je od bakra pa se nesme stavljati bilo gde da se nebi deformisao.
Kapak (poklopac), lula (cev) i grad(alkoholometar) se cuvaju ko oci u glavi, jer nisu svi trezni oko kazana, prete opekotine, a izuri se...
Niko o zastitnim sredstvima, rukavicama, cizmama i t d

marko d
15-09-10, 10:41
I ovde se to cuva ali posto cale ne pije onda nisu potrebne posebne mere zastite....inace koristimo i mi rukavice.. ::namigivanje::

draganpan
15-09-10, 13:25
Iz iskustva znam da najbolju rakiju prave ljudi koji ne piju...?!

marko d
15-09-10, 21:04
Sve je moguce ali valjda onaj ko pije zna pravi merak....... ^-^

CAR
15-09-10, 21:52
Kod nas se kaze(i moje iskustvo) od preske rakije glava boli a sa secerom neuporedivo vise dok neostoji u buretu makar pola godine.Tko nemece secera nema glavobolje,manje rakije se dobije bez secera ali zato tko je "u formi"ni ispod cijevi mu nesmeta a ostali ujutro kad se dignu traze kafetine,brufene,ketonale i ostalo.

marko d
16-09-10, 01:40
Moja rakija prosecno odstoji oko 4,5 godina u buretu...... >:({

Post je spojen: 1284590710________________________________________ _________
Inace da li boli glava od alkohola to valjda zavisi od organizma coveka a ne od rakije... ^-^

Dragojlo
16-09-10, 13:41
Inace da li boli glava od alkohola to valjda zavisi od organizma coveka a ne od rakije... ^-^

Jok nisi u pravu od seceruse glava se cepa na cetvrtke, pa po tome se i razlikuje prava cista sljivovica od svih ostalih brlja, sa secerom, kvascom, mekinjama, prva i druga speciala sta sve ljudi nece da izmisle, takvi su i doveli do pada cene prave sljivovice, da cena rakije bude smesna.

dfiskal
16-09-10, 14:08
Pazljivo pratm Vasu prepisku..... oko secera...kvasca i ostalih "dodataka" i pitam se ,da li neko od vas ima recept za pravu" secerusi ili svi vi zovete "secerusom" sve ono voce koje se priprema za kljuk i "oplemenjeno" sa 5-10% secera koji sa dobrim selektivnim kvascem 100% prelazi u alkohol.Sto se tice muke,oko, glavobolje... ona je uvek tu prisutna...napij se od piva..sampanjca... vina...kada se pretera uvek boli glava... mada se nisam toliko opio da me ujutru boli glava...da li zbog kvaliteta pica ,ili od kolicine? >:({

marko d
17-09-10, 21:49
Secerusa nije rakija u koju se dodaje secer nego ona komina koja je vec jednom ispecena...i ona se vraca ponovo u kacu,sipa se kvasac,secer itd....... >:({

CAR
17-09-10, 23:50
Pa zasto onda tresti sljive i zajebavati se moze se cijelu godinu peci po recepturi kad ispeces krkaj secer,kvasac,100%-tni alkohol,aromu dodaj i ostale mirodjije i samo u krug.Palite motorke i sijecite stabla jer ovi sto se zajebavaju sa sljivama ispadose budale.Sta je vinjak,sta je konjak? kad saznate sta je ili procitate na atiketama koje je prirodno koje umijetno pice malo promozgajte i usporedite u glavama sa rakijom i eto vam odgovora na sve.Jos bolje ako doznate njihov postupak i cijelokupnu ceramoniju do flasiranja.Sipajte sta zelite,bacajte vijestak prskajte svakih 8 dana i na kraju prodavajte pod ekolosku rakiju ^-^ .I ja koristim herbicide,pesticide i fungicide ali to je sve za VAN a sta ja sa familijom namijeravam konzumirati nista osim ovcijeg djubra za gnojidbu i mozda nesto malo ako se bas mora.

meeker
20-09-10, 23:33
CARE

Rakija u Srbiji ima raznih, neke ne možeš ni piti. Verujem da je i kod vas slično.

CAR
22-09-10, 00:42
Ma znaju ljudi svakakvoga smeca peći ali to je otrov jaci od strihina.Ja pijem kad pijem i nekazem da nepijem ali pijem sta valja a ne svakakve spirine pa nemogu 2 dana doci sebi od glavobolje,povracanja i centra ravnoteze.Kad se napijem-ubijem od rakije ujutro se dignem kao da nista nije bilo a ne da zena misli hoce li svestenika zvati i gledati ocu li jutra docekati.Nadam se da ste me svi razumijeli.Rakiju samo i pijem ili vinjak zamene je kratko zakon a mozda sanduk piva popijem u godini ili litru vina.

meeker bar si ti nase rakije pio i znas kakva je.Ja rakiju nikad neodbijam ali negdje kad je pomirisim pa nemogu osijetiti od cega je onda malo gucnem a ona nit okusa nit mirisa nit smeka samo jacina necu ni da je popijem ni onu 03 casicu. ":":{

meeker
29-09-10, 22:55
CARE
Ja očekujem da neko napiše da je hemijska formula alkohola uvek ista bez obzira odakle potiče. Što je nepobitna činjenica. Dodaš još po nešto i eto odličnog alkoholnog pića.

Ja se ipak zalažem za rakiju proizvedenu na tradicionalni način, pa ko se razume znaće to da ceni.

Ima jedna ovakva izreka: Za dobru svinju nema loših pomija! :lol: :lol: :lol:
>:({ >:({

CAR
30-09-10, 23:47
meeker

Svi nas truju jebena smo nacija kroz vijekove pa treba li sami sebe da trujemo?izgleda da treba,pa kom se truje nek jos metne uree i kokosijeg dzubra nek fermentira pa nek pije.Ja necu nego prirodno gdje god i kad god mogu,nebitno dal je jelo ili piće.

Bećarina pusta
01-10-10, 11:12
Uvijek sam za pravu rakiju, a ne kojekakve "rakije" od kojih se prekobaciš da neznaš za sebe, ni di si , ni šta si, ni ko si. Kad pečem pečem za sebe, rodbinu i prijatelje tako da neću lošu rakiju i o tome strogo vodim računa. Slažem se da je alkohol alkohol no postoje ogromne razlike između rakija bez obzira na udio alkohola u njima.

CAR
02-10-10, 20:27
Ima opornih rakija"nas naziv"jednostavno jednu popijes a druga neide,takodjer ima prejakih kao da se natijecemo tko ce jacu rakiju ispeci a ne bolju-ukusniju-pitkiju sa dobrim mirisom sljive(posto je ovo tema rakija od sljiva) koji ta jacina,gorcina nesmije ubiti.Najgore je kad rakijasu das rakiju a on nemoze nikako odluciti od cega je.Jesam u pravu?Sve sta je ukusno se da pojesti i popiti a kad nasramotu ili "radi drugih"pijes to nije merak.Samo pricam svoje iskustvo jer ja svaki dan je trosim a nikad nisam pijan ili rijetko.

Matkee
03-10-10, 03:56
Pročitah sve postove i mogu reći samo jedno, tj. citairati forumaša koji je rekao da je bilo kakva rakija koju MI ispečemo bolja od kupovnog otrova... Ovo mogu da potvrdim jer je kod nas da ispeče doneo čovek 100 l komine od šljive, izvukli smo oko 25 litara prvenca, pošto je imao smrtan slučaj doneo je oko 40 litara kupovne rakije sa 50 % alkohola, kada smo sve to prepekli dobili smo oko 17 l rakije sa 50 % alkohola :D, tako da ko zna od čega sve prave to kupovno đubre, rakiju pečem po recepturi jedinog doktora nauka u Srbiji, radim sve isto kao dfiskall, samo što ne stavljam vinobran, prosto zato što nisam nigde video da treba, i ne kupujem kvasac iz francuske, već kupujem običan selekcionisani kvasac u p.a. Čardak, a za odležavanje rakije u buradima može da se vodi polemika danima, koliko sam ja pročitao u knjizi koju je objavio, idealno bi bilo kada bi rakija nakon pečenja mogla da odleži 15 dana u staklenoj ili prohromskoj posudi, a zatim po 6 meseci prvo u dudovom, pa u hrastovom buretu, nakon tih 12 meseci, ponovo se vraća u staklenu, prohromsku, ali i u posude koje su specijalno pravljene za čuvanje alkoholnih pića od plastike, posle toga treba sačekati oko mesec dana, procediti je kroz gazu ili još bolje laboratorijski papir, a onda >:({
Još nešto, rakija je vremenom izgubila svoju pravu vrednost, danas je peku od svega i svačega, a cilj je 90 % populacije samo da se dobro i što brže napije, znam po "mušterijama" koje su dolazile kod nas. Kada im ponudite takvu rakiju staru oko godinu dana, sa malo jačom cenom, okrenu se i odu u prodavnicu i kupe "lozovaču" po 250 RSD, žalosno, ali istinito, malo je danas onih koji zaista znaju da cene hvalitet, ima ih, ali jako malo. Znam da će sada nastati polemike, ali ovo je moje mišljenje....

Care vidim da si iz Like, moj pokojni deda, Bog da mu dušu prosti je bio iz Like, prezivao se Biga, kuća im je bila 200 metara od plitvičkih jezera...

marko d
03-10-10, 16:33
UVEK postoje ljudi (iako ih je malo) koji znaju da cene i postuju kvalitet.....
A ona kupovna rakija kada bi bila potpuno od ciste sljive i bez secera,proizvodjac NIKADA ne bi imao zaradu....... >:D

CAR
04-10-10, 00:11
Dorosavac

slazem se sa tobom ja znam tko nezivi od rakije taj moze da radi najbolju rakiju"po svome ukusu"a tko zivi od nje to je druga prica.Isto kao tko drzi 10 ovaca i tko drzi 300 ovaca.Ovaj 10 hrani samo sto im palacinke nepece a ovaj drugi svojima jednom u mijesec dana da soli i to 3kg na njih 300.Ista je stvar rakija,vino i sve ostalo od cega covijek zivi i snabdjeva porodicu.

Malo sam se smaknuo sa teme ali kako da bolje ispricam nisam znao.

Post je spojen: 1286140529________________________________________ _________
Matkemafija

Ako covijek nije tu odrastao bez veze je pricati,ja sam upoznao curu iz Sida preko fejsa i nezna kako joj se dijed zove a njen dijed i moj dijed od 2 brata dijeca.Nikad nije bila ovdje odaklen potice cak ni njen otac a ne ona.Velika sramota.

marko d
04-10-10, 01:01
I kada bih ja imao registrovanu proizvodnju i prodavao ogromne kolicine rakije,ja nikada ne bih mogao da imam zaradu ako bih pravio pravu 100% domacu rakiju jer bi me porez,i ostali troskovi ,,ugusili,,....... {"{": {"{":

Matkee
04-10-10, 01:08
Dorosavac

slazem se sa tobom ja znam tko nezivi od rakije taj moze da radi najbolju rakiju"po svome ukusu"a tko zivi od nje to je druga prica.Isto kao tko drzi 10 ovaca i tko drzi 300 ovaca.Ovaj 10 hrani samo sto im palacinke nepece a ovaj drugi svojima jednom u mijesec dana da soli i to 3kg na njih 300.Ista je stvar rakija,vino i sve ostalo od cega covijek zivi i snabdjeva porodicu.

Malo sam se smaknuo sa teme ali kako da bolje ispricam nisam znao.

Post je spojen: Sun Oct 3 09:15:29 2010______________________________________________ ___
Matkemafija

Ako covijek nije tu odrastao bez veze je pricati,ja sam upoznao curu iz Sida preko fejsa i nezna kako joj se dijed zove a njen dijed i moj dijed od 2 brata dijeca.Nikad nije bila ovdje odaklen potice cak ni njen otac a ne ona.Velika sramota.

deda je rođen na u Lici, a u Vojvodinu je doselio 1959, ali je svake godine dolazio tamo, iz kog si ti mesta, da se malo raspitak kod ujaka i keve ::namigivanje::
a o porezu ne treba ni trošiti reči, proizvedemo 80 % rakije za sebe, 20 % ide u prodaju, tako da se uzme malo ::novac::, a poreznicima naplaćati porez na porez ne može niko ko radi pošteno, dok se stanje malo ne stabilizuje od registrovanja firme nema ništa :<<>, do tada dok se može uzimaj ::novac:: na crnjaka

dfiskal
04-10-10, 10:14
matkemafija,
Svaka cast... mlad covek...i radi sve detaljno... malo je takvih ljudi.. :D.Imas u komentaru sto se stavlja vinobran.. ili procitaj pazljivo komentar od "kengura"... on je ipak hemicar...i zna to detaljno da ti opise ... cak, predpostavljam, i hemijske formule,sta se tu u stvari deseva...samo napred..Hvala Bogu da ima takvih ljudi kao ti .. mladih i pismenih...

Post je spojen: понедељак, 04. октобар 2010. 02:17:01 CDT_______________________________________________ __
matkemafija,
tradicija + nova tehnologija = uspeh u poslu (bilo kom)

Matkee
04-10-10, 10:58
:D ono veče sam pregledao sve o vinobranu kada sam ga video navedenog u tvom "receptu" ::namigivanje::, a večeras kada dođem sa faksa, pregledaću taj komentar od kengura, hvala ti, nadam se da će biti uspeha ::svaka cast::

CAR
04-10-10, 22:24
Kod nas se rakija pije dosta dobro po kaficima i kafanama ali poznatim gdje je cista sljiva bez ikakve "primijese"jer tko pije rakiju taj zna kakva je a gazda nema sanse da uzme od nekog tko "seceri rakiju" ili prepeku jer ako se samo jedan gost pozali da nevalja,da ima nekakav strani smek da ga slucajno glava sutra cijela dan boli moze se pozdraviti sa prodajom rakije koja se ionako prodaje "ispod sanka"jako dobro.Zato nema mudrovanja.Ovo je prica za moju regiju.

CAR
07-10-10, 00:16
Danas sam pio rakiju kod covijeka koji je odnio prvo mijesto u lici sta se tice kvalitete izlagaca.Nadam se da zna becarina pusta gdje se to u Vukovaru nosi na analizu.Nebih da kudim ali to nije ni blizu mojoj rakiji bar okus.Kod nas bi samo probao litru proturiti i gazda da dava kao degustaciju ali ni litre vise nebi prodao 100%.Osijete se nekakve primijese u njoj jednostavno nije pitka iako je najbolja za javnost sljiva na licko-senjskoj zupaniji.

Matkee
07-10-10, 00:49
Care drago mi je što nisam jedini :D, na poljoprivrednom sajmu 2010 sam probao dosta rakija sa tatom, on je čovek pro, ja shvatam šta je dobro, ali ona rakija je upravo takva kakvu si je opisao, probao sam jabuku, i odmah mi je udarila na nos ^-^, kaže tata da stavljaju neke kiseline u nju nzm tačno šta ^-^, ali ono je očaj...a to što kažeš za izbore, ispeku dobre rakije, odnesu na smotru, mito i korupcija, osvoje prvo mesto, a onda peku sve i svašta, a ljudu u neznanju kupuju rakiju šampiona :lol:

Bećarina pusta
07-10-10, 13:39
@CAR: Neznama di se nosi jer ja još nisam nosio (čuo jesam da se nosi u Osijek), al imam u planu da odnesem svoju rakiju od jabuka i od krušaka. Jučer sam pekao od kruške, no ovo nije tema za tu rakiju.

doma
13-10-10, 23:42
Zavrsio sam sa pecenjem rakije od sljiva . Imao sam pozegacu,cac.rodnu istenlej i u prepeku sam dobio 7lit po kazanu,kazan od 100lit Ispekao sam oko 40 kazana . .Nisam u kominu dodao ni kilogram secera.I jos nesto da vam kazem ispekao sam 6 lit. rakije od DRENA jos je taza pa nemogu da ocenim kvalitet ali ima vrlo jaku i prijatnu aromu.Ako nekoga interesuje reci cu mu na koji sam nacin pripremio kominu za pecenje

Matkee
14-10-10, 20:51
nabrao si 100 kg drena ?

CAR
15-10-10, 00:17
doma

Pa koliko je jaka ta rakija nesto mi je to malo na kazan od 100l sedam litara po kazanu. ^-^

marko d
15-10-10, 00:23
zato jer nema secera..... >:D

CAR
15-10-10, 00:44
Jel prepeka i koliko je jaka,ok covijek je rekao da nema secera.

panto
15-10-10, 13:26
Koliko se ja razumem u "tu muziku", ako nema dovoljno šećera, onda ima mnogo, da ih nazovem jednim imenom, loših sastojaka ::prica::.

Matkee
15-10-10, 14:58
mogu vam reci samo jedno, ta vaše teorija "bez šećera" polako počinje da smara ::lose::, ako neko ne stavi šećer ne mora da znači da je ta rakija bolja od nekoga ko je stavio od 3 - 5 %, obično bude obrnuto, ako već hoćete da radite po propisima i po zakonu, jer po zakonu nema zaslađivanja, kupite ekslov širomer pa merite slast voća da vidite kakvu glupost radite...

North ARMY
15-10-10, 15:15
Tacno !!
Imam komsiju deda skoro 80g ima 150 stabala,voli sljive,sljivik a rakiju ne pije moj deda ima 50 stabala i voli da pije...ono oko cega se obojica slazu da je puno bolja ako se stavi bar malo secera nego ni malo. Ima ko pretera pa nakrka secera i onda bude secerusa,e jedino je od nje bolja bez secera.
Znaci oni kazu ovako:
No1 Sa malo secera
2 bez secera
3 secerusa. >:D

CAR
15-10-10, 15:27
Ok 3-5% nemam nista protiv ali 50% je mallooooo previse a to ljudi mecu kad covijek sa kazanom od 100 litara goni 27litara rakije (ne prepeke) 45 stupnjeva jaka mislim da je to maalooo pretijerano a tu dolazi velika glavobolja.Dozvoljeno je 16 % sladina komine tako kazu strucnjaci sa instituta u Vukovaru (kad se rakija nosi na analizu sve preko je brrrrr.Oni to lako izmijere isto kao kad covijeku secer u krvi mijere pa netko ima 16 secer to nije dozvoljeno granica je 6,5 a optimalno je 5 tako i komina 16% bar u HR tko nosi rakiju na analizu.Ja svoju nosim svake godine i stalno manjka 12% je prosijek.Kako mi rekose ovi sa instituta da rakija ima 4 vrste otrova itd.itd.to radim posto u kaficu prodaje se a (ispod stola) :D ako zeznem stvar gotov sam tako da nema zajeb.ncije.Pricam svoje iskustvo.

Matkee
15-10-10, 15:29
pravi ljudi, razumeju se isto kao ti i ja... >:({ ali i ako staviš više od 5 kg nije šećeruša, dalikeko od toga da je onda dobra, ali nije šećeruša, šećeruša se pravi na druge načine, ali se slažem da je bolje staviti npr 3 kg sirupa od šećera na 100 kg komine, nego praviti rakiju bez šećera... ::namigivanje::

CAR
15-10-10, 17:37
Ako dobro baca i vidi se slast sljiva nevidim razloga osim za buvljak ali i tu se prava dokazuje pa makar i na casice.Ja znam svaki dio sljivara koliko ce dati rakije litra gore-dolje.Neki dava 10l a neki 18l na kazan od 100l.Ima dijelova ovdje mocvarnih gdje sljiva samo dava okus sljive i nema soka nista u njoj nekako je tvrdunjava tu bez secera samo 3 litre mozes dobiti ali tu rakiju piju kroneri teski koji bi i ostike popili da im ruke prestanu tresti.Svakodnevnim musterijama koji dodju svako jutro na dvije kave i 3-4 rakije to nit pod razno nesmijes dati a kamoli kad se zapiju uvecer mladi.Velika je konkurencija kafica,kafana,restorana a malo mijesto i svaki gost koji ode kod drugog ti je trosak jedan povlaci drugog a tako i dovlaci.Ja npr.kod sebe nikad ili rijetko nepijem kavu u kafani ujutro mozda kad me pozovu ali kod drugih skoro svako jutro od 7 do 8 sam u kafani tako i oni kod mene ili zenu naturim ako mi se neda.To je nekakav obicaj(nepisano pravilo) ovdje.Obidjes svaki dan po jednu kafanu tako da kod svakog svaki cetvrti peti dan dodjes procitas par naslova na novinama pokoji tekst popricas sa konobarima itd.

Dragojlo
15-10-10, 19:18
Ok 3-5% nemam nista protiv ali 50% je mallooooo previse a to ljudi mecu kad covijek sa kazanom od 100 litara goni 27litara rakije (ne prepeke) 45 stupnjeva jaka mislim da je to maalooo pretijerano a tu dolazi velika glavobolja.Dozvoljeno je 16 % sladina komine tako kazu strucnjaci sa instituta u Vukovaru (kad se rakija nosi na analizu sve preko je brrrrr.Oni to lako izmijere isto kao kad covijeku secer u krvi mijere pa netko ima 16 secer to nije dozvoljeno granica je 6,5 a optimalno je 5 tako i komina 16% bar u HR tko nosi rakiju na analizu.Ja svoju nosim svake godine i stalno manjka 12% je prosijek.Kako mi rekose ovi sa instituta da rakija ima 4 vrste otrova itd.itd.to radim posto u kaficu prodaje se a (ispod stola) :D ako zeznem stvar gotov sam tako da nema zajeb.ncije.Pricam svoje iskustvo.

Tacno tako Care, da ne bude zablude kraljica medju sljivama za rakiju je sljiva pozegaca (bisrica, madzarka) kako je gdje zovu, dokazano je a i svi strucnjaci ce to da potvrde da sljiva pozegaca daje rakiju vrhunskog kvaliteta pre svega zbog svoje arome koje niti jedna druga sorta sljive nema, a ovo oko secera sirup ovo ono svi dodaju da dobiju na kolicini ali ne i na KVALITETU, nista necete poboljsati kvalitet rakije ako dodate nebitno 1% ili 50% sirupa od secera...samo dobijate kolicinu, kao sto Car rece u nekoga kazan od 100l izbaci 10l a kod nekog 18l, zdravom logikom i racunicom se dolazi da ova druga ima dodatak secera.

Dakle sljiva pozegaca ima sadrzaj secera max 16%, pa se zbog toga i na analizma rakija vodili time da je to gornja granica secera koja treba da ima komina znaci 16% maksimalno, e sada neko je gore pomenuo siromer, i to je tacno uzmes izmeris lepo i znas na cemu si koliko imas secera, e sada ako se vodis ovim pravilom do 16% secera, tvoj kom recimo ima12% secera, znaci ti imas prostora za +4% sirupa od secera i time ces dobiti samo na Kolicini finalnog proizvoda-Rakije.

Ako sljiva nije kvalitetna, zdravi plodovi, da su sazreli i da imaju aromu svoju kakvu imaju, ne bitno koja je sorta, dzaba svi sirupi i seceri tu nema kvaliteta, a sto se tice kolicine razmutite vode i secera pa pecite do mile volje a sta ce te dobiti? Rakiju sigurno ne od cistog voca.

I na kraju, bolje vam je da se borite u vocnjaku da povecate taj secer u samoj sljivi, njen prirodni secer (ne onaj od secerne repe, trske i ostalo), dobro negovan i odrzavan vocnjak mora da da kvalitet od sljive prva liga, mada oni koji peku rakiju sa secerom obino i nemaju vocnjake nego kupuju sljivu pa se vode racunicom kupim tonu sljive pa roknem 100kg secera pa da vidis rakije ko blata...neka hvala, sva sreca pa i secer poskupio tako da ce se mnogo manje peci secerusa nego prethodnih godina :lol: :lol: :lol: :lol:

Tako da ove rakije ko dodaje do 5% secera maksimalno, (jer nema sljive koja ima secer ispod 10%, ima ako se oberu zelene i mnogo manje) moze da se tolerise, sve preko toga je samo da se dobije kolicina.

Ja kod sebe ne dodajem ni gram secera samo cekam da sljiva sazri, pa kada je smrvis prstima kospica sama ispadne a u njenim polutkama lezi sok-kompot od njenog secera, da se prsti lepe, e to je sljiva i ne treba mi siromer :lol: :lol:.

I za kraj sadrzaj *S*ukupnog secera, *SM* suve materije i *K* kiseline nekih sorti sljiva:

Pozegaca - S ~ 15%, SM~20% K 0.96%
Stenly - S 10-11%, SM 19-20% K 0.9%
Cacanska rodna - S 10-12% SM 17% K 0.93%
Cacanska lepotica S 9-10% SM 16-17% K 0.9%
Valjevka- S 10-11% SM 17% K 0.88%
Crvena ranka S ~15% SM 16-17% K 1.38%

Matkee
15-10-10, 21:52
Ja sam pomenuo ekslov širomer >:D, upravu si za tih 16 % , ali to je ostvarivo samo u dosta sunčanim godinama, sa ne previše kiše, uz punu prihranu i agrotehničku zaštitu, a da se sve to ostvari :lol:... Nema bolje šljive od požegače za rakiju to će reći svako, koštica se vadi pre stavljanja u burad i dobija se ekselencija ne jača od 50 % alkohola, idealno alkoholno vrenje se ostvaruje kada je temperatura 20 - 22 stepena, a slast 16 %, e sada da li treba dodati 2, 3 ili 5 pokazaće širomer...a najbolja zamena za šljivu požegaču je čačanka rodna, nju najčešće porede sa požegačom...

CAR
15-10-10, 23:00
Ja sam gledao ljude ako ih mozemo tako nazvati tresu zelene sljive.Zamislite sljiva se u korijenu ljulja a vrh ide metar ljevo desno ali nespada i gotovo a "baja ozezi po gasu po dvije minute"drzi pun gas dok 80% sljive sa stabla spadne ":":{ pa to nije za nista drugo nego {"{": .Ja svoje tresacom kad opletem za 5-6 sekundi 99% sljiva je nazemlji.Imam i video ali mi se neda sad metati jer 80% ga nemoze vidjeti pa onda moram mudrovati i smanjivati da svi vide.Ja nemijerim nikad slad u komini ali znam kad bi dodao secera da bi puno vise gonio ali necu da se igram sa musterijama :<<> za 100l rakije odcerati goste ma nepada mi napamet.Metao bi ja njega dzak na 10 kazana ali kome da to prodam mislim takvu rakiju.

Matkee
15-10-10, 23:15
Care evo uradi prijatelju ovako, stavi u jedno bure 100 kg ~ 3 kg sirupa od šećera, ako je šljiva zrela, zdrava nećeš uočiti razliku 100 %, jer kada se vrenje završi još ako si dodao selekcionisani kvasac.... >:({

CAR
16-10-10, 00:20
Ma boli mene briga ali pravi rakijasi to osijete sta ako je secer slucajno 16% (sljivov)i ja napravim da ima 19-20% odnesem na analizu i kazu mi kroz salu"sladja je od kave"ima da se crvenim kao paprika a mijenjam boju kao semafor.Mogu probati na 100kg sljiva ali na vise :<<> i sam piti da vidim ocu li prekopavati ladice da nadjem cafetin.

Matkee
16-10-10, 02:03
iz krajnosti u krajnost.................. {"{":

CAR
16-10-10, 15:07
Matke nezelim riskirati dugogodisnji trud,mogu probati nemam nista protiv ali to mi je pola zivota mojoj dijeci prvenstveno.Evo danas cu u bacvu plasticnu ici odvaditi 100kg sljive i metnuti 10 kg secera(slatke vodice) i nek stoji nikakav je to problem ali sam cu je piti i najzadnju peci da vidim na sebi nikom drugom kakvo ce stanje biti odmah prilikom pecenja za mijesec-dva i nakon pola godine.Imao sam gadna iskustva sa kominom i secerom ali opet cu probati nek se sve je.e.

Matkee
16-10-10, 16:28
Care razumem ja tebe druže, ne kažem da radiš loše što ne stavljaš šećer ako šljiva ima 16 % šećera u sebi, ali ako ima 10, 11 % onda je to dosta veliki gubitak u količini, ali ne i u hvalitetu, ali veruj mi da na 3 % šećera nema nikakve razlike u hvalitetu rakije, ali probaj pa javi, naravno na sebi jer je to najsigurnije, probaj nećeš se pokajati..... ::namigivanje::

CAR
16-10-10, 18:49
Stavio sam u plasticno bure od 120l komine(odvadio iz kace) i razmutio secera 10kg.u vodi(napravio sirup)i usuo.Vidjecu sta ce biti a da vidite moju zenu prvo pitanje je bilo sta radis?nakon odgovora moga je drugo pitanje bilo,jel se ti smices sa pameti pa tko ce to piti otjeraces goste?kad sam rekao da cu sam piti je za probu rekla je pa metni i 3 litre loz ulja radi arome i nasmijala se sa komentarom ti nisi normalan.

Matkee
18-10-10, 00:17
za ovu godinu je pečenje šljivovice završeno, ostala je još jabuka, a onda lov i duuuuuugeeeeeee jutarnje degustacije i prepirke ko ima bolju rakiju :lol:.....biće >:({

CAR
18-10-10, 01:18
Kod nas jos nije ni pocelo pecenje nije se ni skomila dobro.

Matkee
18-10-10, 01:25
koje sorte care imaš ? kod nas je najviše zastupljena čačanska lepotica, pa požegača i stenli, a njih smo odavno odvojili od koštica, ukomili i juče završili prepek, danas planiram da prskam zimsko... ::namigivanje::

markodim
18-10-10, 09:02
Jel cekas da opadne list pa ides zimsko ili prskas svejedno?

Matkee
18-10-10, 11:28
najvažnije za zimsko prskanje ti je da budu tri dana suva bez padavina, a da temperatura ne padne ispod 5 stepeni celzijusove skale, prskamo uvek kada otpadne 75 % lista, sada je otpalo možda malo i više, ali rakija pa kukuruz......poslova preko glave

markodim
18-10-10, 11:38
To je kod mene problem, jos nije otpalo ni 20% lista!

Matkee
18-10-10, 11:51
naravno govorim za šljivu jer nju prskom, pa sačekaj još malo lista da otpadne i prskaj, mi već godinama prskamo Galenikinim preparatom Bakarnim oksidom 50 i zadovoljni smo..... ::namigivanje::

rebeljac
18-10-10, 13:33
Pozdrav svima!
Zanima me,učene ''rakijdžije'', da li kada prodate koju litru rakije kažete kupcu da ste dodavali beli kristal šećer u kominu . Da li mu i obrazložite stavove da je dozvoljeno dodati 3,4 ili 5 kg. po kazanu šećera i da sve to opravdate nekom studijom npr. Poljoprivrednog fakulteta?
Da li će za koju godinu procenat šećera da poraste jer tada više 'izađe' meke pa ćete i za to naći opravdanje i tako u nedogled. Hoćete li , kada nam EU bude odredila obaveznu analizu i etiketu na toj istoj etiketi napisati da ima 3,5, ili7% šećernog sirupa!
Batalite te priče, rakija se uvek pekla od voća. Koliko će to voće imati šećera zavisi kako ga obradiš i kakva je godina. Madžarka je uvek bila za rakiju i za pekmez u koji se nije dodavao šećer i mogao je stajati 5 i više godina bez da se pokvari ili pobuđa. Sorte novijeg datuma nisu predviđene za pečenje rakije. Znate li koliko se dobija litara od oskoruša ili trnjina.To su perfektne rakije ali je količina jako mala. Po Vama bi tu trebalo dodati šećera barem 10 kg. po kazanu.Živi Vi meni bili i uzdravlje. :veseljak::

Matkee
18-10-10, 13:46
Rebeljac oni koji kupuju rakiju od mene znaju da dodajem šećer. Ne vidim zašto bi lagao o studiji polj. fakulteta ili tako nekoj glluposti ? ^-^ Koju litru rakije :lol:, msm da tu treba da stoji još koja nula :D, a ko hoće da peče rakiju po standardima smrdljive evropske unije neka ide u najbližu Mađarsku pa neka tamo peče npr. kajsijevaču jer je Mađari najviše vole...iskreno se nadam da nikada nećemo ući u taj sramotni savez demokratski orijentisanih država.... ::namigivanje::

Kizi
18-10-10, 13:55
::svaka cast::
Potpuno se slazem.

marko d
18-10-10, 18:53
Rebeljac...mnogo je 10 kg po kazanu (100 kg) ...Ove godine smo sipali 3 kg...a prosecno 4,5kg....ne treba ni preterivati...... ::namigivanje::

Matkee
18-10-10, 19:36
Tako sam i ja stavljao ove godine, u zavisnosti od voća i vremena dozrevanja.....Darosavac apsolutno si upravu sa šećerom nikada ne treba preterivati, ali sa nekim drugim stvarima..... hahah :lol:, šala naravno :D

rebeljac
18-10-10, 20:41
Pozdrav gospodo. EU nije tema samo sam pitao. Bez ljutnje. Te hiljade litara prodajte i uživajte.
Možda će Vam neko jednog dana reći da se i od šljive može praviti rakija.Nemam više komentara.

CAR
18-10-10, 21:36
Matke
Domaca sljiva je u pitanju.

Matkee
18-10-10, 21:55
Care cenim vaše mišljenje o pravljenju rakije bez šećera, znam kako pravim izložio sam to, imao onih koji rade kao ja, po propisima i koji znaju šta rade, ko hoće neka čita postove i neka mi pošalje pp, daću mu savet, veliki pozz i >:({

CAR
19-10-10, 00:19
Nije misljenje nego tako ide i drugacije nemoze i ja bi volio da mogu da prodam takvo sto samo krkaj cukra i kolicina se 30-50% poveca,ali kome to prodati,ok ako glavina neboli nema problema a ako zaboli sta onda mogla bi me ostati bolit ako goste rasceram..Ako ti netko trazi kukuruz secerac nemozes mu podvaliti 444 hibrid :<<> neide i gotovo.

dfiskal
19-10-10, 10:38
Pohvala za matkemafija... Svaka cast...tako se pravi dobra rakija, u PP sam ti jos dodao neke finese oko spremanja kljuka i oko destilacije.Dobra ti je odluka da ti se ljudi obracaju samo privatnom porukom (PP).Neke stvari koje bih ja napisao na forumu izazvale bi, blago receno, revoluciju medju "rakijasima".Znam,vise se ne pojavljuje "kengur", jbg dipl. hemicar..zna u prste tehnologiju,i mnogi drugi itd..Ne kazem da treba "zabraniti" ovu pricu , ali sada tek vidim sta se pije po Srbiji,i sta ce se jos dugo piti...Ostala je samo tradicija,bez trunke poboljsanja,naravno, naucnim putem.To znam,sigurno, jer i dalje Francuzi prave vino na tradicionalan nacin + nova tehnologija + novi sel.kvasci + nova tehnologija izrade burica za smestaj proizvoda+ambalaza novog proizvoda+menadzment prodaje..i tako? Matkemafija,samo napred ;D}

Ing.Misa S. Miletic (dfiskal) >:({ >:({

Post je spojen: 1287475974________________________________________ _________

Nije misljenje nego tako ide i drugacije nemoze i ja bi volio da mogu da prodam takvo sto samo krkaj cukra i kolicina se 30-50% poveca,ali kome to prodati,ok ako glavina neboli nema problema a ako zaboli sta onda mogla bi me ostati bolit ako goste rasceram..Ako ti netko trazi kukuruz secerac nemozes mu podvaliti 444 hibrid :<<> neide i gotovo.

Dragi moj Care
To tako ide i moze drugacije..Probaj pa ces videti..."Izvadi" 10l rakije kuji si spremio po matkemafija receptu,ali vodi racuna, o pripremi kljuka,destilaciji i "cuvanju" , rakije i videces razliku to ti pricam dobronamerno

Matkee
19-10-10, 12:28
Hvala vam Mišo ::namigivanje::, mogu reći da je malo forumaša koji se razumeju kao ing. Miša u spravljanje dobre rakije, a još je manje onih koji hoće da pomognu, čovek mi je u pp poslao "knjigu" tekstova, a ko bi to danas uradio, apsolutno si upravu za to da se danas peče i pije sve i svašta, ne treba zaboraviti tradiciju, ali svakako treba poslušati reč tehnologije i pokušati što više je primeniti u našoj proizvodnji kako bi dobili što više dobre i hvalitetne rakije, a mislim da je to cilj svima...siguran sam da bi bilo još više polemika kada bi napisao to što želi, čak bi onda možda i ugasili ovu temu jer mnogi rade samo po tradiciji i misle da je to najbolje....
pozz Miso, i ostali "savremeni" rakijaši

Dragojlo
19-10-10, 14:11
Hvala vam Mišo ::namigivanje::, mogu reći da je malo forumaša koji se razumeju kao ing. Miša u spravljanje dobre rakije, a još je manje onih koji hoće da pomognu, čovek mi je u pp poslao "knjigu" tekstova, a ko bi to danas uradio, apsolutno si upravu za to da se danas peče i pije sve i svašta, ne treba zaboraviti tradiciju, ali svakako treba poslušati reč tehnologije i pokušati što više je primeniti u našoj proizvodnji kako bi dobili što više dobre i hvalitetne rakije, a mislim da je to cilj svima...siguran sam da bi bilo još više polemika kada bi napisao to što želi, čak bi onda možda i ugasili ovu temu jer mnogi rade samo po tradiciji i misle da je to najbolje....
pozz Miso, i ostali "savremeni" rakijaši

Drug nemoj me pogresno shvatiti, ali sa ovim gore se slazem potpuno sto sam obelezio, ali ne i da se dobija kvalitetna rakija...

Tradicija je jedno i ta tradicija ima svoju tehnologiju proizvodnje kao i recept kako se sve to spravlja, cinjenica je recimo da danas bakar u ovoj proizvodnji sve vise potiskuje ne rdjajuci celik-inox, to su tako reci novi materijali koji recimo za sada ne daju i ne pustaju u rakiju nikakve primese, dok je za bakar dokazano da zna da u rakiju pusti svoje patine, ali to je opet do kvaliteta bakra, kako bi neki rekli muski zenski bakar ovo ovno, tacnije sve je u cistoci samog bakra, pa se od takvih i prave najkvalitetniji kazani...

Gore kolega pomenu francuska vina, i oni tacno imaju tradiciju i svoje recepte, sta mislite da ce vam reci neko njihove tajne strogo cuvane recepte, pripremanje kljuka, sta sve stave u njih i da li u opste i stavljaju sta to niko nezna mozemo nagadjati, ali je jedno sigurno kao sto Car rece niko se nece igrati sa svojim proizvodom ako taj proizvod ima kvalitet kakav ima, i iako ima prodaju kakavu ima, a sve zarad kako sam gore obelezio KOLICINE, to je takozvana komrecijalizacija koja je i dosla sa zapada, daj da se sto vise izroka, nastanca, a kvalitet ko te pita...

Da li treba da vas podsecam od kada se pocela masovno na ex-yu prostorima peci secerusa rakija, pogotovo u Srbiji *vojvodina i srem* medju prvima, za vreme rata u BIH i sankcija koje su bile uvedene tada SR Jugoslaviji kada se narod dovijao na sve nacine da prezivi...

Cuveni Suboticki SPAS ":":{ ":":{ ":":{ pekli su ga od cega sve ne...

E da vi kolege gore mene pogresno ne shavtite, ne pecete vi SPAS, daleko je to od spasa, ali od tih godina dobro se secam kao danas u mom kraju su poceli da kupuju siromere, kvasce, mekinje, i naravno glavni adut SECER-od repe i trske i samo rokaj bato rakije ko blata...

Destilacija je i dan danas ista neam sta tu da se mudruje, a da li je ista rakija koja se pece na bukovom drvetu ili na ruski plin:lol: e to su pitanja, kada se kaze cista sljivovica znaci neam tu nikakvih primesa i tacka, hrastova burad su bila i ostala kao vrhunski sudovi za sazrevanje i starenje rakije i svih alkoholnih pica, i ako danas uz svu tehnologiju i nove materiajle imamo staklo, plastiku, i naravno Inox posude.

Ja inace u plastici nikada ne drzim rakiju, samo staklo, nemam nista ni protiv Inoxa smao sto je skup ali i vredi vecno traje, ali da rakija pre stakala i inoxa mora da odradi svoje bar njamanje 1 godinu u hrastovom buretu, da se oblikuje i onda je roknes u staklo i Bog da te vidi.

Svka vama cast sto ucite skole i hemija i tehnologija i sve to cenim, ali svi imamo pravo da kazemo svoj stav o necemu i kako ko spravlja u ovom slucaju rakiju, ja ne stavljam secer ni kvasac ni nista, samo kaca i sljiva.

Ziveli >:({

Matkee
19-10-10, 14:47
Cenim tvoje mišljenje kao i mišljenje svakog člana na forumu, naravno ako nije uvredljivo, upravo tome i služi forum, da ispišemo naša iskustva, da prodiskutujemo i zajednički pronađemo najprihvatljivije rešenje ::namigivanje::. postavio bih ti samo par pitanja, da li je tvoj deda odvajao košticu i koru iz šljive pre stavljanja u bure i dobiojao ekselenciju, ili poluekselenciju, pre nego što kljuk stavi u kazan na rešetki izvadi koštice...to je prvo, ne treba ni pričati o kvalitetu rakije sa i bez kore i koštica, slažem se da su najbolji bakarni kazani, ali da li su dobri i bakarni hladnjaci, upravo u njima dolazi do oksidacije bakra, kada se para pretvara u tečnost i tu nastaje problem, zato je dokazano je najbolja kombinacija bakarnog kazana i prohromskog hladnjaka, oko čuvanja rakije, slažem se da je hrastovo bure najbolje za završno sazrevanje rakije, ali da li si znao da je mnogo, mnogo bolje da rakija prethodno odleži u dudovom buretu, ni ja nisam za plastiku i svu rakiju čuvam u staklu, dudovom i hrastovom buretu, a o kvasvu, vinobranu i šećeru ne želim više da diskutujem, Ing. Miša i ja smo se potrudili da vam zajedno predočimo njihove prednosti, a na vama je da to usvojite ili ne... Veliki pozz od Matketa >:({

Dragojlo
19-10-10, 15:12
E to sam posao i da pisem gore ali ti si me preduhitrio, na tu temu nasih dedova.

Pre 20 i kusur godina gotovo 100% nasi dedovi nisu ni znali sta sadrzi kospica i kora sljive, trpali su sve u kacu, i jos govorili da kospica daje smek i aromu sljivi *mos mislit* ali to je ne znanje, od skola ko je imao tada 8 osnovne ti je kao danas magistar pa im nije ni zameriti nisu znali.

A o frakcijama i hvatanju srednje frakcije-srca i da ne govorim, o metil-alkoholu, etil-alkoholu, patocnim uljima, njihovim takcama kljucanja, o kazanima u kakvim su pekli, mnogi nisu imali ni grad za merenje jacine alkohola u rakiji koju peku pa su merili odokatvno tj. popije malo pa ako je jaka ceka jos da istekne jos patoke i furfurala da bi je rzblazio...

Jedino tada sta su imali kvalitetno imali su 1. Vrhunsku sljivu Pozegacu ORGANSKE proizvodnje 2. Hrastove kace za kominu 3. Samo Hrastovu *retko i dudovu* burad (staklo ko je imao iha) i u njima je rakija lezala godinama...eh ta rakija je u rangu konjaka, zadnju dedovu rakiju sam imao do 2004 godine staru 10 godina...kakva je to rakija bila sipala se samo specijalnim gostima...zejtin joj nije bio ravan :D i ako je bila pecena sa sve semenkama i korom sljive,na starom kazanu, ali hrast ju je obradio za 10 godina smao tako...

Tako da danas ja prihvatam svu tu tehnologiju koja ce poboljsati kvalitet, mislim na opremu a ne sirovine od kojih se spravlja rakija, dakle savremene kazane (kad bi imao para kao stoj su Kothe kazani a kostaju 20.000e pa navise) jos nisam video savremenije kazane, barik burad, aparature koje same odvajaju frakcije, masine za odvajanje kospice i kore, pvc kace i ostala prateca oprema... to je savreman tehnologija.

A ovo oko spravljanja komine je isto tehnologija i receptura, ali je ona prica za seba i treba je odvojiti od same opreme i aparture za proizvodnju rakije, znaci sam sirovina i primese koje se dodaju za spravljanje komine po nekom receptu, a svako od nas ima svoj pa tako na vom forumu mozemo i da ih razemenimo.

Matkee
19-10-10, 15:21
Pre par dana sam zvao savatića http://www.savatic.com/preradavoca.htm da ga pitam kolika je cena pasirke za šljivu, ali i za drugo voće i kada mi je rekao da je 2000 evra umalo nisam pao sa stolice ^-^, ne kažem da to nije dobro, ali 2000 pa to je već velika investicija za nas, te kazane sam gledao na sajmu Poljoprivrednom 2010 i zlo je to veliko :D, savremena pecara sa svom opremom, objektom i aparaturom izađe oko 30 000 evra, bar smo mi tako okvirno računali... >:D

Dragojlo
19-10-10, 15:42
2000 krvnih zrnaca {"{": {"{": {"{": {"{": ne isplati se :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Jeste pecara nad pecarama, bilo je skoro negdje u Srbiji covek kupio Kothe savremenu destileriju 25000e, bavi se covek time porodicna tradicija bas nesto duga od negdje drugog svetsko rata mozda i pre ima i muzej rakija sredio covek sve kao diznilend, svaka cast kada moze :D

dfiskal
19-10-10, 15:50
A ja,mucenik, imam samo jedno hrastovo,barik bure,od 235l Francuz pravi,placen 600evra,ostali nisu barik ":":{ , {"{": iz oblasti Mercedes francuska..i eto ne znam sta cu sa njim..a moj kazandzija upravo ima onu dobitnu kombinaciju kazana sa prohromskim hladnjakom,a kljuk pripremam od sirovine sa ORGANSKIM POREKLOM,po najsavremenijoj tehnologijom (vinobrani,kvasci,secer.ovo,ono), i onda to nije to ?Jbg...dajte recite mi ,napokon, gde gresim!!!:lol::lol:

kombajner
19-10-10, 16:01
Covek je objasnio! kakvi seceri kakvi kvasci!!! sakupis sljivu pustis je da odstoji sipas je u kazan izvadis meku pa posle prepecenicu 20 21 grad kako ko zeli i to je ona prava!! bez ikakvih dodataka!
Skroz se slazem sa tobom CAR!

Dragojlo
19-10-10, 16:06
A ja,mucenik, imam samo jedno hrastovo,barik bure,od 235l Francuz pravi,placen 600evra,ostali nisu barik ":":{ , {"{": iz oblasti Mercedes francuska..i eto ne znam sta cu sa njim..a moj kazandzija upravo ima onu dobitnu kombinaciju kazana sa prohromskim hladnjakom,a kljuk pripremam od sirovine sa ORGANSKIM POREKLOM,po najsavremenijoj tehnologijom (vinobrani,kvasci,secer.ovo,ono), i onda to nije to ?Jbg...dajte recite mi ,napokon, gde gresim!!!:lol::lol:

Verovatno ti naisla losa tura secera, nije dovoljno sladak jesi ga merio na seceromer :lol: :lol: :lol:

Ako ti je los secer i ti kvasci i vinobrani probaj dodati malo sljive pozegace, kazu da pozegaca poboljsava vrenje secera i kvasca, pa mozda i dobijes rakiju :lol: :lol: :lol: :lol:

dfiskal
19-10-10, 16:18
uuuuuuu, moja greska rekao sam sirovina OGANSKOG POREKLA, a to je cacanska rodna,cacnska rana,cacanska princeza sto se tice sljiva, a sto se tice lozovace, to je caberne suvinjon i sadone..eto vidis da i u mojoj rakiji ima i neko voce....Sve ovo voce rezano metodom "dvogubi gijon" ., tako da daje izuzetne rezultate u prinosu :D :D :D ^-^ ^-^

Dragojlo
19-10-10, 16:26
Bogami ovi sto orezuju secernu repu sa Holmerom kazu da nije najbolja ove godine ubile kise, blato, pa im ovi odbijaju mnogo kada dovezu u seceranu...

Pazi se da ti ne podvale kakav secer loseg kvaliteta da nije dovoljno sladak ::svaka cast::

Post je spojen: уторак, 19. октобар 2010. 08:30:03 CDT_______________________________________________ __
I da ne odemo u off, prijatelji moji u moju kacu kao sto sam i rekao, nista sem sljive, sljiva i samo sljiva.

A ko hoce da pece po vasoj recepturi slobodno nemam nista protiv, i da daj okacite te recepte da svi vidimo nove tehnologije od komine a ne na pp, cemu forum ako se pisemo na pp.

dfiskal
19-10-10, 16:35
::svaka cast:: ::svaka cast:: ::svaka cast::,Znaci,POZDRAV svim "rakijasima",koji stave grad u zbane i cekaju 50 %alkohola, i koji ne vade kosticu iz slljive, i koji "pljuju"na nas koji poboljsavamo precenat secera sljive sa "kristal" secerom,kao da je on pravljem od neke NEORGANSKE materije,i koji ne znaju ulogu vinobrana i selektivnog kvasca itd....Dzabe se trudim da napravim sto bolje....a na ovakav,Vas, nacin sam radio pre 15 godini i mislio da imam najbolju rakiju u kraju...Ali ,silno sam gresio...vidimo se na nekom drugom forumu... {"{": {"{": {"{": {"{": ::samo odmor:: ::samo odmor:: ::suncanje:: :pecanje: @->--

Post je spojen: 1287496670________________________________________ _________
Naravno, na sve privatne poruke odgovaram >:({ ;D} :D 8)

CAR
20-10-10, 00:17
Dfiskal

netrebas se ljutiti tu smo da bi raspravljali o kvaliteti i kvantiteti,ja kazem da bi i krastavaca metnuo ako bi to netko zelio i prolazilo mi.Za sad je ovako dobro nitko se nezali ni potrosaci ni ja i zasto bi izmisljao toplu vodu kad je vec izmisljena a obogatiti nemogu nit tako nit ovako samo mogu fantazirati a za to nemam previse vremena.Isto je kad netko navikne na jednu vrstu duhana i ti mu kazes ovaj je bolji a on joj zamijera i kaze CITIRAM:ma to nevredi pola pisljiva boba vode.Nemoguce da je bolja smrdljiva Morava od Marlbora ali netkom jest i on kupuje Moravu.To je jedan direktor jedne ugledne firme koju nezelim imenovati.Ja nista osim sljive nemecem u kace i naravno sve su rastove cak ih ne meljem nit cepam i tako su radili moji prandijedovi tako i ja radim i to prolazi i svi smo zadovoljni mi koji je spremamo i krajnji potrosaci.Nekazem da sutra necu raditi drugacije ako trziste tako bude zahtijevalo ali "zaglavinjati"i metati kvasa,secera,100%alkohola,aroma itd.i sipati u burad da mi stoji a to nitko nezeli piti to necu raditi.

Ovih 100l komine sto sam odvojio i usuo 10kg cukra ispeci cu i prepeci da vidim nasto to lici.Ispeci cu 44-45 stepani jaku kao ovu sto pecem bez prepicanja.Zovnucu 3-4 drugara koji su rakijasi i ja medju njima naravno posveticu paznju prilikom pecenja okusu i mirisu ako poludimo od glave necijoj mamici ce se stucati :lol: .Bez uvrede ikakve ali bit ce tako.Ako nebude tako onda cu napraviti parti kod sebe u kaficu i dati je za pola cijene ove sto je sad ako se bude svidjalo musterijama tako cu dalje svu rakiju peci ako se budu zalili nekako cu se iskupiti za tu vece posto je cijena u pola manja.

CAR
22-10-10, 08:45
Uci dok je ziv a umre budala,moze i saharin ^-^ .

Марко_ПН
22-10-10, 20:16
Прво, хвала свима на саветима! Богу хвала, испекосмо 22 литра препека од 60 процената. Молим за једначину како да израчунам колико литара воде (редестиловане) да додамо у ракију да добијемо ракију од 50 процената... Хвала још једном.

Dragojlo
24-10-10, 02:54
Прво, хвала свима на саветима! Богу хвала, испекосмо 22 литра препека од 60 процената. Молим за једначину како да израчунам колико литара воде (редестиловане) да додамо у ракију да добијемо ракију од 50 процената... Хвала још једном.

Ovako ako imas 22 litra rakije jacine 60 stepeni, onda ti to dodje da joj jos dodas vode 4.576 litara destilovane da sidje na 50 stepeni.

ovo je iz tablice, i sto posto je tacno tu su proracunata i sazimanja alkohola i vode, pa tako po njoj za tvoj slucaj na 100 litara rakije jacine 60 ide 20.8 litara vode da se dobije 50 stepeni...

A formula koja je priblizna ovoj gore cifri glasi:

((kolicina u litrima x jacina u stepenima rakije koju treba razblaziti) / zeljena jacina u stepenima) - kolicina u litirima

a ovako to izgleda kod tebe:

((22 x 60) / 50) - 22 = 4.4 litra sto je priblizno onome gore od 4.576 litara :D

Post je spojen: субота, 23. октобар 2010. 18:58:14 CDT_______________________________________________ __
moj predlog ti je ako je to za konzumiranje da je svedes na 45% vol. i milina 50 je jako za piti, ali opet ko voli kakvu neka pravi po svom ukusu...

Ja kod sebe za pice doterujem od 43-45 %vol., a za masiranje u slucaju gripa, prehlada, povisena temperatura, i ostalo 64% leci reumu :lol: :lol: :lol: i jabukovo sirce i gripa ode za dva dana, a o belom luku i da ne govorim. :){{ ::namigivanje::
Ako hoces na 45% dodaj joj 7.59 litara.

Kosjerac
24-10-10, 20:11
Sok od šljiva, otpad od kostiju i kora od mleka to je najbolji lek. Malo je off, ali se izvinjavam. >:D

Kengur
24-10-10, 20:19
@ Dragojlo

Potpisujem kao neko ko je kompetentan po tom pitanju da je taj proracun ispravan ::svaka cast::

doma
26-10-10, 21:23
Vec sam vam rekao da sam ispekao 6lit.rakije od drena probe radi,mogu vam reci da ima vrlo specifican i prijatan miris a kvalitet jos nemogu da procenim to ce reci drugi dok malo odlezi.nego iman jedan problem.tu rakiju nisam prepekao posto je mala kolicina i ima mutnu boju,dali neko zna kako da je izbistrim da bude cista i bistra kao prepek ili cu morati da je prepecem. ^-^

CAR
04-11-10, 23:51
Sad sam bio kod kolege pece rakiju,ma nesto nevalja sa njom ali svake godine mu je takva,jednostavno nekako je kisela ja sam dvije popijo i stalno podrigujem.Sta je to?

Kengur
05-11-10, 00:11
Puno secera (neprirodnog,vestackog,dodatog) je imala komina, pa sada pijete secerusu.Da je prava od zrelog voca, toga nema (mislim podrigivanja)

CAR
05-11-10, 09:12
Ma nevijerujem ali je moguce.Mislim da je problem sto je dosta zelene-nezrele sljive su bile kad je tresao jer je zurio se da to uradi imao je drugih obaveza van granica HR.Toliko znam o njegovim sljivama jer mi je u blizini.

Kengur
05-11-10, 09:19
Kazem, mozda je dodao secer da bi nadomestio nedostatak,posto voce nije bilo zrelo.Rekoh, da je bilo zrelo bila bi druga prica, ali ovako ...

Kizi
05-11-10, 17:40
Sve mi je jasno,ali peci rakiju od 60 stepeni pa je kaliti destilisanom vodom-to ne razumem.Zar nije lakse praviti rakiju do 50 stepeni?

kombajner
05-11-10, 18:08
Sad sam bio kod kolege pece rakiju,ma nesto nevalja sa njom ali svake godine mu je takva,jednostavno nekako je kisela ja sam dvije popijo i stalno podrigujem.Sta je to?
ako skuplja na najlon i padaju mu sitne grancice i lisce to je sigurno!

CAR
05-11-10, 20:16
To radi ne samo on nego svi ali neide to u kacu samo ciste sljive.Pa tko trpa grane u kacu?

Dragojlo
06-11-10, 01:06
Sve mi je jasno,ali peci rakiju od 60 stepeni pa je kaliti destilisanom vodom-to ne razumem.Zar nije lakse praviti rakiju do 50 stepeni?

Kada se pravi prepecenica, a i ko pece iz prve po pravilu se hvata srce destilata, a krajevi se bacaju, pa se zbog toga dobija jaca rakija oko 60 stepeni, zasto bih u rakiju pustio metil alkohol i ostale patocne primese koje kvare smek i aromu ciste sljivovice, destilovana voda ne kvari u opste osobine rakije sem sto smanjuje jacinu alkohola, i ako sebi spravljas destilovanu vodu i kod nje imaju frakcije koje se odvajaju....svako ima svoj nacin pripremanja, pa kako ko voli neka izvoli >:({ ja inace razblazujem sa destiovanom vodom i rakija je prva liga.

Matkee
09-11-10, 22:27
Kombajner to za grane i lišće si upravu, ovde kod nas su kupovali po nekoliko tona jabuka za preradu mleli je i stavljali u burad, nisu odvajali grančice i peteljke i rakija je bila kisela i malo gorčila, ali to može da bude iz više razloga, mogao je da trpa i zeleno voće ili dosta natrulog voća...

CAR
09-11-10, 23:41
Ozelene su bile 100% e sad natrule nevijerujem,brao je 15dana prije svih nas a morao je kako sam rekao.

provac
10-11-10, 00:07
rakija od sljive se pravi samo u pojedinim krajevima srbije na pravi nacin a to podrazumeva sakupljanje sljive u punom ,pravom zrelom rodu i to od rakijskih sorti (znaci ne dolaze u obzir sljive poput stenleja sto rade u okolini blaca)sljiva se sakuplja samo cela i zrela ane trula ili zelena a da ne pricam o primesama lisca ili ti grancica (sve utice na kvalitet rakije)U sljivu se ne dodaju seceri (ko pravi za sebe)jer nema potrebe isto tako se ne mesa prilikom vrenja vec se ostavi da sama izbaci iz sebe ono sto ne valja a to je povrsinski sloj zvani ,,pogaca ,, koji se pre destilacije ukllanja tj baca, svi koji rade supreotno rade u korist kvantiteta a ne kvaliteta.prilikom destilacije se obavezno kazan sterilise tako sro se izvrsi destilacija sa obicnom vodomu koju se dodaje saka sode bikarbone ,pa se pot5om pristupa destilaciji i to na nacin da se uvek u sledeci kazan dodaje rakija koja je prethodno destilisana i sve tako dok se ne dodje do punog kazana cistog destilata sa obaveznom kolicinom od bar jedne kofe komine.prilikom prepeka ja vrsim destilaciju kroz vodu koja se meni pokazala kao veoma efikasna u otklanjanju stetnih sastojaka rakije. ima tu jos malih tajni ali samo ce vam se kasti .prava rakija mora da mirise na sljivu i bez ostalih aroma kao sto su budz ( oni sto mesaju kominu dok previre) ili na kiselo (zelena sljiva) ili smrdi na ono sto ne treba da bude u njoj (lisce ,granje itd)>PRAVITE RAKIJU KAO ZA SEBE A NE DA BI ZARADILI NA TUDJEM ZDRAVLJU JER PAR LITARA VAS NECE OBOGATITI.POZZZZZ

dfiskal
10-11-10, 11:34
Mada sam obecao da se vise necu javljati preko portala,ali ovaj put moram da dam jedan mali komentar,ili postavim pitanje ,nasem dragom clanu Provac,i to sve u ime ovih ljudi sto citaju i interesuju se za tudja iskustava u pravljenju naseg tradicionalnog napitka,po kome smo postali poznati u pred-proslom veku.Naime,sljivovica se , zaista pravi od sljiva,i to tzv rakijskih , sto se, naravno, slazem sa PROVAC-om.Drugo,podrazumeva se da se u kljuk ne stavljaju grane i lisce,vec samo zreli plodovi.E, a sada prvo pitanje...Kada taj divan,zreo plod,stavis u kacu , cime ga stitis od oksidacije i uticaja "divljih" kvasaca?(naravno vrenje pocinje posle 2-3 sata).Moj odgovor glasi,10g vinobrana na 100kg voca (on sprecava oksidaciju kljuka i eliminise delovanje"divljih" kvasaca, s tim sto ti omogucuje delovanje slektivnih kvasaca ili ti "domacih",naravno, ne stavlj se "pivski" ili "hlebni" kvasac.Drugo pitanje glasi:Zasto se ne mesa kljuk?Nije dokazano da "cep" ili ti pogaca sadrzi najgore elemente,koji daju neki neprijatan smek, ali kada se formira jo je "vasar"?naravno kod onih koji to rade i ne postoji pogaca,jer svo "meso" od sljive je je "aktivno" i iz njega se dobijaju te zeljene arome, a u pogaci, kada se napravi, je pravi "vasar" od "divljih" gljivica i budji (zato se i odvaja i ne ide u kazan). Posto je formula za alkohol opste poznata, ja mesam kljuk i idem u koris,"domacim" ili ti "plemenitih" gljivicama-kvasaca, jer mesanjem "provetravam" kljuk.A sada jedno bolno pitanje:Zasto ne treba dodavati secer,do zeljene granice od 18.6 shiromera?Sta se tu gubi , a sta dobija?Odgovor je: zadrzavma isti kvalitiet a dobijam ,cinjeca je, i 0.9 l rakije po dodatmom KG secara.Selektivni kvasac pretvori u alkohol ,kako vocni tako i "kristal" secer u alkohol.(Formula za alkohol je opste poznata,znaci alkohol je alkohol,a aromatici su aromatici,to su dve stvari,naravno).Sto se tice kazana,i pripreme tu je stvar jasna,mada ja primenjujem malo liberalnije mere,ali sutina je,dobra higijena kazana,u to se potpuno slazem sa tobom.)E sad jos jedno bolno pitanje:Zasto "peres" rakiju preko vode u toku destilacije?(lepo si upotrebio izraz "destilacija", a znam kako radis , stavis sud od 2l vode ispod lule itd..jednostavnija varijanta je da to isto uradis iznad sudopere ,stavis sud od 5 l vode i sipas onu istu rakiju i operes je za 10 minuta..jbg ista procedura:lol:).Odgovor je sledeci: i ja isto "perem" rakiju ali na sledeci nacin,govorim o prepeku:Napunim kazan sa prvom frakcijom 70% dodam 30% vode,ali gledam da podesim optimalnu povrsinu isparavanja.(to znaci punim kazan tako da imam najvecu povrsinu za isparavanje),i sta sam dobio:prvo isparava metil ,pa etil ,pa voda i ostalo djubre).Ovim postupkom,prvo ,dobro operem rakiju , a i sacuvam alkohol.(ako ne stavljas vodu ,gubis oko 2-3 dobre rakije+nisi je dobro "opra", gore pomenuta sudopera ti nece to uraditi, budi siguran).Evo i jos jedno pitanje:Zasto u prepek stavljas kominu?Znaci mesas 0-(nultu-normalnu frakciju) sa prvom frakcijom,po toj logici dzabe radis prepek.Naravno tebe interesuju arome i mislis da se one nalaze u kljuk?Naravno one se i nalaze u kljuku ,ali arumu "povecavas" samo svezim vocem,nikako prevrelim.Jer, koncetracijom alkohola koncetrisu se i aromatici.Tebi sada ovo zvuci cudno,a li je istina.Problem je sada kako te armatike oziveti , jer ja pravim drugu frakciju do 62 % alkohola i skidam cistom destilovanom vodom do 40-50%.Svi aromatici budu "aktivirani",jer neki aromatici ostaju "ucaureni",jer se ne rastapaju u alkoholu... itd..

Toliko o nama iz Sumadije (kako ti kazes ,u pojedinim krajevima Srbije rakija se pravi na pravi nacin ..itd).Ovo shvati kao dobronameran "upitnik", jer, sam, ipak, nasao neke nelogicnosti u tvom spravljanju rakije, i naravno "Nema bolje rakije od davde do Trakije" >:({

ing.Misa S. Miletic

provac
10-11-10, 19:20
dfiskal vidim da se nismo u startu razumeli.prvo da ti kazem da sam prijatelj sa pecom majstorovicem i da smo obojica napustili forum ,,sve o vinu,, i to upravo zbog neslaganja sa pojedincima koji su forsirali naucne metode o pravljenju rakije a kad god smo imali skupove i druzenja nikada se nisu pojavili sa svojim proizvodima tj jedan se pojavio sa nekim smrdljevcima koji nisu licili ni na dzibru a nedaj mi te boze na rakiju.slazem se ja sa tobom u svemu i podrzavam te ali bih voleo da probamo rakije i tvoju i moju pa ces onda doneti sud e zasto se to radi a zasto se to ne radi.sve sto sam naveo naveo sam iz iskustva jer se bavim proizvodnjom rakija od 79 god i video sam da se u krajevima gde ima dosta sljive prostre najlon otrese sljiva i ajmo sve u kace , e od toga nikada nece biti rakija, a sto se tice secera i ja ga stvljam u dunju i kajsiju ali u sljivu nikada, jer ako je losa godina kao ova ja je i ne pravim jer je glupo trositi vreme da bih dobio nesto sto ne zelim.a to sa vodom i bez je stvar iskustva.probao sam i ovako i onako i ogromna je razlika, isto kao i sa kofom koma koja se dodaje kod prepeka.postoje neke stvari koje se ne daju objasniti a te naucne analize ja ne priznajem znam samo da mi je rakija medju tri u srbiji a ostalo me ne zanima.kada mi budete objasnili zasto je sarma ili vruca rakija uvek lepsa na sporetu na drva nego na struju e tada cu razumeti vase naucne analize,
pozzzzz dragan nedeljkovic ing elektronike sto nema ama bas nikakve veze sa pravljenjem rakije

pozzzzz

dfiskal
10-11-10, 19:59
Dragi mok PROVAC, zahvaljujem se na podrsci,a nerazumeanje tematike ide na moju dusu.Ali,ti nam ne odgovori na ona moja postavljena pitanja,mada nije obaveza,ali me prosto interesuju,ovaj tvoj nacin..To ne znaci da ga necu probati,ili sam ga vec probao, pa znam o cemu se radi:lol:?Mislim da su pitanja,na svom mestu i da nisu laicka.Posto nismo dobili odgovore , prihvatam da i nisam razumeo tvoj komentar na 18. strani.Sto se degustacije tice,slobodan sam da je organizujemo,kada nam vreme dozvoli.Ja inace u zivotu nisam prodao ni litar rakije,obicno je poklonim ,preko moje firme ili licno ,privatno prijateljima.(uvek se obraduju tom poklonu,a sto ? pitaj njih).Pozzz ing.informatike,sto nema bas nikakve veze sa pravljenjem rakije >:({ >:({ >:({

Kengur
10-11-10, 21:25
E ja se moram uključiti u diskusiju.
Kao prvo pročitao sam oba posta i od Provca i o dfiskala.
Sama tehnika odrade posla se razlikuje od tipa ljudi.
Imamo neke kojima je sve jedno sta piju,(za dobru krmaču nema losih pomija), a ima i NAS koji vole da popiju kvalitetnu voćnu rakiju prijatnu kao voda sa izvora, rakiju koja otvara sva čula, koja je kako je ja nazivam Bensedin, pošto sedativno deluje (to važi samo za pravu).

Kako su dragi članovi naveli, tehnologija proizvodnje rakije počinje ne u buretu, nego u voćnjaku.Ako je voće zdravo, neošteceno od bolesti i nenačeto---> ono zaslužuje da bude blagoslovljeno tako što će biti obrađeno i prerađeno u rakiju.Samo postupanje sa "savršenim" voćem nakon berbe, je stvar individualca.Ko će kako odraditi posao može uticati i finansijska situacija domaćina, raspoloživost opreme i dr. Dfiskal je detaljno opisao proces proizvodnje komine sa biološke i hemijske strane, i on se može prihvatiti kao validan.
Stvar oko odvajanja prvenca, zatim patoke, razblaživanje vodom ili patokom je PONAVLJAM stvar pojedinca.Da li će neko imati savest ili ne, na to ne možemo uticati, pošto je njegova stvar da li će se pridržavati pravila ili ne.Svako ne pridržavanje pravila proizvodnje komine i iz nje rakije, može uticati na nečiji život.Može doći veoma lako do trovanja a u slučajevima predoziranja nekvalitetnom rakijom i do smrtnog slučaja.

Pozz od diplomiranog hemičara, koji itekako ima veze sa alkoholima i postupcima pravilne upotrebe istih, bilo u ishrani bilo u industriji.

P.S. Strašno volim rakiju od duda, višnje i kruške.

meeker
10-11-10, 21:48
(Formula za alkohol je opste poznata,znaci alkohol je alkohol,a aromatici su aromatici,to su dve stvari,naravno).

Jedna je hemijska formula alkohola, nevezano kako i iz koje sirovine je dobijen.Što ne znači da iz alkohola dobijenog iz kristal šećera ili kukuruza nije nemoguće dobiti alkoholno piće, al to ni u kom slučaju neće biti rakija od šljiva.

Ovo što vi i mnogi drugi proizvodite trebalo bi imati svoje adekvatno ime:

RAKIJA OD KRISTAL ŠEĆERA I ŠLJIVA

Nemam apsolutno ništa protiv. Ko voli nek izvoli i uživa.
>:D

Dragojlo
11-11-10, 00:33
Tako je kolega Meeker, ja sam se vec ispisao u nazad mnogo, sve ja to prihvatam hemijske formule i procesi to sve stoji, zna se da se alkoholi dobijaju od secera a ne od sljunka, i armature 6-ce rebraste :lol: i tu price nema dalje...

Ali brate secer ja ne dodajem, kao ni granje, lisce i ostale primese ::namigivanje:: , od secera se dobija samo kolicina a ne i kvalitet, zrela i kvalitetna vocka mora dati odlicnu rakiju *sa solidnim kazanom, i sa higijenom posudja za kominu i rakiju* i ne moze da omane...

I opet kazem svako ima svoj recept ili ti tehnologiju proizvodnje ili kako god to zvali, ja mogu gore od svih kolega da prihvatim i da probam njihov postupak proizvodnje to nije sporno, ali da dodam secer to nikako, kao i kvasce i ostale primese, sve prihvatam ostalo, kod mene je u kaci samo sljiva i smao sljiva, i nema ni komarica jer kace povezem sa najlonom tako da komarice mogu samo da pare oci ali kominu ne mogu dohvatiti :lol: :lol: :lol: i to je to...

Recimo gore polemisu oko prepiranja rakije, i to sam radio ali sam video da je mnogo bolje da se odmah bacaju krajevi a sredina hvata, ali opet ako neko hoce da je prepere u vodi njegova stvar, a uporno ovde nekome govoriti da je bolje dodati secer ili da treba da doda secer, ako covek nece, nece kraj price odosmo off...

Sljiva i smao sljiva >:({ >:({ >:({ :D

dfiskal
11-11-10, 09:38
Dobar dan, kako ste dragi moji rakijasi. >:({.
Sve se slazem sto ste napisali, i naravno sve to podrzavam, i naravno, ne kazem da niste u pravu,za neke stvari,ali,ipak sada, koristim priliku da se zahvalim dragom KENGUR-U na recenici koja glasi :"Dfiskal je detaljno opisao proces proizvodnje komine sa biološke i hemijske strane, i on se može prihvatiti kao validan.,coveka koji je detaljno upucen u ove stvari,jbg to mu je i deo struke.Sve ostalo je stvar navike ,tradicije,ubedjenja itd..Naravno,ipak ovo shvatite,kao moj doprinos celoj ovoj prici,i kao primer da ima i ovakvih ljudi, koji malo drugacije razmisljaju, i koji zele dobro svima koji se bava nekom proizvodnjom , pa makar ona bila i ova nasa "mucenica".

U napred zahvalan Vas
ing.Misa S.Miletic

dragisav
11-11-10, 18:23
Pozdrav.
Ja ovde zalutao, ali vidim ova tema je aktivna pa da postavim jedno pitanje ako moze.
Zovem se Dragisa i eto me na forumu za Kupinovo Vino. Ove godine sam pekao rakiju od komine kupine i javio mi se jedan pproblem. Nakon pecenja sam doterivao rakiju destilovanom vodom ( bila je mnogo jaka oko 54 %). destilovanu vodu sam kupio u prodavnici i dodao po tablicama. Nakon dodavanja vode rakija mi je jaka izmedju 48 i 49 %. Problem je sto se rakija blago zamutila. Pre doterivanja vodom bila je kristalno cista. Da li treba da ostoji i koliko da bi se izbistrila ili tu nema pomoci. Hvala puno unapred. Pozdrav!

omegapn
11-11-10, 19:06
Mislim da si trebao kupiti destilovanu u apoteci, ova po prodavnicama je za pegle i akomulatore

Post je spojen: 1289495556
Pročitao sam skoro ceo post o spravljanju rakije i došao sam do zaključka da šećer treba dodati u kominu samo ako fali prirodan šećer, to jest ako je po propisu 16 % a mi imamo 12 % treba dodati samo tih 4%. Znači i oni koji su protiv šećera u komu po svaku cenu nisu u pravu. Zaključak : KONTROLISANO DODAVANJE ŠEĆERA AKO TREBA

Dragojlo
11-11-10, 22:03
Tacno tako nisu sve destilovane vode konzume za ljude sem pegli i akumulatora :lol:, ako kupujes kupi samo u apoteci, a najlakse ti je da sam sebi spravis na kazan.

provac
12-11-10, 02:24
nema veze ako je destilovana voda prava rj ako nije falsh da li je iz apoteke ili iz svemira vazno je da se dodaje u procentu od 10posto koji zamisli da dodas u nekoliko navrata i to da prodje par dana.(npr ako trena da dodas 10 lit dest vode doda dnas 2 lita pa posle par dan 2 i tako nece zamutiti imao sam isti problem sa dunjevacom)pozzz

dfiskal
12-11-10, 09:49
Dragi nasi rakijasi,

Sto se tice destilovane vode,naravno, da ima razlike,izmedju "humane" destilovane vode,kupljene u apoteci,a koja sluzi za infuziju,bebe, i ostale bolesnike koji neke svoje lekove rastvaraju u vodi , i one vode za akumulatore , pegle, i ostale uradjeja.Ako mi ne verujete, onda je bar probajte na "jezik" i videcete razliku.Do zamucenosti dolazi od ove "tehnicke" destilovane vode,kod koje je ostalo jos krecnjaka i ostale necistoce.(zato se ona i ne daje za infuziju,bebe itd.).Naravno, moram i to da vas podsetim da i kod destilisane vode postoje "frakcije",glupo mi je da i to objasnjavam.. ono... najcistija,manje cista... "tehnicka".. itd..Znaci, voda kupljena u apoteci,sa sertifikatom,nece vam nikada,zamutiti rakiju.Svaka druga,"tehnicka" , svemirska itd hoce...Ale,nemojte se sekirati,to vazi za ove koji su je "zamutili", vremenom taj krecnjak se talozi na dno suda i rakija se vremenom izbristi.Laganim pretakanjem,znaci crevo izdignuto iznad dna suda 2-3 cmi i polako pretakanje u drugi sud ali posle 4-6 meseci..I jos nesto, na 10 litara prepeka 0.853 ml vode skida tacno 1grad (2.5% alkohola),znaci ako imamo 24 grada a zelimo 20gradi na 10 l dodajte slobodno ,4x.0,853 destilovane vode i dobicete 20 gradi (50% alokohola).Toliko o destilovanoj vodi, nadam se da sam nekome pomogao i naravno >:({ >:({

ing. Misa S. Miletic

dragisav
12-11-10, 10:21
Hvala puno na iscrpnom odgovorima. Javicu sta ce biti za neko vreme. Pozdrav!

dfiskal
12-11-10, 10:49
Opet ja,
Zaboravih da vam kazem nesto oko "kaljenja rakije" ili ti razblazivanja destilovanom vodom.Opet,naravno postoje,najmanje dva nacina...jbg. ja znam za ta dva ,mozda postoji 3,4,5 itd.Naime, prvi nacin je da "spustite" % alkohola destilovanom vodom,odmah i to odmah ,na zeljeni procenat,alkohola , ostavite 2-3 godine da rakija "zri", (inace najpopularniji nacin), i ovaj drugi manje popularan ,ali rakija je "ubica".)Ostavite prepepek (60-62%) da "zri" u htastovom buretu 2-3 godine pa tek onda destilovnom vodom dovede % alokohola na zeljeno stanje.Posto sam probao i jednu i drugu varijantu, evo pitanja 1.000.000,00 evra koja je bolja rakija ? (naravno sve je to uradjeno sertifikovanom vodom iz apoteke, nista "svemir", nista "okeania" ili Sibir, Ural i ostali Igmani i igmanski marsevi, mislim zbog leda ,viskija itd.)
Cekam brzi odgovor za ovu nagradnu igru od 1.000.000,00 Evra , uplatnica za ucesce u ovoj igre je 999.999,00 Evra.ostalo je porez.i dobitak. >:({ >:({

Kengur
12-11-10, 11:24
@ dfiskal

Naravno, moram i to da vas podsetim da i kod destilisane vode postoje "frakcije",glupo mi je da i to objasnjavam.. ono... najcistija,manje cista... "tehnicka".. itd..Znaci, voda kupljena u apoteci,sa sertifikatom,nece vam nikada,zamutiti rakiju.Svaka druga,"tehnicka" , svemirska itd hoce

Psssssss, nemoj da te neko čuje. Kakve frakcije, kakve nebuloze u vezi destilovane vode. Bože me sačuvaj, kakve gluposti. E ovo nisam očekivao da ću pročitati ovde.
Šta je u suštini destilovana voda.To je takva voda koja je oslobođena minerala koji su prirodno rastvoreni u pijaćoj vodi.Prilikom destilacije vode, kada krene ključanje u aparatu za destilaciju i kada se nastala vodena para kondenzuje u hladnjaku, nema tu ničega osim vode,tj. ne nastaju neki sporedni proizvodi koji mogu smetati, međutim postoje 2 i 3 puta demineralizovane, radi sigurnosti da se nije nešto "provuklo", ali to je za laboratorije (u eksperimentima koji zahtevaju izuzetnu čistoću hemikalija i rastvarača) i ona se ne koristi u industriji pića i hrane. Ali da prilikom destilacije vode hvatamo frakcije :lol:, stvarno :lol:
Pa šta vi mislite od čega se pravi ona nazovi "apotekarska". Potpuno glupiranje, to je samo da vam drmnu više novaca iz džepa, a suštinske razlike nema sa tzv. "običnom" destilovanom vodom. Možda je propuštena kroz još neke filtere i to je to.Samo suvišan trošak, i izmišljanje tople vode.
Po meni, a i sa hemijske strane, destilovana voda pravi disbalans u organizmu pošto ona ne sadrži nikakve mineralne elemente (ispravan naziv za destilovanu vodu je "demineralizovana voda" ), pa po zakonima hemije dolazi do rastvaranja kostiju i izvlačenja minerala iz njih i ostalih organa, što vremenom može napraviti strašan cirkus u organizmu, pojave raznih bolesti idr.Tako, nemojte da se igrate sa destilovanom vodom, a nikako je nemojte piti.

Ja kada pravim rakiju i potrebno mi je da razblažim ( što je i tehnološki ispravno sa vodom a ne sa patokom), ja lepo nabavim Eko vodu, ona sadrži nizak sadržaj minerala, ne muti rakiju, a može se nabaviti u bilo kojoj prodavnici za male novce. I što je najbitnije je da je zdrava i višak se lepo može utrošiti za piće.

Post je spojen: петак, 12. новембар 2010. 03:42:24 CST_______________________________________________ __

I jos nesto, na 10 litara prepeka 0.853 ml vode skida tacno 1grad (2.5% alkohola),znaci ako imamo 24 grada a zelimo 20gradi na 10 l dodajte slobodno ,4x.0,853 destilovane vode i dobicete 20 gradi (50% alokohola).

NE smeš sebi dozvoliti ovakve fatalne greške. Mililitar (ml) i litar (L) nije isto.To što si ti napisao da treba dodato 0.853 ml to znači u hemiji dodati nepun 1 cm3 destilovane vode, i kada to dodaš rakija neće ni mrdnuti sa svoje jačine. Valjda treba da se doda 0.853 litara, što je ispravan podatak, i to će napraviti neku promenu.Na takvim fatalnim greškama ponekad visi nečiji život i imaj u vidu da ovo čitaju ljudi sa strane i ako neko posluša nečiju nenamernu glupost, ode život.
Drugi put pripazi i >:({

dfiskal
12-11-10, 11:47
"međutim postoje 2 i 3 puta demineralizovane," mislio sam na ovo , jbg zajeb...ali zaista postoji razlika u ukusu ove vode za "infuziju" i ove za akumulatore....pogresna terminologija, vise laicka, ipak sam ja jedan obican informaticar, programer, projektant IS-a itd,izvini malo sam ti upao u "kazneni prostor ", ali ne sa namerom da tvoju struku dovedem u pitanje.Da si ovo napisao pre jedno mesec dana , ja se ne bih "izleteo" sa ovim komentrom za koji smatram krajnje laicki napisanim.(Mada ,ipak ima razlike izmedju "tehniceke" i one za infuziju "humane", kako sam nasao da je zovu u nekoj knjizi ,iz medicine,, jbg.A posto sam i ja pravio destilovanu vodu, video sam da mi je mnogo bolji "prvenac" od "patoke "... malo iskustvo).Izvini, jako te postujem, zbog tvoje struke, ali oprosti mi da ja i nesto "pogresno" napisem... Inace "nema bolje rakije od davde do Trakije"

Misa

Post je spojen: 1289530105________________________________________ _________
ma naravno 0.835 L. Bio sam sanjiv

Kengur
12-11-10, 11:52
Tu smo da ispravimo stvari zarad drugih, nema ljutis, sve je to ljudski >:({

sasa1
12-11-10, 17:22
kada sam trazio destilovanu u apoteci onda je apotekarka rekla(posto se poznajemo)da predjem preko u prodavnicu jer i oni kupuju tamo.da neplacam bez potrebe skuplje.tako sam i uradio i zasad je sve u redu.ovo navodim samo da se zna da nigde nije garantovano kako kazu i kako pise.da sam kupio u apoteci niko me nebi ubedio da je iz prodavnice.toliko o verovanju etiketama.da se ogradim-nekazem da je svuda tako-ali u svim manjim apotekama jeste.
one nemaju uredjaj za destilaciju.

meeker
15-11-10, 00:31
Posebno mi se sviđa što ste iz krajeva poznatih po gajenju šljive a i proizvodnji rakije od iste.

Uvek ću se zalagati za proizvodnju rakije od šljiva i samo šljiva. Dok se proizvodila od šljiva imala je i cenu a sada vi bolje znate kakvu cenu ima. Ja je proizvodim za sopstvene potrebe.

Dragojlo
15-11-10, 19:51
Tako je meeker, sljiva i samo sljiva :D >:({ >:({

Sta je sada ovde problelm sto neko nece da stavi secer u kominu...

E pa necu i necu... necu necu necu necu :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Sala mala... nemoj da se odmah ljutite ovo je forum a ne mjesto za uvrede i prepirtke, razmenimo nacine spravljanja rakije, a ne ovde se uhvatili secerra ko pijani plota pa nije to tehnologija to je Secerna Repa, to je Secerna Trska, To nije Sljiva...

Dajte malo predloga kako i sta se radi kod pecenja destilacija i skladistenja...

Kengur kolega ko kaze da nema frakcija kod destilovane vode koja ide za razblazivanje rakija, ima i tek kako prvenac se baca prijatelju ja tako radim i rakija je boli glava.

Ziveli i vodimo temu u pravcu dobre Srpske sljivovice a ne ovde rasprave o secerima

provac
16-11-10, 00:28
moram da priznam jednu svoju gresku , a zato valjda i sluzi ovaj forum da se covek nesto nauci, a to je vrlo pametno izlozio kengur, ma kave frakcije destilovane vode ona je destilovana voda iz koje je dusa izvadjena i potpuno se slazem da je najbolje to uraditi sa cistom vodom(prirodno cistom ) on je naveo eko vodu i to je sasvim ok , priznajem da pravim rakiju za sebe i drustvo vec 31 god ali prihvatam ovaj savet jer ima logike, jedino se nekada necu sloziti da stavljam u sljivu secer ama bas nikada ja sam to rekao ranije ako je godina losa onda i ne skupljam sljivi bice bolje iduce to je moj princip.poz i hvala kenguru na savetu

dfiskal
16-11-10, 09:56
Bravo Kengure,
ipak si ti koji je malo spustio "tenziju" na ovom portalu,tako da se za njegovu buducnost,ne sekirima.Elem,ja zaista,ne spadam u grupu "secerasa", u pravom smisliu te reci,naravno ne stavljam secer u kljuk po svaku cenu.Naime,ja zaiste, ove godine nisam "popravio" secerom lozovacu, koju sam pre 1-2 nedelje odradio.Grozdje,shadone + caberne souvignon je bilo ok 24 % secera (siromera kako se vec to zove).Pa,u to ime nisam ni dodava secer do magicnih , i zakonskih,18.6%.(ili ti za slivu 16.8%).Sto se tice destilovane vode,naravno i jedan obican osnovac zna kako se ona dobija.Mada, posto sam probao prosle godine, da napravim "svoju" destilovanu vodu video sam da mi je ona iz "prvog" zbaneta, "bolja", u smislu nema nikakav ukus miris,itd.To ne umem da objasnim.(kazan je bio sterilisan i detaljno opran).Ali,jos jednom, hvala Kengure,ipak su ostale, dve kljucne recenice, ili ti "key word" - kljucne reci...Rakije se ne razblazuje patokom, nego cisto vodom (da li destilovanom ili eko-nije bitno, a to je za mene zaista kljucna strvar da su to forumasi prihvatili kao neki standard), ostalo je klasika, da li stavljati secer,slektivne kvasce,itd ili ne,odluka je na "proizvodjacu" citaj konzumentu.Ali, reci mi, Kengure, da li gresim ako sljivu malo "popravim", kontrolisano,do zeljene granice.Naravno, ako gresim,pokajacu se javno na ovom forumu, i sve sto sam napisao cu "poreci" ... i nikada necu napisati ni jednu recenicu ... naravno odjavicu se sa foruma...I jos nesto oko dest. vode!!! Da li je neko probao na "jezik" destilovanu vodu za pegle, akumulatore i itd, i ovu "humanu", za bebe, infiziju... i da li je uocio razliku... pa onda kazu "sva destilovana voda je ista" ... jbg ... za dobrobit ive price o vodi kazem "nije ista" , ova "humana", zaista nema ni miris ni ukus, "obrijana" je do kraja , a ova druga ima neki "metalni" ukus,pa posto nema "frakcija" neka mi neko objasni zasto je to tako...znaci probano na "jezik"..

Hvala svima na paznji

Vas Ing Misa S. Miletic

Kengur
16-11-10, 15:36
Dfiskal, druže, ne razumem ono "da popravim" kontrolisano do željene granice.
ČIME da se popravi ŠTA ^-^

Sve najbolje >:({

provac
16-11-10, 20:44
d fiskal ako si i malo ing onda se na tome ne potencira pogotovo ne u diskusijama i min dragin je doktor za kunice a vidimo kakva nam je poljoprivreda.zar tebi kao ing nije jasno u kakvom drustvu zivis i da ti stvarno verujes u patuljke.ti stvarno mislis da ima destilovana voda za ovo ili ono .smesno mozda u nemackoj ali ovde ne.ne bi me cudilo da na dijalizi bolesnicima pustaju cesmovacu a ne med dest vodu.ja se svako jutro stipnem kad se probudim i jedino sto verijem je da sam ziv ostalo nista, jedes brazilsko meso, pijes mleko u prahu ,rostiljas pileca krilca iz nn zemlje a pijes pica od kojih se i korov odmah osusi kao da pijes total i ti verujes u destilovanu vodu, koga to jos zanima u ovom drustvu.pozzz bez ljutis ing

Kengur
16-11-10, 21:02
Uzgred, dfiskal čestitam ti na članstvu na ovom forumu.To činim u ovoj,tebi omiljenoj temi.
Ima da ostaneš tu sa nama i da diskutuješ jer na to imaš pravo kao i svaki od nas.

Deda Lala
17-11-10, 01:10
Ta voda za pegle i ostalo je demineralizovana voda .E sad,u čemu je pakuju to je druga stvar.Ako se koristi za humanu upotrebu onda se pakuje u staklenu ambalažu i ta je jedino dobra za razblaživanje rakija.

dfiskal
17-11-10, 09:40
Dragi moji

Citat:
Naime,ja zaiste, ove godine nisam "popravio" secerom kljuk od grozdja , koji sam pre 1-2 nedelje odradio.Grozdje,shadone + caberne souvignon je bilo ok 24 % secera (siromera kako se vec to zove).Pa,u to ime nisam ni dodava secer do magicnih , i zakonskih,18.6%.(ili ti za slivu 16.8%).

;D}"popravka" se odnosi na voce koje sprema za kljuk, izvinite na, ne razumevanju....

Misa S.Miletic

Matkee
17-11-10, 12:07
d fiskal ako si i malo ing onda se na tome ne potencira pogotovo ne u diskusijama i min dragin je doktor za kunice a vidimo kakva nam je poljoprivreda.zar tebi kao ing nije jasno u kakvom drustvu zivis i da ti stvarno verujes u patuljke.ti stvarno mislis da ima destilovana voda za ovo ili ono .smesno mozda u nemackoj ali ovde ne.ne bi me cudilo da na dijalizi bolesnicima pustaju cesmovacu a ne med dest vodu.ja se svako jutro stipnem kad se probudim i jedino sto verijem je da sam ziv ostalo nista, jedes brazilsko meso, pijes mleko u prahu ,rostiljas pileca krilca iz nn zemlje a pijes pica od kojih se i korov odmah osusi kao da pijes total i ti verujes u destilovanu vodu, koga to jos zanima u ovom drustvu.pozzz bez ljutis ing

koja je onda po tebi svrha života ? čemu živeti onda ako ni u šta ne veruješ ? Jedem meso koje sam proizvedem, hranim ga koncentratom u kome je 90 % mojih proizvoda, pijem domaće vojvođansko mleko, a ne zapadna đubrad u prahu, roštilj od piletine koja je takođe proizvedena u mom "dvprištu", pijem domaće sokove i domaću rakiju koju sami pravimo, a ti se druže štipkaj, jedi i pij šta hoćeš ::namigivanje:: i naravno bez ljutnje.....
pozzz

dfiskal
17-11-10, 12:22
matke ;D}, isti si kao ja.I Ja to isto radim, tako jedem , tako pijem, tako zivim , jako je to tesko , ima dosta posla oko takvog "kvalitete" zivota.E , posto se necu vise potpisivati kao ing.,ajd malo da odeom u off.

Veteran oslobodilackih ratova od 1991-1999 Misa S. Miletic (jbg. mozda ce i oveo nekom da "smeta", a ako tako i bude onda ce biti "no one Misa S. Miletic " - ili ti niko Misa S. Miletic

Kengur
17-11-10, 15:37
::svaka cast::

I treba da pokazete nekima koji su neskolovani kako treba ziveti.

Naravno, u kominu se moze dodati i secer (mada i ne mora) a selektivni kvasac ce obraditi i ovu kolicinu i nema tu nista stetno.

dfiskal
17-11-10, 15:58
kengur-e ;D}

Hvala na strucnom savetu,ja volim da slusam struku....., kao sto sam i do sada slusao.. ;D}...Ali da se ne hvalimo izmedju sebe , mislim , iz prostog razloga da ne bi doslo do ::), nego da vidimo ,"ima li jos nekih noviteta... ili ti tehnoloskih resenja u smislu jos boljeg proizvoda...naravno mislim za sve oblasti...

Ipak ,samo Vas

Misa S. Miletic (bez onih silnih zezalica.... ing.. veteran... no one ... itd....) ::svaka cast:: :D :-[{ ::sretan pecaros:: ::prica::

Post je spojen: среда, 17. новембар 2010. 08:27:02 CST_______________________________________________ __
Znaci posle ovog citata strucnog lica,mi zavrsavamo sa nedoumicom ,da li "da" ili "ne" secer "kristal" u kominu, i naravno selektivni kvasac itd... ima li neko "hrabar" da protivureci struci...jbg.. A evo i citata: :Naravno, u kominu se moze dodati i secer (mada i ne mora) a selektivni kvasac ce obraditi i ovu kolicinu i nema tu nista stetno..Jbg strucno lice... Ajd sada Braco...rakijasi ko sme protiv struke... naravno , mala sala..jbg ipak je on dipl.hemicar... i ko sme da mu se suprostavi..to valjda zna detaljno...zato i kazem "kaza o tome je zvrsena"... idemo dalje sa novim tehnoloskom resenjma... ako smo saznali iz literature ...itd...

Vas Misa (vidi se kako sve krace i krace predstavljam- kritika je "cudo"

Dragojlo
17-11-10, 18:57
U kominu se moze dodadti secer ako je procenat secera u kljuku ispod 10%, a ne ici preko 16% i kraj price... a zna se da 95% onih koji dodaju secer u kominu dodaju ga da dobiju vise alkohola "rakije" prava rakija je rakija bez secera, onaj ko proizvodi voce vrhunskog kvaliteta sa odogovarajucim sadrzajem secera nema potrebe za secerom, onaj ko u kacu bere zelenu sljivu od te rakije nema nista, kao i bolesne, trule, crvljive plodove, list, granje, trava, komarice koje na kraju izlegu hiljade larvi-crva na kominu koja nije adekvatno zasticena tu nema rakije da valja...

U kacu znaci samo sljiva plodovi bez peteljke, i naravno dokazano je da je bez kospice vrhunska rakija, ko nema mnogo moze i rucno za svoje potrebe to odraditi a ko ima vise bez masine za odvajanje kospica nista, jes da kostaju ali ko se time ozbiljno bavi za prodaju na veliko vredi svake pare... i narano vrsta i kvalitet uredjaja za destilaciju u tice na kvalitet rakije... i naravno skladistenje za stajanje-starenje rakije isto utice na kvalitet rakije.

Dakle ovo su neke njakrace receno faze u kojima se odvija proces proizvodnje rakije, sto vise budemo tezili ka njima imacemo vrhunsku rakiju, svi ste vi videli savremene nemacke destilerije za alkoholna pica, taj stroj trazi od nas samo dve stvari, Kvalitetnu vocku-Sljivu (kvalitetnu kominu bez secera) i drva za vatru, i posle nam ostane samo da je uskladistimo da li u staklo ili inox, hrastovu,dudovu i dr. burad.

srkitransporter
18-11-10, 00:30
citam redovno bas ovu temu i pratim pa rekoh da postavim jedno pitanje sto mi nije jasno... na koji nacin se meri postotak secera u komini da li je 10, 12 ili 16%:lol: ^-^

Kengur
18-11-10, 00:55
Slusaj druze to se meri sirometrom, ako je komina pri kraju vrenja sadrzaj secera se smanjuje i po praviu dogura do 0. Ali nikada ne cekati da se spusti bas do 0 posto lako moze da prevri.Najbolje je peci kada siromer pokazeod 2 do 4 .

dfiskal
18-11-10, 10:06
Bravo Kengure, ;D} ;D} ;D}

Tako i ja odredjujem optimalno vreme destilacije.Posto ja koristim spektromer,mada je tacnost 99.99%, uz upotrebu jedne tabele,koja daje koeficijente suve materije, u zavisnosti od voca,tvoja racunica se slaze 2-4% ,tako da si 100% u pravu.Da, treba raditi destilaciju kada kljuk dodje na 2-4% (ovo u stvari predstavlja suvu materiju, koja "laze" siromer i spektromer, jbg zato i postoji tabela sa koeficijentima suve materije), za svaku vocku po naosob.A posto ja koristim selektivni kvasac vrenje se zavsava od 21-24 dana.(obicno je 2-4 sto znaci nema vise secera,i seceruse, samo alkohol, ostalo je suva materija)..Nadam se da sam nekom pomogao!!!!!:lol:?

A sada :-[{ :pecanje: ::suncanje:: ::prica:: :veseljak:: ::sretan pecaros:: ::prica::

Vas Misa S.Miletic

Ps. koliko se secam koeficijent ide od 0.84 do 0.86 (mislim na grozdje i sljivu) to me i interesuje.Racunica ide ovako: npr. za sljivu ako ima 16% secera (vocni +kristal) - 16x0.86=13.76 a onda 16-13.76= 2.24%(je suva materija znaci moze, 2-4%, kako kaze Kengur ).E onda...destilacija... i nema da "boli glava".....i nema da prevri ... da se ubudja ... da ispari alkohol...itd

srkitransporter
18-11-10, 15:52
hvala puno na odgovoru, od pomoci je svakako... ja sam jos pocetnik totalni pa prikupljam znaje... ::namigivanje:: >:({

provac
18-11-10, 20:32
matkemafijo tebi ocigledno treba neko da protumaci sta sam ja napisao.ja sam ti lepo napisao u kakavom drustvu zivis i sta se sve nalazi u malorodaji a sve povodom nekih clanova koji tvrde da postoji te ova te ona destilovana voda , pa sam ja zato tako reagovao da ovde nista nije sigurno ni provereno a sto se tice toga scime se ti hranis i pijes apsolutno se slazem i sve ce ti biti jasno ako ti kazem da nikada u zivotu nisam pojeo kupovno jaje niti pile.ozzzz

Matkee
18-11-10, 20:33
matke ;D}, isti si kao ja.I Ja to isto radim, tako jedem , tako pijem, tako zivim , jako je to tesko , ima dosta posla oko takvog "kvalitete" zivota.E , posto se necu vise potpisivati kao ing.,ajd malo da odeom u off.

Veteran oslobodilackih ratova od 1991-1999 Misa S. Miletic (jbg. mozda ce i oveo nekom da "smeta", a ako tako i bude onda ce biti "no one Misa S. Miletic " - ili ti niko Misa S. Miletic

hahah Misa krljina :D, e Mišo moj vodim i ja oslobodilačke pohode ili osvajačke pohode :lol: ponajviše sa ekipom u Kisaču hahah samo ti druže moj ispisuj dragocene savete i ne brine se....cene to mnogi, ali to ne žele da priznaju ::namigivanje::

Dragojlo
19-11-10, 02:26
Polovina uzorkovanih voćnih rakija bile "falsifikati"

Rezultati akcijske kontrole voćnih rakija na tržištu Srbije pokazali su da su sve uzorkovane rakije bile bezbedne za upotrebu, ali da skoro polovina njih ne zadovoljava propisan kvalitet koji se odnosi na poreklo etanola, izjavio je danas direktor Generalnog inspektorata Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Dušan Pajkić.

http://www.poljopartner.rs/images/stories/hrana/rakija23.jpg

Kontrola kvaliteta voćnih rakija obuhvatila je 21 proizvodjača, odnosno oko 10 odsto od ukupno 240 registrovanih proizvodjača rakije u Srbiji, od kojih je uzeto 44 uzoraka voćnih rakija, kazao je Pajkić na konferenciji za novinare.
"Iako su ove rakije deklarisane kao voćne, u 20 uzoraka (45 odsto) je utvrdjeno da etanol, koji je korišćen za proizvodnju, ne vodi poreklo od voća, ili su prilikom proizvodnje korišćeni neki dodaci koji potpomažu da se od voća dobije više rakije nego što bi se to dobilo primarnom fermentacijom", ukazao je Pajkić.
On je, medjutim, ukazao i na važnost toga što u pregledanim uzorcima, nijedan uzorak nije bio nebezbedan, odnosno nije bilo "zozovače", što znači da se rakije mogu nesmetano koristiti.
Medju proizvodima koji nisu odgovarali propisanom kvalitetu, izmedju ostalog, nalaze se "šljivovica prepečenica" proizvodjača "Vino župa", "lozovača" vinarije "čoka", Simeksova "ljuta rakija šljivovica" i "lozovača", "Rubin prepečenica", Navipova "lozovača" i "beogradska rakija šljivovica", precizirao je Pajkić.
Analizirane su šljivovica, lozovača, kruškovača, viljamovka, kajsijevača, dunjevača i drenovača, napomenuo je Pajkić, dodajući da je "najgora situacija" bila upravo kod najpopuranijih voćnih rakija - šljivovice i lozovače.
Svi uzorci su uzeti iz prometa, iz prodavnica na području Beograda, u originalnom pakovanju proizvodjača.
Pajkić je apelovao na ostale proizvodjače da "dobro povedu računa kakvu rakiju prave", dodajući da će protiv onih čiji proizvodi nisu odgovarali propisima biti podnesene prekršajne prijave. Kazne se kreću od jedan do tri miliona dinara, a za odgovorno lice od 300.000 do 500.000 dinara.
On je najavio nastavak kontrole, kojom će biti obuhvaćeni proizvodjači koji to nisu bili ovaj put, kao i nove, još rigoroznije kontrole za one za koje je već utvrdjeno da njihovi proizvodi ne odgovaraju propisanom kvalitetu.
Inspektori Odeljenja za vino, rakiju, alkoholna i bezalokoholna pića uzorkovanje su izvršili na inicijativu i u saradnji sa Nacionalnom organizacijom potrošača Srbije (NOPS).
Predsednik NOPS Goran Papović istakao da je reč o "falsifikatima i obmani potrošača", dodajući da odgovornost leži ne samo na proizvodjačima, već i trgovcima koji "stavljaju takvu robu na tržište".
On je rekao da će NOPS tražiti od tržišne inspekcije da "falsifikate" povuče sa tržišta i uništi", bez obzira na to koje prekršajne prijave bude podnelo Ministarstvo poljoprivrede.
Papović je napomenuo da svi zainteresovani mogu videti kompletne rezultate ispitivanja na internet adresama www.nops.org.rs, www.potrosac.info i www.potrosac.rs.

izvor (Tanjug - Ekos)
http://www.poljopartner.rs/index.php?option=com_content&task=view&id=5084&Itemid=1

dfiskal
19-11-10, 15:36
Postovani,

Nadam se da ne mislis,da i mi,sa foruma, spadamo u ovu grupu "proizvodjaca".Pa naravno,da su to sve falsifikati,jbg ko bi ga proizveo, platio transport,trgovca i prodao za 230,00 din. sa PDV-om.:lol:?? :-X :-X :-X :-X .Ali zato,na tom spisku nema "Zuta osa". 1450 rsd 0.7l ..."13 juli" ,Rubinov vinjak (tzv "Rubinstajn").Ko zna zna!!!Znaci, ipak i cena govori sve...a sto se mene tica, nikada u zivotu nisam ni probao, cisto iz radoznalosti,ovu sljivu od 230,00 din.A sto se tice porekla Etila alkohola,bas me zivo interesuju kako odrede,"ovaj etil je od sljive ,a ovaj drugi je od neceng nepoznatog ", po meni mora da koriste neku drugu metodoliguju... jbg...izgoreh od zelje da saznam, ajd Kengure pomagaj ,kako to rade.:lol:?Ipak, treba da nekog "oderu" za 1.000.000,00 i treba da dokazu ovo sto nadjose,"ovaj etil je od sljive ,a ovaj drugi od neceg drugog,a hemijska formula ista, i za "ovaj" i za "onaj" etil...Eto posla za advokate...Znaci,od ta posla nema nista....Oni koji vole dobru rakiju kupuju je od 10-15 Evra po litru ,a ovi drugi od 210-250 dinara .... 8) ::) :lol: >:({ :D

Vas Misa ^-^ ^-^ ::) koji od silniog servisa fiskalnih kasa i racunara ode na :pecanje: pa petak je ljudi

German hunting terrier | Jagdterrier