Ракија од шљиве

Bas tako ::svaka cast::,Ma ne zove se to dzaba "destilerija" mislim na kazan i ostalu infrastrukturu.. destilovana voda,prva frakcija,druga frakcija sve su to pojmovi vezani za "destileriju"..
Post je spojen: [time]уторак, 07. септембар 2010. 06:47:34 MST[/time]
_________________________________________________
U stvari sta ja tebi to pricam,"kengure" pa ti si bar hemicar a ja samo jedan obican,glupi kompjuteras,programer,projektant,itd.. puno pozdrava "kengure" :D

Post je spojen: [time]1283868065[/time]
_________________________________________________
Ja sam ovaj sa rogovima :zli:
 
Kod nas nema "kemijanja sa rakijom"sljive se saberu-otresu stave u kacu i nakon 15 dana se dotrpa posto se slegne i netko pece za mijesec dana a netko za 5 mijeseci kako se kome da.Nema secera nit ikakvih aditiva nit zasladjivaca cit prskanja ako rodi rodi ako ne ne.Samo krecenje netko ujesen netko u proljece netko nikako.Ustvari svi za svoje potrebe pecemo po 1000litara rakije na trecu-cetvrtu godinu a onaj tko nepije i nedava da narod pije taj prodava.Litra 7,5 eura cista ekoloska rakija od sljive.
 
A sto se tice secera,necu da lazem (a i zasto bi) i ja stavljam secer......probali smo da ne stavljamo i izadje skoro upola manje rakije......A ukus je izvanredan i ovako i onako......A ta cena od 7,5 evra,jel to uobicajena cena u Hrvatskoj ili je to neka najvislja......ovde se prodaje od 300 din pa do 500,600......
Post je spojen: [time]1283898265[/time]
_________________________________________________
Inace je neko pitao za masinu koja vadi kostice...evo je

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=o0OuB4iGRGw&feature=related[/youtube]
A inace firma savatic pravi slicne masine www.savatic.com
 
Ovako brate
To je cijena LICKE RAKIJE koja se zna da je najbolja na trzistu za piti i moze se litra popiti tablete netrebas protiv glavobolje uzimati samo se otreznis i svoj posao nastavljas raditi kao da si litru soka popio.Ima ljudi koji litru piju a 80% u prosijeku svaki dan pola litre tuku da neznaju sta je glavobolja.Kod nas se rakija na stepene mijeri sa gradima pomocu tablice i 44-45 stepeni treba da bude da se pije kako treba a ne da jetru i grlo pali nego da fino na zeludac sijede.Nikad se neprepice tako da ima okus i miris sljive.Svaku ostalu rakiju koja je jaca ili slabija,prepecenica nemozes ni za pola cijene prodati nit je tko zeli piti.Tako je u Lici gdje je sljiva poznata jer nema kemikalije ama bas nikakve cak ni plavog kamena samo mozda kako sam napomenuo zivi krec u proljece ili u jesen zato je cijena tolika.Prosao sam cijelu srbiju nazalost i znam te krajeve zato to pricam. :ppozdrav:
 
Dragi Care,

Kod nas u Sumadiji,i te kako poznatoj po dobroj sljivoici,se ne pije dobra rakija ispod 50% i naravno prepecenica.Naravno ima ljudi koji piju i od 35 % ,ali oni su vec zavisnici i njima nije bitan kvalitet nego kolicina...Toliko za znanje....sto se tice hemije,mi to naravno upotrebljavamo, na manjoj smo nadmorskoj visini i ,naravno , podloznijim bolestima, stetocinama itd...ali nova sredstav su takva da im je karenca do 21 dan tako da su potpuno bezopasna za ljudsku upotrebu 22. dana ...
Post je spojen: [time]уторак, 07. септембар 2010. 10:07:21 MST[/time]
_________________________________________________
U Care,
Pa, Vi cuvate kominu 3-5 meseci ?Ne odvajate kospice? Kako Vam nije gorka rakija?Mora da jeste?
I drugo skidate je do 45 % sa "patokom", voleo bih da to probam!!!!

Post je spojen: [time]уторак, 07. септембар 2010. 19:08:14 MST[/time]
_________________________________________________
I prosajete je za 7.5 evra svaka cast... ajd nadji mi trziste...
Post je spojen: [time]среда, 08. септембар 2010. 04:13:56 MST[/time]
_________________________________________________
mada je kod nas ipak 10evra stara 6godina iz hrastovog bureta...nije "barik" , "barik" bure je bure pre svega hrastovo,ali nagorelo iz nutra,koje daje takav smek rakiji..to treba probati.. pa ni dzek daniels nije lud sto svoj wiski drzi u takvim buradima... toliko za sumadijsku ljutu...kod pravih proizvodjaca...
 
dfiskal
Ovako svu sam srbiju-vojvodinu prosao uzduz i poprek biom sam u Valjevu,Kraljevu i pojedinim selima oko njih a u cijeloj Vojvodini sam bio isto.Malo je mijesta gdje nisam bio.Shvacas da sam bio izbijeglica i nigdje mijesta nisam imao a nit svog doma.Dok sam se potucao po tudjim kucama i selima sa svojom familijom seljakao se neki su me sutali neki zalili a neki provocirali.

toliko o tom

Ovako nekazem da rakija vasa nevalja ali nasa je rakija bolja za moj ukus ako nisi pio ne probao nasu rakiju nemozes komentirati ovaj epilog.Ja sam vasu pio i svakakve rakije.Nije poenta rakije da je jaka i da przi nego da je ukusna i da glava neboli.Sva alkoholna "kratka pića" su prosijek 38 stepeni, valjda to znas.Neznam vijerovatno da ta rakija od 50 stepeni gubi okus,miris,aromu a dobija na jakosti znas brate i to jako dobro jer mi krusku na 54 istavljamo a jabuku na 49.
Ja ovdje pricam o sljivi koja se pije na prelima i sijelima,koju doktori piju i svi ostali.Kod nas je poenta da kad se popije rakija da se nepravi grimasa od glave a usta se zasukuje nego pijesma nastaje.Tu svakoj prici dolazi kraj. :cao: :ppozdrav:
 
Care,
Izvini na smetnji... uznemiravanju ... jer ipak.nisi pazljivo citao moje kometare na tu temu ......jer kod nas je ipak fora da rakija malo "jede" od stomaka pa na gore ... nikako obrnuto......i naravno da ima sve poznate aromatike.....jos jednom izvini... ocito nisi pio pravu "sumadijsku ljutu"... ranku...
Post je spojen: [time]1283931221[/time]
_________________________________________________
Eto vidis da gresite... kruska se pravi na 60% pa se skida destilovanom vodom na 42% i onda se svi artomatici rastope u toj istoj vodi ...rakija je cista ... nije razblazena "patokom"... ista stvar je i sa jabukom .... toliko o nama u Srbiji, kako mi pravimo kruskovacu i jabukovacu (kuja ja zovem "kalvados"),ipak se setimo nasim starih, koji su od 1925-1936 pohadjali neke poljoprivredne skole ... po ondasnjoj kraljevini SHS (Srba ,Hrvata i Slovenaca)...i skolarinu placali u dukatima... a onda su dosli Partizani i ........:haha::haha:... nastavak znas i sam.....
Post je spojen: [time]1283964798[/time]
_________________________________________________
Znaci, krajnje jednostavno,kako koncetrises alkohol,tako koncetrises i aromatike, koje je naravno potrebno sa necim "rastvoriti", to je cista destilovana voda, koja 99% posto poznatih aromatiika rastvara,tako da jacina nije bitna... mada...neki sumnjaju..ali...neka i sumnjaju... i treba ... mi zivimo od njih ... pravimo bolju rakiju od njih .....i miris i ukus... jbg... ipak ko zna mozda gresim... kako mi ti sugerises...probacu jedan kazan da napravim po tvom receptu ...poslacu ti i jedan i drugi "uzorak" na degustaciju...ko zna mozda si i u pravu !!!! naravno ovo sve pisem dobronamerno i u smislu dobre saradnje i zelje da napravimo svi nesto bolje od nasih starih...ipak mi moramo biti bolji od njih.. tada mi svi vise i bolje napredujemo ....sto se tice svih oblasti .... pa i ove....
 
Ma za dobru radžu potrebne su zrele i kvalitetne šljive ( čačanska rodna ). Tehnologija je odavno poznata. Šećer ne koristim, a valjda je poznato kakva je radža iz ovih krajeva. Možeš je odmah piti, naravno bolja je kad malo odspava u buretu.
:ppozdrav:
 
Pocelo je pecenje :bravo:



A evo razlike u boji rakije.....Na prvoj slici je rakija iz prvog kazana a druga iz drugog.....(zbog bakra naravno)

A evo sto se tice gradiranja rakije......Ovaj grad je kupio moj deda u Nemackoj pre rata i ono sto ga karakterise je sto ima i termo-metar koji u istom trenutku odbija temperaturu....(A ne kao sto neko kaze ,,Pod lulom je 21 grad a kad se "slegne" bude slabija) Rakija ne moze da se slegne nego da se ohladi jer vecina ljudi izmeri odmah i kaze ma to je 21 grad,ajde sklanjaj,a ustvari je slabija za 1,2 grada........

A bilo je i :D
 
Vidim da polemisete o glavobolji i sl posle dobre pijanke
Iz mog skromnog iskustva sam naucio da glava moze boleti zbog rase sljiva(sa pozegacom nema greske,dok se od ranki ceses 3 dana po glavi),neadekvatnog bureta,seceruse,verovali ili ne zbog kvaliteta zemlje i od koje god je rod(iz par sela pio rakiju i od bilo kog gazde i bilo koje sorte ubija glava)
Inace ovog vikenda na svadbi kod brata od ujaka se pila madzarka iz bureta hrastovog,stara 26 godina(tad je rodjen,od 1990. je u staklenim balonima).prepicana 3 puta(pradeda je tako voleo da ostavlja za kucu i slavlja),jacina kad smo je flasirali 22 grada bila u subotu.Mogu samo reci mmmm,melem za dushu
:ppozdrav:
:ppozdrav:
 
Darosavac je napisao(la):
Ne razumem....... :sta: NIje sljiva rodila ili?
Kako ne razumes?
Kapak je mekan jer je od bakra pa se nesme stavljati bilo gde da se nebi deformisao.
Kapak (poklopac), lula (cev) i grad(alkoholometar) se cuvaju ko oci u glavi, jer nisu svi trezni oko kazana, prete opekotine, a izuri se...
Niko o zastitnim sredstvima, rukavicama, cizmama i t d
 
I ovde se to cuva ali posto cale ne pije onda nisu potrebne posebne mere zastite....inace koristimo i mi rukavice.. ::namigivanje::
 
Nazad
Vrh