Ракија од шљиве

E sada ovi sto rade vade se kako ga skupo izadje kazan,remont,prevoz do mesta,vreme ... Mi smo ovde zadovoljni posto dodje kuci i ne moramo se muciti oko prevoza komine
 
Kod nas sve sitno, max 10 kazana po 120-130 litara.Bez obzira na vrstu voca, svima isto "zakidaju",bila to kajsija,sljiva,visnja, jabuka, ...
 
Ma nije ni to tako strašno.U redovnim pecarama naplacuju korisćenje kazana,pa potom svaka 7 litra njihova a ako neko nece da da onda mora da otkupi tu 7. litru i to još više poskupljuje.Ovako je najbolje,sve obezbedimo i potom je na onome čiji je kazan da istera što više ljute.
 
Kod nas od vajkada litra od kotla-kazana se dava gazdi a gazdino je da dodje doveze i umijesti kazan na svoje mijesto zatim dodje ponjega.
 
CAR je napisao(la):
Kod nas od vajkada litra od kotla-kazana se dava gazdi a gazdino je da dodje doveze i umijesti kazan na svoje mijesto zatim dodje ponjega.

MAAALO
 
Marko iz Paracina zasto radis ono sto neznas mucis i sebe i sljivu .Dodji u D.Mutnicu kod Dome kupi kvalitetnu sljivovicu odlezalu 5god. u hrastovom buretu po ceni od 500 RSD /lit.I nema da te boli glava. A ti uci decicu za to si se skolovao zaradi parice pa trk kod mene u D. Mutnicu po rakiju da i ja zaradim neku banku jer od toga zivim .
 
mf625 zasto malo pa 1000l rakije zaradis da kurcom nepomaknes samo odvezi 200-500m ili nebitno 5km i to je trosak 5 litara nafte maksimum.Nekad onaj kome treba nazove gazdu da sam preveze i ovaj mu odobri ali mu skine 2-3 litre rakije.pa jel nije jasno pojedincima da je bolje da kaplje nego da curi.Ma i kotao rakiski kosta 1000 eura od 120 litara pa ako mi dopizdi nas 2 ga kupimo svaki da 5 janjaca i eto kotla pa ce imati manje musterija nego prije jer cu i ja svoj davati za pola litre po kotlu e sta ce onda te "gazde"Pa netreba kozu sa ledja skiidati ljudima.
 
Tako je CARE :D :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:

Bezobrazno je to hoce li jos prida i 10e uz litru sljivovice, kod mene se litra daje na 100l - 120l kapaciteta kazana.
 
Domo iz D. Mutnice, to sam radio do sada (kupovao od drugih), ali merak je da napravimo našu rakiju... A ako čuješ da negde u Srbiji ima slobodno radno mesto, kako bih zaradio kintu i došao kod tebe da i ti zaradiš koju, javi mi molim te, platiću ti 1000 RSD litar rakije...
Pozdrav...
 
Darosavac je napisao(la):
Sad realno...svi mi imamo svoju pricu ali se sve svodi na jedno....tj osnovno i glasi:
1:pokupimo zrelu sljivu
2:ubacimo u kacu
3:sacekamo 21 dan
4:pocnemo pecenje
5:eek:dvajamo ljutu (21 grad)
6:stavimo u bure da odstoji 4,5 godina


I to je to....e sad svako ima svoje metode.....
A to za sito nisam cuo....ne znam cemu smetaju koščice.... :sta:

Dragi moj prijatelju Dragosavac.Ovaj tvoj recept i nije tako los,ali uz tvoje odobrenja ja bih ga malo "prepravi".Prepravka se sastoji u sledecem :

1 :pokupimo zrelu sljivu (ostatak oberemo)

2:ubacimo u kacu-e

3:Izmerim sadrzaj secera (ove godine cacanska rodna imala 15%,sto je izvarnredno),dodam 4kg secera,sirup naravno, tako da je malo "poboljsam" do 19-20%,dodam vinobran 10g na 100kg sliva.
Vinobran sprecava oksidaciju voca, odnosno sumportisem je.Zbog sprecavanja burne reakcije u toku vrenja dodam 10 grama selektivnog kvasca (uvoz iz francuske 100Evra po Kg ga placam).Osim sto sprecava burno vrenje selektivni kvasac "trazi" i poslednji atom secera u kljuku i pretvara ga u alkohol.Znaci potpuno prirodan proces.

4:svaki drugi dan muljam kljuk i sprecavam pravljenje "kore" na vrhu kace.Kaca je,zatvorena ali ne skroz,jer u toku vrenja se oslobadja velika kolicina gasova,ugleljen dioksid...itd

5:posle 10-15 dana sve kostice su pale na dno, a "meso" sljive je isplivalo na povrsinu.Jednostavnim pretakanjem u drugu kacu odvajam sljivu od kostice,vrlo jednostavno.Kostice ispustaju gorcinu,probaj da pojedes ono semence i videces da je gorko. Posle 21 jednog dana zovem kazandziju koji radi,naravno, kako mu ja kazem.

6:prvu frakciju, ili ti,priprema za prepek, teram do 5 Gradi,znaci izvlacim, joj dusu

7:Druga frakcija, ili ti, prepek, teram do 12 gradi s tim sto vadim 1 litar prve rakije (prvenca) i dajem ga zeni da pere prozore sa njim,izvanredan je za te stvari.

8:Ostatak od 12-5 gradi stavljam u sledeci prepek.

9:Ako si sve tako uradio prepek mora da sadrzi od 60-62% alkohola odnosno 24-24.5 gradi i nema metila,ili ga ima u tragovima i natavno nema nikakvu skramu na povrsini.Naravno ova rakija nija za pice,prvo je jaka, a drugo nema ni neki ukus ni miris.( a sta sada, kada nije za pice :zli:).E onda, odem do apoteke kupim destilovanu vodu i skinem je 50% odnosno na 20Gradi.Voda se dodaje tako da na 10 litara rakije 0.8Lit vode skida 1 grad (znaci zako je rrakija 24 grada, 60%, dodas 4*0.8Lit=3.2 litra dest. vode,i gle cudu,rakija postaje "pitka", a i svi mirisi i ukusu se polako javljaju.U stvari, sta se desilio,Svi aromatici su se "rastvorili",zahvaljujuci vodi,neki se ne rastvaraju u alkoholu.

10:stavimo u bure da odstoji 50 dana, pa ako si u frci mozes da pocnes da je pijes,ali sacekaj bar 1 godinu.Bure mora da bude hrastovo,jos ako je "barik",onda je to vrhunska sljiva (do 30Ev. litar).Hrastovo bure,naravno dobro pripljemljeno ne "pije",rakiju.

11: Prijatno !

Nadma se da se ne ljutis sto sam ti "prepravio" recept









Post je spojen: [time]1283850770[/time]
_________________________________________________
P.S.
dodam 4kg secera,sirup.... naravno na 100 kg
 
Nije greska je "barik" bure uvoz iz francuske kosta 600evra od 235 Litara
Post je spojen: [time]1283857032[/time]
_________________________________________________
Nego Dragane , da li ti se svidja ovaj "prepravlje" recpt za dobru slivovicu ? :kisa: :D ::svaka cast:: ::prica:: ::prica::
 
@dfiskal
Pa, milo mi je sto si ovde detaljno izneo svoj recept i to dosta studiozno i zanimljivo. Neke novine iz ovog recepta cu i sam da probam iduce godine... ::svaka cast::
Mada mi se ne svidja sto stavljas taj secer koji nije vocni. Dobra rakija za mene nesme da bude vezana za komercijalne efekte jer ja rakiju spravljam za svoju dusu i svoje goste. :ppozdrav:
 
Drago mi je da vam se svidja recept...Ali evo jednog objasnjenja sto se tice secera:

Ovu recenicu pazljivo procitaj pogotovo ovo podvuceno

Zbog sprecavanja burne reakcije u toku vrenja dodam 10 grama selektivnog kvasca (uvoz iz francuske 100Evra po Kg ga placam).Osim sto sprecava burno vrenje selektivni kvasac "trazi" i poslednji atom secera u kljuku i pretvara ga u alkohol.Znaci potpuno prirodan proces..Osim toga i taj secer je prirodan.A ako zelis recept za "secerusu" znam i njega,naravno to ti necu reci kako se pravi.Posto i moji gosti piju ovu rakiju ,a naravno i ja, mogu ti reci da me nikada glava nije bolela...jer je i "poslednji atom secera da li vocnog ili ovog "fabrickog" pretvoren u alkohol, a vocka je "popravljena" sa 15 % secera na 20%. i ja tu ne vidim neku komercijalu. I za tvoje znanje,za svaki dodat KG secera dobija se 0.90 5Lit. rakije.Ljudi, ne plasite se secera, ali kontrolisano dodatog, i naravno uz primenu tacne tehnologije.Prva frakciju,druga frakcija...zaista ima to propisano od nasih vodecih tehnologa...

Izvinite, mozda malo pametujem,ali stvarno imam utisak da smo malo "zaboravili" kako se pece prava srpska sljivovica, lozovaca ili dobra dunjevaca.....da li neko hoce dobar recept za dunjevacu,ali pravu?
 
Nego, setih se da je neki nas kolega ima problema sa "kiselim" kljukom,ili rakijom .Pa naravno da je ima,jer,kiseli kljuk se javlja kada je % secera ispod 18.6%.(moj slucaj 15%+4% fabrickog),znaci moj kljuk nece nikada biti kiseo. Ima leka i za to.Treba uraditi test,tako sto se u casu od 2DL sipa sok iz kljuka i doda na vrh noza sodabikarbona,ako do dje do reakcije kljuk je kiseo_Onad terba dodati oko 50-100 grama na 100L kakije iz prve frakcije (priprema za prepek), ali lagano kasiku po kasiku , reakcija je jako burna i hoce da iskipi iz suda.Talog na dnu suda je nus proizvod reakcije sode-bikarbone i prisutne kiseline u kljuku i taj talog ne sipajte u kazan druge frakcije.Ostalo je klasika...Ja sam licno izlecio coveku prvu frakciju koja je bila dobra za pilecu,riblju,telecu corbu..Covek dobio 150 L i to dobre rakije..Hteo je da koristi "babske" lekove,ali se vrlo brzo razuverio da ipak mora da pozove u pomoc nauku ,odnosno tehnologiju... :zli: :nono:.Znaci nema kukuruza,pepela i ostale "naucne srpske tehnike vadjenja kiseline iz rakije"
Post je spojen: [time]1283864284[/time]
_________________________________________________
Ako je OFF onda se svi mi zezamo a ja bas nisam bas nezaposlen...bila mi je interesantna tema pa se malo ukljucih
 
Nazad
Vrh