Ракија од шљиве

Jos malo pa pocinje kupljenje sljiva....evo malo slika.. :ppozdrav:

 
Joj jeste... Sad imam kod komsije da kupim 5-6 dana, a sakupi se nas 15-ak i samo picimo, moj posao je da sa jos jednim vucem sljive traktorom do kuce i sipam u kacu, a ni to nije lako, treba podici raniju od 100kg....
 
Zdravo narode. Rešio sa društvom ove godine po prvi put da pečem rakiju (šljivovicu)... Kupili 200 kg Stenlej (valjda se tako zovu) šljiva, pa me interesuje šta ću sad dalje sa njima... :haha: Šta smo uradili? Krenuli prvo da vadimo koštice iz svake šljive... odradili 100 kg i više nismo mogli. To što smo očistili stavili smo u plastičnu bačvu kapaciteta 300 kg, sačekali 24 sata, bilo je pokriveno, izmuljali (udarali, promešali) velikim drvenim veslom, jer šljiva nije bila sva meka, bilo je dosta onih tvrdih, za jelo... Zatim, napravili sirup od 5kg šećera, sačekali da se prohladi, ubacili u bačvu, promešali i rastegli najlon koji smo stegli gumom za biciklu....
Pitanje glasi: Da li postoji i kolika je mogućnost da mi od ovoga napravimo rakiju:haha:
Hvala unapred.
Post je spojen: [time]1283505240[/time]
_________________________________________________
Drugih 200 kg smo sipali u plastičnu burad od 100kg po 50 kg šljiva... nismo čistili od koštica. Dobro izudarali i izmuljali veslom, sipali po 2,5kg sirupa od šećera i takođe zategli najlon preko....
svaki savet je dobrodošao... hvala...
 
Moze se peci...odprilike posle 21 dan...naravno je moguce napraviti rakiju ali ne verujem da ce iko usluzno da dolazi sa kazanom da ispece 2 kazana......Prosecna cena usluznog pecenja je 300 din po kazanu a da neko dolazi zbog 600 din?....ipak ako imas nekog rodjaka ko ima kazan onda je druga prica.......
P.S Inace bi valjalo predstaviti se u temi http://poljoinfo.com/caffe/za-nove-clanove-da-se-predstave/2865/
 
Mi napravili rakiju,naravno bez ikakvog secera ili drugog dodatka jacina oko 57 stepeni! izaslo je oko 150l ljute rakije... bice do sledece godine u ovo vreme :haha: inace imam jos dosta na lageru starije oko 700 800l iz koje prodajem po 7 evra za litar uzima se za razna slavlja... poznat sam u ovom kraju po dobroj domacoj :ppozdrav:
 
700 din?Al si batlija.. ::svaka cast::
Koliko gradi?
Post je spojen: [time]1283546897[/time]
_________________________________________________
i koliko stara?
 
E pa kod nas je usluga pecenja 600 RSD po kazanu a prepek besplatan.
Marko PN sve sto ste uradili je po JUSU i bice koja kap ljute sigurno.
:ppozdrav:
 
E svega sam se nacitao u ovoj temi,i slatko sam se ismejao,i po malo i nervirao...Ali sam na kraju shvatio da ovde o pecenju rakije malo toga mogu da naucim :haha:
Marko_NP,lepo od vas sto ste cistili svaku sljivu od kospe,ali to je kao sto videste nemoguce izvesti sa celokupnom kolicinom.Ali sve ostalo je lose.Prvo,da bi sljiva bolje tj vise bacala,potrebno je da dooobro sazri.Tada je puna vlastitog secera,a drugo,taj špinovani šecer koji ste dodavali-zasto bre:haha:Nemoj nikad vestackim putem stvarati alkohol.Pa ti ces to covece piti.Zasto se trujes?I sta ste dobili lupanjem vesla po sljivama?Pa sama ce sljiva prevreti nakon 21 dan,bila zrela ili pojaka,samo je razloka koliko ce bacati rakije,a tu ni jedno veslo nece pomoci :D

Elem,da se i ovde ne predstavljam(obavljeno u rubrici za to,pa koga interesuje...),opisacu nacin na koji ja pecem rakiju od '93. na ovamo:
1.Šljiva mora dobro sazreti.Rod ne stize ujednačeno i zato je dobro bar u dva navrata "potkupiti" je,a zatim kada sazri omlatiti i pokupiti.U kominu ide samo ona šljiva koju bi ste pojeli,a ne kao sto su nasi stari trpali sve sto stignu,i trule,i budjave,i same košpe.
2.Sudovi moraju biti cisti tako da iz njih mozete jesti.Pocev od kofa u koje se kupi,gajbi u koje se presipa,preko kaca i buradi u kojima komina odlezava naredne tri sedmice(nikako tu burad ne koristiti za nesto drugo sem za cistu vodu jer plastika za uvek uvuce miris i posle rakija dobije šmek),pa sve do suda u koji izlažemo prepek i buradi u kojima rakiju ostavljamo da odleži.Burad trebada su preradjena,a ne da budu trula iz nutra,kako rakija ne bi bila puna trunja.
3.Kazan mora biti dobro opran jer je stajao godinu dana.Neko gore rece da mu se pojavila plavicasta skrama po rakiji.To je samo od oksidacije bakra na pocetku pecenja rakije.Zato ja volim da pecem rakiju na kazanu sa kojim je vec neko pre mene "otvorio" sezonu,tako da je kazan dezinfikovan.Naravno,kazan doooobro oprati i pre nego sto se pocne sa prepekom,oprati i lulu i "aparat",sto bi rekli moji valjevci.
4.Drva moraju biti suva i sitnije iscepana(da se ne gura u kazan sve sto moze uci kroz vratanca)jer vatra mora biti konstantna,da ne dolazi do prekida "curenja".

Kao sto gore rekoh,sljivu ostavljam da dobro dozri.U burad od po 200kg sipam onu koja ranije opadne,koju "potkupim" u dva do tri navrata,a zatim(u zavisnosti od toga koliko rodi)ostalo sto omlatim kad sazri ide u kace,a zatim dolijem toliko vide da šljiva "ogrezne" u njoj(znaci da voda dodje po vrh sljiva).Kace dobro povezem da u njih udje sto manje mušaraka,osa i stršljenova,jer i oni doprinose odredjenom šmeku kod šljive.Nakon 21 dana(nekad i ranije,u zavisnosti od temperature),kada komina prestane da "radi" tj kada prevri,moze se poceti sa pecenjem rakije.Bilo bi pozeljno sto ranije,zato sto košpe što duze stoje u komini komina dobija gorčinu,a to svakako ne valja.Narocito ovo vazi za stenlej.Ja nemam kazan(kod nas nabavis kazan i za svaki ispeceni ili prepeceni das po litar rakije)pa tako zavisim od drugih.
Sa vrha kace skidam skramu koja se uhvatila i bacam je.Meku rakiju,šljivovicu,teram na oko 12 gradi a zatim izlažem kazan.Prepičem rakiju ujutru,kada je tabarka sa vodom hladna(jako je bitno da i kod pečenja voda u tabarci bude sto hladnija,pa ako imate uslove redovno je menjajte).Prvi litar (u sud u koji mi istice rakija poturim teglu od litar) koji istekne od prepeka vracam u meku rakiju,ostalo teram na 21-22 grada,sto kada se ohladi cini grad manje,i sipam je u burad gde lezi minimum godinu dana,da "ukrti" a ne da,kao sto neki rekose gore,dobije boju.Nakon godinu dana moze poceti da se pije,a nakon godinu i po do dve je presipam u staklene balone posto drvena burad "popiju" mnogo rakije.

Nekoliko vas se prepucavalo i oko vrste drveta od koje je najbolje praviti bure.Ni jedno od buradi bilo da je od duda,bagrema ili hrasta nije lose,sve su to dobra burad,samo je razlika u detaljima.Ja sam,upravo zbog tih detalja pristalica hrastovog drveta,ali o toj temi bi mogli otvoriti novu temu,jer i ona je opsirna i zanimljiva.
Neko je spomenuo i teglu u koju sipa vodu,pa prepek curi preko nje,u njoj se izdvaja metil koji pada ma dno,a u sud za rakiju preliva cista rakija...To sam cuo da neki rade(u glavnom vikendasi tj oni koji imaju malo kazana rakije),ali licno se ne bih usudio to da radim...ne pitajte zasto.
U mom selu,kada spreme kazan za prepek,u meku sipaju lopatu pepela.Kazu da pepeo vadi kiselinu iz rakije.To ne bih uradio,ali nesto drugo bih...Lipovo drvo takodje izvlaci kiselinu,ali ne sirovo.Mora da "ogori" u vatri,i da ga tako spustite u kazan za prepek.
Tamo takodje boje rakiju jos u luli,tako sto u nju uguraju ili pecurku(radte na drvetu u vocu)ili stave dudovu koru,pa preko nje ide mlaz.Ja nisam pristalica toga,volim da se polako boji u buretu dok krti.
I za kraj...prosli put kada sam sedeo u seoskoj kafani od jednog prijatelja cujem kako on pece rakiju...Sve je standardno do u jedan detalj - kada supa kominu u kazan,on postavi sito od kombajna,predje rukama po njemu da meso od šljive ode u kazan,a košpa se zadrzi na situ i nju baca.Odlicna ideja koju treba iskoristiti(samo treba nabaviti takvo sito)!!!
 
Sad realno...svi mi imamo svoju pricu ali se sve svodi na jedno....tj osnovno i glasi:
1:pokupimo zrelu sljivu
2:ubacimo u kacu
3:sacekamo 21 dan
4:pocnemo pecenje
5:eek:dvajamo ljutu (21 grad)
6:stavimo u bure da odstoji 4,5 godina
I to je to....e sad svako ima svoje metode.....
A to za sito nisam cuo....ne znam cemu smetaju koščice.... :sta:
 
Puštaju gorčinu pri pečenju rakije.Mada puštaju i dok leze u komini,ali nemoguce ih je odvojiti ranije.
 
Poslednja izmena od urednika:
Postoje,muljači mogu da posluze,ali ko ce muljati od hiljadu do deset hiljada kila ::lose::
 
To je to...onaj ko ima desetak kazana..njemu mozda posluzi.....A ja sto imam oko 100 kazana sigurno ne...... ::lose::
 
Da li ima neko i zna nekoga ko ima mašinu za odvajanje koščica iz šliva hteo bi to da napravim jer koščica sadrži najveći procenat metil alkohola. Ako ima neko neka postavi slike ili neki kontakt telefon neka pošalje na pp.
 
Kengur je napisao(la):
E pa kod nas je usluga pecenja 600 RSD po kazanu a prepek besplatan.
Marko PN sve sto ste uradili je po JUSU i bice koja kap ljute sigurno.
:ppozdrav:
600 din po kazanu?!
Pa na dan se moze ispeci bar 6,i to je 3500 dinara na dan....To je i vise nego idealno....a cija su drva,voda i ostalo?
 
Nazad
Vrh