Ракија од шљиве

Nazalost ljudi skupo placaju kojekakve falsifikate vocnih rakija sljiva koliko ja znam nemoze tako lako da se se falsifikuje bar nema lako dostupnih vestackih aroma pa je i sa te strane bezbednija neznam kod mene u selu redovna cena za pristojnu sljivovicu od 50° je oko 350rsd cak i po 300 ima sta ima ljudi nemaju gde prodaju posta mogu svima trebaju pare :udri:
 
Ko hoce kvalitet mora i da coluje nesto vise ::novac:: inace ode jetra po k.... od vestaka
Post je spojen: [time]1280353752[/time]
_________________________________________________
Ko hoce kvalitet mora i da coluje nesto vise ::novac:: inace ode jetra po k.... od vestaka
 
Kod mene u podrumu u buradma ima negde oko 1400l šljivovice i 650l ljute, prodajemo po malo, 400 din ljuta, 250 šljivovica, inače imam jedno balonče ljute stare 20 godina, to je deda ostavio kad se ja budem ženio, izgleda da ce rakija još da stoji, a mene kopka kakva je, moram da otvorim da probam ::namigivanje::
 
Dukanac je napisao(la):
Kod mene u podrumu u buradma ima negde oko 1400l šljivovice i 650l ljute, prodajemo po malo, 400 din ljuta, 250 šljivovica, inače imam jedno balonče ljute stare 20 godina, to je deda ostavio kad se ja budem ženio, izgleda da ce rakija još da stoji, a mene kopka kakva je, moram da otvorim da probam ::namigivanje::
Pa koja ti je razlika izmedju ljute i sljivovice? :sta:
 
Kod nas je šljivovica rakija max 12 gradi, a ljuta je prepek šljivovice i ide od 18 do 23 grada, može i jača al gori želudac.
Post je spojen: [time]1280355184[/time]
_________________________________________________
Kengur je napisao(la):
Eto cene se drasticno razlikuju, od kraja do kraja. Gde ima vece ponude cena manja i obrnuto :udri:

Ovde se slabo prodaje rakija jer svi imaju svoje šljive.... Al se zato dosta pije, to je glavno pice, kod mene 1l se potroši za 2 dana.
 
Bogami jos malo pa se blizi zlatna jesen, kad pocinju da rade *Vesele masine* meni najlepsi deo jeseni kada se rakija pece, uf pa vruceg krompira ispod kazana i malo soli ekipa je tu uvek da pomogne, pa tako cekamo da mesec pripekne, a onda cetvoronoske kucama :haha: :haha: :haha:

Ljudi interesuje me zna li neko neki tel. kontakt neke dobre bacvarske ranje, trebaju mi dva bureta od hrastovine od po jedno 100-150l za svoje potrebe. Znam da je za to najbolji slavonski hrast, kao i kitnjak i luznjak, a u Srbiji kazu nabolji raste na planini Kucaj.

Bitno mi je da je samo gradja cepana da nije rezana jer velika je razlika u kvalitetu duga za burad kada su cepana i rezana...

Ako neko zna neku radnju neka odgovori moze i na PM :ppozdrav: :ppozdrav:
 
jandebogd je napisao(la):
Za odležavanje, starenje rakije trebalo bi koristiti isključivo hrastovo, neparafinisano bure. Bure mora da diše jer je u odležavanju rakije veoma bitan kiseonik (vezuje se sa aldehidima i ostalim štetnim nus produktima iz pečenja). Nakon najmanje jedne godine vrši se razblaživanje destilovanom vodom ali iz više puta (ne odjednom ) dok se ne dobije željena jačina rakije. Hrast pored boje daje i karakterističnu aromu koju dobri poznavaoci rakije odmah osete.
Sve ovo gore potpisujem jedino su ovi aldehidi diskutabilni ali o tome cemo neki drugi put nego mislim da si malo promasio temu /mislim nemo se ljutis :haha: :haha:/
Isto kao kada bi te neko pitao na koji nacin i kada najbolje da uzorem sa IMT_om a ti mu kazes Prodaj to i kupi John deere.
Aeraciju/kontakt sa kiseonikom/ moze izvrsiti povremenim otvaranjem ili stavljanjem plutanog cepa na staklene balone.
Odlezavanje se sasvim uspesno moze vrsiti u staklenoj ambalazi naravno nece biti isti ukus kao iz bureta ali ce dobiti odlezalu rakiju koja ce svakako dobiti na kvalitetu starenjem :ppozdrav:
 
Ljudi, koju vi sljivu koristite za rakiju?Moja je stenlejka.(Stanley)I od 10 kila sljive izadje 1 L rakije.
Pitam da bih znao kako je kod drugih sorti,posto su sladje.... :ppozdrav:
 
I ja koristim Stanley jer je krupna,slatka i socna.Sve tri osobine na mestu.
Imam i Cacansku rodnu i Cacansku lepoticu.
Sve su one po meni iste, "kane" oko 10- 12 litara ljute svedene na 20-21 grad.

:ppozdrav:
 
Bas tako, :D nego sad citam prve postove kako kazete da bacate prvi litar.. :sta:
Ja prvih 10,13 L koja je cista rakija (21 grad) pravo u bure a sve ostalo u sledeci kazan..A u buretu stoji 5,6 godina i nema nikakvog bakra...To je ona slika gore,nema niceg..a to plavilo sto se vidi,to se meni desava kada je prvi kazan u sezoni i vise ne........
 
Metil-alkohol u vecim kolicinama moze da izazove slepilo, stetan je kada se nanosi na kozu,lako se upija kroz nju i izaziva razne poremecaje u metabolizmu.
Obavezno to odvajaj,ne igraj se sa vidom.
Ispariti nece brzo, ako cekas ode i etanol koji je osnova kvalitetne rakije.Ne kraju ces dobiti neku brlju koja nece biti ni za pice ni za bilo sta drugo. Jednostavno mozes sve prosuti i zavrsen posao.
 
I da plavilo koje se vidi u rakiji jeste produkt oksidacije kazena,lule,kondenzatora odnosno bakar je na spojevima najcesce oksidisao zato se pre pocetka pecenja rakije ako je duze stajao treba detaljno oprati pri cemu je najbolje koristiti kausticnu sodu koja je malo zajebana za rukovanje pa je za pocetnike dovoljna i soda bikarbona :ppozdrav:
 
Ovo sam prvi put cuo,kod nikad nije tako radjeno,pecemo rakiju nekih 20,30 godina i ovo prvi put cujem...uglavnom sada sam naucio nesto novo...... :ppozdrav:
 
Pa u principu ako je kazandzija bio pravi i ako se vodi racuna o kazanu do ovoga moze zaista i da nikada ne dodje mada ovo pranje nije steta da se uradi u svakom slucaju :D
Post je spojen: [time]1280448041[/time]
_________________________________________________
@dukanac
Samo vezba i vezba ponavljanje je majka znanja :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha:
 
Pazi ovako ceo tok pecenja je lako ispratiti pokusaj da kada pecete rakiju probas malo cim krene puna je metil alkohola i osetices bockanje ,paljenje i cudan ukus u ustima zatim probaj kada izlazi 4L otprilike tada je veoma jaka ali je osecaj i pored jacine prijatan i umesto bockanja osetis toplinu i na kraju patoka njen ukus nemoram posebno da objasnjavam :D
Ovo ponovi par puta i mocices tacno da uocis razliku kada iz kazana ide metil,kada srce a kada patoka jedino sto ces prespavati ostatak dana :haha: :haha: :haha: :haha:
 
Jbg mi to zovemo patoka i nju pustamo do 10 gradi kad padne ispod 10 gradi prosipamo kom i ide nova tura.
Na kazanu od 100l bude 12-16L u proseku sljivovice od 19-20gradi(u proseku) cale ne pije ali kad uzme koju voli da je jaka pa on ostavlja 21grad a deda voli mekanu i on je tamani kao i ostali stariji ljudi koji su u kondiciji za rakiju on ostavlja od 18-19gradi.
Eeee koliko su ti stari popili rakije a niko nije oslepeo iako ne prosipaju ni kap a kamoli prvu litru :D
Post je spojen: [time]1280460237[/time]
_________________________________________________
5qo8i.jpg
 
Nazad
Vrh