Ракија од шљиве

Ja imam vocnjak od 50-ak sljiva cacanska rodna, star desetak godina. Skupljam samo zdrave sljive i ne stavljam ni gram secera jer sama sljiva ima visok procenat secera u sebi. Kada pecem gradiram ljutu na 22 grada, a kada se ohladi i "slegne" ima oko 21. Cale je ljutu bojio nekom vrstom pecurke koja raste na dudu ispred kuce od koje rakija postane zuta kao jestivo ulje, a ja stavim suvu sljivu u gazu, pa to stavim u bure sa rakijom. Inace, ja rakiju ne pijem, samo posluzim kod dodje i razdeljujem po familijim.
Post je spojen: [time]1265456648[/time]
_________________________________________________
Inace, planiram da zasadim citav hektar sljivama, negde oko 500 sadnica.
 
Evo i moje procedure
Kada pokupim šljive i kada one odpuste(vidi se tečnost u kaci)dodam 1,5%-2 šećera,čisto da bih se poboljšalo vrenje.I ne mešam kom.
Pre nego što počnem sa pečenjem sa koma skinem gornji sloj(uhvati se kora) i taj deo bacim.
U posudu gde mi curi rakija(lonac sa gazom)stavim plastičnu flašu(odsečenu na pola)napunjenu vodom,tako da rakija curi u flašu i sliva se u lonac.
Videćete kako metanol ostane u flaši u gornjem sloju.
Rakiju sipam u dudovo bure da dobije boju i ukus,zatim je presipam u staklene posude. :ppozdrav:
2u5bzm9.jpg
 
Купујем МАЏАРКУ за ракију.Шљива мора бити зрела и једра, без буђавих.У буре од 10 казана(1000кг) иде 850-900кг. шљиве и сипам воде да огрезне, да вода покрије шљиву.Постоји мерач шећера у течности.Он треба да показује ''0'' кад почињем са печењем. То може бити 15-ти или 21-и дан од сипања у кацу, зависи од времена. Први литар-два препека сипам у меку па поново препечем.Од последњег препека оставим 2 лит. за чишћење. Препек узимам до 26 гради, оно што изађе од 26 до 12 гарди (3-5 лит.) вратим у меку.Касније ''испечем'' дестиловану воду и са њом разредим љуту од 26 гради до нивоа који ми одговара, 19-21 град.Нема лепше ракије мада и Чачанка не заостаје. Иначе плаветнило може да се јави ако није казан добро орибан пре почетка препицања.Дудово буре је закон. :veseljak::
 
dobar savet :haha:? i ja sam amater ali ovde su jos veci amateri od mene . da se ne ljutite to vam je dobronamerna kritika skoro svako od vas pravi greske i to kakve. tako da sumnjam u to da imate dobru rakiju. osim par koji su naveli da stavljaju ciste i zdrave plodove da se izvrsi vrenje sve ostalo manje ili vise je netacno ili delimicno tacno, ne radi to niko namerno od vas vec sto su tako navikli i sto je to "tradicija" a to tradicija je diskutabilno nije tvoj deda radio to sto je tako trebalo vec sto mozda nije imao druge mogucnosti ili sto nije znao drugacije a danas postoji literatura i internet a tu moze svasta da se nauci. kod nas su retki koji imaju dobar kazan i koji mogu svake godine da proizvedu kvalitetnu rakiju (istog kvaliteta) u proizvodnji rakije je sve bitno od ukomljavanja pa pecenja do odlezavanja ili dozrevanja rakije bilo kad da se napravi greska tesko da moze da se popravi a u vise slucajeva nikako. samo par zabluda da odagnamo pa kada procita neko mozda se ukljuce i ozbiljniji od nas da objasne citav proces mada to nije tako malo podrucje kako vam se mozda cini.
metanol ili kod nas poznatiji kao metil alkohol nemoze nikakvom plasticnom flasom odvojiti od drugih alkohola ( A NI NEKOM DRUGOM)
rakija se ne stavlja u bure da bi dobila zutu boju , a jos manje je dudovo bure dobro ili zakon za rakiju (isti ucinak biste napravili sa karamelisanim secerom mozda jos i bolji ( sto ne znaci da treba da farbate sad sa secerom) a jos manje sa pecurkom .
kazan se ne cisti sa rakijom niti cete "bakar" procistiti gazom . a sto uopste nije bakar.
krovina nece da zastiti sljivu da ne primi ukus od tog vec plesnivog voca..........
a i super bi bilo da moze temperatura da se namesti tako da ispari samo metil pa to lepo se odvoji i super ........
pozdrav svim buducim proizvodjacima rakije koji nece da zamere :ppozdrav: i ziveli naravno
 
krcinac je napisao(la):
tako da sumnjam u to da imate dobru rakiju.
metanol ili kod nas poznatiji kao metil alkohol nemoze nikakvom plasticnom flasom odvojiti od drugih alkohola ( A NI NEKOM DRUGOM)
rakija se ne stavlja u bure da bi dobila zutu boju , a jos manje je dudovo bure dobro ili zakon za rakiju (isti ucinak biste napravili sa karamelisanim secerom mozda jos i bolji ( sto ne znaci da treba da farbate sad sa secerom) a jos manje sa pecurkom .
kazan se ne cisti sa rakijom niti cete "bakar" procistiti gazom . a sto uopste nije bakar.
krovina nece da zastiti sljivu da ne primi ukus od tog vec plesnivog voca..........
a i super bi bilo da moze temperatura da se namesti tako da ispari samo metil pa to lepo se odvoji i super ........

Kao prvo nisi shvatio tekst.covek je rekao da kada krene prepek stavi u plasticnu flasu vode i preko toga preliva prepek iz kazana.Posto je metil alkohol tezi od vode padace na dno te plasticne flase a sav dobar alkohol ce se prelivati preko u posudu za prihvatanje rakije. Ja inace ne radim tako, nego kada krene prepek odvojim do pola litre prvenca i to se baca a ostalo se sakuplja.Kada dogura sa gradima oko 10 prekidam sakupljanje i ostalo razblazivam vodom.

Bogami,drvo ima neka jonoizmenjivacka svojstva, veze malo taj bakar sto se provuce i da ukus, sta vise ponekad ga i pojaca i istakne

Sam pamuk iz gaze i vate moze posluziti da se stetni bakar veze i ukloni iz rakije.To su principi prirode i to se mora postovati.Ako se nekom ne dopada moze i da ne pije rakiju.

:ppozdrav:
 
shvatio sam potpuno a to odvajanje metila sam video svojim ocima to jest video sam tu "spravu" a ne metil . plasticnu flasu izrezanu na pola i namestenu u vodoravnom polozaju tako da curi rakija iz aparata direktno u flasu pa onda iz nje u posudu za prihvat rakije. samo sto sa time ne moze da se odvoji metil alkohol, neznam dali smo se razumeli ja sam samo na brzaka naveo zablude iz gornjih postova. naravno treba odvojiti prvenac a sad dali ce to biti pola litre(u sta sumnjam) ili litar i po treba da odredi onaj sto pece rakiju naravno ako je dobar poznavalac i moze da prepozna kada da se predje na hvatanje srca ili dobre rakije.

sto se tice razblazivanja i ja razblazujem "destilisanom" vodom.
ne iz prodavnice vec sam na kazanu destilisem i to koristim za razblazivanje ne mora da bude destilisana u sustini treba da odgovara PH vrednost.

sto se tice drveta nisam ni rekao da drvo nije dobro vec samo da dudovo bure nije dobro to jest da osim boje od njega rakija nece dobiti nista.
osim toga meni uopste nije normalno da se ikakav bakar tu seta po rakiji i to verovatno nije bakar vec neociscen kazan
:ppozdrav:

ovo zadnje necu da komentarisem jer uvek ce se nekom svideti tako bar koliko ja znam niko je do sada nije bacio ::namigivanje::
 
Zašto dudovo bure nije dobro za rakiju?
Hoćeš da kaže da rakija ima isti ukus iz bureta i kada bih je ofarbao karamelom?
 
uh! pocela je diskusija ....
naravno da necu da kazem da rakija ima isti ukusu ako se ofarba dudovim drvetom ili karamelizovanim secerom. bolji je ukus sa secerom :cao: . zato sto iz dudovog bureta neces dobiti nikakav ukus vec samo boju pa samim tim neefikasna posuda za odlezavanje rakije isto kao i bagremovo sto opet ne znaci da nemozes da drzis rakiju u njemu tvoja rakija , tvoje bure i sta te briga ako nemas drugo stavi u njega ali kada neko tek treba da kupi bure i ima mogucnost da bira a cena skoro ista onda bar moze da izabere hrastovo.
 
Sve,sve,ali da iz dudovog bureta nećeš dobiti nikakav ukus i da je bolji ukus sa šećerom :nono: :nono:
 
U pravu si, hrastovo je ipak najbolje zbog svog svojstva da da rakiji-vinu pitomiji ukus.Nažalost,jedno je praksa, a drugo je stvarnost.KAko ko može tako radi.Sve se sada u ovo doba svelo na rad uz pomoć štapa i kanapa.

Onečišćenje može biti samo ako se ne savesno koristi kazan( razni otpad od prethodnog pečenja).Poznato je da recimo alkohol iz rakije reaguje sa bakrom koji je načela patina tako da se nešto provuče i u rakiju.Da bi se te male količine bakra mogle odstraniti postoje gore navedene metode.To je najjeftinije.Možeš ti i elektrolizom da odstraničš bakar, ali tada će litar ljute biti kao Whyski.
 
I kako god da je napraviš bolja je od bilo kog djubreta iz prodavnice.
Idem sad da bubnem jednu ::namigivanje::
 
Ljusha, vidim da i tebe ponekad uvredi neki bezvezni komentar.
Gruni jednu šljivku i za moju dušu, da pokorimo ove koji nemaju prakse sa rakicom. :ppozdrav:
 
Odg: Ракија од шљиве

ljusha je napisao(la):
Sve,sve,ali da iz dudovog bureta nećeš dobiti nikakav ukus i da je bolji ukus sa šećerom :nono: :nono:

e sad moram i ja da bubnem jednu hahahah
covek je nekad primoran na svakakve stvari ...... mozda ukus nije bolji ali svi ti koji su hvalili tu iz dudovog hvalice i tu ofarbanu i nece znati sta si uradio a usput mozda i prikrije neku manu rakije koja se pojavila u toku fermentacije ili dest.. . ebi ga sad vas navodim na prevaru nemojte to da radite ni jedno ni drugo osim ako nemate drugog izbora. a ako i hrastovo nije zdravo izbegavajte i njega onda je bolje u stakleni balon ostavite malo prostora za vazduh i ubaciti par hrastovih dascica . ovo sa secerom sam sam probao to mi je rekao jedan stari vuk kog nebih sad da deskriditujem i da mu spominjem ime da mu nebi reputacija stucnjaka otisla do :zli:
 
JA praktikujem da po završetku odma' prebacim u stakleni balon, tamo odstoji da sazreva.

Ako stavljaš u hrastova burad ne misli se sada da će ona tamo večno stojati.Malo odstoji tek toliko da poprimi šmek i da se izbistri i ohladi i onda pide pretakanje u staklene boce i na tamno mesto da se ostave.Posle 2-3 godine rakija je sazrela i EXTRA je.
Ko nije isprobao, nek proba videće se razlika i po gustini i po mirisu i sve što vreme odradi.

@ Ljuša
jes probao rakiju koja je u sebi imala malo korena Lincure?
 
To ti je lekovita biljka od koje se koristi koren.U jednu flasu o 1l stavi se olam tog korena i ostavi da stoji nekoliko nedelja.Rakija ce poprimiti prijatan ukus od lincure,nece se u sustnii izmeniti ukus,cak ce ga i pojacati.

Sama lincura se moze naci negde u okolini Valjeva i sire.Jedan mi je drug doneo odatle, ja stavio u rakiju i odusevio se.Kada mi je rekao da je ona veoma skupa, da se tesko nalazi, i da je zasticena, nije mi bilo sve jedno.

Probaj da nabavis,fenomenalno je.

:ppozdrav:
 
E sad kad se toliko vodi polemike o proizvodnji rakije,niko nije napisao kako plasirate svoju rakiju i gde,kolike su cene rakije od sljive...?
Ajde malo da udjemo u tu problematiku..
Pozz
 
Mi proizvodimo za sopstvene potrebe.
Inace cuo sam da je dobra sljivovica negde oko 600- 800 din.Ali da je stvarno cista i da je OK

:ppozdrav:
 
Po toj ceni setesko moze prodati veca kolicina :nono:
Trziste je siromasno ljudi su izgubili "ukus"za cisto i domace kada im serviraju za 200rsd "firmirano"pice pa onda sami sebe ubedjuju da nije lose nazalost tuno :udri:
 
Daj boze da se moze po toj ceni prodati...
Na zalost i ja sam proizvodjac sljiva,a i rakije i mucim se sa prodajom,ciste kvalitete rakije stare i po 10 godina...
Ako neko ima plasman neka javi..
 
Nazad
Vrh